Šta je novo?

TOSHIBA DT01ACA300 3TB

To ne može ni na jednom... Ikada! :d
 
Mislio sam da se spusti broj obrtaja u nekom programu, nešto tipa AAM.
 
AAM nema veze sa br. obrtaja diska, već sa pomeranjem glave...

Jedino postoje diskovi sa promenljivom brzinom rotacije, ali oni su od starta tako dizajnirani, i sporija brzina je uglavnom za parkirane glave zbog "fly height" problema glava... I nema ni kod njih spoljašnjeg uticaja na istu.
 
kako mislis promenljivom? Mislis da ima dve konstantne brzine, ili promenljivom tipa od nula do x rpm dok ne postigne zeljenu?
 
Koliko sam ja shvatio dve konstantne, i na nižoj ne može da piše.
Pretpostavljam kompromis tipa nešto između kompletnog gašenja radi uštede energije, da bi brže reagovao na komandu i smanjila se latencija samo se uspori i parkira glave uz i dalje neku uštedu. Mada nema previše tehničkih podataka o tome...
 
Nisi u pravu, ako pomeri glave na rampu on ugasi motor. Disk cita i pise samo na jednoj brzini.
Nema drugu za ler.
 
Većina i nema, ja sam rekao neki, zaboravio sam koji to sam ranije negde čitao... Mislim da uglavnom i nisu consumer varijante, i vidim da je većina napustila princip, mora da je skup ili ima problema...
A takođe ima i običnih jedno brzinskih koji parkiraju glave a ne gase motor i nisu toliko retki, tu grešiš.
 
Većina i nema, ja sam rekao neki, zaboravio sam koji to sam ranije negde čitao... Mislim da uglavnom i nisu consumer varijante, i vidim da je većina napustila princip, mora da je skup ili ima problema...
A takođe ima i običnih jedno brzinskih koji parkiraju glave a ne gase motor i nisu toliko retki, tu grešiš.
ajd podkrepi to , nemoj da se ljutis ali stvarno pricas zbrda zdola.
U pravu si parkira kad ne koristi kad je u idle, ali sve ostalo nisi u pravu.
 
Moze, al' /dev/zero postoji, dok /dev/three jok :D

0x00 = podatak koji FS prihvata as-is.

FS prihvata samo ono sto mu je u tabelama fajlova, dal je na disku koji nije alociran 33 ili 22 ili 00 ili FF sasvim je sve jedno. Mi smo godinama vajpovali diskove sa H.E.L.P. paternom.
To sto je dev zero je samo zato sto ga je neko programirao, masa programa upisuje FF...
 
Šta ja imam ikome da dokazujem ovde? :trust: Uostalom mogu pitati isto, što ti ne potkrepiš tvoje navode? Ja sam moje barem objasnio..?
A ako ne veruješ što sam ne proveriš, vidim lenjost se obimno proširila po forumu... :(


A vidim jako je teško koristiti google i to čitave 2 sekunde! :d Evo npr.:
http://forums.storagereview.com/index.php/topic/27776-variable-rpm-hdds/
http://www.answers.com/Q/What_is_a_variable_speed_hard_drive
Uostalom:
https://www.google.rs/search?q=hdd+...&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=JSivVsudBYSosAGwn4iQBQ
;)
 
Poslednja izmena:
znao sam da ce da gledamo ciji je veci
Ja sam mislio da ces da das malo empirije. Uzmes disk pa da izmeris brzinu, grafi tandara mandara...
 
Molim? Se šališ?? :D

Šalu na stranu, pa ti misliš da ja imam opremu vrednu više hiljada €?!? :Klanjanje
Ni ja se nebi ljutio da je tako! ;)

U ovom slučaju i nemam baš nekog razloga da ne verujem u podatke sa neta...
A da mi je samo znati šta li sam to rekao zbrda zdola?
 
Uzmes mikrofon , stavis na disk . Snimis zvukove. Ubacis u Soundforge i eto ti rezultata. Radio jedan momak bas ovde na benchu.
 
