Šta je novo?

Amazon nas dodao na listu

Naručio sam i platio sve sa taksama (prvi put) na Amazonu. Paket je poslat preko UPS-a i vidim da je stigao u Srbiju juče. Zadnji status pošiljke je:
"Documentation required for import is incomplete or missing. We are working to obtain this information. / We're unable to contact the receiver."
Mislio sam da su uvoznu dokumetaciju odradi Amazon sa partnerima pošto naplaćuje unapred takse. Broj tel. je takođe naveden, tako da tu nema prepreka. Da li je ovo uobičajeno?

Ovaj status je skroz normalan. Zvaće te na broj koji si ostavio na amazonu i pitati na koji email da ti dostave papire da popuniš, potpišeš, skeniraš/slikaš i vratiš im. Tebe to neće koštati ništa dodatno, sve je Amazon već naplatio unapred.
Ta papirologija je čisto naš problem, pošto zakon nalaže da moraš da daš ovlašćenje da te neko zastupa u carinskom postupku, iako je sve to već Amazon uradio.
Ja istu proceduru ponavljam nekoliko puta mesečno, već mi je postalo normalno. Čak sam počeo i papire da im spremam unapred i samo pošaljem kada vidim da je paket stigao kod njih, naravno pre toga sam ih pitao da li mogu tako.
 
Nista sto je iole vrednije ne bih narucivao sa Amazona(ni sa Global sajta) u Srbiju, nista od potrosacke elektronike, garderobe, alata.To je ludost, znajuci koliki su troskovi.Lakse vam je kad odete preko narucite, ili narucite kod rodjaka, prijatelja.

Ja sam preko njih kupio i matičnu, procesor, memoriju, grafičku, tastature, cooler za procesor. Sve je samo pitanje da li želiš da rizikuješ, uključujući i garanciju, ili ne.
Baš sam danas gledao Samsung 970 evo nvme od 500GB i sa svim troškovima ispadne nešto jeftinije nego kod nas.
 
Hvala svima na odgovorima koji su mi odagnali sumnju da nešto nije u redu, a koju je prouzrokovao operater "Express Courier"-a rekavši da ništa nije plaćano od dažbina za konkretnu pošiljku i da ga praktično ne interesuje šta mu govorim. Nemoguće da nije imao iskustva sa ovim postupkom i da ne zna "navike" u proceduri tj. kako njegova firma sarađuje u postupku dostava dve prevelike svetske firme Amazona i UPS-a (sa kojim sarađuju).

Mogao je odmah kao iskusan operater koji radi sa inostranim pošiljkama da pita za mejl koji bi prosledio njihovoj službi koja radi sa carinom da mi dostave šta im treba, ali ovde u Srbiji sa kim god pričaš od operatera nemaju strpljenja ni da saslušaju ni da reše na uljudan način i da otklone nesuglasicu. Verujte da je rekao "da ga ne interesuje" i "da ne zna proceduru carinjenja". I to je srž poslovanja u Srbiji...

Nije meni nepoznanica kupovine i carinjenja, samo mi je bilo prvi put sa plaćenim dažbinama unapred preko Amazona (ranije sam na Amazonu imao kupovine preko trećih lica), a dobio sam prvi odgovor da nije plaćeno ništa. I nije baš svejedno, iako nikada nisam bio prevaren da se novac nije reufnidrao na neki način. Više je bilo nepotrebno dodatno cimanje za nešto tako prosto kao kupovina. A razlog tome je nestrpljenje ili neznanje operatera da objasni.
Kada bih napravio samo paralelu istovremenog jučerašnjeg razgovora sa Shubham-om :) na Amazonu, razlika u komunikaciji sa strancima i sa našima je kao nebo nebo i zemlja. A Shubham dnevno sigurno ima stotine razgovora koji počinju: "Hello, my name is Shubham. I'm here to help you today."

