Šta je novo?

Seagate Archive 8tb - moji prvi utisci

cacogenius

Cenjen
Učlanjen(a)
13.11.2012
Poruke
64
Poena
159
Pozdrav svima - pre neki dan nabavio sam dugo priželjkivani hard prostora kosmičkih razmera - Seagate Archive 8000GB, ST8000AS0002. Mislim da nema boljeg rešanja za storage hdd od njega. E sad evo i mojih utisaka. Naime, ono što me je razočaralo pri prvom susretu sa hdd-om je bila jeftina ambalaža i prost dizajn harda. Komad belog lima sa nekom belom nalepnicom na kojoj stoji deklaracija robe - kao da sam otišao u prodavnicu i kupio komad sira na merenje XD. Za razliku od Western Digital hard diskova, koji su na oko lepi, crno - crveno - beli na primer, seagate nije trošio boju na njegov najnoviji model - komad pocinkovanog lima sa belom nalepnicom i crnim slovima. Ne naročito orginalno. Za tih 215 evra koliko sam pljunuo za njega očekivao sam malo više. HDD je prilično bučan pri radu, zvuk sliči krunjaču za kukuruz XD. I naravno marketinška kradja - HDD se deklariše kao 8tb a stvaran prostor je 7,27 tb. Ali veći od njega nema :D. To je dakle što se nedostataka tiče E sad pozitvne strane. Na prvom mestu je naravno odnos prostora (kapaciteta) i cene. Tipa - WD 6tb hdd košta 245e a Seagate 8tb 215. Pohvalio bih i njegove performanse - sa 5900rpm hdd radi odlično i relativno brzo. To je bila glavna zamerka za ovaj model, kada sam gledao po forumima - kao mnogo prostora na uštrb performansama, medjutim ja sam prezadovoljan performansama. Dalje, svidja mi se što ima 3 godine garancije, tako da za 3 godine, ako izadje 16tb hdd mogu lako da ga prodam za nekih 100e i uzmem nešto bolje. A nadam se da će za 3 godine, kao storage hdd da opravda svoju svrhu. Eto, nadam se da je ovaj tekst pomogao nekome ko razmišlja o kupovini velikog storage hdd-a. Sve u svemu - za te novce nema bolje :D Čudi me samo da WD nije izbacio model od 8tb u prodaju - razume se i cena bi bila bar za 100e veća od Seagate-a. Doduše čuo sam da za 2016 godinu spremaju model od 10tb ali kada će se naći u prodaji kod nas ostaje otvoreno pitanje. Naprimer za ovaj Seagate čuo sam još 2014. a evo načekah se 2 godine dok je sigao kod nas. Mada, s obzirom koliko zaostajemo u svemu za Jevropom i svetom, ovo je još odlično. E, ajd uzdravlje svima i svako dobro.
 
Hvala na javljanju ;)

Da li možeš da postaviš temperature iz Sentinela i što se tiče buke da li možeš da ga uporediš sa nekim drugim hardom, na primer WD Black - da li je bučniji ili tiši od ovog harda?

:wave:
 
Naravno, evo su i slike. HDD danas radi od 9 ujutro a sad sam napravio slike, koliko zaključujem temperatura nije visoka. Ovih 40c predpostavljam da je dostigao prilikom kopiranja podataka, jer sam na njega u komadu prebacio 3,5 tb podataka. Što se poredjenja tiče, mogu da ga uporedim sa WD Black i Red serijom. Doduše ovaj WD Black sto sam imao bio je od 500gb, dakle stariji model, ali taj je nenadmašiv po buci, ustvari ne toliko po buci koliko po vibracijama - treslo mi se celo kućište od njega :D Sećam se da sam morao da umećem neku gumu koja je imala funkciju odstojnika da bih koliko-toliko smanjio vibracije. Neznam da li su i ostalli wd black hdd-ovi takvi ali onaj moj se tako ponašao, mada je imao fantastične performanse. Dakle od njega je tiši to je sigurno - što se vibracija tiče, zanemarljive su. E sad kad ga uporedim sa ovim WD Red 4tb, koji sam imao do juče, kada sam ga prodao jednom Benchmarkovcu, taj WD red 4tb je isto bio bučan, ali manje od ovog seagate. Neznam sa čime ima veze ta buka, nije da mi nešto smeta, sve dok hard ok radi, ali sam mislio da pošto ima maje obrtaja (ne 7200rpm nego 5900rpm) da će tiho raditi. Ali tu se ništa nemože, tako su ga sklepali u fabrici, standardna karakteristika predpostavljam. Eto, nadam se da sam pomogao!
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    178.7 KB · Pregleda: 318
  • 2.png
    2.png
    167.2 KB · Pregleda: 232
@ makiacaveki sta bi sa tvojim externim hdd?
 
