Šta je novo?

Koji distro probati?

ok je mozila za sada iako je ne volim. najvise sam navikao na safari jer koristim godinama samo njega ali nisam ni ocekivao da ce ga biti na linuxu :)

igracu se jos, na brzinu sam instalirao samo ove paper ikonice jer su svakako lepse od ovih njihovih zutih i braon foldera.
videcu sad ovo sto si predlozio, secam se da mi se ranije svidjala numix i da sam nju koristio. malo sam se zentao i da nesto ne zeznem...

e da, jos jedna stvar me muci, moze li nekako da se podesi osvezavanje od 144Hz jer mi je tako na windowsu i kad pokrenem linux bude mi bas tesko ocima u pocetku jer je velika razlika. izbegavam maksimalno da bilo sta diram oko nvidia drajvera zbog ovog sto mi je pravilo problem u pocetku.

namestio sam osvezavanje, nisam imao ova dodatna podesavanja prvi put, sad je odlicno.
 
Poslednja izmena:
Nisam imao mnogo sreće sa Manjarom kada sam nekada pokušavao da ga instaliram...koju verziju SUSE-a? Ima li on beše stabilnu verziju?
 
uspeo sam nekako da resim da mi se sacuva osvezavanje na 144Hz posle restarta pa evo da napisem, mozda nekome i ja pomognem :)

komandom xrandr sam video kako mi je povezan monitor, onda sam instalirao compiz config, zatim otvorio startup applications pref i dodao dve linije, u mom slucaju su bile:

1. sh -c "sleep 10 && dconf write /org/compiz/profiles/unity/plugins/composite/refresh-rate "144" &"
2. xrandr --output DP-2 --mode 1920x1080 --rate 144

malo gimnastike za neke stvari ali nema lepseg osecaja kad proradi :)

inace, ovaj ubuntu gnome 17.04 je ludacki brz i mnogo lepo radi.
 
Zato je linuks najboljŠi, tražiš juriš čačkaš prčkaš i kada sve na kraju radi kako si hteo nema boljŠe od toga :)
Najbolje od svega je što stalno ima nešto da se juri a što nisi do tada čačkao, zabava je zagarantovana.
 
pa bukvalno nema kraja zabavi, rekao sam necu nista da diram a evo svaki put kad sednem nesto promenim :)

bas me je sve namucilo u dva navrata kad sam pokusavao da instaliram bilo sta i na kraju je ipak najbolja opcija dva ssd-a i milina.

inace mi mnogo bolje i brze radi ovaj ubuntu od minta 18 kog sam ranije uspeo da instaliram, nekako bas deluje stabilno i opasno radi...
 
Ne koristim nešto KDE, ali mi je KDE Debian radio jako dobro. Koristio sam ga malo prošle godine i čak se fino slagao sa AMD drajverima.
 
uspeo sam nekako da resim da mi se sacuva osvezavanje na 144Hz posle restarta pa evo da napisem, mozda nekome i ja pomognem :)

komandom xrandr sam video kako mi je povezan monitor, onda sam instalirao compiz config, zatim otvorio startup applications pref i dodao dve linije, u mom slucaju su bile:

1. sh -c "sleep 10 && dconf write /org/compiz/profiles/unity/plugins/composite/refresh-rate "144" &"
2. xrandr --output DP-2 --mode 1920x1080 --rate 144

malo gimnastike za neke stvari ali nema lepseg osecaja kad proradi :)

inace, ovaj ubuntu gnome 17.04 je ludacki brz i mnogo lepo radi.

Gnome 3 Shell ne koristi Compiz vec Mutter compositing window manager tako da mi nije jasno kako si ti namestio refresh rate kada ne koristiš Unity nego Gnome Shell?

