Šta je novo?

TOSHIBA DT01ACA300 3TB

ti i dalje ne shvatas da zvuk chvak ne dolazi od glave, nego iz drugog dela glave pozadi izmedju dva magneta...
Glave se ostecuju kontaktom sa plochama. Kad su van ploca najbezbednije su. Ako ti je racunar u idle ili stanbay-u kad ne radi nista najlepse mu je na rampi.
Al ti mozes ako hoces kako oces...
 
Znam odakle dolazi zvuk, ali i to je i dalje deo glave, samo ne sama glava koja čita/piše...
I to mi je jasno, ali zašto svima koji su tu "funkcionalnost" isključili, diskovi još rade bez greške?
Tj. glava sigurno ne padne na ploče sama od sebe, ovo je možda oslabi (konstrukcijska greška verovatno) pa se to desi brže??

I još dovodi do vrlo čudnih performansi kad je APM uključen:
Parkiranje.jpgCC24 - APM Off.PNG
 
Poslednja izmena:
Sto mene pitas ? Ja sam ti rekao svoje misljenje. Ti cepaj kako ti volja. Mozda se sete i ovi iz Sigejta pa postave navdefoult...
 
Pa mislio sam da znaš više! :d
Da možda se i sete... :)
 
Da dodje onaj tip sto je vodja projekta o pisanju firmware-a ti ga ne bi poslusao.
Disk ima toliko parametara ti si se uhvatio za jedna bezvezni jer ti je to omogucio neko kroz program koji je napravio.
Bzvz
 
Ja APM onesposobio od prvog dana pri BOOT-u, i tako stoji od početka, jer je ovo bio poznat problem još odavno.
Ovaj program, sad sam tek saznao da može permanentno da se ubije...
 
Cek o cem vi pricate, pa ove Toshibe nemaju head parking?! Meni je power cycle count odokativno jednak load cycle count-u, i to na Desktop verziji ovih Toshiba.
 
Да ли је ово безбедна процедура за гашење паркирања главе :trust: http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?f=7&t=68760
Kod:
HOWTO: Disable Seagate DM001 APM Head Parking *Permanently*

This tutorial applies to DM series: ST1000DM003, ST2000DM001, ST3000DM001, ST4000DM000, as well SV35 series

This is supposed to fix the random "Chirp", "Click" noise and stop SMART C1 Load Cycle Count from increasing fast.

Hardware needed: Seagate STx000DM001 disk, empty USB drive (any size)

I have tried to disable my Seagate ST2000DM001 head parking for quite some time without success, but after I tinkered with HDAT2 again today, I am able to save the APM value to disk permanently. Now the disk runs silently without any head parking. Feel free to share this instructions anywhere.

If you follow the instructions right, your data in the disk will NOT be deleted.

Warning: HDAT2 can be dangerous if mis-used. It can wipe your disk clean, or make persistent size / attribute changes or lock it up. Please follow the instructions carefully. If any step gives you any error, or the instruction does not match your screen, STOP!

Steps:

1. Get HDAT2 1.44M IMAGE from: http://www.hdat2.com/files/hdat2img_50.exe

2. Extract the content of the file to a temp folder, the file you need is named "HDAT2FDD.IMG"

3. Get Win32 Disk Imager from: http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/

4. Use Win32 Disk Imager to write HDAT2FDD.IMG to an empty USB drive

5. Boot from the USB drive to DOS prompt, type "HDAT2", <Enter>

6. Select the DM001 drive to modify in the device list, <Enter>
** If the intended disk is not on the list, you need to change your SATA mode from AHCI / RAID to IDE temporarily and start over.

7. Select "Commands Menu", <Enter>

8. Select "Commands/Feature Sets", <Enter>

9. Select "Advanced Power Management (APM) Feature Set", <Enter>, <Y>, <D>, <Enter>

10. <Esc>, <Esc>

11. Select "Device Configuration Overlay (DCO) Menu", <Enter>

12. Select "Modify", <Enter>

13. Select "Security Mode Feature", <Right Arrow>, <S>, <Y>
** We only do some changes to be able to save DCO, since this item is disabled by default, removing it does not affect any disk functionality. Saving DCO will result APM setting being saved onto disk.