Pojela maca, nema :p

Još je u servisu. Caka je bila u tome da mogu da ostavim pre praznika s tim da 100% počinju da rade tek sredinom januara (spojili katolički Božić i Novu godinu). Znao sam to unapred ali sam svejedno ostavio pošto nešto i nisam bio pri kompu za vreme praznika tako da mi odgovara tek sada od sredine januara da skidam na hard i gledam ;)
 
Koja je cena ovog Seagate-a i gde se moze naci posto sam guglao i nisam ga nasao u domacim prodavnicama ?
 
To su kupuje kod ovih što donose iz Mađarske, trenutna cena je 215 evra ;)
 
Isto ga pikiram vec duze vreme, od kada sam video najavu. Do skoro je u Nemackoj bio 245e. Ovo je odlicna cena, videh je i ja na kp sajtu.

Za pouzdanost cemo malo sacekati, ali planiram da ga koristim za backup, pa se nadam da nece bash oba otkazati u isto vreme :)

Hvala na prvom utisku.

Pozz!
 
To je ipak hard, kakav dizajn treba da ima? Da nismo malo delko otisli?
Vidi hitachi helijumski kosta ko tri tvoja a isto izgleda.
Sto se tiche pouzdanosti, lepo kaze neko videce se . Za dve godine znacemo kakav je disk. DL i DM su najgori ikad (2-3tb)
Ja sam vec video jedan neispravan od 8tb. Ono sto je nezgodno ako crkne sad, dok jos uvek nema resenja za pristup FW.
Vreme ce pokazati, oprezno i obazeno backup,
 
Može li objašnjenje šta znače ove oznake DM i DL? Hvala vam na savetima, praticu redovno stanje u Sentinelu, ako pocne nesto sumljivo da se desava. Neverujem da bi hdd od 100 posto healta i performansi mogao da crkne tek tako. Za primer, koristio sam bez problema WD Green sa 0 posto healta skoro godinu dana, dok nisam kupio eki veci hdd za storage, radio je sporo, ali nije se desilo ni jednom da je zakucao. Sve je to valjda lutrija, ko na sta naidje.
 
Poslednja izmena:
To su oznake serija Seagate diskova, i to onih najomraženijih, koji su imali neverovatno visok % otkaza u garantnom i vangarantnom roku - poseban fenomen je Seagate 3TB ST3000DM001, išao mu rate u jednom trenutku i do neverovatnih 40 i kusur %.

S druge strane, to što neki softver, pa makar to bio i "omiljeni" Sentinel pokazuje 100% health ne znači baš mnogo, pošto se ne može uzeti za ozbiljno + sutra može da ti padne strmoglavo na dole i da ti disk crkne - a ne mora ni da padne, disk može da otkaže kad god.

duksa88 je iskusan i njegov post je krajnje dobronameran. Samo je hteo da ti napomene da si kupio disk koji je nov, sa novom tehnologijom, neproveren, netestiran na nekom malo većem uzorku i još uvek se ne zna kako će se pokazati. Da ne mračim, možda to bude sve kako treba, ne treba uvek poći od negativne premise.
 
Mene samo plaši ta mađarska garancija, jedino disk ne bih uzimao kod njih. Mada je cena fenomenalna.
 
Kada imas disk od 8TB za 215e, i drugi iste velicine, isto seagetov za 385e ...to mu dodje kao ... Green serij i black ili ok ako ne black, red ili purple serija ... Jednostavno ne mozes ocekivati istu pouzdanost.

Ali za backup deluje extra. Imaces podatke na dva mesta , pa kao shto rekoh gore ako bash budesh/budem baksuz da crknu oba u isto vreme, plus shto jedan nece ni biti sve vreme u kucistu, onda bash krastavac ...

