Šta je novo?

Seagate Archive 8tb - moji prvi utisci

Ako su strucnjaci koji su ga dizajnirali predvideli parkiranje - zasto dirati? Ako ga koristis kao storage disk... a ako je NAS upotreba onda je druga prica.
 
Skladiste (glavno) za filmove i serije, muziku, jos jedna kopija slika i video snimaka, takve stvari.

Razmisljam da li i torrente uputiti na njega direktno?

Sta vi mislite treba li gasiti parkiranje glava i zasto?
 
Dosao osmotonac... :D
Ostavljen od 19h-23h da se izjednaci u temperaturi sa okolinom...

Prvo prebacivanje od 122GB obavio za oko 18'.

Drugo prebacivanje od 53,4GB obavio za oko 8'

Temperature nisu velike, dostigla je 32C tokom prebacivanja drugog paketa.
WD od 2TB sa kog je vukao prvi i drugi paket je bio topliji za 2C.

osmotonac 1. put.jpg
osmotonac 1.1. put.jpg
osmotonac 1.2. put.jpg
osmotonac 2. put.jpg

Odakle ova max temperatura od 40C ?
Kod mene dok je radio, danas, dostigao je max 32. :trust:

HDD nije bucan. Nista bucniji od 2TB WD koje imam u kompu.
Meni su ventilatori u kucistu glasniji od hdd, 2x20cm, napred i u krovu po jedan, onaj pozadi i ne racunam...
Kuciste na podu "u rupi" izmedju stola i vitrine.

Sutra idu filmovi, serije, slike i video.
Kasno je, idem spavati.
"Morao" sam ga veceras instalirati, "nisam mogao da izdrzim"... ;)
 
Poslednja izmena:
Skladiste (glavno) za filmove i serije, muziku, jos jedna kopija slika i video snimaka, takve stvari.

Razmisljam da li i torrente uputiti na njega direktno?

Sta vi mislite treba li gasiti parkiranje glava i zasto?
Ako si imao mesta u kucistu bolje je da si uzeo vise manjih i stavio automatski da ti backup-uje najbitnije stvari.
U proslosti sam imao nekoliko servera, kazem ti iz iskustva :)
8 TB lepo zvuci, ali kad otkaze toliko ces puta da ga opsujes prevedeno u MB ;)
 
Osmotonac natovaren

Danas sam jos prebacivao puno toga na ovaj hdd...

Od 7:27h do13.10h prebacivao 1,48TB ukupno 5h i 43mni.
Od 13:17h do 15:32 prebacivao 657GB 2h i 15mni.

Temperatura ni jednom nije presla 33C
WD sa koga je prebacivano (vidi slike) bio na 34C

Usporedbe radi, kasnije sam izmedju dva identicna Black WD 2001FASS-00W2B, 7200rpm, velicine 2TB, obavio prebacivao 38,5GBG od 15:34h do 15:50h ukupno 16min, pa sami racunajte brzine i razlike.
 

Prilozi

  • treci put 1.jpg
    treci put 1.jpg
    317.2 KB · Pregleda: 82
  • treci put 2.jpg
    treci put 2.jpg
    589.4 KB · Pregleda: 77
  • treci put 3.jpg
    treci put 3.jpg
    590.3 KB · Pregleda: 71
  • treci put 4.jpg
    treci put 4.jpg
    590.3 KB · Pregleda: 75
Poslednja izmena:
Ako si imao mesta u kucistu bolje je da si uzeo vise manjih i stavio automatski da ti backup-uje najbitnije stvari.
U proslosti sam imao nekoliko servera, kazem ti iz iskustva :)
8 TB lepo zvuci, ali kad otkaze toliko ces puta da ga opsujes prevedeno u MB ;)

U planu mi je jos jedan veliki, ne mora ovoliko, moze 6TB neki WD (bio sam zagledao "crni" WD od 6TB ali mi je bas preskupo, 290 ili 370e, mnogo) ili mozda i "samo" 4TB.
Ja ono bitno cuvam na 3 hdd u istom kompu (ne bas najsrecnije resenje) i na jednom externom (za sada).
Slike, video, dokumenta, neke meni potrebne stvarcice itd
Ono sto bi i otislo sa hdd-a, kad bi crkao ovaj osmotonac, su filmovi i serije, steta bi bilo ali nije nenadoknadivo.

Jednom cu se morati pozabaviti nekim auto beckup-om.