14. Keep pressing <Esc> until quit to DOS prompt.

15. Power off, all done!

Don't forget to change SATA mode back to AHCI / RAID if you changed it in step 6.

The default APM value for the disk should now be 0 (Disabled) instead of 0x80 (Minimum)


Ovaj metod ne radi na ST4000DM000. Mogu bez problema da iskljucim APM i da snimim DCO. Kada iskljucim/ukljucim racunar, HDAT2 prijavljuje da je APM iskljucen ali kada podignem Windows i pokrenem HD Sentinel, isti mi i dalje prijavljuje da je APM aktivan i da je vrednost podesena na 80h (sto i dalje rezultuje parkiranjem glave na svakih, recimo, 30s). Inace, imam dva ova diska u RAID1 (Intel fake-raid) konfiguraciji. Ono sto je zanimljivo je kada sam na Ubuntu aktivirao RAID1 koristeci mdadm, primetio sam da je kliktanje nestalo. hdparm prijavljuje da je APM setovan na FEh (maximum performance). Pretpostavlja da je ovo feature. Googlao sam da li postoji nesto slicno za Windows i jedino sto sam nasao je neki stari post:

http://www.msfn.org/board/topic/140404-control-your-hdds-aamapm-through-registry/

Problem je sto je sada aktuelna verzija IRST 14.8. Malo sam "pogledao" drajvere i nasao da postoji kljuc koji, bar u mom slucaju, radi ono sto sam hteo:

Kod:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStorA\Parameters\Device]
"EnableAPM"=dword:00000000

Nakon restarta, HD Sentinel je prijavio da je APM Supported,Disabled i nema vise kliktanja (parkiranja). Koje su mane ovog metoda? Prvo, nisam siguran da je ovo dokumentovano tako da je pitanje koliko je ovo pouzdan i siguran metod. Ko god odluci da ovo proba, radi na sopstvenu odgovornost. Drugo, APM je iskljucen za sve uredjaje koji su povezani na Intel RAID kontroler (u mom slucaju jos 3 SSD-a + DVD pisac). Nije neki problem. Trece, kod svake reinstalacije, verovatno, treba da se ovaj kljuc dodaje ponovo.

P.S. Mozda ne bi blo lose da se neki postovi prebace u posebnu temu da ne hijack-ujemo coveku temu.
 
Можда си искључио на овај начин АРМ у firmware-у НDD-a али систем поново активира АРМ преко тог кључа у registry-ју који си сада искључио :trust:

P.S. Mozda ne bi blo lose da se neki postovi prebace u posebnu temu da ne hijack-ujemo coveku temu.
+1
 
На брзину сам прочитао линк који си поставио и изгледа стварно да IRST драјвери поново активирају АРМ иако си га искључио у firmware-у НDD-a :smash:
 
Sigejt prelazi na novu arhitekturu, FW im je zakljucan tj kriptovan. Veliki je problem pristupiti mu , trenutno najveci izazov. Zna svega par ljudi iz DR sveta, i to delimicno.
Tako da sve od software-a nece raditi na novim diskovima.
 
Ево каква је ситуација после скоро месец дана од гашења АРМ-а :wave:
 

Prilozi

  • Capture_2016_03_06_14_44_53_44.jpg
    Capture_2016_03_06_14_44_53_44.jpg
    533.3 KB · Pregleda: 158
Kako vam se pokazao DT01ACA300 posle dužeg korišćenja?

Razmatram 1 za storage na kome bi bila sva multimedija + aktivni torrenti, prvenstveno zbog atraktivne cene.
Nebitne su mi performanse, samo da je pouzdanost na OK nivou.
 
