Šta je novo?

Berza (trgovina akcijama)

Drakenzen

Cenjen
Učlanjen(a)
28.03.2014
Poruke
1,770
Poena
110
Zainteresovan sam poprilicno za berzu.
Ima li neko iskustva sa trgovanjem hartijama od vrednosti?
Koji je najlaksi nacin za to i koliki je najmanji depozit sa kojim je moguce izaci na berzu?
 
Zainteresovan sam poprilicno za berzu.
Ima li neko iskustva sa trgovanjem hartijama od vrednosti?
Koji je najlaksi nacin za to i koliki je najmanji depozit sa kojim je moguce izaci na berzu?

Ako pricamo o tgovini na belexu postupak je sledeci:
-nadjes brokera
-potpises ugovor sa brokerom (99% slucajeva nema troskova vezanih za potpisivanje)
-sa tim ugovorom otvoris u banci namenski racun za kupovinu i prodaju akcija (od banke do banke zavise troskovi, kod nekih ih i nema)
-nadjes hartiju koju hoces da kupis i deponujes dovoljno novca na racun i das nalog brokeru da izvrsi transakciju.
* brokeri uzimaju oko 1% (definise se ugovorom) + imas porez ali to je sve zanemarljivo ako ne trgujes "ozbiljnije" ali posto se tek upoznajes sa tim onda to nije slucaj.

Postupak prodaje je prilicno indentican.

(Radim u fin. biznis sektoru i trgujem na belexu godinama vec)

Ako mislis na forex posto su sad domaci forex predstavnici krenuli u agresivan marketing jer je skocila cena nafte zbog incidenta u siriji o samom forexu sam pisao u jednoj od proslih tema pa ne bih opet.
 
Poslednja izmena:
Mislim da sam i ja dao odgovor u nekoj od proslih tema kako trgovati akcijama na njujorskoj, londonskoj i ostalim berzama..inace je tamo jedno 100x jednostavnije nego kod nas..otvoris racun kod brokera, deponujes novac i kupujes/prodajes sta hoces preko njihovih platformi.

Stevane da li je moguce da smo i dalje u pocetku 20. veka i da i dalje ni jedan nas broker nema mogucnost ponude elektronskog trgovanja na Belex-u, vec moras telefonski da dajes naloge brokeru?? Ujedno i kako se krece dnevni ATR na najlikvidnijim akcijama, ako ih uopste i ima? (u din. po akciji)
 
Mislim da sam i ja dao odgovor u nekoj od proslih tema kako trgovati akcijama na njujorskoj, londonskoj i ostalim berzama..inace je tamo jedno 100x jednostavnije nego kod nas..otvoris racun kod brokera, deponujes novac i kupujes/prodajes sta hoces preko njihovih platformi.

Stevane da li je moguce da smo i dalje u pocetku 20. veka i da i dalje ni jedan nas broker nema mogucnost ponude elektronskog trgovanja na Belex-u, vec moras telefonski da dajes naloge brokeru?? Ujedno i kako se krece dnevni ATR na najlikvidnijim akcijama, ako ih uopste i ima? (u din. po akciji)

Ja koliko vidim postoje platforme koje ne nude svi ali vecina i dalje daje naloge preko telefona. Mislim da generalno nije problem tehnologija vec sama svest i razvijenost berze u Srbiji. Jedan od zakljucaka sa nedavne konferencije je i da ima zabrinjavajuce mnogo novca u slamaricama (procenjeni obim sve veci) i da i dalje stanovnistvo nema poverenja u institucije i ucesnike na fin. trzistu. Belex ima mali promet i smesno je porediti sa Londonom i ostalim berzama. Iskreno moramo da povratimo veru stanovnistva u fin institucije i ucesnike pa ce onda i berza biti bolja izmedju ostalog.
 
Iskreno nisam oduševljen sa principom na kojim funkcioniše belex. Najviše bih voleo da koristim neku mobilnu platformu sa kojom bih imao realtime update.
Interesuje me koliki mora biti depozit kako bi se započela trgovina?
 
