Šta je novo?

Prevare i podvale na Benchmark forumu ?

Nadam se da je ovo bila šala.
 
Ova tastatura će postati zaštićeni svedok u Srbiji! [emoji2]
 
Da znas da hoce :) Vratio sam mu taj slomljeni ekran, pa je prodaje. Kako se lako ulazi u trag citavoj ekipi :)
 
Kliknuo sam bezveze na oglas za 980, i ajd da vidim sta jos nudi. Vidim prvo poznat mi mikrofon, pa hladnjaci za memoriju, aaa reko evo je i tastatura :type:...
 
Nisam video ovu temu do sada pa da kazem par reci. To sto stoji na benchu da se oni ogradjuju od prevare stiti bench od odgovornosti, ALI (veliko ali) prevara je krivicno delo i u slucaju prijavljivanja prevare bench je prema zakonu u obavezi (kao i provider doticnog) da dostavi sve logove i informacije koje se ticu prevare sluzbi za cyber kriminal (ili kako se vec zovu).
 
Hmmm ne, vec iskljucivo sudu ili tuzilastvu, ali to nema veze sa temom :)
Zove se Služba za borbu protiv visokotehničkog kriminala pri MUPu , postoji i posebno tuzilastvo za visokoteholoski kriminal pri VJT.

Delo protiv imovine u kome je objekat ili sredstvo racunar , smatra se visokoteholoskim kriminalom samo ako je materijalna steta veca od 1.000.000,00 dinara.

KAo sto rekoh odeljenje mupa nema ovalscenja da trazi bilo sta vec iskljucvo sud / tuzilastvo

Koga zanima nek procita zakon>
http://www.paragraf.rs/propisi/zako...borbu_protiv_visokotehnoloskog_kriminala.html

Odma da ti kazem da se prevare preko oglasa ne smatraju visokoteholoskim kriminalom , bez obzira na vrednost, tako da je cela ova prica nepotrebna.
 
Poslednja izmena:
Delo protiv imovine u kome je objekat ili sredstvo racunar , smatra se visokoteholoskim kriminalom samo ako je materijalna steta veca od 1.000.000,00 dinara.

Ovo je netacno na toliko mnogo nivoa. Po zakonu mogu da dodju i da ti konfiskuju sve cak i zbog FB statusa :)
Cak i da je u pitanju delo protiv imovine koje se klasifikuje kao sitna kradja, tj. kao kradja ispod 15.000, sud moze da izda nalog za privremenu zaplenu racunara i racunarske opreme.
Sitna krađa goni se po privatnoj tužbi, a ta tuzba u sustini ima istu tezinu kao i kada te goni javni tuzilac.

Visokotehnološki kriminal obuhvata skup krivičnih dela gde se kao objekat izvršenja i kao sredstvo za izvršenje krivičnog dela javljaju računari, računarske mreže, računarski podaci, kao i njihovi produkti u materijalnom i elektronskom obliku.

Ova definicija uključuje veliki broj zloupotreba informacionih tehnologija, kao i oblast zloupotreba u radio-difuznim tehnologijama. Tako se razlikuju krivična dela gde su računari pojavljuju kao sredstvo izvršenja (Computer Related Crime) i kao objekat izvršenja (Computer Crime), kao i krivična dela u čijem se načinu izvršenja pojavljuju elementi nezakonitog korišćenja Interneta.


KAo sto rekoh odeljenje mupa nema ovalscenja da trazi bilo sta vec iskljucvo sud / tuzilastvo

Za ovo si u pravu. MUP ne moze samovoljno nista.
Tuzilac za VTK izdaje nalog Mupu koji onda radi dalje.
 
Poslednja izmena:
Nije iznos za sitnu krađu ispod 5.000 dinara ili sam ja nešto pomešao?
 
Ovo je netacno na toliko mnogo nivoa. Po zakonu mogu da dodju i da ti konfiskuju sve cak i zbog FB statusa :)
Cak i da je u pitanju delo protiv imovine koje se klasifikuje kao sitna kradja, tj. kao kradja ispod 15.000, sud moze da izda nalog za privremenu zaplenu racunara i racunarske opreme.
Sitna krađa goni se po privatnoj tužbi, a ta tuzba u sustini ima istu tezinu kao i kada te goni javni tuzilac.

Visokotehnološki kriminal obuhvata skup krivičnih dela gde se kao objekat izvršenja i kao sredstvo za izvršenje krivičnog dela javljaju računari, računarske mreže, računarski podaci, kao i njihovi produkti u materijalnom i elektronskom obliku.