Najbolji od svih koje imam, nijedna negativna promena u SMARTu... ,)
 
I ja sam zadovoljan od taj model kod mene je 1TB kupljen je 2013 do sada je bez greske

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Super, hvala za info.

Uzimam ga onda, ne dam im pare za WD Red. :)
 
Razmisli dobro.

Svi ovi Toshiba DT01ACAXXX imaju jako, jako lose ocene na newegg sajtu, jesu najjeftiniji ali ne i najbolji izbor. Za svaki pise da se desi da brzo crkne, traje kratko posle garancije i slicno.
Ne znam kakve su cene kod nas za 3TB, ali ovo na newegg-u kosta 70-80$..

Ja imam 500GB takav u kompu, uzeo preko oglasa, a nisam se potrudio da izguglam prethodno(doduse bila dobra cena, hard maltene nov, ne zalim) :D

Za 500GB i 1TB mislim da su hitachi rebrandovi(pretpostavljam da je isto i za 3TB), a isti taj model i kod Hitachija ima te probleme. Ne drzite me za rec za poslednji pasus, mozda gresim :D
 
Poslednja izmena:
DT01ABA300 vec 2,5 godine radi bez problema. Svi Toshiba 3.5' HDDovi su ispod haube Hitachi jer je Toshiba otkupila deo Hitachi odeljenja za HDDove pre nekoliko godina.
 
Ja imam kući ACA, a u firmi 2 ABA u RAID 1, sva 3 su besprekorna.

A inače, komentari koji nisu sa nekog tehničkog foruma kao našeg, već sa newegg i sl. prodajnih sajtova od prečesto glupavih amera i drugih needukovanih usera (sa ko zna kakvim kantama od mašina, lošeg napajanja i užasnog hlađenja); najbolji mi je komentar tipa "topao, bučan i vuče struju" a meni najtiši i najhladniji :d, a onda hvali WD a meni svaki crkao, seagate pola pola... Ukratko. ne doživljavati takve komentare ozbiljno! i NEMA apsolutno pouzdanog HDD, ali meni se Toshiba i ranije Hitachi najbolje pokazali. ;)
 
meni radi bez frke
služi za skladištenje, sad je slobodno manje od 900GB :D
 
Momentalno najbolji hdd u posledne 5-6 godine kako se pogodila ova serija svaka cast

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Meni Seagate svi koje sam ikada kupio sebi i drugima pocrkali relativno brzo.

Zato bih sad promenio brand a trenutna cena za WD Red 3TB mi se ne plaća nikako, uzimam ga sigurno pošto vidim da ima dosta ljudi koji su zadovoljni.
 
Dobra ti je i ova Toshiba - ja sam imao na radnoj stanici na poslu i za te potrebe sto svi kazu ni jedan los SMART nije bio za cca 3 godine. E sad, nema tu pravila...

A WD RED isto vredi svake pare - njih tek imam u 24/7 SAN/NAS storage-u.... 8 kom i super su se pokazali - ispada da nisu slagali da su projektovani za 24/7 rad.

Isto od Seagate-a dobijem ospice. Opet, nema tu pravila ali mnogo nesto riknjavaju.
 
Moj dt01aca100 je posle godinu dana spao na 80% zdravlja :D i dobio jedan bed sektor. Sada je spao na 54% posle mozda 2.5 godine. Izdleda da je vreme za reklamaciju dok jos ima garancije. Dal ce mi zameniti bez natezanja?
 
Hoće.

Ali zar Toshibi nije garancija 2 godine?
 
Poslednja izmena:
Meni je DT01ACA050 pravio vecu buku i vibraciju od ukupno 10 ventilatora i jednog HDD-a u kucistu.

Otisao kod drugara u nekoj kompenzaciji :D
 
Kod mene je 3 godine garancija, najvise zato sam ga i uzeo. Sto se tice buke skroz je ok. Sistem je na ssd-u, hdd skoro pa necujan,mada je ok kuciste (neki antec).
 
Nazad
Vrh Dno