Šta je novo?

Implementacija BI rešenja

unnamed

Slavan
Učlanjen(a)
18.06.2005
Poruke
534
Poena
320
Na internetu se mogu pronaći mnogi tekstovi o implementaciji ERP rešenja, ali nisam naišao na detaljnu temu o implementaciji BI rešenja.

Ukoliko sam uspeo dobro da razumem, najpre se vrši implementacija nekog ERP rešenja, zatim je neophodno definisati strukturu podataka koji će se čuvati u okviru skladišta podataka, i tek na kraju sledi implementacija nekog BI sistema.

U kojoj od ovih faza se javlja najveći broj problema (mislim naravno na faze nakon implementacije ERP-a)?

Klijenti (korisnici) moraju na samom početku da specificiraju kakve tipove izveštaja žele, i tu nastaje najviše komplikacija?

Nа nekoj od starih tema (iz 2008. godine) pročitao sam da je tada implementacija BI rešenja bila izuzetno skupa. Da li su danas cene prihvatljivije?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, ja sam radio praksu u inostranstvu u jednoj kompaniji koja je baš u tom momentu proširivala svoj ERP sistem, tačnije uvodila dodatna BI i BW rešenja. Pošto sam ja ekonomista po struci, ja sam konkretno uočio da je generalno najveći problem bio da korisnici samog sistema definišu svoje zahteve, tačnije, kakve izveštaje žele. Sa druge strane, programeri koji su bili prisutni (SAP je u pitanju), kao da su imali poteškoća da shvate zašto su takvi izveštaji potrebni. Zbog toga je bilo organizovano puno sastanaka na temu mapiranja organizacionih procesa, koji podaci nastaju u kojoj fazi, kada je potrebno kreirati koji izveštaj i tako dalje. E sad, ovo je bio slučaj sa dve velike kompanije, tako da sigurno iskustva variraju od slučaja do slučaja. Ipak, ovo je samo moje viđenje sa ekonomskog aspekta, sigurno će neki programer izneti podatke koji su tebi relevantniji. :)
 
U principu i po mom saznanju (što ne znači da sam u pravu) ne postoji ni jedan razlog da se BI obavezno implementira sa ERP rešenjem. Pretpostavljam da si ti to logički povezao zbog toga što se podaci nalaze odnosno potiču iz nekog ERP-a. Generalno ukoliko se radi bilo koje ozbiljnije BI rešenje ono će koristiti cubove kojima možeš upravljati po volji kasnije i ne postoji potreba za specificiranjem izlaza u ranim fazama. Što se ovoga tiče predlaže da pogledaš Pentaho kao jednostavno rešenje za pravljenje cube based sistema. U integraciji sa nečim tipa Saiku se tek pokazuje puna snaga BI rešenja koja upravo leži u mogućnostima tranformacije podataka u real time i to za bilo koga korišćenjem jednostavnog interfejsa.

Pošto sam se raspisao možda malo previse bilo bi super da ukoliko imas želju definišeš dodatna pitanja pa da zajedno naučimo još po nešto.
 
Poslednja izmena:
Trenutno sam u firmi koja ima za cilj da unapredi i sistem izveštavanja ali i da reši mnogobrojne probleme koji su povezani sa lošom implementacijom ERP sistema. Zaposleni trenutno sve neophodne izveštaje izrađuju ručno, izlvačeći podatke koji su im potrebni iz Navision-a, pa zatim te podatke dodatno prilagođavaju po potrebi. Cilj je da se postepeno dođe do ozbiljnog BI sistema.

Pošto je trenutna verzija Navision-a preopterećena i već prevaziđena, u toku je vaganje oko najbolje strategije. Cilj je da se najpre izvrši implementacija nekog od ERP rešenja (trenutni sistem rada ima dosta repova od starih instalacija pa je upgrade više nemoguć). Još uvek je vaganje u toku, ali je najverovatnije da će to biti najnovija verzija Navisiona, koja je lokalizovana na srpski jezik).

Cilj je da se nakon toga dođe do bolje integracije svih resursa i da se postavi temelj za bolje izveštavanje. Pošto postojeći ERP sistem mora da pretrpi mnoge izmene, predloženo je da se sa tim delom oko BI rešenja započne tek nakon nove implementacije.
 
Dobra implementacija BI rešenja zavisi najviše od toga kakav vam je source sistem, ako tu stvari nisu sređene, BI sigurno ne može da popravi stvari. Tj. važiće "garbage in - garbage out". Takođe, tu imaš problema da svako odeljenje unutar firme želi da zadrži kontrolu nad svojim delom posla i da ne radi tuđi posao, kao i razne druge organizacione probleme koji obično isplivaju kada se radi takvo rešenje, a nemaju veze sa softverom. Uspešna implementacija zna da bude jako teška ako nemate ljude koji razumeju biznis i znaju da pregovaraju sa svim stranama kada treba da se radi neko veće sređivanje podataka i procesa.

