Šta je novo?

Seagate Archive 8tb - moji prvi utisci

^
Hvala.

Da li daju 2god. ili 3god. garancije na pomenuti? Cini mi se da sam kod jednom prodavca sa KP video dve, kod drugog tri godine...
 
Vidim da je cena sada 210EUR, a garancija je 5 godina.

Odlična kupovina kome treba toliko prostora.
 
Da, u stvari, videh dve prvo, sada pet. A malo je nelogično da podignu toliko garanciju.

Moracu da proverim sa prodavcem.
 
To moze znaciti da je dobar, da su sracunali da ce raditi (u proseku) dugo i da smo mi "hrabri" (neko ce reci "ludi") ucinili "pravu" stvar sto smo uzeli osmotonce... :D

Isto moze i da znaci da se neko malo zeznuo u pisanju oglasa...
 
Dobih odgovor od prodavca, nije ni pet ni dve, nego samo jedna godina sada ...
 
Pretpostavljam vec koji je prodavac, ako je sa KP :), kad je rec o muvanju sa duzinom garancije.

Poslato sa Surface Pro
 
Crce odjednom jedan "osmotonac".
Ode u vecna lovista SEAGATE Archive HDD 8TB ST8000AS0002.
Morao sam da ugasim struju u produznom gde je prikacen komp i jos nesto... nisam gasio na prekidac napajanja ali je komp bio ugasen, upalim posle komp i ne vidi se jedan "osmotonac".
Jos u garanciji 3m, kupljen "od madjara"... sad se trebam s tim akati...
Nije imao nikakvih znakova da ce otkazati.
Da li je moguce da ga je ubilo obicno pali/gasi struju dok je komp ugasen?

Promenio sata i naponski kabl od drugog hdd nece ni da bekne, u stvari cuje se da zazuji ali ga nema nigde.
Stavio ga u externi hdd dock i tu se cuje da zazuji kad se upali, onda smiri pa se cuje dvaput zuzuzu, zuzuzu, lampica na doku kaze da ima uredjaj ali ga sistem ni d.m. ne vide...

Tu mi svi filmovi i serije... terabajti... pih...
 
Skidam kao mali hrčak, ne stizem da odgledam pa se gomila, ponekad zadjem pa bacim nesto ali eto cuvalo se, pogotovo bilo je nekih lepoh serija, sve sa uredjenim prevodima, filmova nekih za cuvanje kao neka filmoteka... ode, nema vise...
Nego imas ideju neku kako ovo oziveti, jos nesto proveriti...?

Da li je mogao od gasenja struje na strujnome kablu da crkne ako je bio komp iskljucen?
 
Poslednja izmena:
S obzirom da imas 2 popuno ista hard diska - a da recimo probas da skines elektroniku sa ispravnog i da je stavis na neispravni (ovo je samo ideja sa nepoznatim posledicama, nemoj posle da sam ja kriv ako neispravni hard spali ispravnu elektroniku :) )?
 
Ne bi ni ja "da se igram" s tim...

Zna li neko da li "Fanta" radi jos?
Ne vidim ga u oglasima na KP?
 
Ne bi ni ja "da se igram" s tim...

Zna li neko da li "Fanta" radi jos?
Ne vidim ga u oglasima na KP?

Radi Fanta, ali ga hvataj dok ne ode na odmor (13. 12.-09. 01.), da na vreme preda na reklamaciju. Kucaj u google "fantasticterrific kupujem prodajem" i prvi-drugi link je njegov.
I meni je tako pre desetak godina prestao da radi neki WD 320GB sa dosta (godinama skupljane) muzike i od tad sve što mi je bitno ide na minimum dva harda, a za baš bitne stvari i cloud.
 
Dobar je bio Mega za to kada je davao 50GB, sreca pa imam par naloga. Sad daju samo 15GB :(
Za vadjenje podataka, samo profi ali se to ne isplati za nesto sto mozes opet da nadjes.
 