Ova definicija uključuje veliki broj zloupotreba informacionih tehnologija, kao i oblast zloupotreba u radio-difuznim tehnologijama. Tako se razlikuju krivična dela gde su računari pojavljuju kao sredstvo izvršenja (Computer Related Crime) i kao objekat izvršenja (Computer Crime), kao i krivična dela u čijem se načinu izvršenja pojavljuju elementi nezakonitog korišćenja Interneta.




Za ovo si u pravu. MUP ne moze samovoljno nista.
Tuzilac za VTK izdaje nalog Mupu koji onda radi dalje.
To je citiran clan zakona, ne moze zakon da ne bude tacan.

Tako da je tacno na mnogo nivoa.

1) krivična dela protiv bezbednosti računarskih podataka određena Krivičnim zakonikom;

2) krivična dela protiv intelektualne svojine, imovine, privrede i pravnog saobraćaja, kod kojih se kao objekat ili sredstvo izvršenja krivičnih dela javljaju računari, računarski sistemi, računarske mreže i računarski podaci, kao i njihovi proizvodi u materijalnom ili elektronskom obliku, ako broj primeraka autorskih dela prelazi 2000 ili nastala materijalna šteta prelazi iznos od 1.000.000 dinara;

3) krivična dela protiv sloboda i prava čoveka i građanina, polne slobode, javnog reda i mira i ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije, koja se zbog načina izvršenja ili upotrebljenih sredstava mogu smatrati krivičnim delima visokotehnološkog kriminala, u skladu sa članom 2. stav 1. ovog zakona.



Ja sam samo izdvojio jedna deo s obzirom na to da se na ovom topicu pominju dela protiv imovine.



Suvise je glupo da napises da clan zakona nije tacan i jos da pominjes nivoe nekakve.


Izmisljas stvari.

Nigde nisam ja napisao da ne mogu da ti oduzmu stvari, odnosno da mogu samo u navedenom slucaju.


Ne razlikujes osnovne pojmove.


Ovo sto sam naveo su jedino za sta se smatra visokoteholoskim kriminalom.

Naravno da bilo koje krivicno delo uradis i da se za sredstvo tog dela koristi racunar mogu da ti to sredstvo oduzmu, ali to ne postaje automatski visokotehnoloski kriminal.

Logika ti je potpuno pogresna.
Mogu da ti oduzmu i auto, lopatu/jastuk/cetkicu za zube.... ako njima izvrsis bilo koje krivicno delo.

Ono sto sam ja napisao je clan zakona i naravno da je tacan.
 
Poslednja izmena:
nightcrawler (beware the beast in black :) ):

malo si omasio temu,mislim da bi bilo prikladnije da temi o kurirskim sluzbama. :) taman i ja sa tobom tamo da jos jednom proverim kakvo je stanje ovih dana sa ovim nasima,treba da saljem malo skuplju i glomazniju stvar pa da probam da u startu izbegnem glavobolje.
 
Poslednja izmena:
nightcrawler (beware the beast in black :) ):

malo si omasio temu,mislim da bi bilo prikladnije da temi o kurirskim sluzbama. :) taman i ja sa tobom tamo da jos jednom proverim kakvo je stanje ovih dana sa ovim nasima,treba da saljem malo skuplju i glomazniju stvar pa da probam da u startu izbegnem glavobolje.

Znam,nego ne nadjoh tu temu
 
da,sad je upravo i ja trazim,stvarno je ovaj search potpuno beskoristan...
 
Malo osvezenje. Jutors mi zovoni mobilni, vidm nepoznat broj. Razmisljam da li da se javim ili ne , jer se skoro uvek neprijatno iznenadim kada se javim na nepoznate brojeve :D Odlucim da se ipak javim.. S druge strane se cuje dubok muski glas "Dobar dan ovde Policijska uprava 29. novembar inpektor taj i taj da li ste vi Dj. Delevic ? ". Da budem iskren nisam imao pojma zasto me zovu :) Inspektor nastavlja " Iz tuzilastva u Kragujevcu dobili smo nalog za vase saslusanje povodom krivicne prijave sajta KupujemProdajem" :) Objasnio sam inspektoru da smo problem resilili mirnim putem ali svakako sutra moram da odem i dam izjavu. Ali je lepo znati da neko ipak gleda te krivicne prijave :) Bio sam ubedjen kao i vecina da se to nikada nece desiti :) Istina , trebalo im je ~9 meseci ali opet bolje i tako nego da prijavu niko nikada nije ni pogledao.
 
Poslednja izmena:
Da se ne bi dalje ubeđivao na pm sa kolegom bora bora, da iznesem stvar pred širim auditorijumom...

