Šta je novo?

Prevare i podvale na Benchmark forumu ?

delevic

Slavan
Učlanjen(a)
21.04.2012
Poruke
1,148
Poena
200
Ovom temom zelim da skrenem paznju clanovima i administracionom timu na ovaj probelm.

Ako vas neko prevari u podforumu "Mali oglasi " administracija fourma nece uciniti apsolutno nista po tom pitanju tj prevarant nece snositi nikakve konsekvence za izvrseno krivicno delo prevare. Takav stav nije normalan i nikako nije dobar za ovaj forum i nadam se da ce takva politika uskoro biti promenjena.

Pravilo na koje se pozivaju moderatori je pogresno protumaceno od strane istih :

Transakcija je relacija izmedu prodavca i kupca; Benchmark ne odgovara ukoliko je oprema neispravna, ne odgovara opisu u oglasu, ako se prodavac/kupac ne javlja i slično.

Ovo pravilo oslobadja Bechmark materijalne odgovornosti u slucjaju prevare. Ali clan koji je pocnio prevaru apsolutno treba da bude kaznjen za izvrseno delo blokadom naloga. U suprotnom svima saljete poruku " Slobodno varajte mi vas necemo kaznjavati" . Takvom politikom zadrzavate prevarante na forumu a odbijate postene clanove. I posle svega me ne cudi Gizmova izjava "

Peca je razočaran u to šta se forum pretvorio, kad mi osnivač foruma kaže da vrlo retko posećuje svoj forum, onda znate da nešto nije u redu sa tom zajednicom.

Hadje da napravimo fourm sigurnijim i boljim.
 
Ovako, prvi sam za to da prevarant treba da odgovara i bude kaznjen adekvatno u cilju da se odvikne od losih navika i postane covek.

Potpuno te razumem, jer si nedavno ostecen u transakciji sa clanom sa ovog foruma.

Ali,
ubedjen sam u to da bi sasvim sigurno administracija usvojila pravilo da se prevarant banuje, kazni itd, ali zbog prirode stvari, to jest nemogucnosti dokazivanja ko je koga, koliko, i da li je uopste prevario ona nije u mogucnosti da reaguje 100% ispravno. Ovo govorim jer se uvek sve svodi na neciju rec protiv necije reci, pa bi samim tim moglo doci do raznih zloupotreba, namestanja itd.

Prevarant cak i da je banovan, otvorice drugi nalog i nastavice radnju u slicnom stilu, sto ce reci da treba da oseti adekvatnu kaznu na svojoj kozi.
 
Poslednja izmena:
Овај форум није намењен купопродаји, шта ту није јасно?Није ово лимундо па да се чини сигурнијим. Мали огласи су више неки бонус, не морају да постоје. Али постоје, и зато се администрација веома јасно оградила од њих. Мислим да је довољна једна тема о испалама, кривити бенч за огласе није лепо.
 
Poslednja izmena:
Kao član sa malo postova verovatno moj komentar nema "težinu" kao nečiji ali hajde da iznesem moje mišljenje:

- slažem se da je gore navedeno loše, ostavlja loš utisak i kvari celokupan utisak na forumu

- ali ne slažem se da možemo očekivati od urednika i osnivača da se više nego do sada bave prevarama i sličnim događajima.

Izuzetno je mukotrpno, nezahvalno a i vremenski prezahtevno da se neko upusti u istraživanje i presuđivanje. Svedoci smo da se dešava da čak i ono što u prvom momentu izgleda čista prevara, nakon nekog vremena izgleda kao kontraprevara a onda malo kasnije ne može više iko i da se snađe šta je ko kome uradio u konkjretnom slučaju. Još uz posredovanje "navijačkih" grupa gubi se svaki smisao čak i one teme gde se navode prevare i ispale.

Sve i da se ukine oglašavanje i zabrani trgovanje na forumu UVEK će se pojaviti neko ko će naći mogućnost da nekoga "prevari". Samim tim veliki deo odgovornosti leži na samim akterima transakcija. I umesto da se gubi vreme i troše postovi u kukanju i pozivanju na odgovornost Benchmark-a možda bi trebalo obrnuti malo priču. Možda bi trebalo da se krene u edukaciju korisnika kako trgovati, kako prodavati/kupovati/razmenjivati, na šta obraćati pažnju, kako čitati između redova, kako tražiti dodatne informacije, fotografije, gde i kako pretraživati o sličnim proizvodima. Edukovane korisnike je mnogo teže prevariti pa će to vremenom rezultovati manjim brojem prevara a samim tim i redukcijom prevaranata.

Možda je ovo bezveze... Ne znam...
 
Poslednja izmena:
Ovako, prvi sam za to da prevarant treba da odgovara i bude kaznjen adekvatno u cilju da se odvikne od losih navika i postane covek.