Ok, ti mi prvo nađi i doniraj te diskove, jer nemam takve; pa ću se za ovaj prost metod već i snaći ;) :smoke:
 
Ako si ozbiljan, što da ne, ako takvih diskova ima kod nas, morao bi videti tačne modele. Vidim da ima dosta kod enterprise modela i onih namenjenih za 24/7 (logično), consumer možda kod nekog "green" modela... ;)
Samo to kad budem imao malo više vremena na rukama, ana odmoru i sl. sada umirem trenutno od posla. :)
 
OK
Kad budem libero, i pre toga istražim, javljam! :wave:
 
@duksa88 reci mi gasiti ili ne gasiti parkiranje glava na SEAGATE Archive HDD 8TB 5900 128MB?
 
Да ли је ово безбедна процедура за гашење паркирања главе :trust: http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?f=7&t=68760
Kod:
HOWTO: Disable Seagate DM001 APM Head Parking *Permanently*

This tutorial applies to DM series: ST1000DM003, ST2000DM001, ST3000DM001, ST4000DM000, as well SV35 series

This is supposed to fix the random "Chirp", "Click" noise and stop SMART C1 Load Cycle Count from increasing fast.

Hardware needed: Seagate STx000DM001 disk, empty USB drive (any size)

I have tried to disable my Seagate ST2000DM001 head parking for quite some time without success, but after I tinkered with HDAT2 again today, I am able to save the APM value to disk permanently. Now the disk runs silently without any head parking. Feel free to share this instructions anywhere.

If you follow the instructions right, your data in the disk will NOT be deleted.

Warning: HDAT2 can be dangerous if mis-used. It can wipe your disk clean, or make persistent size / attribute changes or lock it up. Please follow the instructions carefully. If any step gives you any error, or the instruction does not match your screen, STOP!

Steps:

1. Get HDAT2 1.44M IMAGE from: http://www.hdat2.com/files/hdat2img_50.exe

2. Extract the content of the file to a temp folder, the file you need is named "HDAT2FDD.IMG"

3. Get Win32 Disk Imager from: http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/

4. Use Win32 Disk Imager to write HDAT2FDD.IMG to an empty USB drive

5. Boot from the USB drive to DOS prompt, type "HDAT2", <Enter>

6. Select the DM001 drive to modify in the device list, <Enter>
** If the intended disk is not on the list, you need to change your SATA mode from AHCI / RAID to IDE temporarily and start over.

7. Select "Commands Menu", <Enter>

8. Select "Commands/Feature Sets", <Enter>

9. Select "Advanced Power Management (APM) Feature Set", <Enter>, <Y>, <D>, <Enter>

10. <Esc>, <Esc>

11. Select "Device Configuration Overlay (DCO) Menu", <Enter>

12. Select "Modify", <Enter>

13. Select "Security Mode Feature", <Right Arrow>, <S>, <Y>
** We only do some changes to be able to save DCO, since this item is disabled by default, removing it does not affect any disk functionality. Saving DCO will result APM setting being saved onto disk.

14. Keep pressing <Esc> until quit to DOS prompt.

15. Power off, all done!

Don't forget to change SATA mode back to AHCI / RAID if you changed it in step 6.

The default APM value for the disk should now be 0 (Disabled) instead of 0x80 (Minimum)
 
^^Ради :bottle:
 

Prilozi

  • Capture_2016_02_13_20_27_06_430.jpg
    Capture_2016_02_13_20_27_06_430.jpg
    302.5 KB · Pregleda: 129
Pazi nikad nisam radio, ali ti diskovi u 90% slucajeve crkavaju tako sto ogrebu jednu od ploca. Nisam siguran koliko je pametno da je glavan non stop iznad ploche...
 
Upravo, ali razmisli zašto tako uginu?
Tj. meni deluje logično da je glava prvobitno i oštećenja tim silnim parkiranjem. Mislim, bilo mi je grozno slušati tu učestalost parkiranja uz glasan KLIK, nekad i više puta u 1 sekundi! I onda pri zamoru materijala jednom se pogrešno odparkira i RIP!
Ne?
 
ne, glava je niza od nosacha. Rampa prelazi na plochu. Glava kad je na rampi najbezbednija je, i najzasticenija.
 
Nisam video unutrašnjost tog diska, još mi radi... :)
A stalno parkiranje ne uništi glavu prevremeno?
 
I dalji ne shvataš o čemu govorim...

O konstantnom pariranju glava non-stop, ponekad i više puta u sekundi uz vrlo glasan "čvak" svaki put!
I misliš da to nije razlog crkavanja? Pa što bi diskovi onda uopšte i imali ograničen broj parkiranja u specifikaciji?!?
 
Nazad
Vrh Dno