Prošle nedelje postavim oglas za prodaju i7 3770 na koji pomenuti kolega da ponudu, koju sam prihvatio i po dogovoru poslao cpu na koji dajem mesec dana radne garancije.

Posle dva dana se bora bora javlja i kaže da sam poslao neispravan cpu, koji i posle svih pokušaja ne daje znake života na h67 ploči, ni u bios ne ulazi... Pa će isti da vrati, kako bih proverio..

U startu sam bio siguran da je cpu ispravan, jer sam ga lično koristio na ploči iz potpisa, ali mi nije bilo teško da isteram stvar do kraja.. pa da ne bi bilo da konkretan primerak cpu-a radi samo na top pločama, poručim i najjeftiniju soc 1155 koju nađoh GA-H61M-DS2 pa sve to danas lepo sastavih i evo epiloga na prvu, ni bios nisam menjao..
IMG_20191102_202250.jpg
Isto ovo sam poslao i kolegi na pm i obavestio ga da ću mu vratiti u ponedeljak procesor ( pre toga ga i zvao na mob. ali se ne javlja, dok ovde uredno piše na pm )
I onda počinje.. :D
Screenshot_2019-11-02-22-48-39.png
 
Poslednja izmena:
Na osnovu dugogodisnjeg iskustva, mogu reci da se to moze desiti.
Da je sve ispravno i kompatibilno (biosi i ostalo), a da iz nekog razloga ne radi.

Jer zasto bi ti covek vracao nesto sto je ispravno, pritom placajuci obe postarine.
Mislim moze se desiti da mu je kupac otkazao, al opet ima gubitak u visini dve postarine.

Tako da bih ja na tvom mestu vratio coveku pare, ne verujem da laze.
 
Ako čoveku zaista ne radi a ne vidim razlog da laže i vratio ti je proc na proveru i platio poštarinu ne vidim zašto ne bi ispao čovek pa mu uplatio otkupninu, on je na šteti s dve poštarine, ti ispravan proc prodajes dalje i to je to.
 
Desilo se meni jednom da napajanje nije htelo kod mene da proradi a lik od koga sam kupio, njemu radilo. Otišlo na poštarinu dosta dok se sve vratilo...
 
Pa na to te niko nije terao.
Mogao si na svojoj ploci da probas procesor.

Ta prica da neki procesori rade samo na top plocama, kako si napisao, to prvi put cujem.
Ako ploca ima odgovarajuci bios...

Mada eto kod njega ne radi na H67 ploci, koja nije top, ali nije ni H61.
 
Sad si malo besan, jer si ocekivao da cu ljudi stati na tvoju stranu, kad ono medjutim :)

Otkud je covek mogao znati da mu procesor nece raditi na njegovoj ploci ?

Ja nisam 100% na njegovoj strani, ne bih te osudio ako bi mu vratio procesor nazad.
Teska je to situacija...

Jedini nacin da se to u potpunosti izbegne, najbolje je davati radnu garanciju na licno preuzimanje, mada se i tada moze desiti ovakva situacija.
Al barem ne bi bilo postarina...
 
Poslednja izmena:
Da se oglasim i ja, iako sasvim slucajno dodjoh do teme i diskusije gde se pominje moje ime, potez ne bih da krstim jer ako neko treba da kucka o ovoj situaciji, to sam ja ali reko da ne brukam clana bombaš, znam da su pre u ovakvim situacijama clanovi obavestavali na pp drugu stranu ali oprosticu vam, a nema se vremena za citanje foruma kao nekad pa ni za blejanje uz telefon po ceo dan da bih video 1 (JEDAN) propusten poziv od doticnog, kome izgleda nije jasno da neko ima zivot i jedva ceka vikend da provede sa najmilijima i da je na subotnje vece primoran da se pegla preko privatnih poruka benchmarka za svoj novac...uzas...

