Šta je novo?

Kuler za i5 4570 koji je pod konstantnim stresom (renderovanje)

Vukmon

Cenjen
Učlanjen(a)
28.10.2012
Poruke
412
Poena
170
Skoro svakodnevno radim manje zahtevna renderovanja. Neretko se desava da temparatura dostize +95°C.

Pre svega me zanima vase misljenje o kuleru koji planiram nabaviti.

Uzeo bih LC Power LC-CC-95 od 15ak Evra koji se cini kao vrlo dobro resenje. Alternativa je Cooler Master HYPER TX3.

Pored kulera, planiram ugraditi ventilator na kuciste Eterno H3, ali me zanima postoji li mogucnost da se taj ventilator pali samo u slucaju kada se poveca temparatura procesora.
 
Poslednja izmena:
+95C ne bi smeo da imaš čak ni sa stock kulerom pri renderovanju. Nekih 70-75C bi trebao biti maksimum, čak i pri oc-u od jedno 4.2Ghz. Nešto tu podešeno nije dobro. Ploča daje automatski preveliki napon, previše paste ili jednostavno kuler nije dobro nalegao.

CC95 je ok, ali bolje idi na CC100, jer nema neke velike razlike u odnosu na trenutno bb kuler CC120, a temperature ćeš dodatni sniziti u odnosu na CC95. Cene su slične (nekih 300-400 din) je CC100 skuplji, al' se isplati.

Što se tiče drugog ventilatora, stavi ga napred (gde bi trebalo da stoje dvd-romovi). Tako će da duva spoljašnji vazduh direktno na novi kuler tj. vent. istog, koji će taj spoljašnji/hladniji vazduh da provlači kroz rebra samog kulera i da ga izbacuje nazad. Ne bi bilo loše staviti i jedan ventilator pozadi kućišta, da izbacuje topliji vazduh koji dolazi sa rebara kulera.
 
I meni se cini da ne bi trebale temparature ici bas toliko visoko, ali sam opet svestan da znam provesti u KeyShotu po sat vremena namestajuci boje i materijale i kvalitetniji kuler je neophodan u takvim situacijama.

CC120 mi se svidja jer na idle-u ima brzinu od 500 rpm sto (valda) garantuje da bi pri normalnom radu trebao biti doslovno necujan. Uglavnom uzecu CC100 ili CC120 sta vec bude dostupno.

Svidja mi se ideja dva ventilatora u kucistu, gde bi jedan direktno ubacivao svez vazduh na kuler procesora, dok bi drugi izvlacio vruc vazduh. Jedino me zanima da li je moguce ta dva ventilatora namestiti da ne rade kada je temparatura procesora u okvirima normale.
 
nekim fan kontrolerom eventualno.ali jednostavije resenje je da stavis pouzdane ventove na 1200rpm-a i ne sekiras se dalje,dobri ventovi ne bi trebali da su primetni na tim brzinama,a gurace solidno vazduha.ali prvo iscekiraj stock kuler jel' namesten kako treba,zameni pastu i stavi jedan vent da izbacuje vazduh iz kucista,postoji dobra sansa da ce to da bude dovoljno.
 
Sad sam gledao ponude ventilatora, ukoliko ih ne mogu kontrolisati, onda bih cak razmisljao da napred stavim 140 mm, a nazad 120 mm.
 
Moji svi ventovi u kucistu su prevezani na 7 volti, necujni su, a prave lep protok vazduha. Ja imam samo osmice, ako bi ti to uradio sa 12-icom ili 14-icom, to bi bila prava stvar.
 
Razmisljam da prednji uzmem ARCTIC F14, a straznji ARCTIC F12 posto ih na ITsvetu hvale.

Vidim da imaju PWM i ako ja dobro razumem te verzije imaju veze sa kontrolorima za temparaturu, ali nije mi jasno kako tacno funkcionisu.
 
Мани се itsveta, ти вентилатори су ок и то ништа више. Али за те паре немаш неки избор...
Узми сс120 и те вентилаторе и не би требало да буде проблема.
 