Imao sam stotine narudžbina sa raznih strana sveta i od raznih prodavaca poznatih i nepoznatih u Srbiji, od sitnih do vrednih stvari i iz iskustva vam mogu reći da niko od tih stranih prodavaca, operatera i kurira ili bilo kog poslovnog sveta koji zna da ste mu vi zarada se ne ponaša nonšalantno na način kako se ovde sa istim srećete u Srbiji. Nikome nikada nije bilo teško da na odgovori na svako vaše pitanje ma koliko bilo njima besmisleno. Jer logika je da pitate ono što ne znate i što vas interesuje. A njihova logika je "Zadovoljan kupac na prvom mestu!". Jer zadovoljan korisnik neke usluge se uvek vraća...

Dosta poslovnog pristupa kod nas liči na uslugu kada u određenim i ne tako retkim ugostiteljskim objektima priđe neškolovano osoblje za isti posao koji radi pritisnuto egzistencijalnom mukom (koju svi imamo) i umesto prvobitnog "Dobar dan/Zdravo! Izvolite, šta žeilte?" klimne samo glavom u stilu "Šta'š?"
I još te na kraju smatra ovakvim ili onakvim jer si platio samo ono što si potrošio po ceni koja je navedena za tu uslugu u kojoj zapravo i nisi dobio ono što ta usluga pruža. Pretplatio si, a dužan si...
No, takav način poslovanja je njihov i trajaće koliko traje. Tvoje je da ih izbegavaš koliko možeš. Svet je preveliko mesto i uvek se nađe ko će da ispuni tvoja očekivanja.

Šturi mejl koji sam dobio za potrebnu dokumentaciju... Epilog je sledeći:

Kako ste i vi naveli tako se i dogodilo u međuvremenu. Kontaktiran sam na mejl za potrebnu dokumentaciju kao što je tiha naveo ovde , poslao i to je to. Danas sam kontaktiran da ću dobiti pošiljku u toku sledeće nedelje (unutrašnjost) mada da pošalju danas, bilo bi kod mene sutra sutra... Retroaktivan je status postupka jer već piše "Delivered", kao što ste i vi rekli, ali je datum od juče, a dokumentacija je poslata sinoć. Šta je tu je...

Nadovezao bih se na DariusIII-ov komentar
...i sa svim troškovima ispadne nešto jeftinije nego kod nas.

Čitajući prethodne stranice da vidim da li je bilo već sličnih iskustava sa mojom situacijom, zapazio sam negodovanja u vezi troškova poštarine slanja sa Amazona na predmete čije vrednosti se kreću do sume koja se carini prilikom internet kupovine i dostave poštom (50€). Kupovina da ti neko preko donese ili sam odeš po stvar naručenu na Amazonu je poseba priča. Tu ima mnogo faktora koji utiču da li možeš otići preko ili da li možeš cimati nekog ko će uvek biti voljan da ti prenosi preko granice, kao i vreme kad to može učiniti. Iskreno u tom slučaju, razmislio bih dobro da li bih kupovao preko Amazona (tema je o Amazonu) jer je npr. EU/USA puna prodavnica koje imaju povoljnije cene za istu porudžbinu, a dostaviće u okviru svojih granica na navedenu adresu. Pa na tebi je kako doneseš kući...

Postoje neke stvari koje se ne mogu naći na tržištu lako ili su svi dodatni troškovi prlikom internet kupovine na Amazonu su jednostavno povoljniji, kao što DariusIII reče, nego kod nas. Pogotovo na veće sume. Neretko se na nekih 1000€ vrednosti robe kod nas od naručene iste robe preko Amazona sa svim troškovima može uštedeti od 100-200€. Ako je tehnička roba tu može biti problema da garancija ne važi van zemlje kupovine, pogotovo USA jer oni imaju posebne i povoljnije uslove sa svim proizođačima koji hoće da posluju na tom velikom i pravom potrošačkom tržištu. Ali i tu malo potražiti, pa ako nađete. Za robu koja nije tehnička mogu se naći nekada povoljnosti u odnosu na istu kod nas.

