Šta je novo?

IT akademija,Programming - Cambridge,online kurs,da ili ne?

^Kolega se zeza sa nama.:D A mi dokoni od ovih RAD alata, pretvorismo se u daktilografkinje D klase(torokanjem ne kucanjem:d).
 
Neoliberalni kapitalizam ljudi moji, zaboli nekoga briga što je posao takav, ako neko hoće da radi za manje pare, a da odradi isto posla kao i vi, isplativiji je po poslodavca i vi ste samim tim donji.

Pitanje je koliko taj developer moze da zaradi za firmu. Ti ako zaposljavas juniora gomila njih nece da se obaveze na duzi period i tipa placas ga 500e dok ne koristi jos nista firmi (tj dok vise uci) i onda taj isti ode u drugu firmu gde mu neko da tipa 50e vise, a ti si ulozio (lupam sad) 3000e u njega da bi bio sposoban kod tebe da radi. Zato su plate za juniorce takve kakve jesu. Naravno, pitanje je i koliko su firme sposobne da naplate proizvod - ima gomila firmi koje rade za satnice kao indijci, kako bi bili kompetetivni cenom kada vec ne mogu kvalitetom, i naravno kada junior otidje u takvu firmu da ce da dobije sicu.

@probotzor baci na pp koja firma je bila u pitanju...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pitanje je koliko taj developer moze da zaradi za firmu. Ti ako zaposljavas juniora gomila njih nece da se obaveze na duzi period i tipa placas ga 500e dok ne koristi jos nista firmi (tj dok vise uci) i onda taj isti ode u drugu firmu gde mu neko da tipa 50e vise, a ti si ulozio (lupam sad) 3000e u njega da bi bio sposoban kod tebe da radi. Zato su plate za juniorce takve kakve jesu.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Pa sad, to se ne dešava samo u IT firmama, to može da se desi u bilo kojoj firmi i u bilo kojoj branši. Rješenje da se srozavaju plate nije dobro rješenje. Danas bi se svi bavili programiranjem pa firme to koriste tako što daju jeftine karte za ulaz po te što bi ušli pod svaku cijenu, dok pri tome najlošije prođu dobri i kvalitetni početnici.
 
Poslednja izmena:
Pitanje je koliko taj developer moze da zaradi za firmu. Ti ako zaposljavas juniora gomila njih nece da se obaveze na duzi period i tipa placas ga 500e dok ne koristi jos nista firmi (tj dok vise uci) i onda taj isti ode u drugu firmu gde mu neko da tipa 50e vise, a ti si ulozio (lupam sad) 3000e u njega da bi bio sposoban kod tebe da radi. Zato su plate za juniorce takve kakve jesu. Naravno, pitanje je i koliko su firme sposobne da naplate proizvod - ima gomila firmi koje rade za satnice kao indijci, kako bi bili kompetetivni cenom kada vec ne mogu kvalitetom, i naravno kada junior otidje u takvu firmu da ce da dobije sicu.

@probotzor baci na pp koja firma je bila u pitanju...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Posto vec pominjes situacije gde naucis juniora posao a on prebegne za malo vise para kod konkurencije, banke se protiv slicne pojave brane tako sto placaju zaposlenima skupe kurseve i usavrsavanja ali ih obavezu da moraju da ostanu odredjen period u firmi ili placaju penale. Takav ugovor moze zastiti poslodavca od pojave koju si pomenuo nego je problem sto poslodavci vole da imaju radnika na crno, neprijavljenog pa samim ne mogu da se zastite ugovorom.
 
Problem je sto takav ugovor juniorci cesto nece da potpisu... :)

I ne slazem se da najlosije prodju dobri i kvalitetni pocetnici - to moze da se desi u nekim firmama, ali generalno dosta firmi odmah probere dobre i ponudi im odmah bolje uslove.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Problem je sto takav ugovor juniorci cesto nece da potpisu... :)