Jedenostavno zelim da imam dovoljno prostora na bilo koja 2 hdd da mogu citav treci prekopirati na njih.
Ova 8TB nece verovatno nikad biti popunjen do vrha, polovina mu je prava mera.
Ova dva WD od 2TB svaki su bili sada skoro do vrha popunjeni a sluzili su me 5+ godina, izvadjeni 1TB WD je bio skoro punih 7g radio i evo ga 100% ispravno sve (moc hladjenja).
Ako ovaj SEGATE posluzi onoliko dobro kao ova 3 u narednih 5g ja zadovoljan.

Stvarno koji bi to hdd od 4TB i 6TB bio dobar, pouzdan, dugovecan, "proveren"?
 
Poslednja izmena:
Evo malo i o brzinama :D
Ovo necete poverovati... ne nisam zamenio slike. ;)

WD Black 2TB 2001FASS-00W2B na 7200rpm
SEAGATE Archive HDD 8TB ST8000AS0002 na 5900rpm 128MB

Hladniji je i brzi Seagate na 5900 od 5+ godina starog WD Black na 7200rpm
 

Prilozi

  • 8TB segate.jpg
    8TB segate.jpg
    69.5 KB · Pregleda: 114
  • wd 2tb.jpg
    wd 2tb.jpg
    76 KB · Pregleda: 101
  • hd tune 8TB segate.jpg
    hd tune 8TB segate.jpg
    160.4 KB · Pregleda: 105
  • HD Tune 2TB WD Black.jpg
    HD Tune 2TB WD Black.jpg
    158.7 KB · Pregleda: 97
Poslednja izmena:
Super brzina za tu mrcinu, ali opet vek trajanja je tri znaka pitanja... zato bez mirror-a ne treba ozbiljno razmisljati o ovom Sigejtu, ja barem ne bih smeo.
 
Super brzina za tu mrcinu, ali opet vek trajanja je tri znaka pitanja... zato bez mirror-a ne treba ozbiljno razmisljati o ovom Sigejtu, ja barem ne bih smeo.

Dupli mirror. Ili raid 10... Seagate => lutrija
 
Tu (na osmotoncu) su mi stvari koje mogu da propadnu a da me srcka ne strefi.
Nemam para za jos jedan osmotonac, a i ne znam kako ce se ovaj pokazati.
Voleo bih ja uzeti neki dobar 6TB (al oni su jos skupli od od ovog osmotonca, bolji su) i ostaviti 1 od 2TB a, pa bi tako uvek imao prostora da uvek mogu prebaciti sa bilo kog hdd sav sadrzaj.
Moja je praksa da drzim oko 50% max na hdd a od toga imam u triplikatu kopije slika, videa, vaznih meni podataka, dokumenata... trenutno oko 265GB koje cuvam jos i na externom hdd...
Kako god okrenes, sve bitno je 4x kod mene bekapovano.
Ne ja ne nosim kais i trgere, cisto da prijavim, ako je neko pomislio da sam se previse osigurao... :D

Dok ne dobijem na lotu necu moci u mirror sve da stavljam a i cemu kad imam bekapovano sve bitno a ono ostalo i ne mora, filmove i serije uvek mogu skinuti ponovo, uglavnom...
 
Poslednja izmena:
koliko je pouzdan ovaj hdd? pitam jer bih ga koristio pored sistemsko ssd-a... @p307 i ostali koji ga imate@ jel pokazao neku falinku do sada?
 
Ja mu ne vidim falinku, za sada i nadam se da ce me sluziti lepo narednih 4-5g ...
Relativno hlada, ne cujem ga nesto specijalno, mada mislim da ponekad (retko) i zacujem za kretko neki zvuk glava od (nekog) hdd, brzi od WD-ova mojih, velika mrcina koja prima sve i svasta, torenti na njemu ...
Videcemo...
 
disk pun plocha pun glava i ne vidis mu falinku,
pa radi kakvu falinku da mu vidis. Ako crkne glava videces :)
Srecno ti bilo
 
^u klasi od 8tb, seagate ima prilicno dobar dizajn, 6 ploca od po 1.33TB i 256MB kesh, za razliku od wd red/purple koji barataju sa 7 ploca od po 1.14TB i sa 128MB rama...Cak i stari red 6tb ima gustinu 1.2TB po ploci od ukupno 5 komada koliko ih ima.
 
i sada, kome verovati? što bi mu crkla glava?
 
