Šta je novo?

Berza (trgovina akcijama)

Ti nekom kažeš da pametuje... Što sam rekao je potpuno validno, izvoli i ospori ako se ne slažeš. Ne nameravam da dalje ulazim u tu temu, niti me posebno interesuju berze, bar u sadašnjoj situaciji. Ako budemo imali pravu korekciju, to će se promeniti.
 
Poslednja izmena:
Ja sam hteo tebe Djurkas da pitam bas u vezi sa tim al izgleda da ni ti nisi nasao neko solidno resenje. Ja bih isto sto laksu rampu za pre svega ulog novca u sistem i onda stabilnu app kao sto rece.
 
I ja sam hteo neki manji iznos da ubacim na berzu (naravno ne našu) krajem prošle godine, otvorio nalog kod Interactive Brokers lagano, ali sam onda shvatio da ne mogu odavde da uplatim novac kroz banku, maltretirali me sa raznim zahtevima i tražili neki specijalni ugovor tako da sam pop*zdeo i još jednom uvideo gde živimo. Ceo razvijen svet, već od HU pa na dalje ima lagan pristup regulisanim brokerima koji za 1$+ uzimaju po transakciji, a kod nas to ide od 15$ što je katastrofa za nekog sa manjim iznosom. Naravno ni meni naši brokeri ne ulivaju nešto poverenje plus su i preskupi. Btw ako neko ima info kako ipak da se uplati novac na nalog kod ino brokera odavde vrlo rado ću saslušati :), može na pm. Naravno mislim na uplate gde samo wire transfer dolazi u obzir kao kod IB.

A inače berze ko berze, rizik je svugde bez obzira čime se trguje, ako neko ima neko predznanje, iskustvo itd. onda ima šanse da nešto i zaradi, malo ili mnogo zavisi od više faktora..
 
I ja sam hteo neki manji iznos da ubacim na berzu (naravno ne našu) krajem prošle godine, otvorio nalog kod Interactive Brokers lagano, ali sam onda shvatio da ne mogu odavde da uplatim novac kroz banku, maltretirali me sa raznim zahtevima i tražili neki specijalni ugovor tako da sam pop*zdeo i još jednom uvideo gde živimo. Ceo razvijen svet, već od HU pa na dalje ima lagan pristup regulisanim brokerima koji za 1$+ uzimaju po transakciji, a kod nas to ide od 15$ što je katastrofa za nekog sa manjim iznosom. Naravno ni meni naši brokeri ne ulivaju nešto poverenje plus su i preskupi. Btw ako neko ima info kako ipak da se uplati novac na nalog kod ino brokera odavde vrlo rado ću saslušati :), može na pm. Naravno mislim na uplate gde samo wire transfer dolazi u obzir kao kod IB.

A inače berze ko berze, rizik je svugde bez obzira čime se trguje, ako neko ima neko predznanje, iskustvo itd. onda ima šanse da nešto i zaradi, malo ili mnogo zavisi od više faktora..

Pazi, ja odavno planiram da se malo potrudim oko toga, uskoro ću i na odmor, pa ću tada videti šta su opcije...Ono što znam je da MTS banka ima opciju u m-bankingu za ino devizna plaćanja, swift/wire dođe mu isto, te bi i to trebalo proveriti...

SM-N975F
 
Po važećem zakonu o deviznom poslovanju, zabranjeno je iznošenje deviza u inostranstvo radi trgovine na stranim tržištima hartija od vrednosti.
Pozdrav
 
Eto to je glavni problem. A smešno je što ne postoji neki limit, ja hteo samo 2.000 $ da pošaljem i ne može, kakva opasna suma *mjau**mjau**mjau* :) . A još smešnije je što isti taj iznos (a i više verovatno) ide bez problema ako se uplaćuje na račun npr. kod nekog poluregulisanog CFD brokera koji prima plaćanje preko neke Visa kartice, Skrill-a itd, to sam probao. Ali da uplatiš kroz banku na svoj nalog kod regulisanog brokera e to ne može. Smejurija :) .
 
Mora da postoji neki legalan nacin za prenos sredstava na racun brokera u inostranstvu...nasao sam ovaj izvod iz pravila o dev/ poslovanju na sajtu nbs..