Ja imam negativno iskustvo sa belexa jer sam kupovao akcije kad su cene bile na vrhuncu davne 2006-2007 godine. Nakon toga je usledio ogroman pad pa sam izvukao 5 puta manje para nego sto sam ulozio.
Nikad vise. Na belexu mogu da zarade samo oni koji imaju insajderske informacije. Ako nemas nekog da te savetuje ja ti ne savetujem da ulazim u tu pricu. Znam da je primamljivo.
 
Ja imam negativno iskustvo sa belexa jer sam kupovao akcije kad su cene bile na vrhuncu davne 2006-2007 godine. Nakon toga je usledio ogroman pad pa sam izvukao 5 puta manje para nego sto sam ulozio.
Nikad vise. Na belexu mogu da zarade samo oni koji imaju insajderske informacije. Ako nemas nekog da te savetuje ja ti ne savetujem da ulazim u tu pricu. Znam da je primamljivo.

Ako si bio jedan od vlasnika Tigra razumem o cemu pricas :)
 
Mislim da je jedna od porazavajucih stvari za mene bio komentar profesorke finansija na FONu Nevenke Zarkic da je Belex nista drugo do steciste korupcije i namestanja vrednosti kompanija..sad to je bilo pre 5-6 god. ne znam kako je sada, mada ne bi me cudilo da se nisu pomakli sa mrtve tacke jer je koliko vidim likvidnost nepostojeca.
 
Mislim da je jedna od porazavajucih stvari za mene bio komentar profesorke finansija na FONu Nevenke Zarkic da je Belex nista drugo do steciste korupcije i namestanja vrednosti kompanija..sad to je bilo pre 5-6 god. ne znam kako je sada, mada ne bi me cudilo da se nisu pomakli sa mrtve tacke jer je koliko vidim likvidnost nepostojeca.

Lepo je rekla. Vrednost akcije preduzeca kod nas retko zavisi od toga koliko im je uspesna bila poslovna godina, nego vise od dogovora vecih igraca. Tu oni zaradjuju na razlici tj. na neinformisanost malih akcionara. Nase trziste je jako plitko.
 
Mislim da je jedna od porazavajucih stvari za mene bio komentar profesorke finansija na FONu Nevenke Zarkic da je Belex nista drugo do steciste korupcije i namestanja vrednosti kompanija..sad to je bilo pre 5-6 god. ne znam kako je sada, mada ne bi me cudilo da se nisu pomakli sa mrtve tacke jer je koliko vidim likvidnost nepostojeca.

Lepo je rekla. Vrednost akcije preduzeca kod nas retko zavisi od toga koliko im je uspesna bila poslovna godina, nego vise od dogovora vecih igraca. Tu oni zaradjuju na razlici tj. na neinformisanost malih akcionara. Nase trziste je jako plitko.

Izgeneralizovao si sad ovde maksimalno. Znam da je tehnoloski forum i da nema puno ljudi iz struke ali obicno kad bi ovako nesto rekao moralo bi i neko objasnjenje da ide ili primer. Ja sam godinama u nekim dugorocnim pozicijama iz prime/standard listinga i ne vidim da se menja vrednost tako.
Najgore je generalizovati jer to ne vodi nigde ako hocemo da stvari idu na bolje. Mozes i preko pp da mi das primer ako je problem ovde.
 
Bilo je u skorijoj istoriji situacija da vrednost akcija neke firme pocne naglo da raste i neposredno nakon toga dodje do prodaje te firme.

Kako profitiraju tu ljudi koji imaju insajderske informacije da ce prodaja uslediti?
 
