Šta je novo?

Sapphire R9 270x problem

Na koliko % rade ventovi od graficke kada je temperatura 80C?

Da li oba ventilatora rade? Poznato je da na Dual-X Sapphire 270X hoce da crkne ventilator.
 
Stavio sam ih na 30% jer sve preko toga mi para usi, jedan radi dobro a drugi ima nekih problema kao da se teze vrti - kad sam zavrtim ventilator(malo je bucniji)medjutim on u radu kad gledam u njega radi normalno samo sto se cuje malo vise.
 
Pa ne znam sta ocekujes sa ventilatorima na 30%.
 
Kartica ti je apsolutno ispravnai temperature su normalne, ali ako se baš potrudiš možeš da je spališ, kako bomberman reče.
 
Kartica iz naslova, problem ja ne znam poludeo sam ima milion slicnih stvari na YT/netu ali nista konkretno isto kao kod mene. Uglavnom kartica hladna kao led idle ispod 30 stepeni, dobro provetreno kuciste sa 5 komada dvanaestica, temperatura problem nije, prolazi Gpu-z render test prolazi Furmark bez problema maksimalna temperatura 61 stepen. Radi najnormalnije nikakvih anomalija nema i nepravilnosti, znaci surf, YT, klasican rad na racunaru... Instalirani zadnji drajveri koje sam nasao na AMD sajtu, problem nastaje ne mogu da se igraju igrice, ja ih i ne igram ali me izludjuje ne znam da li je karta neispravna u nekom delu ili je problem neke druge vrste. Recimo skinem GTA V najduze sto sam uspeo da igram je oko 2 minuta, pokretao sam dvadeset puta i svaki put imam problem u dve ili tri varijante a on se sastoji u tome da posle recimo svega 20 sekundi kompletan ekran pobeli i pise GTA V not responding ili samo mi spusti sliku od igrice i pojavi se desktop a muzika ide u pozadini i ne mogu nista sem da pozovem task menadzer i da ubijem proces od igrice.

Reko igrica zeza mozda, skinem Witcher 3, isti problem, znaci kartica ni ne stigne da se zagreje a to se desava, tako da nisu temperature problem, jednostavno nesto nije u redu, medjutim probam na FB igrice i na ostalim sajtovima koje zahtevaju fles plejer za igru sve radi najnormalnije..
Citao po internetu tona problema ima i ne mogu da nadjem isti slucaj kao moj sve nesto drugo slicno ili ne mogu da udju u sistem ili crn ekran ili ovo ili ono, nadjem i na IT svetu komentar od coveka, totalno nebulozan, ali sam skontao da moze biti resenje problema da se stavi novi bios na karticu, to jos nisam probao doduse :

r9.png
 
Napajanje ispravno 101%, radila kartica jos zahtevnija od prethodne bez problema, cak i da nije nema logike da prolazi u firmarku test bez problema na punom opterecenju a da se ovamo posle 10 sekundi nekada zabaguje, inace karticu sam i dobio sa tim simptomima, imala ih je i ranije nije samo kod mene.
 
Probaj da smanjis klokove za gpu i memoriju za nekih 100-ak mhz, pa vidi kako se ponasa.

Sent from my Redmi Note 4X
 
Okači ovde bios kartice.

(skini gpu-z program, save bios)
 
Probaj da smanjis klokove za gpu i memoriju za nekih 100-ak mhz, pa vidi kako se ponasa.

Sent from my Redmi Note 4X

Radi ! Igrao sam pola sata bez problema, pre nisam mogao iz 20 pokusaja jednom me posrecilo oko 2 minuta sve ostalo ispod 30 sekundi.
Opteretio sam aplikacijom koja koristi GPU 100% na sat vremena takodje, nikakvih problema, znaci najverovatnije da je memorija problem da nesto zeza tu.

Okači ovde bios kartice.

(skini gpu-z program, save bios)

Okaceno.
 

Prilozi

  • Pitcairn.rar
    39.3 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
Moguce da je tu modovan BIOS ako je kartica kopala, pa da je smanjen napon ili povecani klokovi.
Uostalom, 100 mhz nije nikakav gubitak performansi... Ako tako radi, smanjis jos malo i igras se :)

Sent from my Redmi Note 4X
 
Pazi nije nemoguce, ali mislim da nije 99%, covek od koga sam uzeo oko 60 godina, ako je on kopao e vala :S:
Koliko sam razumeo on je kupio novu jer je imao garanciju pa je istekla. Mada ne mora da znaci mozda je kupio od nekoga sa garancijom pa je imao, nisam siguran.
Znaci moze da bude da je onaj sa it sveta u pravu da ce flesovanjem novog biosa da se resi problem.
 