7) за плаћање ради куповине хартија од вредности у
иностранству у складу са Законом о девизном пословању – на основу
копије уговора закљученог са овлашћеним учесником на организованом
тржишту хартија од вредности у иностранству и извода прописа односне
земље на основу ког је држање девиза на рачуну код банке у
иностранству услов за плаћање тих хартија

https://www.nbs.rs/internet/latinica/20/dev/drzanje_deviza_p.pdf

Daje li IB neki ugovor npr. pri otvaranju racuna?

Inace @chabex koliko je meni poznato IB UK (gde mozes da otvoris racun) zahteva minimum 10.000 EUR/USD/GBP za rezidente zemalja van EU (ako se nesto nije promenilo)...
 
Poslednja izmena:
Mora da postoji neki legalan nacin za prenos sredstava na racun brokera u inostranstvu...nasao sam ovaj izvod iz pravila o dev/ poslovanju na sajtu nbs..



https://www.nbs.rs/internet/latinica/20/dev/drzanje_deviza_p.pdf

Daje li IB neki ugovor npr. pri otvaranju racuna?

Inace @chabex koliko je meni poznato IB UK (gde mozes da otvoris racun) zahteva minimum 10.000 EUR/USD/GBP za rezidente zemalja van EU (ako se nesto nije promenilo)...

Nema više minimuma, jeste, nekada je bilo 10K, ali je ukinuto...

Po važećem zakonu o deviznom poslovanju, zabranjeno je iznošenje deviza u inostranstvo radi trgovine na stranim tržištima hartija od vrednosti.
Pozdrav

Ovo naravno nije tačno, odnosno bez ulaženja u detalje, svakako nije tačno za ovo gore navedeno...
Primer, za trgovinu preko kapital.rs se daje pasoš, i kopija kreditne kartice, ugovor zaključujes direktno sa brokerom u UK, Kapital.rs samo uzima proviziju...

SM-N975F
 
Demo verzije su obicno besplate svuda i na forex-u i to je obicno alatka za dovodjenje klijenata koji nisu puno upuceni jer ti daju virtuelan novac i ti onda opusteno krenes da trgujes (vezbas) i stices utisak kako je lako i kako ces zaradjivati i onda predjes na platformu sa pravim novcem i vidis da nije isto.

Ovo se desava zato sto na demo verzijama obicno dobijete sumu u rangu $100.000. Krenete da trgujete i krene vam. Skapirate da ste za par dana napravili $5.000 pa vas to ponese. Medjutim, kako predjete na trgovinu sa pravim novcem, suma sa kojom poslujete je, pa da kazem do 5.000 evra. Ukoliko ne pratite globalne trendove i pomno ne izucavate informacije o kompanijama cije akcije kupujete, to onda nema nikakve razlike u odnosu na kockanje u nekom kazinu ili na apratima.
 
Druga stvar koja moze da bude korisna za nekoga ko zeli da sazna malo vise o svetu berzi i trgovini je da pogleda film The Big Short. Nakon sto budete u mogucnosti da gledate ovaj film a da znate sve strucne termine i koncepte koje koriste, onda ste spremni za trgovinu. Nakon toga pogledajte Inside Job (2011), dokumentarac sa istom premisom kao i gorepomenuti film.
 
Investiranje na berzi je poozbiljan "zanat", i nikako se ne uči iz filmova i dokumentaraca, a da ne govorimo o pravom trgovanju...
Koliko god se nekome učinilo smešnim, računajte da se uči koliko i bilo koji moderan programski jezik (i teorija i praksa)

SM-N975F
 
Poslednja izmena:
Mora da postoji neki legalan nacin za prenos sredstava na racun brokera u inostranstvu...nasao sam ovaj izvod iz pravila o dev/ poslovanju na sajtu nbs..



https://www.nbs.rs/internet/latinica/20/dev/drzanje_deviza_p.pdf

Daje li IB neki ugovor npr. pri otvaranju racuna?

Inace @chabex koliko je meni poznato IB UK (gde mozes da otvoris racun) zahteva minimum 10.000 EUR/USD/GBP za rezidente zemalja van EU (ako se nesto nije promenilo)...

Minimum je srecom smanjen pre oko godinu dana na prakticno nepostojeci, jedino sto ako imas manje od 2000$ na racunu onda je mesecni fee bar 20$ a ako je preko 2000$ onda minimum 10$ sto je ujedno i najmanji fee koji non US rezidenti mogu imati cini mi se.

