Šta je novo?

lumia

gillonio

Cenjen
Učlanjen(a)
21.10.2011
Poruke
455
Poena
170
Stadoh na semafor pre neki dan i gledam reklamu za lumiu neznam koji broj u fazonu telefon za 10.Mozda sam ja neki antitalenat za reklame i trziste ali mi nije jasno da microsoft i nokia koriste jedno ima za jedno pedeset modela telefona. Treba jedno 5 dana buljenja u sve brojeve i modele da ukapiras koji je koja serija i sta ona sa sobom nosi. Oni kao sebi da zabijaju klipove u tockove.
 
Naravno , uvek je bolje nazvati Lumia Galaxy Core plus 2 ili slično, to je bar jasno :)


http://www.techweez.com/2015/02/27/understanding-the-lumia-family/

Trenutno imaš Lumia 550 i 950(xl) od novih i stari modeli 535,640 ima još nekih podvrsta 540,532,435 ali to se polako povlači. Ovo su MS Lumie .

Verovatno si video reklamu za Lumia 535 , budget uređaj .
 
Poslednja izmena:
Meni je to super..Lumia pa onda broj modela, a sto je veci broj to znaci da je hardverski bolji.[emoji6]
 
Ironija je ok, ali kad si uzeo samsung imao si s seriju koja je bila dominatna i note seriju sa tacno odredjenom putanjom u razvoju i korisnicima koje napadaju. i to su bile dve vodece linije u samsungu. Imao si htc sa m7,m8 i m9 linijom kao premium i milion i jedan mid range model. O jabuci da ne trosim reci. LG sa svojom g2, g3 i g4, Xperia sa Z serijom. Svaka iole ozbiljna firma ima liniju da kazem premium modela . Ovi udaraju po lumiji pa su tu nabili i slabije i srednje i jake modele.
 
Grešiš,microsoft i nokia koriste ime lumia,microsoft zvanično za nove modele pošto je kupio licencu od nokie za brend lumia,a nokia za stare modele koji su se proizvodili do prodaje brenda luimia.
 
Lumia=žarg.špan. za laku žensku... Zato trebaju brojevi... Svakako se slažem da bi bilo bolje kao što to radi samsung... Npr. Lumia J5, A5, S6...
Svašta...
;)
"no hard filings"
Lumia 5xx "badžet" serija, sve prema gore je logično...
Tako kad piše Lumia 930, znaš o čemu se radi... XL je dodatak za isto imene modele sa većim display-em.
E sad.. Pojasni ti nama smisao xperia ili samsung oznaka...
;)
 
Ironija je ok, ali kad si uzeo samsung imao si s seriju koja je bila dominatna i note seriju sa tacno odredjenom putanjom u razvoju i korisnicima koje napadaju. i to su bile dve vodece linije u samsungu. Imao si htc sa m7,m8 i m9 linijom kao premium i milion i jedan mid range model. O jabuci da ne trosim reci. LG sa svojom g2, g3 i g4, Xperia sa Z serijom. Svaka iole ozbiljna firma ima liniju da kazem premium modela . Ovi udaraju po lumiji pa su tu nabili i slabije i srednje i jake modele.

Imaš gore na linku objašnjeno . Dakle 9xx su top nivo, 5xx i 6xx niža klasa i verovatno se pojavi 850xx kao srednja klasa . Po prvom broju provališ klasu uređaja, drugi se menja svake godine i povećava za deset .

I onda će se najverovatnije krajem godine pojaviti nova kategorija Surface phone . Jeste bilo suvišnih modela ali se može to pohvatati brzo...

Kod nas konkretno na tržištu ili kod operatera imaš Lumia 950 ,Lumia 550 ,Lumia 535 i Lumia 640 . Dakle lumia 550 i njena druga cifra pokazuje da je model noviji od 535 i 640 ali i dalje spada u tu najnižu klasu. Eto valljda sam malo objasnio.
 
Poslednja izmena:
Da me shvatite pogresno,ne pljujem model samo mi se cini da je politika vodjenja (mozda sam dao sebi i previse za pravo) brenda malo zbunjujuca. Recimo u jednom trenutku sam i razmisljao o windows telefonu ( tri ortaka ga imaju i svi vise nego zadovoljni i to posle skoro 1.5 godina koriscenja) ali kad sam pokusao da razaznam sta koji ima a sta nema batalio sam .
 