Ko kaze da nece , ja bi iskreno vise voleo da radim kod nekog ko ce da ulaze u moje obrazovanje sa ugovorom, nego da radim kod nekod ko ce da me samo iskoristi za minimalac i baci.... Ako u samom startu me neko tretira ko smece normalno da cu prvom prilikom da odem na bolje mesto + da zapusim sve wc solje i izpovlacim vodu
 
nece da potpisu, jer ih pojedini poslodavci preplase na svakakve nacine

ili ih teraju da rade preko agencije sto je nelegalno... pa onda ili imas opciju da otvaras agenciju i cimas se oko svega ili da radis bez ugovora i pocetnik bira da radi bez ugovora
 
Bilo kakvo teranje je nelegalno.
Rad preko agencije nije nelegalan vec je problem u mentalitetu kod nasih ljudi koji ne shvataju da se trebaju platiti doprinosi i razliku izmedju bruto/neto.
Svaka firma koju znam daje radnicima opciju:
1. radis preko svoje agencije koju si registrovao, dobijas X kesa, Y ti ide na doprinose (zavisi od opstine), ostatak u sustini ostaje tebi
2. prijavimo te na nasu firmu, od W kesa, Z ide na poreze i doprinose i ostaje ti manje nego pod 1.

I onda naravno 90% ljudi odabere opciju 1.
Na zapadu nema toga - plata je tolika koliko se navodi po oglasima, ali se od toga placaju porezi i doprinosi, tako da kada vidite na zapadu da neko ima tipa 3k mesecno, cisto da znate da to uglavnom nije neto :)
 
Bilo kakvo teranje je nelegalno.
Rad preko agencije nije nelegalan vec je problem u mentalitetu kod nasih ljudi koji ne shvataju da se trebaju platiti doprinosi i razliku izmedju bruto/neto.
Svaka firma koju znam daje radnicima opciju:
1. radis preko svoje agencije koju si registrovao, dobijas X kesa, Y ti ide na doprinose (zavisi od opstine), ostatak u sustini ostaje tebi
2. prijavimo te na nasu firmu, od W kesa, Z ide na poreze i doprinose i ostaje ti manje nego pod 1.

I onda naravno 90% ljudi odabere opciju 1.
Na zapadu nema toga - plata je tolika koliko se navodi po oglasima, ali se od toga placaju porezi i doprinosi, tako da kada vidite na zapadu da neko ima tipa 3k mesecno, cisto da znate da to uglavnom nije neto :)

ima firmi koje teraju samo preko agencije, zato sam i rekao
imas opciju ili da si preko agencije ili da radis na crno

u tom kontekstu su obe stvari nelegalne i za to je propisana zakonska kazna

drugo je kad ja recimo imam agenciju i radim sa raznim klijentima kako se meni svidja i kako se dogovorim, ali to sto oni hoce je da imas agenciju i da radis puno radno vreme samo za njih

i u glavnom su to neki austrijanci i svajcarci... moj drug jedan se bavi marketingom vec par godina i sve ponude koje je dobio ove nedelje su bile takve, registrujes agenciju i radis samo za nas kao da si nas zaposleni, ali nisi, vec te nepotrebno petljamo sa drzavom vise nego sto treba da budes upetljan sa drzavom
 
Poslednja izmena:
Ne vidim šta je nelegalno ako neka firma angažuje tvoju agenciju? Jel' postoji neka regulativa o tome koliko može da se angažuje agencija?
Pozdrav
 
nelegalno je da ucenjujes nekog da moze da radi ili neprijavljen ili preko agencije i to full time samo za njega

i opet menjate teze

naravno da nije nelegalno da ti imas vec svoju agenciju i onda sklapas poslove sa raznim klijentima, ali je poenta da nemas i da moras da je otvaras zbog full time zaposlenja u jednoj jedinoj firmi kako bi ona izbegla zakonski propisan porez ili da radis neprijavljen

poslodavci smatraju da im uslovi za 100% legalno zaposlenje nisu dovoljno dobri i cesto potezu za tim ucenama

i ja smatram da im nisu dobri uslovi, ali ne moze svako ni imati firmu... postoje rizici na koje moras biti spreman

zato mnogi ljudi i traze da rade u drugoj firmi, a ne otvaraju svoju


da ne govorim o tome da ce vecina firmi pokusati da izbegne porez na svoj kapital preko vase agencije... uplatice vam mnogo vecu sumu od one za koju ste se dogovorili, pa vi posle zadrzite vas deo, a resto im vratite kada prijave ono sto hoce da prijave
 