Nece sentinel da ti pomogne od nedaj boze nekih problema sa strujom, tj iznenadnih udara iste ...
 
Mene samo plaši ta mađarska garancija, jedino disk ne bih uzimao kod njih. Mada je cena fenomenalna.

Meni je hd jedina komponenta za koju garancija , kako da kazem, moze da bude totalno besmislena, i ako je naravno prvo duzina garancije bitna zbog pouzdanosti na papiru ... Nisu bez razloga dali 2 god na green seriju , 5 na black ...

Ali situacija ako disk koristis za bitne podatke, i neshto crkne, pre cesh pokusati spasiti te podatke, cime cesh izgubiti pravo na garanciju, nego shto cesh ga reklamirati ...jelte ...

Tako da , ako koristis kao backup onda ok, ili ako ne patis za podacima na istom , u suprotnom, dzabe i ta garancija ...
 
Ne znam cemu to, mogao si da uzmes WD RED dva komada od 4 TB i da ih metnes u mirror. Em provereni, dovoljno dugo na trzistu, a tu je i mirror. Ili 4x 3 TB koji su trenutno best buy (1TB po ploci imaju, 3 ploce dakle). U svakom slucaju dodjes do velikog kapaciteta ali na sigurniji nacin.

Seagate i to jos od 8 TB mehanicki disk. Tu neko ne bi stavio ni pr0n kolekciju :d Ali dobro, sa srecom!
 
Poslednja izmena:
A koji su 3, 4 i 6TB hdd dobri, pouzdani, koliko imaju ploca, da nisu bucni (mnogo, a kamo li previse), sta valja kupovati da bi dugo i sigurno radilo...?
"Nevazno" koji porizvodjac iako preferiram WD...
 
Kada imas disk od 8TB za 215e, i drugi iste velicine, isto seagetov za 385e ...to mu dodje kao ... Green serij i black ili ok ako ne black, red ili purple serija ... Jednostavno ne mozes ocekivati istu pouzdanost.

Ali za backup deluje extra. Imaces podatke na dva mesta , pa kao shto rekoh gore ako bash budesh/budem baksuz da crknu oba u isto vreme, plus shto jedan nece ni biti sve vreme u kucistu, onda bash krastavac ...

Nece sentinel da ti pomogne od nedaj boze nekih problema sa strujom, tj iznenadnih udara iste ...

Koji je to Seagate od 8TB i 385e?

@duksa88 sta ti licno mislis o ovom SEAGATE Archive HDD 8TB 5900 128MB (ST8000AS0002) ?
Da li bi ga i ti uporedio sa zelenom serijom WD po nameni, kvalitetu, pouzdanosti?
Da li valja kao skladisni prostor u kompu, za filmove, serije, dokumenta, slike porodicne i video snimke...?
http://www.storagereview.com/seagate_archive_hdd_review_8tb
http://www.nikktech.com/main/articl...-hdd-8tb-sata-iii-hdd-review?showall=&start=1

Da li je zbog sigurnosti i pouzdanosti pametnije/bolje uzeti WD Black 6TB 7200 128 MB (WD6001FZWX)? Cena je "uzasna" (290e na KP i 350-375e u prodavnici), a da li je opravdana kvalitetom i pouzdanoscu ovog hdd?

@cacogenius dakle nije presao u punom radu 40 stepeni C ?
 
Poslednja izmena:
Koji je to Seagate od 8TB i 385e?

@duksa88 sta ti licno mislis o ovom SEAGATE Archive HDD 8TB 5900 128MB (ST8000AS0002) ?
Da li bi ga i ti uporedio sa zelenom serijom WD po nameni, kvalitetu, pouzdanosti?
Da li valja kao skladisni prostor u kompu, za filmove, serije, dokumenta, slike porodicne i video snimke...?
http://www.storagereview.com/seagate_archive_hdd_review_8tb
http://www.nikktech.com/main/articl...-hdd-8tb-sata-iii-hdd-review?showall=&start=1

Da li je zbog sigurnosti i pouzdanosti pametnije/bolje uzeti WD Black 6TB 7200 128 MB (WD6001FZWX)? Cena je "uzasna" (290e na KP i 350-375e u prodavnici), a da li je opravdana kvalitetom i pouzdanoscu ovog hdd?