Pogledaj i ovo https://youtu.be/8OmkmluAYAQ tu ti prica kako postavljanje ventova utice na temoperature pojedinih komponenti.
Uglavnom pod obavezno su ti 2 venta, napred i pozadi. Onaj napred je po mome misljenju svrsishodno staviti da duva preko hdd i njih hladi a i pokrece strujanje vazduha u kucistu ka onom ventu pozadi kod CPU. Ako imas prostora za ugradnju 14-ke pozadi stavi je, nemoj stedeti malkice a izgubiti na manjem spustanju temperature. Veci ventovi su tisi, obicno se prave da sporije vrte a kako imaju vece lopatice, vise vazduha pokrecu, veci protok prave.
Je li tvoje kuciste ovo http://www.inter-tech.de/index.php?...catid=76:einstiegsgehaeuse&Itemid=578&lang=en ?
Ako je to onda mozes uzeti samo ventove od 120mm.
Koliko vidim napred mogu 2x120 i pozadi 1x120
Izgleda da nemas otvor za ven "u krovu" sto bi jos malkice spustilo temperaturu CPU kad bi bio tu vent.
PWM ventovi se kace na 4-pin konektore na ploci i ponasju se isto kao ven na hladnjaku procesora, sto je veca temperatura oni se brze vrte. Trebalo bi da se mogu podesiti temperature za svaki konektor, bilo da ih aktivira temp ploce, cpu, ili ako imas temp sondu temp negde u kucistu od senzora...
Pitanje je da li tvoja ploca ima vise nezavisnih 4-pin konektora ili samo jedan za vent od CPU hladnjaka...
Ti ventovi od 120mm koje si video, bi trebalo bi da su tihi.
Komp je tisi ako je na podu, pod stolom, a ti nemas hdd vec samo ssd, da li ti je i koliko gpu opterecen kad radis ne znam, mada nadam se da ti masina zista nece biti nista spec bucnije uz jos 2 venta u kucistu ali definitivno hoce biti znatno hladnija i obavezno uzmi cc120 ako ima mesta u kucistu za njega jer bolje hladi. Dobro postavi vent i nanesi pravilno i u odgovarajucij kolicini pastu, ni premalo a ni previse.
 
Vec sam narucio LC Power Cosmo Cool LC-CC-120 :) Ostalo je da odlucim koje cu ventilatore.

@P307 To je moje kuciste. Odlucio sam da uzmem 2 komada ARCTIC F12 PWM. Moja ploca je Gigabyte GA-B85M-D3H i koliko se secam ima dva 4-pin konektora za ventilatore (pored konektora za CPU) tako da bi sve trebalo sljakati kako treba.

Na sajtu proizvodjaca mog kucista pise da napred ide 1x120 mm sto potvrdjuje ono sto sam ja video unutra, a to je da se rupe za ventilator nalaze samo u donjem delu. Tu moze biti mali problem sto se u dnu kucista nalazi SSD i sto taj ventilator nece direktno duvati u kuler.

Gornji deo je potpuno slobodan, posto nemam DVD/RW i tu ima mesta za 140 mm ventilator, ali ne znam kako bih ga tu ugradio kad nema rupa :smash: Kada bi to izveo dobio bi idealno resenje jer bi ventilator direktno duvao u kuler.

To bi ovako izgledalo :d
 

Prilozi

  • 110540.jpg
    110540.jpg
    56.9 KB · Pregleda: 78
Poslednja izmena:
Mislim da nema potrebe za tim gore ventom.
Ako mozes namestiti, onda jeste bolje, provetrenije i tem ce biti 1-2 stepena manje ali nema velike potrebe.
Imas li ti pozadi u kucistu, odma iza CPU i njegovog hladnjaka, iznad slotova za kartice?
Taj nek izvlaci maximalnom brzinom, njega neces cuti, verovatno.
Onaj napred, ja preporucujem isto max do 1200rpm jer ni njega ne bi trebao verovatno da cujes ako je na podu kuciste.
Prednji ne mora/treba da duva na CPU hladnjak.
CPU hladnjak ima svoj vent i njega na 4-pin za CPU predvidjen.
Onaj zadnji vent treba sto vise da izvlaci, na max svojoj brzini da sto vise toplote vuce vani.
Onaj prednji, dole kod hdd/ssd preba da pokrene vazduh u prednjem delu kucista, napravi propuh i sigirno ce znacajno pomoci hladjenju kompa.

Jesi pogledao onaj video o experimetima hladjenja sa raznim pozicijama ventilatora i kombinacijom vise njih?
Ovo: https://www.youtube.com/watch?v=8OmkmluAYAQ&feature=youtu.be

Ako ima ja bi ti predlozio da uzmest ali 3-pin ventilatora za kuciste i na max oba pustis da rade.
 
Poslednja izmena:
ocigledno decko nece da pogleda taj klip.
 
Imas li ti pozadi u kucistu, odma iza CPU i njegovog hladnjaka, iznad slotova za kartice?
Na slici kucista mozes videti gde ce biti straznji ventilator, stim posto ja nemam graficku meni je prostor gde su slotovi kartica slobodan. Da ima nacina da tu nekako ubacim ventilator, opusteno bih mogao ubaciti jedan od 140 mm.

Onaj napred, ja preporucujem isto max do 1200rpm jer ni njega ne bi trebao verovatno da cujes ako je na podu kuciste.
I ja sam o tome razmisljao, da prednji bude na manjim obrtajima kako se ne bi cuo.

ocigledno decko nece da pogleda taj klip.
Naravno da jesam. Zakljucak snimka je da sto vise ventilatora imas temparatura je niza. Meni je imperativ da stavim samo dva i zato gledam gde ih treba pozicionirati u kucistu kako bi dobio najbolji ucinak. Inace, kada nisam u KeyShotu i ne renderujem kuler je skoro necujan i temparature su izuzetno dobre.
 

