Šta je novo?

Problem sa userima

accko

Slavan
Učlanjen(a)
09.07.2009
Poruke
1,461
Poena
210
Pozdrav, imam poteškoca da rešim sledeci problem. Dakle, imam samba usera pi (raspberry pi je u pitanju)i sa njim sam prebacio neke fajlove u torrents folder. Sledeće što sam hteo je da u transmissionu odradim verify local data i tu pukne. Kaze da nemam dozvole. Verovatno zato što transmission ima svog usera (debian-transmission). Primer:

users2.png

E sad mene interesuje kako ja da nateram i debian-transmission usera iščita te podatke?
 
Ajd da odgovorim sebi. :D Problem je rešilo sudo usermod -a -G users transmission pi.
Probao sam to i pre ali sam zaboravio da odradim reboot. :p
 
Za dodavanje korisnika nije neophodan restart kompjutera, samo konkretne konozle u kojoj odradiš tu komandu. Ili odjavljivanje.
Mada ti je loša komanda, a i ideja iza nje. Prvo transmission bi trebalo da se zove "debian-transmission", a drugo ovako si ga dodao u grupu "users", a to baš i nije dobro. Sad ima pravo pristupa svuda gde i ostali u toj grupi. Ako ne da piše, pošto je najčešće dozvola 755, onda da čita i izvršava. Bolje da si dodao korisnika "pi" grupi "debian-transmission". A najbolje da si odradio ovo

sudo chown -R debian-transmission:debian-transmission /media/ACA/Torrents

tako mu opet daš prava koja mu i pripadaju, a ostatak ne diraš.

Ali ako tebi radi, onda samo napred. :)
 
Zove se debian-transmission, izostavio sam kad sam kucao post. Problem je što je pi već bio u grupi debian-transmission. I odrađen je chown baš tako kako si napisao. Ali kad sa Windowsa kopiram nešto u Torrents folder on to upiše kao pi:users te mu debian-transmission nema pristup.
Mozda sam trebao napraviti novog usera za sambu?
 
Pa čekaj, tebi treba konstantno to šetanje fajlova i uisivanje u njegov folder, ili samo ponekad? Pošto za povremeno, bolje, praktičnije i sigurnije je da nakon kopiranja, odradiš chown. A ako i dalje neće, proveri i dozvole za fajlove i direktorijume, treba da bude 755 za dir, a 644 za fajlove. Možda zato neće? Ajde, kasnije ću da probam, nemam nijednu Win makinu blizu.
 
Valjda nije bitno, iskoristio sam terminal, pa postojeći korisnik na tom linuxu, gde mi se vrti Transmission, mada je kod mene demon, ti najverovatnije koristiš neki GUI. Pustio sam dva torenta, jedan mali, jedan veliki. Mali skinut, pa sam pauzirao oba. Pa sam kroz konzolu iskopirao oba

cp -R /var/lib/transmission-daemon/downloads/MALI /home/ja/TEMP/
cp -R /var/lib/transmission-daemon/incomplete/VELIKI /home/ja/TEMP/

Sad kroz transmission kontrolu odradim ono "Trash Data & Remove From List"

ako sad izlistam oba direktorijuma, prazni su

ls -al /var/lib/transmission-daemon/downloads/

ls -al /var/lib/transmission-daemon/incomplete/

Sad kopiram nazad one kopije

cp -R /home/ja/TEMP/MALI /var/lib/transmission-daemon/downloads/
cp -R /home/ja/TEMP/VELIKI /var/lib/transmission-daemon/incomplete/

E, sad moraš na oba da odradiš chown, rekurzivno

sudo chown -R debian-transmission:debian-transmission /var/lib/transmission-daemon/downloads/MALI
sudo chown -R debian-transmission:debian-transmission /var/lib/transmission-daemon/incomplete/VELIKI

Ako sad opet ubacim torrente u Transmission, normalno ih proveri i počne tamo gde je stao. Onaj mali počne sa uploadom, a ovaj veliki skida.

Sad ti probaj, pa daj rezultat ako nešto ne štima. Možda ti je loša postavka Sambe, za taj deljeni direktorijum?
 
Mnogo komplikujete.
Dovoljno je:
Kod:
nano /var/lib/transmission-daemon/.config/transmission-daemon/settings.json
i podesiti umask ovako:
Kod:
"umask": 0,
Problem resen. :D
 
@tuxserbia Isto koristim daemon. Treba mi samo sada, prebacujem fajlove sa stare "seed" mašine. Radio je posao chown ali hteo sam da radi uvek. :D

@kalehrl Moram da komplikujem kad ne znam. :p Sad ću da probam sa umask.
 
Za "umask" sve reči hvale, ali...

U tvom slučaju je bespotrebno. On služi da fajlovi koje transmission "stvori" imaju dozvole 777, ništa više. Ako neki drugi korisnik iskopira fajl u taj direktorijum, i dalje je on vlasnik, ne transmission. Extra "dobitak" u ovom slučaju je da, osim transmission, kao vlasnik, i grupa, znači i ti, ali i ceo svet imaju pravo pisanja, izvršavanja, i naravno BRISANJA. Pošto ti je već podeljen u SAMBI, šta misliš šta će da se desi kad naleti neko polupismen, pa nakon završetka filma, udari delete? Još jedan plus da svaki izvršni fajl može da se izvrši odatl, a to je, NO-NO.
Ako baš stavljaš neki umask, stavi 022, odnosno transmission hoće 18, pošto računa decimalno (?????)

Tebi treba setuid i setgid. Ali, to ostavljam tebi da da proučiš malo

https://en.wikipedia.org/wiki/File_system_permissions
https://en.wikipedia.org/wiki/Setuid
 
S obzirom da u kući ne znaju šta je samba ne brinem se da će nešto zeznuti. Ali svakako mi ne gine čitanje neke linux literature. Svi ovi tutorijali na netu kao super a kad pogledaš pola stvari nije odrađeno kako treba.
Hvala u svakom slučaju obojici, kukaću ako bude negde zapelo.
 
Nazad
Vrh Dno