Pa mozda hoce mozda i nece,
u tome i jeste stvar. Ne znas kakva ce da bude serija i model i fw dok ne prodje vreme.
Komentari tipa ja imam SG i sluzi me lepo evo vec 3 meseca itd itd su besmisleni.
Znacemo kakvi su tek posle nekog vremena. Nista vise od toga.
 
a sto se falinki tiche cela tehnologija je pod znakom pitanja, ova SMR
http://www.storagereview.com/what_is_shingled_magnetic_recording_smr
Izgleda da je prakticno nemoguce koristiti taj disk kao do sad, vec iskljucivo za backup , kopiranje veliki fajlova.
Manipulacija malim fajlovima velikom brzinom nije nesto sto ovaj disk moze.
Kazu neki moji poznanici da su videli ljude kako stavljaju 8 komada u raid i da je to smehotres.
E sad nisam imao vremena da se zezam...
 
Plus, uzorak za bilo kakvo poređenje je smešan...1 disk...kad ih bude minimum 30-ak komada u eksploataciji, godinu dana, možemo da uzimamo neku statistiku...do tada, što se mene tiče, WD Red 6TB i to je to.
 
Pa sta vi ocekujete od ovih velikih hdd, za sta vi njih koristite?
On je meni skladista, flmovi, serije, neki beckup folderi koje imam jos na ostala 2 hdd, torenti na njega idu, sve u svemu za sada manje od 50% popunjen, radi, ne drlja i ne zvrci stalno...
Da li je najjeftiniji, da li je od firme koja je "najmanje pouzdana", da li su njihovi neki modeli imali katastrofalno losu pouzdanost, pa sta, ja sam rizikovao.
Da uzmem pouzdana 2 wd crnca ili crvendaca od 4GB i da samo malo povecam kapacitet skladista a uvlim 2 hdd (da bolje greje noge zimi), sta sam time dobio... pa se jos oni znacajno vise greju od ovog osmotonca...

Ti duksa druze jbt ko da "prizivas" da pocrkaju nam hd-ovi pa da "se nasadjujes" i vices "Eo jesam vam rekao"...

Po toj vasoj logici dugog cekanja (od godinu dana ili veliki uzorak u nesto malo karacem vremenu) znaci da cekamo dok ne izbace neku drugu mozda i bolju seriju i tek tada da kupujemo...

Kome treba veliko skladiste i ko hoce hladan hdd evo ga radi.
Ko hoce hdd da na njega stavi sistem a ostatak za skladiste onda za njega nije ovaj niti bilo koji hdd na 5x00 obrtaja.
Meni radi posao i hvala Bogu radi dobro.
Garancija u HU i neka mi ne zatreba nikada. ;)
 
Poslednja izmena:
Ja razmisljam o 8TB disku da se upgradeujem bas za bekap. Kako se meni cini, nece se dugo cekati za drajvove od 10TB...videcemo.
 
aaaaaauuuuuu "bem mu dandalo, ja ga već naručio. da li je pouzdanije uzeti dve toshibe od 4TB?
 
^sta fali, taman da oni koji cekaju neki info za ove archive 8TB da dobiju eto iz prve ruke informaciju za koju godinu kakav je disk od tebe i P307 :d
 
Pa zaboravio si pokretaca teme i on ga je kupio... ;)
Samo on zaboravio na "svoju" temu ko i ti na njega. :p
 
Malo po malo i stićićemo do reprezentativnog uzorka, a onda možemo i da polemišemo o pouzdanosti...:D
 
kakva je situacija sa pc matičnim pločama, šta treba da ima od karakteristika da bi podržavala 8tb (šta treba da piše u oznaci)?

jurim neki dock ali ako ne uspem možda sastavim neki mini htpc pa rekoh šta da kupim mini-itx ploču a ona ne podržava 8tb+.
 
Novi bios, uefi. Danas ih skoro sve ili sve ploce imaju.

Poslato sa vremesnog Nexusa 4
 
hvala :wave:
 
Kako se pokazao do sada ovaj hd? Razmisljam da kupim jedan umesto prvobitno planiranog wd-a od 6TB, koji ce sluziti samo za backup.
 
Kuc kuc kuc (da kucnem u drvo) za sad radi dobro.
Spor, sporiji, jos mnooogo sporiji kad mora 2, 3 ili vi se stvari da radi (upisuje i cita) u isto vreme ...
 
Nazad
Vrh Dno