Potpuno te razumem, jer si nedavno ostecen u transakciji sa clanom sa ovog foruma.

Ali,
ubedjen sam u to da bi sasvim sigurno administracija usvojila pravilo da se prevarant banuje, kazni itd, ali zbog prirode stvari, to jest nemogucnosti dokazivanja ko je koga, koliko, i da li je uopste prevario ona nije u mogucnosti da reaguje 100% ispravno. Ovo govorim jer se uvek sve svodi na neciju rec protiv necije reci, pa bi samim tim moglo doci do raznih zloupotreba, namestanja itd.

Prevarant cak i da je banovan, otvorice drugi nalog i nastavice radnju u slicnom stilu, sto ce reci da treba da oseti adekvatnu kaznu na svojoj kozi.

Nije bas tako. Vrlo lako moze da se dokaze ko je koga prevario ako se prevara zaista dogodila. Ako se sve lepo obrazlozi i napise kao sto sam ja uradio, tu je onda sve jasno. Slazem se , moze on da otvori novi nalog. Ali se i to lako otkrije i blokira.
 
@NeoMAX
Nije bezveze. Skroz ok post. Slazem se sa iznetim.
 
Poslednja izmena:
Овај форум није намењен купопродаји, шта ту није јасно?Није ово лимундо па да се чини сигурнијим. Мали огласи су више неки бонус, не морају да постоје. Али постоје, и зато се администрација веома јасно оградила од њих. Мислим да је довољна једна тема о испалама, кривити бенч за огласе није лепо.

Upravo to i jeste probelm. Nije u redu da napravite podforum Male oglase bez kontrole. Ali nije ni da nema kontorole. ILIJA uredno kontrolise ko je koliko oglasa postavio i da li su oglasi u saglasnosti sa pravilima foruma. I ako neko to prekrsi dobije ban , ali ako neko nekoga prevari onda nikome nista. Ako ovaj forum nije namenjen kupoprodaji onda ukinite oglase. Dvolicna politika i jeste probelm foruma. Najlakse je ograditi se od necega i pobeci od odgovornosti, e to scouser nije lepo a ne moja dobra namera da se dovede forum u red. Ja ne krivim nikoga vec govorim o problemu.
 
Ne znam kako je cela bench moderacija pogrenso protumacila pravilo, a ti si ispravno.

Ne oslobadja materijalne odgovornosti, ne ne i ne. Ne znam odakle ti na pamet pala materijalna odgovornost, kad se ista nigde ne pominje.
Zakon oslobadja materijalne odgovornosti, a ne pravilnik bench foruma.
To pravilo sluzi bi clanovi razumeli da se administarcija ne mesa u njihov kupoprodajni odnos i da se ne obracaju istoj kada dodje do ispale.

Postoji tema Ispale na bench forumu, sa preko 100 ispala. JEl banovan neki clan zbog toga ? Nije. Ne znam zasto ocekujes da sada bude drugacije.

A zasto je tako, objasnio je seizmos.
 
Poslednja izmena:
Nije bas tako. Vrlo lako moze da se dokaze ko je koga prevario ako se prevara zaista dogodila. Ako se sve lepo obrazlozi i napise kao sto sam ja uradio, tu je onda sve jasno.

...sve to se lako utvrdi, ako obe strane govore istinu. A to će teško da se desi, ako je u pitanju prevara.
 
Ја не видим проблем са малим огласима, овакви какви су. Нико овде не жели нити може да изиграва полицајца. Коме се не свиђа може да тргује на купујем продајем.
 
Ја не видим проблем са малим огласима, овакви какви су. Нико овде не жели нити може да изиграва полицајца. Коме се не свиђа може да тргује на купујем продајем.

Tebi ovo nije probelm " Slobodno varajte mi vas necemo kaznjavati" ?
 
Nije bas tako. Vrlo lako moze da se dokaze ko je koga prevario ako se prevara zaista dogodila. Ako se sve lepo obrazlozi i napise kao sto sam ja uradio, tu je onda sve jasno. Slazem se , moze on da otvori novi nalog. Ali se i to lako otkrije i blokira.

pa onda sa dokazima ides kod nadleznih organa i to je to.
 
Postoji tema Ispale na bench forumu, sa preko 100 ispala. JEl banovan neki clan zbog toga ? Nije. Ne znam zasto ocekujes da sada bude drugacije.

A zasto nije objasnio je seizmos.

Uprvo to zelim da se promeni. Da li ce doci do promena zavisi od vas.
 
Nije bas tako. Vrlo lako moze da se dokaze ko je koga prevario ako se prevara zaista dogodila. Ako se sve lepo obrazlozi i napise kao sto sam ja uradio, tu je onda sve jasno. Slazem se , moze on da otvori novi nalog. Ali se i to lako otkrije i blokira.