Nego ljudi KOJI sada uzeti 8TB hdd, kod nas, eventualno neki od 10TB...?
Poželjno da se ne greje mnogo, da ima sto manje ploca, moze na 5400 obrtaja, provereno pouzdan...
Saljite predloge i misljenje, dajte pun naziv hdd-a.

Nije nista bitno od podataka propalo jer imam na jos 4 hdd ono sto je za beckup.
Jedino je steta filmova i serija, mada necu plakati za njima.
Propalo sto je propalo, a ono bitno je visetruko beckup-ovano
 
Poslednja izmena:
djalf, može li to malo preciznije, koje temperature i koliko je "bitno produžava"?
 
Poslednja izmena:
Ako je moguce da im se temeratura drzi ispod 50C (najbolje do 35-45C), da je propuh u kucistu (da duvaju ventilatori preko hdd ili kroz kuciste i izvlace toplotu iz kucista) a klimatizacija leti u kuci/stanu da radi i umesto 30-35C da je temperatura 24-25C u stanu/kuci (sobi sa kompom), to sve prija spravama koje se dosta greju...

Inace probao sam zamenu elektronske ploce na hdd (imam, odnosno imao sam dva ista sa 11meseci razmaka pri kupovini) i nije oziveo SEAGATE Archive HDD 8TB ST8000AS0002, drugi po povratku njegove ploce normalno radi...
 

Ja imam 2 komada EFZX, kupljeni od Fante pre više od godinu dana, da kucnem u drvo, nikakvih problema sa njima.
Rade u QNAP NAS-u, temp. oko 40 stepeni.
Od mene preporuka.
 
Nego ljudi KOJI sada uzeti 8TB hdd, kod nas, eventualno neki od 10TB...?
Poželjno da se ne greje mnogo, da ima sto manje ploca, moze na 5400 obrtaja, provereno pouzdan...
Saljite predloge i misljenje, dajte pun naziv hdd-a.

Nije nista bitno od podataka propalo jer imam na jos 4 hdd ono sto je za beckup.
Jedino je steta filmova i serija, mada necu plakati za njima.
Propalo sto je propalo, a ono bitno je visetruko beckup-ovano

Cao Hrcak(Zeha),

Da ne bude zabune i ja sam Hrcak tvog "profila".....
Za razliku od tebe ja sam dva do tri puta "nagario" iskustva sa umiranjem hdd-a do pucanja particija(ovdje je na svu srecu hdd ostao u upotrebljivom stanju i dan danas).
Prije nego sto predjem na konkretnu stvar da kazem sledece, da nebi OPET dolazio u istu poziciju TREEBA imati "backup of the backup" to jest "JUST BACKUP"!
Moja video blinlioteka se nalazi na HP(4hdd porta)-nas-u 2XRED 4Tb. A a backup ide na DS215j 2hdd port(po sync-u ovaj se gasi).

U njemu se nalazi 8Tb Seagate Ironwolf.
Sto rada ovog hdd-a tice, je Ok. Sto se brzine upisa i citanja tice, drugacije je u odnosu na Red(cini mi se da Red ima vecu brzinu upisa).

Sad procitah, da imas backup tebi vaznih stvari, medjutim ako ne zelis opet doci u istu situaciju...znas sta ti je ciniti!!!

Iskustvo kaze da se da back up-vati rucno(mapa u mapu),ali da vremenom postaje sve zamornije do ubitacno zamorno.
Ukoliko, dodjes u ovakvu situaciju...preporucujem da napravis/kupis nesto za sync-ovanje.
Ustedi dosta vremena i zivaca.

Unapred izvinjenje na opsirnom i off topic-hnom postu. ;-)


Ps. Debelo si se bio zeznuo sto si kupio Seagate Archive hdd, vremenom se pokazalo da je debelo ispod za Pc/Nas okruzenje...bar koliko se da procitati iz iskustva ostalih korisnika. Al dobro, ucimo na iskustvu drugih.