^
imas insajd info da ce firma X biti prodata nekom za npr. 2/3 il 9/10 meseci
Vrednost jedne akcije u trenutku kad das nalog brokeru za kupovinu je recimo 1000 din,
postoje akcije na strani ponude i kupis 120 komada po toj ceni= trosak oko 1000e
kako se prodaja priblizava i kako vise ljudi dobija info o njoj, te ako firma vredi
(nevezano da li ima dobar portfolio proizvoda ili jednostavno vredne gradjevinske lokacije)
vrednost bi trebalo da ide gore
Recimo dodje do 2000 din po komadu i po toj novoj ceni se proda

Razlika izmedju ulozenog i dobijenog na kraju predstavlja kap. dobit onima koji su usli u trgovanje
sto bi u gornjem karikiranom primeru bilo oko 1000e
- porez na kapitalnu dobit (koji iznosi 20% profita)
- provizije banke, brokera i CrHoV
te se na kraju dobije cisto profit tipa 780/790e
uz uslov da kapitalni dobitak ne predje valjda, par miliona din, posto onda ide jos neki dodatni porez

E sad desavalo se cesto na belexu da ljudi kupe neku akciju i ne dodje do profita vec do gubitka koji moze biti i apsolutni tipa
ulozilo se 1000e u akcije agrobanke i puffff ona pukne i od tog novca ostane bezvredni vlasnicki papir
 
Poslednja izmena:
Moji roditelji su kao radnici AD Metalac svojevremeno kupovali akcije preduzeca, nakupila se fina svota akcija godinama pa mi je, uz pomoc vas ovde jasan sistem na kom Belex funkcionise. Cini mi se da AD Metalac koristi usluge KGB Brokera.
Elem, pronasao sam na netu brokersku kompaniju Exante koja ima demo verziju na kojoj podaci sa berze kasne oko 20-ak minuta, uz to na demo verziji dobijate 1m eura kapitala sa kojim raspolozete kako zelite. Probao sam 2, 3 meseca i moram da priznam da se nisam nesto bas proslavio u tome (kupio sam veliku kolicinu Eur/usd nekoliko dana pre nego sto je vrednost eura pocela da pada.
Pogledacu brokere koje mi je zechs predlozio i ako sve bude po planu cim sakupim 10000e eto me na berzi
 
^ Da li je korišćenje te demo verzije besplatno?

Demo verzije su obicno besplate svuda i na forex-u i to je obicno alatka za dovodjenje klijenata koji nisu puno upuceni jer ti daju virtuelan novac i ti onda opusteno krenes da trgujes (vezbas) i stices utisak kako je lako i kako ces zaradjivati i onda predjes na platformu sa pravim novcem i vidis da nije isto.
 
Da li ima neko ko se aktivno bavi trgovanjem na stranim berzama?

Ja konkretno se bavim dnevnim trgovanjem na NASDAQ-u, AMEX-u i NYSE... zanima me cisto radi nekog uporedjivanja iskustva i mozda nekih saveta od iskusnijih... :)
 
Iskreno nisam oduševljen sa principom na kojim funkcioniše belex. Najviše bih voleo da koristim neku mobilnu platformu sa kojom bih imao realtime update.
Interesuje me koliki mora biti depozit kako bi se započela trgovina?

Depozit zavisi od brokera do brokera, zavisi i koju vrstu brokerskog racuna zelis da imas. Uglavnom od $500 pa navise... Svaki ozbiljniji broker ima mobilnu, desktop i web platformu.
 
Da li neko trguje ovih dana?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ja sam pre par meseci počeo da se igram, ali sve što kupujem je za duže staze, za dividendu i penziju. Uglavnom sam kupio ono što je u tom trenutku bilo jeftino, kao što su deonice avio kompanija (Boeing i KLM) i naftnih preduzeća (Shell). Pojma nemam o berzi i kapiram da idem "na sigurno", ako za 20 godina zaradim nešto, zaradio sam. Tih 100e mesečno koje potrošim na akcije me neće ni obogatiti ni osiromašiti.
 
Ideš preko kombank trader?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Verujem da ide preko brokera, ako planira da ih čuva na duže staze, kakav crni Kombank trader...

SM-N975F
 
Uglavnom sam kupio ono što je u tom trenutku bilo jeftino, kao što su deonice avio kompanija (Boeing i KLM)...