Poslednja izmena:
It Akademija je uglavnom za pocetnike koji bi da udju u svet programiranja i bar malo vise ga razumeju,a da ne lutaju po internetu trazeci odakle da pocnu.
Zavrseni kurs predstavlja uglavnom samo odskocnu dasku.Posle toga mozete vise da istrazujete i da se praksujete,ali uglavnom necete "lutati".
 
nelegalno je da ucenjujes nekog da moze da radi ili neprijavljen ili preko agencije i to full time samo za njega
Kao sto rekoh svako ucenjivanje je nelegalno. Sa druge strane niko ne moze da te natera i od takvih treba da se bezi cak i ako ponude drugi vid saradnje :)

naravno da nije nelegalno da ti imas vec svoju agenciju i onda sklapas poslove sa raznim klijentima, ali je poenta da nemas i da moras da je otvaras zbog full time zaposlenja u jednoj jedinoj firmi kako bi ona izbegla zakonski propisan porez ili da radis neprijavljen
Ne izbegavaju oni nikakav porez, vec zele da ponude "vecu platu" ljudima koji ne shvataju kako to funkcionise. Mozda jednostavno imaju male plate pa ne nude ono sto sve firme nude - veca plata, a prijavljen kao pausalac ili manja plata (placaju pun porez na tvoju prijavljenu punu platu) i prijavljen kod njih. Takodje, kada radis kao agencija niko te ne moze naterati da radis samo za njih, ali isto tako ne postoje uslovi za otkaz jer fakticki nisi njihov zaposlen. Cak mogu na kraju meseca da ti kazu - e necemo da te platimo, cao... Onda ostaje jedino da ih tuzis i dokazujes da si radio za iste.

poslodavci smatraju da im uslovi za 100% legalno zaposlenje nisu dovoljno dobri i cesto potezu za tim ucenama
Nisam razumeo ovo, i ne svrstavaj sve poslodavce u isti kos :)

i ja smatram da im nisu dobri uslovi, ali ne moze svako ni imati firmu... postoje rizici na koje moras biti spreman
Apsolutno se slazem, ali isto tako opet kazem ljudi moraju da shvate razliku izmedju bruto i neto, i da razumeju kako funkcionisu porezi.

zato mnogi ljudi i traze da rade u drugoj firmi, a ne otvaraju svoju
Mnogo ljudi ne otvara svoju firmu ili radi freelance zato sto je tesko ostvariti stabilan izvod prihoda i ako hoces svoju firmu spremi se da radis citav dan + vikendima.

da ne govorim o tome da ce vecina firmi pokusati da izbegne porez na svoj kapital preko vase agencije... uplatice vam mnogo vecu sumu od one za koju ste se dogovorili, pa vi posle zadrzite vas deo, a resto im vratite kada prijave ono sto hoce da prijave
Cek, nisam razumeo.
Neke firme preko tebe isplacuju pare, pa im ti kasnije das kesh? Razumem to kada su male firme pa medju par prijatelja poznanika, ali ovako zaposlenima to raditi... To mozes fino da odbijes, ili lepo da ih prijavis. Inace ove godine ce i malo da pritisnu takve firme... :)
 
Vrlo mudro zbori nitro, nema se tu bas puno dodati.

Sreca je sto je trziste programiranja, pogotovo u NSu vrlo vrlo zdravo i vremenom su iskorenjena razna masovna ucenjivanja, a kojeg je ranije bilo (dugacak prekovremeni rad, rad praznicima, plata na crno...).
To je lep primer kako funkcionise zdravo trziste, koje opet ima mana naravno, ali sad je to daleko sitnije...

Problem je sto takav ugovor juniorci cesto nece da potpisu... :)
I ne slazem se da najlosije prodju dobri i kvalitetni pocetnici - to moze da se desi u nekim firmama, ali generalno dosta firmi odmah probere dobre i ponudi im odmah bolje uslove.