Probaj sa ovim programom da spasis sto se da spasiti:
https://www.z-a-recovery.com/download.aspx
 
Poslednja izmena:
Hdd je otputovao fanti a sutra (ili prekosutra) je u HU.
Kako da spasavam kad se ne vidi nigde hdd, komp ga nikako i nigde ne registruje... jos sam menjao elektroniku, stavljao sa ispravnog na crknuti i nista...
Bilo je i jos ce biti pomalo poucno iskustvo ovo gubljenje filmova ali ne placem... u stvari moze biti "oslobadjajuce". :d

8Tb Seagate Ironwolf mi je trenutno 1. opcija za zamenu, njega jos uvek ima da se kupi, mislio sam uzeti 8Tb Seagate Baracuda pro ali ih trenutno nema a oni bi trebalo da imaju 5g garanciju ako uvoznici ne ustroje.
Kod WD RED me brine veliki broj otkaza, preko 5% ih crkava a to je za mene previse da bi reskirao...
Gold, Tošba (TO ŠIBA ko ludo), WD Pro i sl. verzije su skupe, jedino Seagate Exos 5E8 ST8000AS0003 je ok sa cenom samo mi se ne kupuje serverski hdd (sta ce mi...) i narocito mi se ne svidja sto ga ima samo u jednoj radnji...

Sacekacu koji dan, ne zuri mi se, pa da cujem sta ce fanta da javi.
Bilo mi je malo "nemilo" kad nisam odma i lako nasao fantu na KP, pomislio sam da su zatvorili "radnju"... sledeci ce hdd biti "domaci"...
 
Dolazi (kupujem kod nas) novi 8TB hdd, Seagate IronWolf Guardian ST8000VN0022 (za NAS predodredjen al u mene ide kao skladiste u desktop) pa me zanima nesto...
Pitanje je mozda glupo ali ipak cu da odvalim.
Da li treba formatirati (brzo) hdd pre kloniranja na njega celog sadrzaja drugog hdd, isto 8TB hdd?
Zasto klonirati neko ce se upitati...?
Pa u tom drugom skladisnom hdd se nalaze podatci koji su "preduboko" zakopani u foldere i sa dugim imenima i zato ih nije moguce iskopirati na novi hdd, moralo bi se "čupati" (cut) u root od hdd pa odatle copy na novi hdd pa onda opet cut u folder(e). Neki su toliko duboko da bi morao pojedine sekcije vaditi iz 2-3 foldera i iako ih nema previse potrosilo bi mi 3-4 sata moga vremena minimum.
Ovako bi sve isklonirao AKO ce se te "kobasice" sa dugim imenima u celosti preslikati na novi hdd.
Klonirao bi pomocu hdd dock-a, ubacim 2 hdd, pokrenem pa kad zavrsi...
Ima nekih 2,5TB podataka koje treba prebaciti... koliko bi to moglo da traje, onako odokativno?
Da li ce dock klonirati bas sve, svih 8TB, ukljucujuci o prazne delove ili dock zna gde su podatci pa samo njih prebacuje?
 
Ne znam koji dock koristis ali ako radis nekim softverom i povezes na SATA3 oba brzina ce biti ona koju ima kao upis na novom hard disku. Kopira se fizicki samo ono sto ima od podataka a particija (ili vise njih) ce biti ista kao na source disku.
 
Stigao 8TB Seagate IronWolf Guardian ST8000VN0022.
Sad ce da stoji do sutra, da dostigne sobnu temperaturu... :)
 
Nije mi se cekalo do sutra, pa sam u 17:20 pokrenuo proces kloniranja, pri cemu je oko 3TB podataka sa jednog osmotonca prebaceno na ovaj novi osmotonac...
Potrajalo je taman 6h.
Hdd su se dosta ugrejali, pogotovo ovaj u koji je upisivano (Seagate IronWolf Guardian ST8000VN0022).
Koliko vidim temperatura mu je bila max 48C (a to je danas i sada postigao).
Ovaj stari Seagate Arhiver je koliko vidim imao max temperaturu u radu od 39C (i ne znam kad ju je postigao, danas ili ranije).
Odo sada malo odmoriti. ;)
 
Nazad
Vrh Dno