Šta je novo?

Naponi dobri, računar se ne uključuje

Corvus Corax

Console Collector
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poruke
11,701
Poena
835
Prošle nedelje uzeh slabije i povoljnije polovno napajanje BeQuiet BQT S6-SYS-UA-350W od 350W sa KP za konfiguraciju koju planiram za NAS (E350 platforma).

Kada je stiglo napajanje, na brzinu kratko spojih zelenu i crnu žicu i premerih napone multimetrom (11.85V, 5.0V i 3.35V). Sinoć ugrabih priliku i sastavih konfiguraciju na stolu, povezah napajanje i - ne uključuje se računar. Na sekundu se zavrte ventilatori (CPU kuler i na napajanju) i to je sve.

Probao sam sve, od premeštanja RAM modula u drugi slot, probe sa drugim RAM modulom, isključivanja svih periferija osim ploče, RAM i napajanja... Posumnjao sam čak i u ploču, pa sam probao sa drugom (isti model), ali situacija se ne menja.

Na kraju izvadih napajanje iz drugog računara, povezah na ploču i ona se pokrenula normalno.

Premerio sam detaljno napone na svakom konektoru napajanja i sve deluje u redu.

Ima li neko ideju ili predlog za rešenje problema?
 
Poslednja izmena:
Moze biti da kod merenja daje napone normalno.
E vec kod opterecenja daje sasvim drugu sliku.
Gvirni unutra napajanja sta kazu kondezatori, grec i ekipa.
Ako mozes da zavuces pipalice u 24-pinac i premeris kada zavrti kulere.
 
Ukljuci napajanje na nacin kako si uradio i izmeri napon +5V Standby. Ako nije dobar nece se ukljuciti ploca bez obzira na ostale napone.
 
Izmerio sam već. +5.00V na VSB pinu. Upravo sam sve sam ispočetka isprobao i neće. Sa drugim napajanjem radi bez problema, podigao novi OS radi testa.

Šaljem napajanje sutra natrag prodavcu, pa ću videti šta će biti. Hvala svima na predlozima.
 
Napajanje, imao sam.istu foru, prikljucim napajanje, zavrti ventove i stane, reko crkla ploca napajanje mi je dobro, kad probam na drugoj ploci isto, uzmem bolje napajanje sa prvom plocom i radi bez problema, znaci da je do napajanja, imao sam igmax 500 tako nesto
 
Izmerio sam već. +5.00V na VSB pinu. Upravo sam sve sam ispočetka isprobao i neće. Sa drugim napajanjem radi bez problema, podigao novi OS radi testa.

Šaljem napajanje sutra natrag prodavcu, pa ću videti šta će biti. Hvala svima na predlozima.
Upravo tako.
Do ploče nije, znači napajanje je poluispravno.
 
Moze biti da kod merenja daje napone normalno.
E vec kod opterecenja daje sasvim drugu sliku.

Sasvim moguće da napon toliko opadne (čak i pri ovako malom opterećenju) da neće da pokrene računar.

Gvirni unutra napajanja sta kazu kondezatori, grec i ekipa.

Iskreno, ne želim da otvaram napajanje da ne bi bilo nekih problema sa prodavcem zbog toga. Prošlo je 6 dana od kupovine (5 dana od kako mi je napajanje stiglo, nisam stigao zbog posla ranije da proverim), ali prodavac se ponudio da mu pošaljem natrag napajanje, "pa će videti šta je". Valjda će biti sve okej, ima skoro 140 pozitivnih ocena na KP.

Upravo tako.
Do ploče nije, znači napajanje je poluispravno.

Hvala. :)
 
Upravo me je pozvao prodavac. Kod njega napajanje radi na ploči. Nudio je da mi pošalje i slike i video kako bih se uverio. Malo smo se objašnjavali, pošto je mislio da mi računari nisu poznata stvar. U svakom slučaju, uplatiće mi novac koliko je koštalo napajanje i to je to.
 
Tako je najbolje, uvek je rizik kada je polovno napajanje u pitanju.
 
