Šta je novo?

Seagate Archive 8tb - moji prvi utisci

Stari radi na 5900 obrtaja, a novi na 7200 i odatle velika razlika u temperaturi. Ne mogu da nađem nigde u specifikaciji koliko ploča ima taj ST8000VN0022 (Archive ima 6), ali je zanimiljivo da je on najteži u IronWolf seriji, teži i od 14TB modela (780 vs. 690 g), a zašto je tako, ko zna.
 
@ dulenator Da, od brzine obrtanja je ta razlika u temperaturi, nema od cega drugo da bude (uglavnom).
Milsim da je starom brzina cak 5400 a ne 5900.
Nisam ni ja mogao naci nigde broj ploca i glava, moguce je 6 ploca kao Archive model ali zasto je onda toliko tezi, taman k'o jedna ploca, pa ne iskljucujem i 7 ploca da ima...
Kako god uzet je, natrpan, pa ce mo da vidimo kako ce se pokazati...
Fanta ako donese pare za crknuti (kao sto sam trazio) uzecu, ako donese zamenu bilo da je isti model (Archive) ili neki drugi 8TB (Baracuda, baracuda pro, ovaj ironwolf ili sta god) cu da prodam verovatno

@djalf Hladen je, kuciste provetreno, ventilatori duvaju preko svih hdd. 48C nije strašno, bice hladniji u kucistu a skoro pa sigurno nece vise raditi 6h neprestano upis, ne ovoliki sigurno.


Malo me je opet zezao hdd, slova su se zavrljala, pa dok sam to skontao da je problem...
Najblesavije mi je sto sam mu ime i slovo vec bio podesio dok je bio u dock-u.
 
Poslednja izmena:
Da. Znam.
Ili sam ja nesto obnevideo iza 23h bio pa pogresno stavio na "wolfa" slovo dok je bio u dock-u ili se nije "prihvatilo" kad sam menjao (a ime hhd-a odnosno jedne particije na tom hdd, jeste ostalo izmenjeno), sve u svemu dok sam "izvalio" sta uciniti da umesto offline dobijem vidljiv i upotrebljiv hdd (izmenom slova na novom hdd) proslo je 1/2h uz otvaranje kompa i 3-4 isklj/uklj hdd-ova u raznim kombinacijama.

Temperature hdd-ova u kompu su, ssd 31C, wd 2TB crni 32, Seagate Archive 8TB 32C uz stalan rad jer torrenti idu na njega a ja skidam nesto mnogo, Seagate IronWolf 8TB 34C i ponekad se prebaci na njega ponesto (duplikati skinutih filmova i serija, vise ni to nece biti bez rezerve), tako da su temperature super, a sve uz sobnu temperaturu od oko 22-23C.
 
Poslednja izmena:
Seagate Archive 8TB 32C uz stalan rad jer torrenti idu na njega a ja skidam nesto mnogo

Koliko mi je poznato Seagate Archive uopste i nije napravljen za tu rabotu?!!!!
Bolje bi bilo da stavis bilo koji hdd/nas nego taj sto koristis.
U svakom slucaju, rekao bi da se igras sa vatrom.
 
Pod stalan rad, mislim od paljenja do paljenja kompa, jednom, dvaput, pet puta, koliko god treba puta dnevo...
Ovih dana sam se "nasnapio" da skidam serije, bilo je nekoliko stotina TB.
To sam skidao nekoliko dana.
Dakle nije Seagate Archive radio 24/7 vec su isli torrenti skoro svo vreme dok je bio upaljen komp (jer se ne setim svaki put i odma upaliti torrent-e :d) tako da mislim da nije bio bas previse uposlen...
One temperature pa i ona za Seagate Archive od 32C je bila dok su radili torrent-i, dobrih 1,25-2h ...
 
Poslednja izmena:
Prošlo od prilike 2,5m od slanja upokojenog HDD-a, jos se ceka na zvanican odgovor... tako da znate ni HU garancija i valjan "madjar" nisu sigurnost da ce sve biti gotovo brzo...
Ja sve pomišljam da ce "maca pojesti" hdd.
 
Drzimo ti fige!
 