Da me shvatite pogresno,ne pljujem model samo mi se cini da je politika vodjenja (mozda sam dao sebi i previse za pravo) brenda malo zbunjujuca. Recimo u jednom trenutku sam i razmisljao o windows telefonu ( tri ortaka ga imaju i svi vise nego zadovoljni i to posle skoro 1.5 godina koriscenja) ali kad sam pokusao da razaznam sta koji ima a sta nema batalio sam .
Isto je kod svih proizvodjača koji imaju puno modela. Samo su ti ovi novi pa se ne snalaziš.
Dok ne počneš da se snalaziš, pogledaš cenu i kreneš odatle da učiš.
 
Ma opusti se..
Novi telefoni imaju ovakav naziv...
Microsoft Lumia 550, gde prvi broj 5 označava segment, a drugi broj 50 označava najnovije modele...
Tako da je Lumia 950 hi-end telefon.
E sad Lumia 640 je oznaka za malo viši segment od najnižeg (6), a 40 označava da je model koji je predzadnji...
Recimo to i ovako...
Po proizvodnji visoki segment..
Lumia 920, 925, 930... Preskočen broj 40, jer je model došao kadnije nego što je predviđeno, odnosno, odustali su od njega i napravili 950.
Budući plan MS-a je da se Lumia izbaci i da se pređe na surfuse seriju...
Tako da će verovatno to biti plan... Videćemo...
Za sada se zna da će biti lumia 650, koja je koliko vidim, jako lep srednjeg sloja telefon...
Meni čak lepši od L950.
Eto... ;)
 
Ako je nešto logično to je Lumia serija. Svakako je intuitivno da je lumia 950 xl veća od 950, 640 bolja od 630, 630 bolja od 620...uz par kikseva (pomisliće neko da su 1320 i 1520 bolji od 950xl). A čemu je razlika između Galaxy core prime, galaxy trend 2, galaxy J7? Je li xperia M4 bolja nego Z2? Četri duplo više nego dva. [emoji4]
 
Šta znam meni je lakše da pratim te Lumia modele od bilo kog proizvođača telefona. Na primer nemam pojma koji je bolji od kojeg kod Samsunga pri čemu ja ne mislim na top modele nego na tipa Neo, trendovi ovi oni, Kod Sony modela nemam pojma koji je bolji samo po ceni sad sam skontao da je slovo Z rezervisano za high end modele itd. Bez obzira što sam korisnik MS telefona opet mi je nekako lakše da ispratim sve modele Lumie u odnosu na druge proizvođače. Jedino je jabuka jednostavna imaš par modela i to je to. Kontam da sad svi pokušavaju da se svedu na ta dva modela i da budu slični jabuci što mi se čini da je pogrešan put, ali to je opt neko moje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Ma opusti se..
Novi telefoni imaju ovakav naziv...
Microsoft Lumia 550, gde prvi broj 5 označava segment, a drugi broj 50 označava najnovije modele...
Tako da je Lumia 950 hi-end telefon.
E sad Lumia 640 je oznaka za malo viši segment od najnižeg (6), a 40 označava da je model koji je predzadnji...
Recimo to i ovako...
Po proizvodnji visoki segment..
Lumia 920, 925, 930... Preskočen broj 40, jer je model došao kadnije nego što je predviđeno, odnosno, odustali su od njega i napravili 950.
Budući plan MS-a je da se Lumia izbaci i da se pređe na surfuse seriju...
Tako da će verovatno to biti plan... Videćemo...
Za sada se zna da će biti lumia 650, koja je koliko vidim, jako lep srednjeg sloja telefon...
Meni čak lepši od L950.
Eto... ;)

Lepo rečeno. Nokia i MS modele je najlakše pratiti i funkcioniše kao što si objasnio. Kod Samsunga imamo A5 i J5. Koji je bolji? Koji je noviji? Gde mu dođe Grand Prime? Po nazivu zvuči kao da je vrh Samsungove ponude.