Sve je to lepo da se kazni prevarant, to je odlicno, i treba tako da bude.

E sad posto kazes da nije tako ovo sto sam ja izneo a ti me citirao, a bilo je sve u nameri da pomognem, objasni ne meni vec ostalima onda kako ces se prvi ti boriti protiv zle namere dva clana u sprezi za koju samo oni znaju i koji ce u nekoj temi predvidjenoj za to da tvrde kako si obojici poslao paket a u paketu je nesto drugo, crknuto, sta god, ili si uzeo novac a nisi ispostovao neki dogovor tipa prodao si im nesto sto ne radi itd da sad ne nabrajam poenta je jasna....


Hajde lepo ovo objasni, kako ces na kraj sa takvim problemom da izadjes i ko ce od modova biti sudija, ko advokat, znaci ko se cime bavi, koliko i kako bi proces trebao da traje, na koje clanove bi se odnosio proces sudjenja, sta je krajnji ishod po tebi itd..

Posto si zapoceo temu, a u cilju da se poboljsa forum, objasni sve lepo a to i jeste jedini nacin da isteras ono sto si zamislio to jest da ubedis administratore i modove u to sto govoris i oni prihvate celu pricu


I ovaj post sam napisao sa namerom da pomognem, ali ako vidim da lutas i izbegavas poentu, to jest samo si pricao u prvom i svakom sledecem postu u prazno, ja cu se iskljuciti, najmanji problem za mene.
 
Otisao sam...I bas ih briga. Lakse je uvesti malo reda u forum nego u drzavu :)

nema tu sta da se uvodi red. Prevara je prevara. Dokazes i posledice stizu. Mozda sporo ali sigurno stizu.
Forum nije nadlezan za takve stvari. Obicna zajednica ljudi slicnih interesovanja zeljnih razmene misljenja.
 
Tebi ovo nije probelm " Slobodno varajte mi vas necemo kaznjavati" ?

Није ми проблем. Форум то нигде не тврди. Преваранта ћу евентуално прозвати у теми о испалама, а ако је већа сума у питању за превару постоје надлежни државни органи.
 
Није ми проблем. Форум то нигде не тврди. Преваранта ћу евентуално прозвати у теми о испалама, а ако је већа сума у питању за превару постоје надлежни државни органи.

Kako ne tvrdi kad weasel kaze da tako treba protumaciti pravilo :

Transakcija je relacija izmedu prodavca i kupca; Benchmark ne odgovara ukoliko je oprema neispravna, ne odgovara opisu u oglasu, ako se prodavac/kupac ne javlja i slično.

Prijavio sam prevaru MUPu i evo dva meseca me niko nije pozvao...
 
Poslednja izmena:
a i veca je kazna name and shame nego ban. posle bana covek ce se registrovati pod novim username i raditi isto sto i dosad, mozda mu opet prodje neka prevara jer ljudi nece znati o kome je rec. ovako, zna se ovaj je varao (ima tema ispale) njega zaobilazimo
 
Kako ne tvrdi kad weasel kaze da tako treba protumaciti pravilo :

Transakcija je relacija izmedu prodavca i kupca; Benchmark ne odgovara ukoliko je oprema neispravna, ne odgovara opisu u oglasu, ako se prodavac/kupac ne javlja i slično.

Prijavio sam prevaru MUPu i evo dva meseca me niko nije pozvao...

Zovi MUP i raspitaj se. Moraju da reaguju, samo je pitanje koliko si uporan.

Procitao sam post o tastaturi i msm da si u pravu sto se tice prevare. Ali moras preko MUP-a to da regulises. Srecno.
 
E sad posto kazes da nije tako ovo sto sam ja izneo a ti me citirao, a bilo je sve u nameri da pomognem, objasni ne meni vec ostalima onda kako ces se prvi ti boriti protiv zle namere dva clana u sprezi za koju samo oni znaju i koji ce u nekoj temi predvidjenoj za to da tvrde kako si obojici poslao paket a u paketu je nesto drugo, crknuto, sta god, ili si uzeo novac a nisi ispostovao neki dogovor tipa prodao si im nesto sto ne radi itd da sad ne nabrajam poenta je jasna....


Hajde lepo ovo objasni, kako ces na kraj sa takvim problemom da izadjes i ko ce od modova biti sudija, ko advokat, znaci ko se cime bavi, koliko i kako bi proces trebao da traje, na koje clanove bi se odnosio proces sudjenja, sta je krajnji ishod po tebi itd..

Pogledaj kako sam ja to uradio iz kontra slucaja. Da li je to dovoljna argumentacija za ban ? Pa naravno da ukoliko nema dokaza korisnik nece biti kaznjen. Ali kada su stvari ocigledne zasto okelvati ?