Danas, skoro tri meseca od slanja na reklamaciju 8TB hdd, javio se ;) znate vi vec ko, uzeo pare za osmotonca i odma mi ih prosledio na tekuci racun u dinarskoj vrednosti po od prilike srednjem kursu NBS. To skoro u bobu tacno 215e koiko sam ja njemu platio.
Ja zadovoljan, ipak me nije Seagate zavrnuo za navodno postojanje "ostecenja" na pinovima... servis slao u tvornicu jer su primetili "neka ostecenja" pa da se utvrdi da li je zbog toga crkao hdd ili zbog neceg drugog.

U medjuvremenu 8TB Iron Wolf lepo radi...:wave:
 
Bam opet Segate krece u nemirne vode.

Poceli losi sektori... jos nije napunio 2g.

Sad treba razmisljati koji naredni hdd uzeti.
Sta ovih dana valja od hdd?
8-10-12TB, bitna je pouzdanost, pozeljno da nije preskupo, dal opet Segate neki, dal Red i koj, dal Gold i koji, dal neku Toshibu il Hitaci...?

Sta vi znate da valja od hdd ovih dana?
 

Prilozi

  • wolf 1.jpg
    wolf 1.jpg
    209.3 KB · Pregleda: 63
  • wolf 2.jpg
    wolf 2.jpg
    230.9 KB · Pregleda: 59
  • wolf 3.jpg
    wolf 3.jpg
    267.6 KB · Pregleda: 55
  • wolf 4.jpg
    wolf 4.jpg
    138.7 KB · Pregleda: 53
Ja sam uzeo WD Red od 8Tb, ali CMR verziju. Do sada me nisu izneverile 3TB verzije više godina non-stop korišćenja.
 
Hitachi (HGST) su možda najbolji ali su i skupi jer su mahom enterprise modeli...
Ako bi nešto pristupačnije i solidno, možda Seagate IronWolf, hvale ih po netu.
 
Evo ga gore IronWolf-a krenuo da dobija lose sektore u dobro ventiliranom kucistu...
 
Poslednja izmena:
Ja sam potpuno izbacio Seagate kao opciju, kupujem već godinama velike WD Red i do sada svi rade besprekorno.
 
8-10-12TB, bitna je pouzdanost, pozeljno da nije preskupo, dal opet Segate neki, dal Red i koj, dal Gold i koji, dal neku Toshibu il Hitaci...

Prelistah od početka temu i prosto mi je neverovatno da i dalje razmatraš Seagate kao opciju, meni bi sve od njih letelo iz kuće istog trenutka...
RingeRaja je bar promenio tovar WDova, meni je skroz merodavan kad kaže WD Red, a i moje iskustvo je slično, doduše sa primercima od 3TB.

Imao sam jedno 10tak Red, što u NAS, što u desktopu. Trenutno 1 Blue od 4TB za eto te neke 'uhrčkarene' stvari u kutiji, a 4TB Passport i 4TB Gold za offline bekape.
Jedini Red koji je pravio problem je to krenuo da radi posle pola sata od prvog uključivanja, ugašen i odnet u radnju (PC Practic u Veru) i zamenjen drugim u garantnom roku bez drame.

Prvi put si imao total loss, sad lepo gasi odmah tog što je krenuo da brljavi i uzmi ono što i većina ljudi ovde piše od početka - bolje i 2-3-4 manja dokazano pouzdana.

Još te mrcine koje kad krenu da umiru, nemaš ni gde sa podacima ako je pun. Sećam se tog užasa kad sam rasturio 12TB RAID particiju iz NAS-a koji je otišao u oglase... a i sa manjim diskovima manje i hrčkariš. Provereno u praksi. :d Nekoliko puta sam već hteo da ubacim 1TB umesto ovog 512GB u laptopu i uvek prođem kroz neke nebitne foldere i očistim 100nak GB gluposti koje eto, stoje tu jer me 'žao da brišem' a ničemu mi ne služe.


Na tvom mestu bih uzeo obavezno i neki kršten ups na koji bih stavio tu mašinu u kojoj ti otkazuju diskovi, za svaki slučaj.
 
Poslednja izmena:
Uffff struju mi ne spominji. :S:
Za ups si u pravu, dobro bi bilo da pegla napon ALI...
 
Nazad
Vrh Dno