Pazi nije nemoguce, ali mislim da nije 99%, covek od koga sam uzeo oko 60 godina, ako je on kopao e vala :S:
Е вала јесте :bottle: пошто ти је оборен клок за GPU на 980 :d

Znaci moze da bude da je onaj sa it sveta u pravu da ce flesovanjem novog biosa da se resi problem.
Погледај/нађи тачну ознаку верзије карте па скини оригинални/одговарајући bios за исту https://www.techpowerup.com/vgabios...+270X&interface=&memType=&memSize=2048&since=
 
Poslednja izmena:
Vidi stvarno, umesto 1100 ono 980 e svasta ovo ne bih ni u snu sanjao.
Kakve su sanse da je graficka kartica dosla fabricki ovakva ? Ovaj komentar sa it sveta me najvise buni, izgleda da je i njemu to bilo, medjutim u njegovom postu nigde nije pomenuo da je polovna i da je tu neko nesto radio, deluje mi kao da je nova kartica u pitanju.
 
Šansa je preko 86 posto, što bi reko artu ditu.

Skoro svi kopači flešuju modovan bios u kartice da bi postigli najviši hašrejt uz najmanju potrošnju.

Na techpowerup imaš listu kartica koje imaju istu štampanu ploču i čiji biosi odgovaraju tvojoj. Izaberi najnoviji/ najbolje ocenjen, i flešni ga.
To se veoma lako radi (napomena, nikako iz windowsa - butabilna dos fleška, atitool, bekap starog i fleš novog, old skul)

Ako je taj lik sa itsveta rekao koj bios, tim bolje.

Ako je kartica stvarno rikavel, i ne trpi fabričke klokove, postoji vbe alatka koja podržava pitcairn gpu, i onda je bios edit na niže vrednosti jedino rešenje.
Iskreno, na to mi najviše i liči.
 
Uh nasao sam vremena da odradim i testiram. Prvo sam se dvoumio oko biosa da li je to taj jer taj tera cpu na 1070 MHz, a koliko vidim on je 1050 MHz, a turbo boost je 1100 MHz pa mi je bilo logicnije da to bude neki od 1050 MHz, ali kako god stavio sam taj predlozeni proverio device ID, slaze se.

Problem u igricama je nestao sada igrice rade normalno kako i treba ! Medjutim sada i ako je klok podignut ni 100 MHz, temperatura je otisla u nebo. Klasican primer, pre koliko sam uspeo da izracunam, preko permutacija koje obavlja kartica u odredjenom programu, radila je na oko 92-93% svojih mogucnosti, i temperatura se kretala oko 50 i koji stepen, sada kada sam stavio ovaj da kazem fabricki bios ona radi 100% a to je neznatno vise ali bas neznatno u pogledu brzine, da li ce obaviti odredjeni posao za 1 sat ili 1 sat i 5-7 minuta sasvim je svejedno, ali se zato greje mnogo vise, verovali ili ne preko 15 stepeni razlike ! Dakle sada tuce preko 65 stepeni.

Hmm tako da u pogledu dobijenog i onoga sto steti, racunam da je bolje sa starim biosom, malooo sporije ali gotovo nikakve razlike, a temperatura mnogoo niza i prihvatljivija sto je svakako bolje za samu karticu. Tako da razmisljam opasno o vracanju starog biosa, igrice su me samo zanimale zasto prokleto nisu htele da rade, sada kada znam da je sve u redu, najverovatnije cu da vratim stari bios, doduse prvo cu da probam u Afterburneru da smanjim na 980 ovako rucno da vidim sta ce da bude i da li ce da bude kao pre, mozda je jos nesto menjano u tom biosu koji je bio a ne samo cpu klok.
 
Pa menjan napon, tj. smanjen.65c za tu karticu je nista...Teraj to tako i uzivaj.

Sent from my Redmi Note 4X
 
Da, spustio sam u Afterburneru klok na 980 i testirao sat vremena, maksimalna temperatura je bila 65 stepeni tako da sigurno je napon regulisan na dole.
E sada zasto je to pravilo problem u igricama a ovako kada zadas neku operaciju ili u testovima opterecenja sve prolazilo, ko zna. Uglavnom videcu jos malo pa cu najverovatnije da vratim stari bios, ko ga sisa sto da se greje 15+ stepeni vise kada nema potrebe za tim, ovako radi normalno a igrice me ne zanimaju.
 
imam jedno pitanje.
Eh sad imam tu graficku 270x
imam jedan mali problem cim upalim komp radi oba kulera nakon toga drugi kuler prestane da radi samo prvi kuler radi
Sta moze da bude problem?
 
Ako si drivere reinstalirao i posle toga opet nece jedan da radi-onda je skoro pa riknuo


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Crkao vent. Isti slucaj mene zadesio. Stavio nove fanove. Doduse karta je sinoc majkala definitivno, izbacila linije i posle toga mrtva skroz. Ne pali se komp dok je ne izvadim iz slota, samo vrti ventove.
Pa ako ti trebaju ventovi javi se na pm :D
 
Nazad
Vrh Dno