Dakle, covek prodaje i7 3770 za 75eur i placa postarinu kupcu, ja ponudim 8000din sa MOJOM postarinom i uplacujem na racun pre slanja, cisto eto pod pretpostavkom da nece pristati zbog 5e razlike, (posto ja kad sam prodavao, nudjeno mi je 30 do 50% cene koje trazim - sve sam ja crveneo na njihov red) i time ubedim sebe da ne pojacavam mator 1155 PC vec zamenim komplet za i5 devete generacije u bliskoj buducnosti...Medjutim, posto je covek pristao, gle cuda, ceo KP prodaje po ovoj ili nizoj ceni ali ajde odlucih da pazarim ovde, tako da pretpostavke da sam hteo da preprodam i sl, komedija... Posalje on, stigne, ja ne stignem istog dana da ga probam, vec sutradan, po bombaševoj priči kao da je prošlo 2 godine a ne 2 dana iako mu je istog tog 2gog dana poslat nazad cpu i to nakon sto sam ga pozvao na mob jer mu je inbox bio pun, objasnio detaljno problem, rekao sam da ne radi kod mene iako su svi tehnicki zahtevi ispunjeni, a ne da je neispravan cpu, rekao sam da cu ga poslati nazad pa neka uplati otkup naknadno na moj ziro racun kad proveri i utvrdi da sam uredno vratio kako mi je i poslato, ali ne zbog testiranja kako on kaze, vec brate mili - ne radi kod mene, vracam i vrati mi novac, prosto i jednostavno. Tebi ako radi, super, prodas ga narednom kupcu, platio sam sve postarine, tako da na gubitku nisi i zato ne razumem svu ovu frku pored moje max strpljivosti i korektnosti.
Izvadim svoj i5 2400 iz H67A UD3H B3 rev 1.1 ploce, sa F8 biosom, a F7 podrzava procesore 3. generacije. Ubacim njegov i7 3770, stavim zrno paste na CPU, pa postavim CM212Evo, resetujem bios, upalim - i nista, crn ekran. Ajde rekoh da nadjem onaj zvucnik za plocu i na svu srecu nadjem ga, ubacim, nema bipova jer i ne stize do biosa. Ni na XFX RX570 ne baca sliku niti na integrusu iz intela. Ostatak masine je nebitan ali ajde da navedem, CPU kuler je CM 212evo, diskovi Samsung 850Evo, WD Blue HDD, napajanje Antec 650w placeno 10k, Ram 2x4GB Kingston Blue 1866mhz, i zato sam i pucao na 3cu generaciju procesora, da poteraju grafu na pci3 i da memorija radi na visim mhz posto ploca podrzava ali i5 2400 ogranicava na pci2 i 1333mhz. Sad mi je taj moj i5 2400 drazi nego bilo koji novi CPU jer je radilo sve kad sam ga vratio.

To sto je on sad kupio H61 plocu da bi probao CPU koji prodaje (nakon sto ga je prodao i isti je vracen) je njegova stvar i govori o ozbiljnosti kako ce utvrditi ispravnost predmeta koji prodaje nakon visemesecnog nekoriscenja i da li ce ga to dodatno kostati, medjutim sta da ni kod njega sad nije radio, da li bi reklamacija bila uvazena ili bi bilo "pa poslat je ispravan, ti si ga pipao masnim prstima", kakva crna radna garancija kad on u svakom scenariju ne prihvata reklamaciju i da vrati novac nakon sto mu je sve uredno vraceno i ne interesuje ga da li kod mene radi ili ne xD a poslat mi je u stiroporu i okupan u pastu koju je neko majstorski postavio i iscedio celu tubu, ok nije ga ubio time ali svakako prizor za razmisljanje, nego to mi je kad kupujem na benchu bez slika i po ko zna koji put se zaprepastim nakon unboxinga... smesno, vracen procesor onako kako sam ga i ja dobio samo bez gomile osusene paste naravno, i ni u jednom trenutku nisam rekao da mi je poslat NEISPRAVAN cpu, vec sam rekao da kod mene ne radi i pored svih tehnicki ispravnih detalja i pripreme za taj procesor, sto sam i detaljno objasnio clanu preko telefonskog razgovora, skroz kulturno, smireno i bez napadanja da je poslat neispravan CPU. To se vrlo retko desava u online trgovini da potencijalno prevaren covek koji je dobio stvar koja mu ne radi bude dzentlmen do kraja, ne zato sto je slab ili se plasi, vec naprotiv, zato sto moze lagano naplatiti to desetostruko za slucaj da zatreba ali racunam civilizovani smo ljudi, nije neka para, ne trazim da mi refundira postarine i onda vidim ovu temu i prozivku - cirkus, ali mi je i drago jer nije obrukao mene vec sebe pa se nadam da ce pametno postupiti da u ponedeljak zatvorimo ovu kupoprodaju na obostrano zadovoljstvo. Od 96te i Pentium1 se majem sa kompovima, zavrsio sam racunarstvo, nisam duduk za te stvari, nemam ideju zasto nece ali takve stvari u tehnici koliko ti dusa zeli. Ja sam imao vise situacija gde sam pred prodaju testirao predmete da potvrdim ispravnost, ljudi nisu znali da podese ili spoje te predmete, uvek imam video dokaz da bi dokazao ljudima da je ispravno, ne da bi ih odbio vec da bi da bi probali jos jednom pazljivije i uz moje asistencije, pa ako ne uspeju neka vrate, i bice uplacen novac. Skorasnji primer Multimedia za kola, kupio sam novu u inostranstvu, probao, video da nije to za mene nakon nedelju dana koriscenja, previse pipkanja ekrana u toku voznje sto zahteva skretanje pogleda sa puta, a nema takmicarska podesavanja zvuka kao pioneer kom znam svako dugme bez gledanja, i covek koji je kupio od mene, sutradan me napade da sam mu prodao neispravnu multimediu. Ja u cudu, reko objasni sta se desava, kaze dam kontakt - multimedia radi, upalim kola - multimedia ne radi. Kaze da mu je euro dzek fabricki u autu sto mi je bilo malo cudno, ja se raspitam i saznam da ta marka vozila ima specificnu instalaciju sa 2 plusa i da mora da ode do elektricara, a pre toga da mi slika konektore i raspored zica da uporedim sa mojim gde je radilo, ako ne neka vrati. Resio je naravno i sve ok, a mogao da je izgori dok je isprobava sa raznim opcijama napajanja i da ostanem sa unistenom multimediom od strane nestrucnog kupca, sto ovde nije slucaj, coveku cpu radi pa neka ga proda sad zajedno sa plocom posto je provereno 200%, ne verujem da ce hteti da posalje sad meni sa sve plocom koja mi ne treba pa da mu naknadno uplatim za plocu, da je Z77 pa i ajde :p Nije svejedno kad se vraca bez otkupa, ja oko toga nisam pravio pitanje vec sam sam predlozio. Meni su vracane ispravne stvari ali ne u stanju kom su poslate, vec izgrebane nikakve, cak i neispravne jer su ubijene nestrucnim isprobavanjem, pa opet nisam pravio problem, odbijao od otkupa i sl, uplatim ceo iznos, posle moram da spustim cenu zbog stanja ili prodam neispravno za delove i jesam na gubitku ali to je online trgovina, najbitnije mi je da niko ne moze da kaze losu rec za mene i na kraju mirno spavam, a pare dodju i prodju, obraz kad ode, cao.