Ja se izvinjavam sto upadam ali imam jedno pitanje u vezi napajanja.
Ja imam neko Viper 500w (kinez 100%) e sad na staroj konfiguraciji sa amd 5200+ procesorom asus m2n-x ploca asus 9500gt drafika, 3gb ddr2 ram 2 hdd i dvd rezac ono je radilo perfektno, za tri i kusur godine nisam imao nikakvih problema sa njim.
Kad sam uradio upgrade na amd fx 8300 i ga 970a ds3p i 4 gb ram ddr3 (grafika i hdd je ostalo isto) desava se to da se racunar restartuje pri maloj promeni napona u mrezi ( primetim po sijalici).
U biosu naponi mi izgledaju ok i nema nekih odstupanja od fabrickih vrednosti. Moze lil ko objasniti malo sta bi moglo biti u pitanju.
Da napomenem da kad zakacim napajanje na satru plocu nema restartovanja....
 
Pa ne moze FX na kineza nikako. Dobro je sto se restartuje nego da izgori nesto. Promeni napajanje obavezno.
 
Kad sam uradio upgrade na amd fx 8300 i ga 970a ds3p i 4 gb ram ddr3 (grafika i hdd je ostalo isto) desava se to da se racunar restartuje pri maloj promeni napona u mrezi ( primetim po sijalici).
I, šta ti je tu čudno?
 
Dobro napajanje će da "proguta" sve te varijacije.
 
Imao sam nekog Athlona II 270 pre neku godinu i debelog 400w Chiefteka, čak i kada nestane struje na do 2 sekunde ostajao kompjuter da radi a TV i monitori se ugase. Imali smo loš trafo u kraju pa je bilo dosta prekida in niskog napona ali sa tim sistemom nikada problema.
 
Zamenio bih ja njega odmah kad bi finansije dozvolile. Uvek se pojavi nešto preče.
Pa koliko vuče snage u leru ovaj procesor u odnosu na 5200+?
A sto je najcrnje kad sam uzimao ploču prvo je bila asrock neka sa podrškom za am2 i am3 procesore.
I tu je sa 5200+ pravila restart, međutim sa asusom nema tih boljki.
Izgleda da da su ove stare ploče tolerantnije na variranje napona od ovih novih.

Napajanje cu svakako zameniti što pre...
 
Sigurno zavisi i od arhitekture same matične ploče. Svakako treba kupiti kvalitetnije napajanje za FX arhitekturu.

Jedno pitanje za iskusnije, ukoliko napajanje na sebi nema prekidač za izbor radnog napona, jel to podrazumeva da ima aktivan PFC?
 
Sigurno zavisi i od arhitekture same matične ploče. Svakako treba kupiti kvalitetnije napajanje za FX arhitekturu.

Jedno pitanje za iskusnije, ukoliko napajanje na sebi nema prekidač za izbor radnog napona, jel to podrazumeva da ima aktivan PFC?
Zavisi naravno.
Imao je probleme i sa još jednom pločom (ne u kombinaciji sa fx procesorom) tako da je kod njega jako loša mreža ili jako loše napajanje, ili oboje.

Misliš na to da ako napajanje nema prekidač za izbor napona da li je samim tim i active pfc napajanje?
Ne bih znao posigurno, ali ne verujem.
 
Misliš na to da ako napajanje nema prekidač za izbor napona da li je samim tim i active pfc napajanje?
Ne bih znao posigurno, ali ne verujem.

Da, upravo na to sam mislio. Kupio sam jedno napajanje bez oznaka (ne mogu ni da proverim po oznaci), nema prekidač za izbor napona.
 
Mreža je do prošle godine bila ok ako se tako može reći ali sad je katastrofa, trafo mora da je na izmaku snage. Sad kad ste mi rekli da sam mogao nesto zapaliti rastavio sam komp vratio stare komponente. Takođe sam rasturio napajanje očistio i slikao unutrasnjost, i koliko vidim nema nikakvih oštećenja, može ono još da gura ovu staru konfiguraciju.
05e4c5a2a3a13649a35211aa86bbcb36.jpg
 
Nazad
Vrh Dno