Au bre, gde njih nađe?!?

Boing je u strašnom problemu zbog kiks-a sa 737MAX serijom, i ako im država ne pomogne, pitanje je kako će se završiti (al' ajd', strateška USA kompanija, neće Trump da ti da propadnu...)
KLM? Od otvaranja sporazume otvorenog neba, tamo valjda 2006. sve avio kompanije su na granici rentabilnosti. Od onda je samo u Evropi bankrotiralo nekih 36 avio kompanija.
Korona kriza je prizemljila sve avio kompanije, koje sada žive samo iz rezervi. Odobrena je državna pomoći svima njima.

...ali sve to nisu kompanije koje donose profit, na taj način.

:(
 
Kao što rekoh, nemam nekog znanja ni iskustva, a razlozi zašto sam pored ostalih akcija kupio Boeing i KLM su:

- kao što si i sam rekao, i jedna i druga su kompanije od strateškog značaja za USA i NL. Boeing je u problemima još od 737MAX i biće u problemima još neko vreme, dok ga ne re-sertifikuju, pa onda obuka pilota itd. ali to će proći jednog dana. KLM je vitalan za NL jer donosi turiste, a turisti donesu ~20 milijardi evra godišnje.
- Air France-KLM je pre par nedelja dobio pomoć od Francuske vlade u iznosu od 9 milijardi evra a Holandska vlada je obećala 4 milijarde čini mi se. Naravno, ta pomoć dolazi uz uslove, ali ne puštaju ih da propadnu.
- i jedna i druga kompanija su imale relativno jeftine deonice kad sam ja odlučio da ih kupim. Verovatno su jeftine s razlogom. Kupio bih ja Teslu i Amazon i slične ali su mi za sada prevelika kocka jer je ulog veliki. Možda je i ovo što radim sa jeftinijim deonicama takođe kocka. Će da vidimo

To je neki moj rezon. Otvoren sam za svaku sugestiju :)
 
Poslednja izmena:
Nemoj da budes otvoren ni za kakve sugestije po forumima...obrazuj se, po pitanju trgovine na berzi ili citanjem knjiga ili spaljivanjem novca dok ne postanes profitabilan..ako budes slusao savete internet strucnjaka brze ces da spalis racun nego da si sam ubadao trgovine...

=moje 2 pare= ;)
 
Kakva su vam iskustva po pitanju platformi za trgovanje?

Postoji mali milion platformi trenutno koje po pravilu koriste futurse za praćenje cene, prihvataju kripto kao kolateral i ne zahtevaju KYC...Ja ih koristim, ali nikako ne bih išao sa više od 15-20% planiranog uloga. Više me interesuje lista proverenih brokera koji rade za korisnike i Srbije i imaju normalan app (ili MT4). Izbegao bih i naše brokere, jedan dana sam obišao par po Bgu, ako kažem da mi nimalo ne ulivaju poverenja, to bio bio popriličan understatement...

SM-N975F
 
Treba pomenuti da je trgovina na berzi danas veoma rizična, rekao bih čak rizičnija od trgovine bitcoin-om, koliko god to apsurdno zvučalo. Laka dostupnost kredita je izazvala da su akcije debelo precenjene.

Ja na primer imam samo akcije firme za koju radim, pošto nam ih prodaju pod odličnim uslovima, sa popustom i nešto gratisa. Uprkos tako dobrim uslovima, ja bih bukvalno morao da čekam sve do penzije da kroz dividende povratim novac koji sam uložio, pod uslovom da firma nastavi da posluje pozitivno, naravno. Kojom logikom nešto što donosi tako malu zaradu košta toliko puno?

Tako da je budućnost vrlo upitna. Kako bi se sprečilo da se berze prirodno koriguju, banke nastavljaju da ubrizgavaju sve više kredita. Kraj toga ne može da bude dobar.
 
Morbiuse, nemoj molim te i ovde da pametujes, imaš jednu temu, dovoljno ti je...

SM-N975F
 
Nazad
Vrh Dno