Šta je novo?

Koji distro probati?

Zašto bi neko instalirao Mint XFCE a ne Xubuntu? Kod mene na jednoj kanti (A6-5400) radi bez problema, trenutno je 16.10 na njemu (ili 17.04 nisam siguran)
Možda zato što Mint instalira kodeke, vlasničke drajvere i tako kada se pokrene instalacija sistema?
Uostalom, zar to i nije dovelo do toga da Mint postane super popularan?
 
Poslednja izmena:
Ne znam za vas, ali ja sve distroe (od Archa i Gentooa do Minta) koje koristim koristim na računaru za posao i uvijek imam samo jedan distro i na njemu virtuelnu mašinu sa windowsom. Nikad nisam imao neki problem toliko velik da sam podatke ili nešto bitno izgubio.

Najbolje za svaki slučaj čuvati sve bitno na jednom disku i sinhronizovati, na drugom držati sistem i neka ovaj sa sistemom crkava koliko hoće podaci neće nigdje (mada nije mi se desilo da baš nikako nisam mogao da se izvučem, uglavnom ima bar nešto da me iščupa). Tako da mi ne treba system restore jer uglavnom sam čuvam sve što mi treba od dotfajlova, fajlova od projekata, virtuelnih mašina i slično.

Ima puno načina da se podaci bekapuju ali šta ćeš ako ti apdejt xorga pukne mašinu? Nije da sam ikad imao sličnu situaciju jer svaki distro u proseku koristim dve godine pa instaliram nešto drugo pa valjda ne stigne toliko da se pokvari...:D Ako mi se nekad nešto i kvarilo na Debian/*buntu platformi, sve se rašavalo iz apt-a rollbackom na prethodnu verziju.

Pošto se ovde radi o nekome ko se slabije razume, čim mu ti instaliraš Mint, dobra je ideja koristiti Timeshift(da nepričamo o upotrebi BTRFS sad, bio bi overkill) ili slično ako "uspe" da skrši Mint do te mere da nikakav apdejt nije moguć. O Archu/Mandžaru, gde je mogućnost za tako nešto veća, da ne pričamo.
 
Poslednja izmena:
Zar nije i Ubuntu počeo da nudi isto to sa kodecima? U svakom slučaju, to jeste prednost Mint-a u odnosu na druge i to bi trebalo svi da nude. Međutim, svi znaju da je Cinnamon fokus Mint-a i ja se ne bih mnogo petljao sa drugim okruženjima. Čak ni sa MATE verzijom.

Problem sa Plasmom koji mi se javio je povremeno povećano zauzeće procesora od strane X-a i Plazme. Uzme 30-40% i neće da spadne dok se ne ubije cela Plazma. I to je izgleda nešto što se vuče godinama. Zato i ne čudi što je čak i ovakav GNOME podrazumevano okruženje u svim profi verzijama.

Sve ređe koristim Linux, a godinama mi je bio primarni distro. Ali kad vidim da su i dalje aktuelni problemi koji su postojali pre 7-8 godina, nemam ni želju da ga koristim svakodnevno.
 
Zar nije i Ubuntu počeo da nudi isto to sa kodecima? U svakom slučaju, to jeste prednost Mint-a u odnosu na druge i to bi trebalo svi da nude. Međutim, svi znaju da je Cinnamon fokus Mint-a i ja se ne bih mnogo petljao sa drugim okruženjima. Čak ni sa MATE verzijom.

Problem sa Plasmom koji mi se javio je povremeno povećano zauzeće procesora od strane X-a i Plazme. Uzme 30-40% i neće da spadne dok se ne ubije cela Plazma. I to je izgleda nešto što se vuče godinama. Zato i ne čudi što je čak i ovakav GNOME podrazumevano okruženje u svim profi verzijama.

Sve ređe koristim Linux, a godinama mi je bio primarni distro. Ali kad vidim da su i dalje aktuelni problemi koji su postojali pre 7-8 godina, nemam ni želju da ga koristim svakodnevno.

Ubuntu 17.10 radi onako, ne bas sjajno... Kazu koristi samo LTS ... meni nekako na winu normalno da svaka nova verzija bude stabilnija a ne manje stabilna... bar sto se tice mog iskustva.