Problem sa napredovanjem i poboljsavanjem uslova kroz jednu firmu nije tipicno samo za nase trziste. Firme generalno zaposlenima povecavaju plate na godinjem nivou ~5-10%, dok se veci skokovi u platama (>20% npr) po pravilu mogu dobiti samo prelaskom iz jednu u drugu firmu (naravno, pod uslovom da postoje razlozi za te skokove). Ovo je najvise izrazeno sa juniorima koji cesto posle par godina uspevaju da se "prodaju" kao mediori/seniori pod mnogo boljim uslovima od onih koje trenutno imaju.
 
Cek, nisam razumeo.
Neke firme preko tebe isplacuju pare, pa im ti kasnije das kesh? Razumem to kada su male firme pa medju par prijatelja poznanika, ali ovako zaposlenima to raditi... To mozes fino da odbijes, ili lepo da ih prijavis. Inace ove godine ce i malo da pritisnu takve firme... :)

da, tebi recimo uplate 10k evra, a dogovoril ste se za 1k evra
onda im ti vratis 8500e a zadrzis 500e na tvojih 1000e zato sto si im ucinio uslugu
neki cak nece da daju ni tih 500e za uslugu

kazem ti, neki moji prijatelji se bave marketingom i sve ponude su im takve i uglavom su u pitanju neki austrijanci i svajcarci, mada to rade i nasi(zuto crna prodavnica racunara, za to sam licno video takav primer)... isto tako i razna udruzenja koja organizuju kulturne manifestacije po beogradu

znaci, otvaras agenciju, radis samo za nas, tvoja plata je 1000e, a mi ti prebacujemo svaki mesec dosta vise novca koji ti nama vratis posle
ili radis neprijavljen, pa biraj


losi su uslovi poslodavcima, ali sta ces, kazem, ko hoce da ima firmu u ovoj zemlji mora da bude spreman na takve uslove, jer uz potencijalnu samostalnu zaradu u ovoj zemlji dolaze velike odgovornosti i dazbine, kao da ne zele da ista uspes sam... u sustini tekovina komunizma

ljudi se plase, nemaju novca i zivaca za to i onda idu i rade u drugim firmama
ali ne moze sad svako otvarati agenciju da bi radio full time samo za jednu firmu kako bi ona izbegla deo poreza
radnik koji hoce da radi jedan jedini posao u jednoj firmi nema potrebe da bude upetljan sa drzavom vise nego sto jeste i da ima odgovornost za neku agenciju koja mu ne treba


Problem sa napredovanjem i poboljsavanjem uslova kroz jednu firmu nije tipicno samo za nase trziste. Firme generalno zaposlenima povecavaju plate na godinjem nivou ~5-10%

to je samo prilagodjavanje inflaciji... inflacija je svake godine ~5%

i moj otac je tako godinama dobijao sitna povecavanja plate, a ne mogu da mu objasnim da mu je plata realno samo minimalno povecana, jer sada mozda moze da kupi samo 10% vise stvari za svoju platu nego sto je mogao pre 9 godina, a na papiru to povecanje izgleda dosta
 
Poslednja izmena:
Slazem se da nema potrebe otvarati agenciju, vec da ima opcija da se zaposlis, ali onda ces zbog nasih lepih poreza i dorpinosa zaradjivati dosta manje.

Sto se tice ovoga za firmu koja te ucenjuje da otvoris agenciju ili na crno i jos to sa isplatom - boze sacuvaj, ja znam dosta firmi u NS i ni jedna od tih firmi to ne radi...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
... ali onda ces zbog nasih lepih poreza i dorpinosa zaradjivati dosta manje.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Neće zarađivati manje, već će zarađivati onoliko koliko se dogovorio s poslodavcem. ;)

U slučaju javnih-državnih ustanova sleduje mu plata po koeficijentu (nema šta da pregovara).

Koliko to košta poslodavca radnika ne treba da zanima, to treba samo da se sve lepo iskaže u obračunu. Radnik s poslodavcem treba da pregovara o NETO zaradi, ne o BRUTO iznosu. Jednom godišnje radnik treba da dobije "Potvrdu o plaćenim porezima i doprinosima po odbiku za --- (iskazanu) godinu".

http://www.paragraf.rs/obrasci/Obrazac_PPP-PO_-_Potvrda_o_placenim_porezima.pdf

Međutim, to nema nikakve veze sa temom, ali se ovde mnogo filozofira (od strane poslodavaca naravno), pa treba da se čuje i ona druga strana.