Što se same implementacije tiče, možeš da pogledaš knjige koje se bave Microsoft Integration i Analysis servisima, jer oni su ti osnova za jedan business inteligence sistem zasnovan na Microsoft proizvodima. Takođe ako od negde imaš pristup Pluralsight tutorialima, znam da imaju par dobrih kurseva od početničkih do naprednih.
Ako imate Navision, ne bi trebalo da bude tako teško, samo će vas dosta koštati (ili u vremenu ili u novcu).
 
Hvala svima na odgovorima.

Kod sadašnjeg ERP sistema je praksa da se konstantno šalju novi zahtevi implementacionom partneru zbog novih dorada ili postojećih grešaka. Jasno je da je ERP živi sistem i da je neophodno konstantno ažuriranje svih promena.

Da li nakon "uspešne" implementacije BI rešenja (koja podrazumeva uspešno prevođenje zahteva klijenta u specifikacije rešenja) nema potrebe da se oko naknadnih izmena dodatno angažuje isporučilac softvera, te izmene parametara mogu raditi sami klijenti?
 
ERP sistem se bira i uvodi tako sto se prvo definisi svi potrebni procesi u preduzeću a zatim se izabere proizvod koji ispunjava zamisljene uslove. Jedan od procesa je i BI. Tako da mi uopste nije jasno pitanje u ovom slučaju. Kada definišete procese u okviru preduzeća sa IT konsultantima možete izabrati rešenje i isplanirati implementaciju u (pretpostavlja se zbog složenosti) više faza.

U osnovi svega je ono što je korisnik bne rekao, "Dobra implementacija BI rešenja zavisi najviše od toga kakav vam je source sistem, ako tu stvari nisu sređene, BI sigurno ne može da popravi stvari. Tj. važiće "garbage in - garbage out"." Ovo je bitno kod svatanja da BI nije magična kugla koja izbacuje rešenja sama od sebe nego uredjuje podatke koje dobije i presentuje ih u obliku potrebne informacije.

Dodatak odgovor na pitanje u medjuvremenu:

Osim ukoliko nemate razvojni tim u okviru organizacije uvek je potrebno za CR (change request) konsultovati se i angažovati onoga ko ima razvojni team i pre svega know how.
 
Poslednja izmena:
bne i Kass su napisali ono što je suština izazova implementacije, nažalost. Svi projekti koje sam imao prilike da ispratim u firmi u kojoj radim pate od tih problema.

Klijent X želi da preskoči uređenje procesa, definisanje zahteva, izvore podataka.... i želi odmah i sada i svake sekunde da zna koliko je kokica prodao na svim tržištima i u svim prodavnicama.

Ali da ne ponavljam vec napisano. U zavisnosti od BI platforme moguće je napraviti fasadu, pa se posle mlatiti sa međubazama i presipanjem podataka. Ako imate ljudi u firmi, moguće je razvijati sopstvene izveštaje i dalje sminkati sistem, ali i dalje ostaje problem "garbage in garbage out".

Tragedija je što kada se saberu troškovi, vreme, trud (pogotovo menadžmenta), utrošeni na BI rešenje i stave protiv izveštaja u Excelu.... ubi ih Excel ;)
 
Poslednja izmena:
To je opet problem biznis zahteva. Ukoliko je moguće ručno u excelu ishendlovati tu količinu podataka onda je biznis zahtev za BI rešenjem pogrešan. Tj pogrešna je procena da je BI potreban :D
 
Ajde i ja da dodam malo :) Ali samo kao korisnik BI rešenja. To je u mom slucaju excel pivot tabela, ali umesto liste u jednom sheetu, BI obrađuje podatke iz baze podataka Navisiona. Meni rad u Navisionu bez BI rešenja nema baš nekog smisla. Jer i sami izveštaji u Navu, nisu toliko, kako da kazem korisni jer nisu u excelu :) Ako me razumete. A da svako malo vremena cimate implementatora, to će da košta. U BI imate slobodu sa sami pravite izveštaje kako želite. I mislim da cela priča i uspešnost zavisi i od vas i od Implementatora.
 
Iz moje perspektive, priprema za implementaciju i sama implementacija BI rešenja je više rudarski posao (zahteva doslednu metodologiju rada i vreme), ali sa današnjim alatima čitav proces nije tako komplikovan. Jeste teško izboriti se sa haosom od podataka kada se prvi put analizira neki poslovni sistem, ali toj fazi se posvećuje i najviše resursa i pažnje.