Daje IB ugovor, ali je genericki da tako kazem, logo firme i potpis ovlascenog lica i nekoliko stranica raznih paragrafa i pravila itd. -naravno pisalo je i moje ime i broj accounta itd. Sto nije bilo dovoljno u banci nasim ljudima koji rade to u deviznom poslovanju jer su mi trazili neki poseban ugovor zakljucen izmedju mene i ino brokera cime cu trgovati itd itd. Nosio sam im razne izvode gde se vidi za sta mi je broker dao trenutno ovlascenje ali su me odj*bali. Tako da bih stvarno voleo znati da li ima nacina da se odavde uplati i da li je neko uspeo u skorije vreme ili unazad par godina ili je jednostavno nemoguce .

edit - po ovome sto si postavio na osnovu tacke 7 bilo bi logicno da je moguce no ja nisam uspeo. Mozda kod druge banke bih ali pitanje naravno...mozda je to isto kao i za nasu divnu carinu ili druge stvari, zavisi od dana i raspolozenja radnika :D
 
Poslednja izmena:
Investiranje na berzi je poozbiljan "zanat", i nikako se ne uči iz filmova i dokumentaraca, a da ne govorimo o pravom trgovanju...
Koliko god se nekome učinilo smešnim, računajte da se uči koliko i bilo koji moderan programski jezik (i teorija i praksa)

SM-N975F

Ja nigde nisam napisao da se uči iz filma već da se termini koji u filmu nisu jasni nauče iz knjiga. Dovoljno je da jedan nepoznati termin ukucate u google kako bi pročitali definiciju tog termina, a ono što će vas najčešće sačekati je još 5 nepoznatih termina u samoj definiciji.
 
Mozda ce pocetnicima sledeca info biti od koristi.

Brokerage - a financial company that allows you to buy and sell stocks

Brokerage account - the account you put money into to buy and sell stocks with

Commissions - fees that most brokerages charge you when you buy or sell stocks

Account minimums - a minimum amount of money that you have to put into your account when you open a brokerage account

Market buy/sell - a buy or sell order that executes immediately at whatever the current price is, or whatever is the closest you can get to the current price

Limit buy/sell - a buy or sell order that only executes at a predetermined price or better

Stop loss - an order that becomes a market sell when a stock reaches a predetermined price

Stop limit - an order that becomes a limit order when a stock reaches a certain price, the price at which it becomes a limit and the price of the limit order itself are set separately

Liquidity - a measure of how easily/quickly a stock can be bought or sold without drastically affecting its price

Trading hours - 9:30 AM EST - 4:00 PM EST, Monday to Friday

Pre-market hours - 4:00 AM EST - 9:30 AM EST, Monday to Friday

Post-market hours (after hours) - 4:00 PM EST - 8:00 PM EST, Monday to Friday

Extended-hours trading - trading that happens in premarket or postmarket hours

Margin trading - borrowing money from a brokerage to trade stocks with, requires a margin account

DD - due diligence, doing your own research on a company before you buy its stock (otherwise known as not being a fucking retard)

Fundamental analysis - the practice of evaluating a company's financial health as well as various other factors such as overall economic and market performance to determine the intrinsic value of a stock, an alien concept to cryptofags

Technical analysis - the practice of using the historical trends of a stock's price to speculate on how its price will change in the future

Scalping - a trading strategy based on capitalizing on small changes in share price that occur within minutes and slowly accumulating small gains

Day trading - a trading strategy based on capitalizing on intraday fluctuations in share price

Swing trading - a trading strategy based on capitalizing on short term changes in share price that occur within a period of days or weeks

Position trading - a trading strategy based on capitalizing on long term changes in share price that occur over a period of weeks, months, or years, the closest thing to long term investing that's still considered trading

Long-term investing - the practice of buying shares of safe, proven companies and holding them for years or decades

Growth investing - the practice of investing in a company based on how fast its earnings are growing

Value investing - the practice of investing in a company based on perceived differences in its intrinsic value and its current market price, value investors expect a stock to increase in price over time and seek to buy at a discount

Options - contracts that grant the owner the right to buy or sell a specified amount of stock at a given price within a given period of time, are more complicated than traditional shares and much riskier, can be calls or puts

Calls - options that give the owner the right to buy a stock at a given price within a given period of time, are used to bet that a stock will go up

Puts - options that give the owner the right to sell a stock a given price within a given period of time, are used to bet that a stock will go down

Dividends - money taken from excess profits that companies give investors on a regular, predetermined basis as an incentive to own their stock