Tačno je da se podešava preko xrandr jer Gnome nema to podešavanje u GUI što je sramota jer recimo xfce4 ima... ali problem je što je to bagovito tj. i kada ga sačuvaš kao start-up skriptu on ne namešta 144Hz već defaultuje na 60Hz. Definitivno to moraju rešiti, srediti Hidpi scaling na visok nivo (ne može prići Meku i tu je negde sa W10). srede rendering fontova (rak rana linuxa, ali su uglavnom patentirane subpixel tehnike tako da je teško namestiti clear type ali imaš upustava na redditu) i naravno zvučni podsistem (pulse audio je bagovit). To je neka lista problema sa kojim ćeš se sretati ako budeš duže koristio Linux u GUI modu.
 
pojma nemam, imam regularno compiz u ovom njegovom storeu, odakle sam i skinuo. na forumima uglavnom pominju samo compiz i nvidia drajver za podesavanje osvezavanja.
prosli put sam pokusavao isto ovo da odradim ali u nvidia x server drajveru nakon cega me je verovatno docekao onaj crni ekran.

poceo sam i precise da cackam, ne bi me cudilo ni da ga srusim ali znam sigurno da ga vracam opet jer je stvarno odlican, nisam stvarno ocekivao da ce ovako da radi i izgleda uz malo doterivanja

fontovi i boje su mi odlicni naspram windowsa, krzavu i bledu 10-ku necu ni da pominjem. mada ne znam kako bi izgledao na nekom 2k ili 4k monitoru jer imam full hd TN panel.

zvuk je isto skroz ok, povezan mi je bose companion na pc-ju.
malko je stucao i prekidalo ovaj Rhythmbox sa radio stanicama ali sam instalirao Gradio i radi odlicno.

za sad mi samo jos fali da nekako namestim kad kliknem na ikonicu u doku minimizuje otvoreni program ali koliko vidim to moze samo iz unity tweak toola... cak sam i njega bio instalirao malopre ali sam ga odmah obrisao kad sam video sta sam uradio :)

igranju nikad kraja a treba da ucim :)
 
Treba ti ekstenzija Dash to Dock: https://extensions.gnome.org/extension/307/dash-to-dock/

Imaš u opcijama za tu ekstenziju da namestiš da minimizuje programe umesto da šalta između instanci programa.

Unity Tweak Tool ti ne treba jer nemaš Unity. Postoji Gnome Tweak Tool doduše. Mislim da bi iz njega isto mogao da namestiš to što ti treba.
 
dash to dock je prva ekstenzija koju sam odmah instalirao jer sam navikao da dock bude dole ali nisam nikako nasao ovu opciju a bas bi mi znacila, jos to mi je ostalo... evo opet gledam ali ne vidim takvo nesto...

naravno, greskom sam instalirao unity tweak a gnome tweak je vec bio instaliran jer sam stiklirao da instalira 3rd party aplikacije...


nasao!
u opciji click action se namesti minimize... odlicno, kako volim ovaj linux :)
 
Poslednja izmena:
U pravu si, to ima ekstenzija dash to panel koju ja koristim.
 
Nalateo si baš na prelaz sa koga se Ubuntu šaltuje sa Unity na Gnome interfejs nakon toliko godina, mislim da bi tebi Unity više odgovarao, zbog Mac fazona, drugim rečima ako to želiš možeš da probaš da instaliraš Ubuntu 16 LTS verziju.
 
ma opusteno, podesicu i unity isto ovako kad se presaltaju, to nije nikakav problem uz pomoc silnih tweakova i tema :)

koliko sam srecan kupio bih svima po cokoladu ili vops :)
 
U razvoju je i neka skripta koja će podesiti sistem zavisno od toga da li želiš Windows, Mac ili Unity look. Trebalo bi da ima i GUI. Videćemo kako će se razvijati, Linux podešavanjima generalno fale preseti i brzi wizardi umesto da se sve čačka kroz config fajl ili kroz gui koji menja te fajlove u pozadini.
 