Jesam udavio sa kucanjem ali kad vec cukaram u kasne sate, da se ima kompletna slika a i pravi primer resavanja problematicne kupoprodaje iz mog skromnog iskustva i ovde a i van foruma.
 
Poslednja izmena:
i ni u jednog trenutku nisam rekao da mi je poslat NEISPRAVAN cpu, vec sam rekao da kod mene ne radi i pored svih tehnicki ispravnih detalja i pripreme za taj procesor, sto sam i detaljno objasnio clanu preko telefonskog razgovora, skroz kulturno, smireno i bez napadanja da je poslat neispravan CPU.

?

I ne vidim da se covek obrukao.
Takodje ne vidim da je u obavezi da ti vrati novac.
Radna garancija vazi za ispravnost procesora, ne i nuzno za (ne)kompatibilnost.
 
Ako čoveku zaista ne radi a ne vidim razlog da laže i vratio ti je proc na proveru i platio poštarinu ne vidim zašto ne bi ispao čovek pa mu uplatio otkupninu, on je na šteti s dve poštarine, ti ispravan proc prodajes dalje i to je to.

Ovo ce svako zdravorazuman da pomisli, pa i da tako postupi. Nista ga ne kosta, a kupac je taj koji je izgubio sitne pare za postarinu.


Ali pazi sad, plot twist: sta ako je prodavac pre ove prodaje znao da procesor ne radi na svakoj ploci, a nije to naveo u oglasu. :d
 
Poslednja izmena:
Je li bora bora, poštenjačino/predobri čoveče.. ko ti daje za pravo da "friziraš" priču?
Npr ovo da si se "javio posle 2 dana, a ja napravio kao da je prošlo dve god"? Čini mi se da sam napisao baš tako, javio se posle dva dana?
Zatim, jesi rekao da cpu ne radi. Ne zbog tvoje ploče, ddr-a, psu-a... već jednostavno, da ne radi.
Onda, okupan cpu u pasti :d Pa si se još i zaprepastio..
A stiže i do tebe kao trgovca.. prepoštenog. A ja kvaran do srži, ne bih prihvatio reklamaciju ni u jednom scenariju..? I još nemaš vremena.. šta bi bilo da tek imaš.
Da bi neko bio korektan/da ti učini, ne možeš da imaš takav stav. To, "šta mene briga, kod mene ne radi" ne prolazi.
Pare ćeš dobiti, a ko je kakav čovek se po najbolje vidi iz ovog tvog letopisa.
 
Nazad
Vrh Dno