Shorting - the practice of borrowing shares of a stock at a given price, selling them immediately, and then buying an equal amount of shares at a lower price, giving them back, and keeping the difference, is used to profit when a stock does down

Mutual fund - a pool of money collected from multiple investors and managed by professionals that is invested in a diverse number of stocks

Market index - a weighted average of the value of several individual stocks in a sector of the stock market

Index fund - a type of mutual fund with a portfolio made to match a given market index

ETF (exchange traded fund) - a type of fund resembling an index fund which can be bought and sold like a typical share of stock

Cryptocurrencies - bullshit internet tokens with no intrinsic value and prices based entirely on arbitrary speculative hype that nobody with any common sense should place large amounts of money into.
 
Eto, ovo je koristan post za početnike, filmovi ih samo mogu navesti na to da je trejd laganica, kad u suštini 85% svih učesnika gubi novac...

SM-N975F
 
Pa vi ste moji ljudi, nisam uspeo nikakvu drugu grupu/forum investitora u Srbiji da nadjem.

I ja sam imao srece, pa mi pomogli u CapitalOne kod hrama (nazalost propao) da otvorim IBkr nalog, u sustini moras dosta da lazes na prijavi za kolika su ti primanja i standardno 2000$ ti je minimum za Margin nalog.

Kao sto rece zeche po zakonu Srbiji, svaki drzavljanin ima pravo da investira na stranom trzistu preko brokerskog naloga. Samo treba da nadjes bankarku koja moze to da shvati i onda nije problem da obavis ino transfer na svoj brokerski nalog, meni ako zapadne neka nova bankarka samo kazem da proveri i prepise predhodne transakcije. Krajem 2019 su mi malo pravili problem nisu hteli da puste transfer bez potvrde o postojanju naloga i ugovora sa brokerom. Tu mi pao ugovor sa CapitalOne ko kec na desetku, iako me oni vise ne zastupaju. Tako da vredi pokusati da se otvori nalog na IBkr, a ko ima vredi malo diskutovati sa bankarkom ipak je samo 1$ komisija po buy/sell zahtevu

Sto se sigurnije putanje sada tice, drug koristi Kombank. Jesu derikoze sa 22 evra po buy/sell zahtevu, ali neces nikakvih problema imati sa transferom, niti sa pravdanjem poreza posle. Plus ako investiras po 500-1000e za jednu kompaniju nije to toliko strasno 2-4%, a itekako te motivise da investiras longterm, jer je preskupo da ulazis/izlazis iz kompanije, proucis, kupis i cekas.

Mene zanima ako je neko imao iskustvo sa dizanjem para sa IBkr, to bi testirao, ali mi zao im dajem 15e za odlazni i 25e za dolazni ino transfer?
 
Ima li zainteresovanih da dižemo ovaj thread iz mrtvih? Stvari su se promenile, sada se pare legalno šalju iz Srbije na Interactive Brokers. Drugo, IBKT je ukinuo inactivity fee. Sve nam je dostupno, izgleda. Ne znam da li su nam dostupni i drugi brokeri u svetu (kao građanima Srbije).
Svako ko želi da ulazi u ovako nešto, obavezno prvo da se upozna sa poreskim propisima kod nas.
 
Ja imam nalog na eToro, ne znam da li i vi iz Srbije možete da koristite tu platformu. I dalje ne kupujem ništa, čekam tu veliku korekciju da ćapim stvari na popustu. Sad, i to može da mi se obije o glavu, oni koji su znali 1929. šta se dešava su sačekali slom berzi, pa kupili samo da bi ih sačekao još gori slom. :oops: Američka berza je dostigla pravo dno tek 1932.
 
Ja imam nalog na eToro, ne znam da li i vi iz Srbije možete da koristite tu platformu. I dalje ne kupujem ništa, čekam tu veliku korekciju da ćapim stvari na popustu. Sad, i to može da mi se obije o glavu, oni koji su znali 1929. šta se dešava su sačekali slom berzi, pa kupili samo da bi ih sačekao još gori slom. :oops: Američka berza je dostigla pravo dno tek 1932.
Imam nalog na E toro i kad sam sve verifikovao itd. i pozeleo da udjem u proces kupovine akcije neke firme, dobio sam obavestenje Your country is not supported.
Ovo je bilo pre neki dan dakle januar 2022.godine.
Inace da je supported sve bi bilo tako jednostavno. Sto verovatno i jeste mnogim drzavljanima zapadne hemisfere i uticaja.
Dakle mnogo mladih u Nemackoj i drugde kupuje akcije kompanija kao vid dugorocnih investicija, pa pokusah i ja, al MOOOOSAA BRALE.
Srbija.
To je moje malo iskustvo za sad, inace na na Iq options na trgovini binarnim opcijama pukao sam ko bomba u brdo sto se kaze.
E to moze.
 