Kako bi se ja branio da mene lazno optuze?

Lako. Prvo ne bih ugasio telefone i odgvarao bih na poruke. Postoji tacna gramaza prilikom predaje paketa. Bilo kakva zamena se lako dokazuje itd. Sve sam to prosao dok sam prikupljao dokaze za KRAGUJECANINA. Ako moderatore mrzi , neka mene administracija ovlasti na par meseci da budem zaduzen za prevare :)
 
Ne znam sta je tacno bilo po sredi sa tobom delevic i ko te izlevatio, ali se zna koja je najbolja disciplinska mera hteli mi to da priznamo ili ne (saznaj ko je, skupi ekipu, polomi mu i ruke i noge...posle toga ce razmisljati koga vara i da li ce uopste to vise da radi...i sto je jos bitnije i gomila ostalih kada se to rascuje). Zivimo u drzavi gde policiju i pravosudje briga za sve i samo od korupcije zive...lopovima je sve vise dozvoljeno i shodno tome oni to koriste. Licno, mnogo puta sam kupovao i prodavao preko oglasa ovde (samo jedan problem sa clanom zodijak pre nekih 6-7 god) i licno ne bih voleo da se ukinu mali oglasi. Preferirajte trgovinu sa proverenim clanovima, ciljajte uvek licno preuzimanje i problemi ce biti smanjeni na minimum.
...A prevare je oduvek bilo i uvek ce biti nazalost.
 
Kako ne tvrdi kad weasel kaze da tako treba protumaciti pravilo :

Transakcija je relacija izmedu prodavca i kupca; Benchmark ne odgovara ukoliko je oprema neispravna, ne odgovara opisu u oglasu, ako se prodavac/kupac ne javlja i slično.

Prijavio sam prevaru MUPu i evo dva meseca me niko nije pozvao...
PRavilo je jasno napisano, samo treba procitati i naravno ne ubacivati izraze kao materijalna, krivicna.
 
Zovi MUP i raspitaj se. Moraju da reaguju, samo je pitanje koliko si uporan.

Procitao sam post o tastaturi i msm da si u pravu sto se tice prevare. Ali moras preko MUP-a to da regulises. Srecno.

Hocu. Sutra se cu da se vidim sa advokatom u vezi toga. Da vidimo sta i kako moze da se uradi. Mene nepravda, cutanje administracije i slobodno oglasavanje lika koji me je prevario ovde na forumu vredja kao coveka i clana.
 
@delevic
Odlicno, pitaj ih pa nek i mene ubace :d


Javi kad bude ;)
 
mislim da je ovaj put (mozda i jedini :) ) administracija i moderacija u pravu.banovanjem nece postici nista,jer uvek mogu da otvore drugi nalog i nastave po starom,tako da je cak i svrsishodnije da im se omoguci da koriste originalni nalog,a koga zanima trgovanje na forumu,ima temu sa ispalama/prevarama i lako moze da donese sud za sebe.

a zajednica moze da pomogne ostecenima tako sto ce savetima i iskustvom olaksati i pomoci naplatu/zamenu itd.za to forum i postoji,ne da izigrava sud i muriju.

meni je strasno zao sto je proslo kako je proslo,i jasno mi je da si u afektu jer nije jeftina stvar narocito zato sto je tastatura koja toliko kosta.slazem se,jako skupa skola da naucis da sa ljudima sa opstih oglasa moras da budes jako,jako oprezan.ako ti je vec toliko do retribucije,doticni ima nalog na kp.com,po mom iskustvu oni su poprilicno azurni kad su te stvari u pitanju.sto se tice foruma,svoj si slucaj jasno izneo,mislim da je svima jasno sta je i kako je i doticni se nece natrgovati ovde sve ako se i vrati.

jedino sto mozda moze moderacija da ucini je da npr ako postoji veca sumnja na nekog sa sektaskih oglasa istog razaluje na opste,i tako sektaske ucini poprilicno proverenim.ali bar do sad sem sitnijih stvari nisam ni cuo za krupniji slucaj sa sektaskih oglasa,pa mu dodje nepotrebno.sve preko toga stvarno nije na forumu,niti je realno izvodljivo niti prilici.
 
Mi možemo da ga sankcionišemo ovde, damo IP od poruke MUPu i to je manje više to, ne znam šta bi više očekivao od nas?
Koji je username osobe koja te je prevarila?
 
Slobodno mu stavi i ban. Pokusao sam ja na sve civilizovane nacine da resim problem ali mi on vise ne odgovara ni na poruke ni pozive jer sam ga saterao u cosak gde vise ne moze da laze i smislja izgovore.

Ne reagjem ja u afektu. Ceo slucaj je star oko 2 meseca. Dao sam sansu dogovoru ali kada i to nije ispostovao o cemu vise da pricamo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno