Šta je novo?

TOSHIBA DT01ACA300 3TB

Aj da ozivim malo temu. Toshiba DT01ACA300 ili P300? Oba su istog kapaciteta i skoro iste cene.

I potpitanje...vredi li doplacivati 50e za HGST Deskstar 7200rpm 3TB 7200rpm 64MB SATA3 0S03661? Zanima me generalno samo dugovecnost, a HGST nemaju premca sto se toga tice.
 
Poslednja izmena:
Ovo je use case desktop hddova za servere ,tako da preskoci ovu statistiku. Ko yugom da ides po durmitoru i onda kazes da je los auto.
 
Naprotiv, loša usporedba. U serveru se HDD-ovi ne gase što jaaaaako vole, a to koliko se piše po njima ima mnogo manje veze nego što se misli.
Situacija je "gotovo" obrnuta za SSD-ove (ali im ne smeta što su upaljeni takođe) što se tiče podataka.
 
Nisam razumeo drugu recenicu,ko sta voli? Kakve veze ima koliko sati radi disk sa ispravnoscu? Najvise veze konkretno kod desktop masina ima prvo vibracija onda upis , pa tek onda eventualno temperatura.
 
Pa "ne vole" da se pale-gase, to im šteti daleko više nego da su 24/7 upaljeni. Upis nema toliko veze kod HDDa kao SSDa, to sam već rekao, a sad zašto mislim da je već više puta objašnjavano pa nađi ako te zanima ima na forumu.
A vibracija, samo ako je šok neki dok radi, naravno to ga može i ubiti... Temperatura preko 55C je već isto moguća smrt. Ali o tome nije ovde bilo reči, ja sam samo pokušao objasniti loša usporedba.
 
Ja se ne slazem da je diskovima problem da se gase. Moje sve diskove gasim kao i svu elektroniku.
Kad ne radi ne moze ni da otkaze. Pogotovu diskovi koji parkiraju na rampama ( svi novi ) nemaju nikakav problem sa ukljucivanjem ili gasenjem.
 
Samo kažem da: svakodnevno višestruko paljenje/gašenje - rad 24/7.
Paljenje/gašenje više oštećuje disk, mnogo više. Nema šta da se slažemo ili ne sa tim, jer to lepo stoji i u specifikacijama svakog HDDa, pod stavkom broj ciklusa (Load/Unload cycles). Neki imaju i "Maximum Rated workload" pa npr. <55TB/year za 3TB.
Ali nikada nisam video eksplicitno max br. radnih sati...

A i logično ako se uzme u obzir mehanička priroda HDDa, uporedite sa hladnim startom motora automobila, isto.
 
Samo kažem da: svakodnevno višestruko paljenje/gašenje - rad 24/7.
Paljenje/gašenje više oštećuje disk, mnogo više. Nema šta da se slažemo ili ne sa tim, jer to lepo stoji i u specifikacijama svakog HDDa, pod stavkom broj ciklusa (Load/Unload cycles). Neki imaju i "Maximum Rated workload" pa npr. <55TB/year za 3TB.
Ali nikada nisam video eksplicitno max br. radnih sati...

A i logično ako se uzme u obzir mehanička priroda HDDa, uporedite sa hladnim startom motora automobila, isto.

Ako pokusas sam sebi da objasnis stvari koje ne razumes praveci analogiju sa drugim stvarima koje nisu u vezi ne znaci da imas dobru logiku.
Kod kola i motora hladan start dovodi do trosenja ivica karika zbog nepodmazivanja.
Kod hard diskova imas motore koji su dovedeni do savrsenstva i nisu uzrok kvarova , poslednja serija koja je imala velike probleme bila je sigejtova 7200.11 pre 8 godina a pre toga su imale neke toshibe za laptopove.
Najveci problem kod diskova je FW koji je postao toliko komplikovan da uvek prodje po neka greska, i glave koje se vode istim tim firmware-om.
To sto ne postoji registar koliko je puta nesto ukljuceno a koliko ne, ne znaci da je to uzrok kvarova.
Voleo bih da objasnis koji se deo ostecuje prilikom ukljucenja i iskljucenja recimo wd greena?
 
Ja razumem, ali objašnjavati ponovo neću, rekao sam ima o tome na forumu a i na netu dovoljno. A pomenuo sam i dokumentaciju proizvođača.
Toliko od mene. :wave:
 
Ja razumem, ali objašnjavati ponovo neću, rekao sam ima o tome na forumu a i na netu dovoljno. A pomenuo sam i dokumentaciju proizvođača.
Toliko od mene. :wave:

Pa sto neces da objasnis. Nema razloga za ljutnju. Ja se 17 godina majem sa diskovima po ceo dan. Neretko naucim nesto novo.
Zaista me nisi ubedio da je glava manje bezbedna na rampi nego kad leti iznad ploce a visinu leta odredjuje fw...
Pozdrav, pitam najdobronamernije i najiskernije.
Hvala pozz
 
Zato što uopšte nisam govorio o "da je glava manje bezbedna na rampi nego kad leti iznad ploce a visinu leta odredjuje fw.." već o "svakodnevno višestruko paljenje/gašenje - rad 24/7." 4 posta gore.
Dakle samo o činu paljenja i gašenja diska, a mislim da sam bio jasan. Shvatam o čemu i ti govoriš, i da može FW da za****, ALI ako podrazumevamo da FW radi kako treba (čak i da ne), ovo je štetnije i po proizvođačima.
 
Vi se pobiste a meni niko ne odgovori na pitanje. :D Toshiba DT01ACA300 ili P300? Bice za storage, i eventualno mozda instaliram neku veliku igru na njega, jer sam ogranicen sa prostorom na SSD-u.
 
Ne drži me za reč ali mislim da je to isti disk sa samo novim imenom čak im je i FW slične oznake, specifikacije su iste a i izgled (osim nalepnice)!
 
Nazad
Vrh Dno