Pozdrav svima, došao sam na forum iz skroz 10-og razloga, ali kada sam video ovu temu, nisam mogao da odolim a da se ne predstavim.
Ja sam Đorđe, vodim Youtube kanal Lične Finansije i poprilično sam aktivan na berzi, ali i ovako uopšteno oko finansija. Da li po vama ima smisla da ovde postujem neke svoje tekstove/analize/novosti?
 
Ako se neces reklamirati, i vise si nego dobrodosao. Kad kazem "reklamirati", ne kazem to zato sto to meni smeta, vec zbog pravila foruma...
 
Pozdrav svima, došao sam na forum iz skroz 10-og razloga, ali kada sam video ovu temu, nisam mogao da odolim a da se ne predstavim.
Ja sam Đorđe, vodim Youtube kanal Lične Finansije i poprilično sam aktivan na berzi, ali i ovako uopšteno oko finansija. Da li po vama ima smisla da ovde postujem neke svoje tekstove/analize/novosti?
Po meni nema smisla, jer će se sve svesti na gomilu grafikona, yt videa sa gomilom linija i izjavama "može da bude al' ne mora".
 
A sta drugo ocekivati? Ne razumem. To je jedino sto i moze da pomogne oko berze - analiza i analitika. I tu je svaka pomoc i uvid dobrodosao, jer je tema za vecinu ljudi velika nepoznanica. Uz neka svoja iskustva, koja tome mogu da daju neki malo dublji smisao.

Eventualno da covek pise o svojim iskustvima u trgovini i ulaganju, sto je mozda zanimljivije sirim masama...
 
Iskustva su dobrodosla...teorija nikada nije napravila milionera ni od koga, osim od onih sto prodaju svoje znanje drugima jer su toliko uspesni da ne znaju sta ce sa parama zaradjenim na berzama. ;)
 
@DjorjdeO je obrazovan, i stručan u materiji. Pratim kanal redovno. Koga više zanima ova tematika, svakako je dobrodošao na r/finansije.
 
IBKR mi ogranicio account, sad samo mogu prodat sta sam kupio, otvorio sam ga bese 2022 u Januar, poceo koristit u Septembar, oko 2k imam SCHD/SPHD. Kazu nije im vredno da posluje sa osobom koja nema 10k da ubaci za 6-7 meseci, te zbog lokacije (jer Srbija je teroristicka drzava, bar sam tako ja shvatio to, nece da se cimaju). Mada nije da im zameram, tu je sta je, Srbija nema najbolju reputaciju. A bas je lako da se kupi sa IBKR.

Da li neko zna neke alternative?
 
IBKR mi ogranicio account, sad samo mogu prodat sta sam kupio, otvorio sam ga bese 2022 u Januar, poceo koristit u Septembar, oko 2k imam SCHD/SPHD. Kazu nije im vredno da posluje sa osobom koja nema 10k da ubaci za 6-7 meseci, te zbog lokacije (jer Srbija je teroristicka drzava, bar sam tako ja shvatio to, nece da se cimaju). Mada nije da im zameram, tu je sta je, Srbija nema najbolju reputaciju. A bas je lako da se kupi sa IBKR.

Da li neko zna neke alternative?
j sam otvorio na tradewin24 koliko sam video oni idu preko interactivebrokers, za sada nemam problema s tim sto ja smao kupujem akcije za sada ne vrsim druge vrste transakcija
 
j sam otvorio na tradewin24 koliko sam video oni idu preko interactivebrokers, za sada nemam problema s tim sto ja smao kupujem akcije za sada ne vrsim druge vrste transakcija
Ma ni ja nisam nista drugo radio, samo kupovao i drzao. SPHD/SCHD
 
ne znam kako gledaju na ETFove a kako na obicne akcije, trebalo bi da je isto pozovi ove u tradewin24 pitaj tamo kako mozes preko njih
 
Nazad
Vrh Dno