Nokia je uvek koristila brojeve i bilo je lako pratiti telefone, koje su serije, generacije i klase. Isto kao što rade proizvođači grafičkih kartica. Znaš da kod Nvidije GTX 950 dolazi nakon GTX 750 i da je GTX 960 jača od GTX 950. Izuzimam rebrendiranje 8800GT(X) u 2-3 generacije pod različitim imenima i sa sitnim izmenama.
 
Poslednja izmena:
Nisam sad sve do kraja citao, ali posto sam i ja bio u slicnoj dilemi u jednom trenutku - dok sam gledao koju cu lumiju uzeti da mi zameni moju ashu... Mislim da su oni to dobro osmislili - kako da daju nazive, i ja sam to ovako za sebe tada zamislio:
  • 4xx najslabiji
  • 5xx malo bolji
  • 6xx srednje, al vuce ka slabijem
  • 7xx srednje
  • 8xx jace srednje
  • 9xx najbolji
  • 10xx odlican sa predobrom kamerom
  • 15xx fablet
Dakle, broj stotina je rang uredjaja, a xx opisuje generaciju - kada je otprilike uredjaj izasao.

Ne znam da li sam u pravu sa ovim sto sam ovako napisao, al moj bi zakljucak bio da oni to jesu dobro osmislili, ali su uneli konfuziju medju ljude jer posle odredjene linije od ovih nisu razvijali. Recimo, nismo kasnije videli 1030, a ni 1050 nema u najavi, a slicno je i sa 15xx... E sad, to sto je bilo 15xx vise nece time biti opisano, nego cemo imati XL... 950 je prosle godine najvljivan kao najbolje od windows telefona, mada su posle pocele price oko Surface telefona. U principu, mozda na osnovu toga i mozemo da zakljucimo da je i njima palo na pamet isto sto i tebi - da bolji telefon treba da bude izdvojen i po nazivu, a oni to i cine.

Inace, ovo sam rekao je zbog cega mogu razumeti zasto moze lako da se covek zbuni oko toga sta oznacava sta u nazivu telefona, al ipak mislim da je prilicno jasno i to i da je relativno lako skontati. Jedino je pitanje koliko je ocigledno.
 
Poslednja izmena:
In other countries Lumia has a different meaning; in Finland it means "snow", which is handy since the device is being released this winter. All fine words for a brand that Nokia wants people to talk about. Of course, the ultimate catch is in the way the word sounds - Lumia is distinctly similar to the name "Nokia", and repition is always a great thing to have when you want a brand name to stick. Nokia is not new to researching a name before putting it on shelves - "Asha", a brand for devices sold in emerging markets, means "hope" in Hindi (a language of India).

So there you have it. Whether Lumia means "snow", "light", "hope" or maybe something else in another language, Nokia has definitely done their homework before picking this name. Let's just hope they've done homework in other areas, too, and that this brand new device is the success that Nokia and WP7 need to get some attention in this very competitive mobile world.
IZVOR

Takodje je receno i ovo, vezano za podatak da lumia na spankom znaci "laka", sto je kod njih takodje i sleng za "laga zena" ili... ehem... prostituka. :D
The name Lumia had some of its own difficulties to triumph over. While in many Spanish-speaking countries the people think of it as meaning "light", there are some old-timers who might remember that the word was once a slang-term for "prostitute". After taking surveys and doing research, Nokia found that roughly 60% of Spanish-speakers thought the name "Lumia" was a positive one for a piece of mobile technology, thus easing worries that there could be a negative vibe towards the brand over time.
Mada, i taj prevod Lumia - laka je po meni isto lep za naziv telefona, a sad, ko ima nekakve asocijacije, sta da mu radimo. :) U sustini, koliko jezika ima, asocijacije ce uvek postojati, a oni se lepo odabrali sa nazivom: na finskom sneg, na spankom laka, a jos i, kao sto je i u tekstu navedeno, Nokia i Lumia slicno zvuce i lepo stoje zajedno: "Nokia Lumia".

Eto, drugi su verovatno ovo znali, a ja sam se malo edukovao. :)
 
Nazad
Vrh Dno