Zato mi je čudno da su troškovi same implementacije i dalje dosta visoki.
 
Odgovorio si sam sebi :)

Troskovi su visoki jer se maltene svaka implementacija projekat za sebe. Vecina firmi moze da deli 2-3 tipa izvestaja, ali cim se recimo uvede klasifikacija robe u izvestaje - sve prethodno uradjeno pada u vodu jer tesko da dve firme imaju istu robu koju vode na isti nacin.

Na sumu treba dodati i cenu za "know how" tj vestinu implementatora da ponudi / realizuje kvalitetne izvestaje.
 
Da li danas vec polako postaje standard da BI sistemi pruzaju informacije u real time-u (da se azuriranje vrsi svakih sat vremena recimo, a ne samo tokom noci)?

Da li to ne opterecuje sam sistem?
 
Ima trikova kako to može da se radi, npr. log shipping na drugu instancu pa se odatle ide load, ali uvek će da opterećuje sistem. Nekad više - nekad manje :)
 
Ne postaje standard, postaje potražnja "modernog" menadžmenta. Kvalitetno vođene organizacije se bave trendovima i analizom velikih količina podataka da bi mogli da se fokusiraju na naredni period. Super-star menadžeri se bave trenutnim rezultatima jer je to najlakše prikazati kao uspeh.

Opterećuje sistem, moguće je napraviti elegantna rešenja ali zahtevaju ili vreme ili novac.
 
Opterećuje sistem, moguće je napraviti elegantna rešenja ali zahtevaju i vreme i novac.

Pre ovako... :) realno u Srb, tesko da ikome treba vise od dnevni nivo... ne obrcu se ovde tolike pare, cak i u bankama i to je previse... real time, cemu?
 
Kod nas u 100% slucajeva se radi ETL preko noci. Sto kaze bb, ne verujem da nekom bas treba dal se ovog trenutka prodalo odredjeno pakovanje vlaznih maramica.
 
Kada se rade BI projekti, da li se na svakom projektu podrazumeva da se najpre vrši čišćenje podataka i formiranje svojevrsnog skladišta podataka, ili ima i projekata koji taj korak ne podrazumevaju već se odmah na osnovu zahteva klijenata u BI rešenju izvlače željeni podaci?
 
Poslednja izmena:
Najbolja i na duze staze najisplativija praksa je da se podaci iz source sistema prebacuju u Datawarehouse koji se pravi po semi kako potrebe zahtevaju, nad time pravis cube-ove i odatle pravis prezentacioni sloj.
Sve je to lepo u jednoj recenici napisano, ali.....
Pre svakog pocetka treba imati dobre saradnike sa obe strane. Na to mislim da je potrebno da imas naručioce posla koji znaju šta hoće i da poznaju poslovnu logiku i procese, a sa strane implementatora da imaš iskusne osobe koje će te zahteve da skontaju i da na kraju krajeve kažu šta je izvodljivo, a šta ne.

Trenutno radim na projektu uvodjenja BI resenja u firmi gde sam trenutno zaposlen.
Source je Navision i nekoliko Excela (bez kojih se izgleda ne moze), DWH i SSAS i na kraju prezentacioni sloj.

Doduše za neka BI rešenja međusloj ti ne treba i možeš ih nakačiti direktno za source sistem ali tu već ulazimo u dubiozu i raspravu, zašto i kako....
 
DWH je potreban da se transakcioni sistem ne bi opterećivao konstantno sa raznoraznim upitima već je bolje da se upiti izvršavaju nad podacima koji su u DWH.

Ali i dalje je potrebno da se tokom noći vrši kopiranje podataka iz source sistema u DWH, što znači da tokom noći sistem i dalje mora biti opterećen dok se to ažuriranje ne završi?
 
Suvise je to generalno pitanje i samo odgovor DA ili NE bi bio nekorektan.

Zavisi od mnogo faktora. Da li ti treba osvežavanje jednom ili više puta dnevno ili možda ređe?
ETL i DWH praviš tako da možeš sistem da osvežavaš nezavisno.
Transakcije i promet robe, knjižene stvari ti trebaju recimo jednom dnevno (možda i češće), ali i to u zavisnosti od samih izveštaja koje želiš da napraviš/prikažeš.

Dimenzije opet zavisi koliko se često, ako se uopšte, menjaju.
 
Slažem se, sve zavisi od izveštaja do izveštaja. Ali svakako treba računati da se jedan period tokom noći odvoji za to kopiranje podataka u DWH, poželjno kada nema ili ima najmanje aktivnosti u sistemu.

Šta je po tebi najkompleksniji deo projekta, SSAS? Sem toga što ljudi ne znaju baš šta im je potrebno
 
Nazad
Vrh Dno