Šta je novo?

Seagate Archive 8tb - moji utisci

cacogenius

Poštovan
Učlanjen(a)
13.11.2012
Poruke
64
Poena
59
Pozdrav svima - pre neki dan nabavio sam dugo priželjkivani hard prostora kosmičkih razmera - Seagate Archive 8000GB, ST8000AS0002. Mislim da nema boljeg rešanja za storage hdd od njega. E sad evo i mojih utisaka. Naime, ono što me je razočaralo pri prvom susretu sa hdd-om je bila jeftina ambalaža i prost dizajn harda. Komad belog lima sa nekom belom nalepnicom na kojoj stoji deklaracija robe - kao da sam otišao u prodavnicu i kupio komad sira na merenje XD. Za razliku od Western Digital hard diskova, koji su na oko lepi, crno - crveno - beli na primer, seagate nije trošio boju na njegov najnoviji model - komad pocinkovanog lima sa belom nalepnicom i crnim slovima. Ne naročito orginalno. Za tih 215 evra koliko sam pljunuo za njega očekivao sam malo više. HDD je prilično bučan pri radu, zvuk sliči krunjaču za kukuruz XD. I naravno marketinška kradja - HDD se deklariše kao 8tb a stvaran prostor je 7,27 tb. Ali veći od njega nema :D. To je dakle što se nedostataka tiče E sad pozitvne strane. Na prvom mestu je naravno odnos prostora (kapaciteta) i cene. Tipa - WD 6tb hdd košta 245e a Seagate 8tb 215. Pohvalio bih i njegove performanse - sa 5900rpm hdd radi odlično i relativno brzo. To je bila glavna zamerka za ovaj model, kada sam gledao po forumima - kao mnogo prostora na uštrb performansama, medjutim ja sam prezadovoljan performansama. Dalje, svidja mi se što ima 3 godine garancije, tako da za 3 godine, ako izadje 16tb hdd mogu lako da ga prodam za nekih 100e i uzmem nešto bolje. A nadam se da će za 3 godine, kao storage hdd da opravda svoju svrhu. Eto, nadam se da je ovaj tekst pomogao nekome ko razmišlja o kupovini velikog storage hdd-a. Sve u svemu - za te novce nema bolje :D Čudi me samo da WD nije izbacio model od 8tb u prodaju - razume se i cena bi bila bar za 100e veća od Seagate-a. Doduše čuo sam da za 2016 godinu spremaju model od 10tb ali kada će se naći u prodaji kod nas ostaje otvoreno pitanje. Naprimer za ovaj Seagate čuo sam još 2014. a evo načekah se 2 godine dok je sigao kod nas. Mada, s obzirom koliko zaostajemo u svemu za Jevropom i svetom, ovo je još odlično. E, ajd uzdravlje svima i svako dobro.
 
Nazad
Vrh Dno