Prilozi

  • temparature.jpg
    temparature.jpg
    88.6 KB · Pregleda: 114
Poslednja izmena:
Ja koristim TX3 vec 2 meseca, neki poseban napredak u hladjenju racunara nisam primetio...
 
ako nije OC-ovan cpu i da si stavio tecni azot ne bi puno pomoglo.razlike su uocljive samo na load-u i kod vecih napona.
 
Ljudi, moram da se posavetujem sa vama. Postavicu pitanje ovde jer je isti procesor u pitanju, a bogami i slicne su temperature. :(

Kupio sam LC CC 120 jer je procesor posle pola minuta linxa na boxu isao na 100c. I sada kad sam sve lepo namontirao (sigurno sve lepo pase) CPU u linxu ide do 87 stepeni. Pri tome mi coretemp prikazuje potrosnju od 140w... Napon bude nesto preko 1.22v. Jel moguce da ploca odlazi i przi ovaj CPU? Nesto su mi previsoke temperature, u sobi pegla klima i nema preko 25c.

Temp sa proveravao preko raznih programa i sve je pouzdano. BTW, kad pipnem heatpipe, ne bih rekao da ima preko 45c...

Kuciste je Black Widow, ima kontam sasvim dobar protok vazduha. Uzeo sam i novo napajanje, CM G550M cini mi se.

Pomagajte, komp je u garanciji al opet ne bih da ispadnem duduk, ako sam nesto propustio da proverim vi kazite.

Hvala!
 
Normalna temperatura za 1.22v u linxu.

Mozes ti da diras heatpipe do sutra, Intel lepi IHS silikonom na svim quad i slabijim procesorima. To rezultuje time da je jezgro daleko od IHS-a jer ne mogu tacno da sipaju i kroz termalnu pastu ide lose prenos toplote. Jedini nacin da se to resi je delid procesora iliti skalpiranje cime se gubi garancija, ali se dobijaju od 15-30C bolje temp.
 
Koje djubre. Ja mislio sad ce da chilira na 60c sa novim kulerom. :D
 
Sta ih briga.. Nemaju monopol ali kao da imaju...

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Ljudi, moram da se posavetujem sa vama. Postavicu pitanje ovde jer je isti procesor u pitanju, a bogami i slicne su temperature. :(

Kupio sam LC CC 120 jer je procesor posle pola minuta linxa na boxu isao na 100c. I sada kad sam sve lepo namontirao (sigurno sve lepo pase) CPU u linxu ide do 87 stepeni. Pri tome mi coretemp prikazuje potrosnju od 140w... Napon bude nesto preko 1.22v. Jel moguce da ploca odlazi i przi ovaj CPU? Nesto su mi previsoke temperature, u sobi pegla klima i nema preko 25c.

Temp sa proveravao preko raznih programa i sve je pouzdano. BTW, kad pipnem heatpipe, ne bih rekao da ima preko 45c...

Kuciste je Black Widow, ima kontam sasvim dobar protok vazduha. Uzeo sam i novo napajanje, CM G550M cini mi se.

Pomagajte, komp je u garanciji al opet ne bih da ispadnem duduk, ako sam nesto propustio da proverim vi kazite.

Hvala!

Probaj smanji taj napon za cpu iz biosa!
 
Rucno sam mu stavljao napon na 1.1 i mala je razlika. Ne znam koliki napon dq stavim za ring valjda. Sad sam na pecanju, pa me zabole. :D

A stvarno su jadni, cpu 200 i kusur evra i moras da ga ladis sa custom kulerom, pravis neki pretok po kucistu... jos samo da mu otpevam nesto pre nego sto ugasim komp, da se ne ljuti.
 
Ako želim da postavim još jedan kuler, iznad prcesora, na samom vrhu kućišta, da li on treba da uvlači ili izbacuje vazdh ?
 
Treba da izbacuje.

On topic: uzeo sam i5 4460 i imam srece, ne prelaze temp preko 60c prilikom stress testa. Hladim ga isto sa cc 120.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Juce pustio linx sa smanjenom voltazom - offset -0.1v na CPU i Ring i temp pale za nekih 6c. Najtoplije jezgro bilo oko 80c. Kontam da ne moze bolje.
Ima li smisla rucno namestati na nekih 1V? Prosli put nesto nisam odradio kako treba izgleda.
Stopke, to su izgleda sjajne temperature. :D Jel to prilikom Linx stress testa? Znam da u Prime-u imam nize temp nego u linx-u za par stepeni.
 
Poslednja izmena:
Ajde da vise ne smaram. Samo jos ovaj put. Undervoltovanje je ipak keva!
Voltaza 1,03 max temp u linxu 71 posle par krugova. Kontam da ne moram duze da drzim, brzo nabije temperaturu i ne dize je vise.
Sa ovim sam koliko toliko zadovoljan. Hvala svima na savetima. Pozdrav!
 
Nazad
Vrh Dno