Ubuntu sam zadnji put koristio pre par godina bese 13 ili 14 i bolela me glava :d sada sam se vratio na 16 pa odradio upgrade na 17.10 ... ne mogu da kazem da je krs ali nije stable kao win, ubuntu gnome je jedino sto mogu da svarim ;)

@alex303 nemam srece malo pobegnem od windowsa i eto i ubuntu ima spyware :D odmah sam obrisao Amazon app , ima neki tutorial kako da bar malo zalecim ubuntu gnome?
 
Poslednja izmena:
Zašto bi neko instalirao Mint XFCE a ne Xubuntu?

Na sve pomenuto, meni je jednostavno bolje upakovan distro u kompletu. Grafičko okruženje podešeno skoro baš onako kako želim, bolji odabir startnih aplikacija, a i jednostavno bolji osećaj u radu. Pride mi se sviđa politika Mint-a da tera samo LTS verzije. Fokus Mint-a jeste Cinnamon, ali XFCE radi trenutno jako dobro, po meni, bolje nego Xubuntu.

@dejan87dex
Ove ne LTS verzije možeš da uporediš sa Win10 Insider, samo što nove stvari idu dosta brže, a testiraju ih mnogo manji timovi. Pritom imaš AMD grafiku. ( :
 
Source1

Source2

Koj ti je to bench account po redu ? ;)

To sa Amazon je prenaduvano van proporcije... Dakle, FUD neviđeni!:d Da ne može da se isključi, kao u Windowsu, imalo bi smisla a Stallman bi kao i Vučić mogao nekad da ne plonkuje na pogrešnu rupu. Izgleda to nemere.:D

Ovo poslednje te iskreno nisam baš nešto razumeo...
 
Poslednja izmena:

Au covece nisam znao da si njegov fan, gledao sam ga u ono kultnom filmu (covek se zalagao da se ukinu passwordi, svi smo dobri i fini) i radio prevod rucno na cirilicu i latinicu kao utf-8. Pustim film cak ne moram nista ni da podesavam u SMplayeru samo izaberem prevod ili menjam u letu i sve radi. Ovaj prvi link i drugi to sad izgleda smesno, procitaj ugovore kod nasih internet provajdera a pogotovo onih najmocnijih, sve isto a svi su skoro u vlasnistvu KKK investicionog fonda, sad je pripojen Ikom, sledece je Telenor...;)
 
Ja vam kazem Ubuntu Mate i nema da boli glava. Distro radi odlicno.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Dobro je držati najmanji mogući broj paketa. Instalirati samo ono što se zaista i koristi. Jednom komšiji reinstaliram Windows po dva puta godišnje, samo zato što instalira sve što vidi i čuje i to posle nekog vremena ne može da se raspetlja drugačije.
 
Ja vam kazem Ubuntu Mate i nema da boli glava. Distro radi odlicno.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Ubuntu mate vs Ubuntu gnome !?

Za i Protiv?

Bilo bi sve fino , da je sve free ali...
Sta da radis kada te komuna osudi da si "komunista" [emoji44]
 
Neka napravi neko anketu koji DE je najbolji da vidimo kakvo je stanje. Moj glas bi naravno išao za Gnome, drugo mjesto jako blizu bila bi KDE Plasma, a ovo ostalo sve izgleda kao da su zaboravili stranice na kalendaru okretati izuzev ovih čudnih (Budgie, Pantheon).

Naravno stanje je drugačije ako imaš neki šporet od računara pa moraš da gledaš ove solucije što troše malo resursa.
 
Poslednja izmena:
Nije pitanje u kompu koji je "sporet",stari korisnici vole stara okruzenja. Ja koristim mate jer mi odgovara,ne zato sto mi je komp krs,naprotiv. Volim i Xfce i koristio sam ga mnogo dugo. Ne postoji najbolji,najbolji je onaj koji ti odgovara i to je lepota linux distribucija.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Super je da ima izbora pa kako kome šta odgovara . Ja sam se sada recimo toliko navikao na plazmu da trenutno ne mogu drugo koristiti . Ovaj povratak Ubunta u čiste Gnome vode mi se ne dopada previše tako da sam trenutno distanciran od njih . Budgie i Deepin su simpatični ali ništa više od toga. Ima dosta ljubitelja Cinnamona a ja ga očima ne mogu videti ,deluje mi amaterski,dakle širok izbor . Mada preteruju sa raznim gnome forkovima .

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sta bi ste preporucili za laptop za svakodnevnu upotrebu..?
Imam HP 8440p, i5 sa 4gb rama i hteo bih da stbvim neki linux na njega..Isprobao sam SemiCode, radi super ali samo kao live, nema mogucnosti instalacije..
Debian sam koristio pre nekoliko godina na desktopu i razmisljam mozda njega da stavim ili ako imate neki drugi predlog..?
 
Nije pitanje u kompu koji je "sporet",stari korisnici vole stara okruzenja. Ja koristim mate jer mi odgovara,ne zato sto mi je komp krs,naprotiv. Volim i Xfce i koristio sam ga mnogo dugo. Ne postoji najbolji,najbolji je onaj koji ti odgovara i to je lepota linux distribucija.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Pa u tome i jeste fora, da se vidi šta je najbolje korisnicima. Govorim o funkcionalnosti, mogućnostima, izgledu, podršci. Možda nekome najviše odgovara Gnome 1, ali to što nekome odgovara ne znači da je kompletnije i bolje okruženje od nekog modernog.

@zlaja81, ja sam prijatelju na slabiji laptop od toga nabacio Manjaro, jeste da on slabo zna išta u komandnoj liniji i Linuxu u globalu i čovjek ga koristi svakodnevno.
 
Još jedan vrlo nov distro u beta fazi čiji frontend je pisan kompletno u NW.js, EXtern. Nisam stigao da isprobam, čitajući reklo bi se da mu je u fokusu multimedija.
 
Sta bi ste preporucili za laptop za svakodnevnu upotrebu..?
Imam HP 8440p, i5 sa 4gb rama i hteo bih da stbvim neki linux na njega..Isprobao sam SemiCode, radi super ali samo kao live, nema mogucnosti instalacije..
Debian sam koristio pre nekoliko godina na desktopu i razmisljam mozda njega da stavim ili ako imate neki drugi predlog..?

Linux Mint.
 
Topla preporuka za najnoviji Manjaro Gnome! Ubija kako radi na masini iz potpisa! Nijedan jedini bug nisam prrimetio, GUI je perfektan. Za razliku od Mint Cinnamon-a i Ubuntu 17.10/16.04, ne brlja, bar kod mene.
 
Kod mene je Arch + Gnome i isto leti. Nisam koristio bolju kombinaciju ne sjećam se otkad.
 
Zbog preporuka da za Ryzen treba ići bar na 4.11 kernel, ubacio sam stable kernel repo za Leap 42.3, trenutno je na 4.14. Radi bez problema, i Plasma se smirala kada je opterećenje procesora u pitanju. Jedino što sad ne radi zvuk preko HDMI-a :d
 
Solus budgie nije los ko nece previse da se bakce sa terminalom i da zalazi mnogo u dubine linuxa. Skoro sve moze da se uradi preko software centra. Mana je sto vrlo malo ljudi radi na ovom projektu.

Ja sam trenutno na Kubuntu i posle Xubuntu mi je bas trom. Gnome mi ne lezi nikako ni klot ni ovaj sto dodje uz ubuntu. Vracam na Xubuntu. Instaliram minimal pa dodam par aplikacija koje mi trebaju i milina.

Pitanje za Archovce: kakav je arch za steam i igranje?
 
Solus budgie nije los ko nece previse da se bakce sa terminalom i da zalazi mnogo u dubine linuxa.

Tako se gubi poenta GNU/Linux-a. Svako koga iole zanima GNU/Linux mora da bude spreman da uci komande. U suprotnom, bolje se drzati Windows-a.

Skoro sve moze da se uradi preko software centra. Mana je sto vrlo malo ljudi radi na ovom projektu.

Dobro da je tako. ;)

Ja sam trenutno na Kubuntu i posle Xubuntu mi je bas trom.

KDE i Gnome su deski DE-ovi. Tako da je to normalno ako imas preslab HW.

Pitanje za Archovce: kakav je arch za steam i igranje?

Savrsen.
 
Tako se gubi poenta GNU/Linux-a. Svako koga iole zanima GNU/Linux mora da bude spreman da uci komande. U suprotnom, bolje se drzati Windows-a.

Slažem se, ali je GNU/Linux i bez korišćenja i sa korišćenjem terminala bolji operativni sistem. Imam bliske primjere, rade na sistemu isto što su radili i na Windowsu, u terminal ne zadiru a uz to im sistem leti što baš sa Windowsom i nije bio slučaj.


Istina.
 
Sa tom konfiguracijom KDE ne da bi trebalo da leti već bi trebalo da prelazi iz dimenziju u dimenziju. Nešto tu ne štima.
 
Nazad
Vrh Dno