Koga zanima koliko to poslodavca košta može i sam da izračuna. Ovo je meni lično poznat iznos, na ovom online kalkulatoru, pa neka svako vidi za šta se taj novac (razlika Bruto-Neto) uplaćuje.

2018-02-14_121436.jpg

Svako od nas bi voleo da mu poslodavac isplaćuje BRUTO zaradu ali to jednostavno ne može tako. U suprotnom bi svako od nas morao da misli sam o penzionom i zdravstvenom osiguranju (recimo samo to). To za penziono je posebna kategorija ali kako je tako je (ja bih više voleo da meni država to stavi na moju ličnu štednju, pa kada odem u penziju ja bih već ta ušteđena sredsva nekako rasporedio, međutim NE MOŽE to tako).

Čisto informativno, radi se razlici u Bruto-Neto za 40 godina: 20362560 dinara ili 171835 € (po današnjem kursu od 118.5 - nisam proveravao). Svakako bi svako od nas znao kako da rasporedi taj iznos nakon 65. godine života. Nakon što plati porez državi. ;)

Ono što je veoma bitno u svemu tome je zdravstveno osiguranje. Svakako nam ono nije potrebno za prehladu, ali za neke ozbiljnije bolesti (o kojima niko od nas ne razmišlja dok ne dođe u tu situaciju) ipak ono dosta znači. Privatna polisa bi za to bila papreno skupa.

Zdravstvene ustanove i sve što ide uz to su takođe posebna kategorija koja ne traba da se razmatra ovde, a pogotovo ne između odnosa poslodavac-zaposleni.

Itd., to je večita tema, i nema joj kraja. Sve zavisi s koje strane je posmatraš, sa strane poslodavca ili zaposlenog. ;)
 
Poslednja izmena:
da, tebi recimo uplate 10k evra, a dogovoril ste se za 1k evra
onda im ti vratis 8500e a zadrzis 500e na tvojih 1000e zato sto si im ucinio uslugu
neki cak nece da daju ni tih 500e za uslugu

Upravo si opisao ono se narodski poplarno zove "pranje para" i naravno da nije legalno :) a iskreno, nisam ni cuo da je to ikome trazila IT firma, sto ne znaci da nije...

Prednost zdravog trzista je postojanje razlicitih opcija, kao sto je to kod nas u ITu. U takvom trzistu nema preteranog ucenjivanja jer uvek postoji opcija odlaska na druga mesta.
 
@old_bookmaker

To je pogrešno tumačenje 'koliko poslodavca košta'. To je poremećeno tumačenje nastalo u komunističkoj Jugoslaviji, gde (bruto)plata nije tovja plata nego je to neto plata. Po takvom tumačenju, svako smanjenje opterećenja (bruto)plate ide u džep poslodavca. Da ti se plata izražava kako treba (bruto)plata=(prava)plata, svako smanjenje opterećenja plate bi značilo da tebi ostaje više. Tako da je vrlo loše to navikavanje na to da je plata nakon svih odbitaka prava plata, nije, nego je to samo deo kojim možeš odmah da raspolažeš.
 
Verovatno nisi skoro ima priliku da posecujes privatne lekarske ordinacije. Nazalost, dobro sam upoznat sa cenovnikom istih. 5-10 k je realnija cifra za pregled, placao i vise... ni stomatolozima nije lose, ovaj moj cenim da uzima 1k eura dnevno :D

Моја породица има приватно здравствено већ трећу годину и цифре нису такве. Преглед се креће од 2 до 5 хиљада динара у завиности шта и ко (нпр професор). Ја сам скоро платио магнетну 8500динара. То је све само не скупо у односу на број месеци које бих морао да проведем чекајући на државне установе.

nazalost ovde u beogradu ih ima poprilicno :/

Морам да признам да нисам скоро чуо за неку такву фирму. Колико год Београд имао становника, ИТ је малена грана и доста нас се познаје или директно или преко некога, па се такве ствари распричају. Додуше, има и људи којима такав систем одговара...
 
ne kazem samo za it... ovi moji slucajevi su vecinom marketing firme
 
Ima toga i u IT u Beogradu. Lično znam dvoje ljudi koji su u poslednjih ~6 meseci tako angažovani.
Pozdrav
 
Neće zarađivati manje, već će zarađivati onoliko koliko se dogovorio s poslodavcem. [emoji6]

U slučaju javnih-državnih ustanova sleduje mu plata po koeficijentu (nema šta da pregovara).