Nisam imao mnogo sreće sa Manjarom kada sam nekada pokušavao da ga instaliram...koju verziju SUSE-a? Ima li on beše stabilnu verziju?
Уме Манџаро да забрља код инсталације па не направи или лоше одради груб али се то лако решава стартовањем са неког другог линуха па се оправи грешка. Мислим да се то ипак не дешава последњих ~годину дана па би могао да га пробаш. Мени се некада није свиђало њихово форсирање неких ситница али ми се чини да су се оправили а због неких лепих додатака у односу на Арчија, планирам да га мало више трошим да бих га озбиљније пробао.
RR није увек најбоље решење, ја сам рецимо хтео да задржим Арчија са КДЕ4 али то није дуго трајало. Зато ми и даље остаје Кубунту 14.04 који има још пар година подршке ... таман док не среде плазму или је замене нечим бољим.
 
videcemo, praticu aktivno od sada :)

pa sta znam, samim odabirom distribucije si se vec odlucio za neki look... nije problem ni ovako menjati, mada ima stvari koje bas treba pronaci, posebno neko ko ne koristi toliko linux.
 
Win pa Linux. Ukoliko odradiš suprotno, windows će pregaziti boot sektor pa nećeš moći da pokrenes linux.
Zašto dobijaš kockice, nemam pojma. Koja je grafička, procesor, ploča..

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Potpuno je svejedno koji ce OS prvo. Po defaultu ce grub da se upise preko MBR ako se ne odabere drugacije pri instalaciji linuxa pored postojeceg windowsa. I to je ok ako neko zeli da koristi grub kao bootloader. Kod vecine distribucija se moze jos uvek izabrati gde ce se upisati GRUB bootloader - moze se upisati na npr root particiju gde je instaliran linux (ne moze vise kod npr Fedore, ROSE itf..). Onda se iz windowsa doda uz pomoc EasyBCD-a linux u bootloader i sve ok.
 
Све може да се среди, ја не волим те windows варијанте него из пар потеза вратим груб где му је место. Ко није сигуран у материју, онда иде редом windows па линух. Сада са GPT/EFI опцијом ионако свако себе уписује у ту партицију па и нема везе кад се који инсталира. Са MBR већ има везе.
 
Nešto sam čitao po netu da Win10 hoće da sakrije ext4 particije iako ih po difoltu kao ne vidi. Jel imao neko slična iskustva da je morao da ide u partition editor da petlja po particijama jer ih je Windows isključio?
 
Mada kao sto vec neko napomenu, ko god je u mogucnosti da bira nema razloga zasto bi izabrao MBR prije GPT.

EDIT ~ Mene interesuje koji shell koristite i zasto? Evo recimo ja sam koristio bash sve do skora i odlucio sam da predjem na zsh koji mi se jako dopada. Takodje svidja mi se i fish koji je onako "konvencija prije konfiguracije" filozofije, te mozda ga probam u skorije vrijeme.

Ovako ga usminkah:

si2Y3dm.png
 
Poslednja izmena:
Zsh ofc :)
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-04-27 15:00:03.jpg
    Screenshot at 2017-04-27 15:00:03.jpg
    435.3 KB · Pregleda: 76
Hehe, razmišljao sam da napravim par tema gde bi razmenjivali konfiguracije, konkretno sam mislio za i3wm, mada može i za ostale stvari, tipa zsh itd.
Nije baš lako provaliti sve cake i ume da bude vrlo zbunjujuće za nekog ko se prvi put sreće sa tim.
Ali sve mislim da nema zainteresovanih, šta znam...
 
To bi bilo dobro, pogotovo za nas koji nismo jos na ti sa i3wm, a zainteresovanih se uvijek nadje. Razmisljao sam da probam i3 na virtuelnoj jer mi se ne igra na ovom primarnom racunaru jer mi je taman sve po mjeri.
 
Napraviću nešto kasnije danas tutorijal kako da se bash zameni sa zsh, od instalacije do konfiguracije.
Nakon toga nešto slično i za i3wm.
 
Hehe, razmišljao sam da napravim par tema gde bi razmenjivali konfiguracije, konkretno sam mislio za i3wm, mada može i za ostale stvari, tipa zsh itd.
Nije baš lako provaliti sve cake i ume da bude vrlo zbunjujuće za nekog ko se prvi put sreće sa tim.
Ali sve mislim da nema zainteresovanih, šta znam...

Ovo bi bilo odlicno, ima zainteresovanih :p Ja trenutno koristim standardna podesavanja, malte ne nisam nista menjao, jes' ruzan ali radi pos'o :)
 
Nazad
Vrh Dno