@cacogenius dakle nije presao u punom radu 40 stepeni C ?

ako bude radio 3 godine reci cu da je dobar
 
Koji je to Seagate od 8TB i 385e?

@duksa88 sta ti licno mislis o ovom SEAGATE Archive HDD 8TB 5900 128MB (ST8000AS0002) ?
Da li bi ga i ti uporedio sa zelenom serijom WD po nameni, kvalitetu, pouzdanosti?
Da li valja kao skladisni prostor u kompu, za filmove, serije, dokumenta, slike porodicne i video snimke...?
http://www.storagereview.com/seagate_archive_hdd_review_8tb
http://www.nikktech.com/main/articl...-hdd-8tb-sata-iii-hdd-review?showall=&start=1

Da li je zbog sigurnosti i pouzdanosti pametnije/bolje uzeti WD Black 6TB 7200 128 MB (WD6001FZWX)? Cena je "uzasna" (290e na KP i 350-375e u prodavnici), a da li je opravdana kvalitetom i pouzdanoscu ovog hdd?

@cacogenius dakle nije presao u punom radu 40 stepeni C ?

SEAGATE Surveillance 8TB HDD 7200 256MB

370e na KP
 
A koji su 3, 4 i 6TB hdd dobri, pouzdani, koliko imaju ploca, da nisu bucni (mnogo, a kamo li previse), sta valja kupovati da bi dugo i sigurno radilo...?
"Nevazno" koji porizvodjac iako preferiram WD...

Sve je diskutabilno jer proizvodjaci varaju konstantno, pa npr. disk koji je poslat na review je imao 3 ploce od po 1 TB, ali nakon par meseci se ispostavi da prodaju identican model i part number koji ima zamisli 4 ploce od po ~768GB....
Ono sto je bitno jeste serija tj. primarna namena. Tako su RED-ovi navodno dizajnirani da rade 24x7, za razliku od klasicnih desktop hardova. Zatim, manje vibracija proizvode (kad se i vrte sporije), manje se greju itd. Ali garancija nema naravno da ce raditi vecno i bez problema. Ja teram samo RED-ove, i u home lab-u i na poslu i da kucnem u drvo sem jednog koji je izgleda fake svi rade dobro.


A ovo je verovatno najmerodavniji resurs na celom Internetu, niko nema ovakav use case: https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-q3-2015/

Potrazi i druge kvartale prethodnih godina, ima gde je Seagate imao failure rate od preko 40% u prvih 6 meseci :d Ja ne znam, da su ih sklapali nogama pa bi bolje ispali...
 
Niko ni ne koristi kucne hddove za to. Merodavno ko koriscenje lemilice umesto brenera.
 
? Mislis ovi BackBlaze sto koriste desktop hardove za 24/7 data centar rad? Pa, apsurdno je ali na listi najbolje im se drzi Seagate 4TB DESKTOP model, koga imaju 20.000 +... najmanji procenat otkaza. Dok isto tako Seagate 3 TB model desktop, katastroficno lose sa 40+ % otkaza...
 
Pretpostavljam da su problem samo te vibracije. Pogotovo kad ubacis 40 diskova.
 
Da, ali kako 4TB model se pokazao tako odlicno, a 3TB tragi-komedija. Nije samo to do vibracija...
 
Tandrčak, tandrčak, vreteno... kako radi segamegahdd od 8TB?

@cacogenius Sve u redu i dalje?
Jos uvek zvrci?
Temperature kakve su sada, kave su kad ne prebacuje mnogo podataka (jos uvek do/oko 30C), kakve su kad skida torrent na njega na primer, da li mu je onih 40C bila maximalna temperatura i nikada nije bila veca?
Losih sektora nema (pu pu pu, pomeram se s mesta)?

Ja sve krenem da ga narucim pa stanem, prikocim, ko velim da sacekam malo...
 
Recite mi, gasiti ili ne gasiti parkiranje glava na ovom SEAGATE Archive HDD 8TB ?
Da li uopste moze, da li on ima parkiranje glava?
 
Nazad
Vrh Dno