Koliko to košta poslodavca radnika ne treba da zanima, to treba samo da se sve lepo iskaže u obračunu. Radnik s poslodavcem treba da pregovara o NETO zaradi, ne o BRUTO iznosu. Jednom godišnje radnik treba da dobije "Potvrdu o plaćenim porezima i doprinosima po odbiku za --- (iskazanu) godinu".
Naravno da treba. Svuda na zapadu se gleda prica o bruto, a ne neto plati. Za tebe firma izdvaja XXXX cega god, jedan deo ide u poreze i doprinose ostatak tebi. Gledanje neto je lose i za firmu i za ljude, a evo zasto. Trenutno racunaj da firma ima za tebe 1670 eur. Porezi i dorpinosi orjentaciono izadju 67% trenutno. Znaci tebi ide 1000 eur, drzavi 670 eur, prijavljen si na punu platu. Pazi ovo:
1. Drzava smanji sve to i izadje ukupno oko 10% - ti si dogovorio neto od 1000 eur, dobijas to, poslodavac placa 100 eur drzavi, 570eur vise mu ide u dzep. U tom slucaju ti si ostecen.
2. Drzava poveca sve i bude 150%. Poslodavac ti placa 1000 eur, ali sada na to jos drzavi plati 1500 eur. Tu je firma ostecena. A ako firma kaze, e, skocili porezi od sada 1500 moramo dati drzavi, 668 eur ide tebi, odmah bi se bunio, a ako bi nastavili isto da te placaju, placali bi 2500 eur za tebe sto je ogromna razlika u odnosu na 1670eur. Zamisli da moras objasniti klijentu da dizes skoro duplo cene projekta/satnica (da bi bio profitabilan).

Moras da razumes da visoki porezi nisu nesto sto poslodavac sebi stavlja i dzep vec drzava, a onda jos razmisli koliko ces dobiti penziju iako imas punu prijavljenu platu ili ces vise dobiti ako samo sa delom toga placas privatno penziono?

Zato svi poslodavci kazu - ovako - imas 1670 eur, ti biraj:
1. Preduzetnik si, placaj od tih para doprinose (zavisi od opstine ali recimo 100-400 eur varira), ostalo ti je cist kes
2. Prijavimo te, pa kada se odbiju porezi i doprinosi ostane ti sto ti ostane

Na zapadu isto ti svi govore bruto platu (kao sto rekoh), tako da nemoj misliti da si kao zaposleni ostecen time, to je nesto sto neminovno dolazi i kod nas...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne kažem da je ovo kod nas dobro, niti da tako treba, ali je to tako i to radnik ne može da promeni.

Zbog toga on kada pregovara s poslodavcem treba da razmišlja o svojoj NETO plati. Ne može jedan početnik, junior kako ga zovi u ovoj branši, da razmišlja o tome niti on uopšte ima predstavu o tome šta, zbog čega i koliko se kome plaća. Lepo si naveo oba slučaja, s tim u vezi da država nije baš naklonjena radnicima (znam sad ćeš ti reći da nije ni poslodavcima :)).

U obračunskm listu se sve lepo vidi koliko i za šta firma izdvaja novac.

O tome ima baš puno da se kaže, i sa strane poslodavaca i sa strane radnika.

Zbog toga sam i rekao da diskusiji na ovu temu nema kraja i da ne bi trebalo da gušimo ovu temu s tim.
 
Slazem se sa vecinom sem sa neto platom. Ako junior ne razume neto, bruto, doprinose, svaki put ce odabrati da bude preduzetnik ne shvatajuci kako stvari funkcionisu jer dobija "vise".
Sto se tice drzave - nije naklonjena ni radnicima ni poslodavcima, a ima mnogo toga sto bi moglo da se poboljsa/pogorsa :)
 
Nazad
Vrh Dno