Što se poštarine tiče... Idite na kalkulator poštarine kod naše pošte, ispunite podatke koji su navedeni u specifikaciji na Amazonu onog što vas interesuje i uporedite cene. Videćete da nije nimalo jeftinije, s tim da se tu dodatno morate cimati sa izvoznim papirima.
Konkretno - videh ovde žalbe na pojedine poštarine na proizvode vrednosti od 30-40$ da su pošterine 40+ dolara. I to jeste besmisleno naručivanje za proizod koji se može pronaći i na drugom mestu. Za ovo što naručih i što je vrednosti 25x više je poštarina 51$, a troškovi taksi(PDV+carina) koji su plaćeni unapred su oko 21%, što bi i bilo u redovnom postupku. Ubrzana procedura bi bila 32% na sve. I nema špedicije. Iz US je, a u EU su skuplji i dosta njih ne šalje u Srbiju. Kod nas nema toga.

Zato pre nego što kažete da je nešto preskupo, morate videti konkretno šta tražite, kog je kvaliteta realno, uporediti sa svim što možete naći na internetu za isto i odlučiti. Možda bi bilo dobro da Amazon globalno skida VAT države iz koje izvozi tako da se duplo ne oporezuje sa našim PDV-om. Opet konkretno - našao sam nešto na Amazonu što nije sitnica i ima proveren kvalitet (gledam uvek i ostale sajtove za prodaju) i svi krajnji troškovi su sa uključenim VAT-om iz zemlje kupovine. I nađem prodavnicu u GB koja isti proizvod šalje u Srbiju redovnom poštom i isključujući VAT koji je kod njih isto 20% jer je proizodnja u UK. Sad je na carini pa kad dođe na red... Na kraju će me koštati sa 32% na sve (carina+pdv) znatno manje nego dostava kupljenog sa bilo kog Amazona, ebay-a ili sl. Isto nema kod nas.
Znači - pretražite dok ne nađete dosta za upoređivanje, pa ako vam odgovara naručite. I proverite prodavca. Ima sajtova za provere, a i jednostavno napišite mu uvek neku poruku da vidite šta i kako i procenite.

I to je to :)
Znam da sam odužio sa pisanjem, ali smatram da treba pisati u temama poput ove o konkretnim stvarima, a ne zagušivati ih sa željama.
 
Sad samo svaki dan očekuj poziv kurira u stilu: "To sam za minut, možeš li da izađeš?" :d U Bg i Ns UPS ima svoje kurire ali u ostalim gradovima mislim da im raznosi AKS.
 
@tiha Uh, ne volim AKS. Mene zapada užička filijala i ona je jako loša i neprofesionalna. Pričam na osnovu nekih tridesetak ranijih iskustava sa njima. Kasne, nešto lažu i petljaju kada ih zoveš, kurir(i) je uvek mrzovoljan i smatra da nije kurir nego direktor. Ja ih ne koristim i izbegavam od tada. Ako je posle bilo nekih promena na bolje...
Ne bih da rasplamsam temu konkretnim navodima svega ovog sa nečim što što nema veze sa Amazonom, ali od mene, ovi što su zaduženi za ovaj kraj, dobijaju ocenu - nula.
 
Čisto informativno - iako je status pošiljke "Delivered" evo jutros sam zvao da vidim da li su mi poslali pa da znam kada da očekujem, a operater mi kaže da je još u statusu carinjenja. Oni su potptisali u moje ime da su isporučili 10.6. Srpska posla...
 
Konačno sam dobio pošiljku, a sada ću preneti moje iskustvo u celosti koje može nekome pomoći ako odluči da li da naruči preko Amazona u Srbiju.

Što se tiče Amazona...
Nema tu nešto reći posebno. Izabereš šta ti treba, ako se složiš sa cenom+poštarina+očekivani troškovi carinjenja(realni troškovi na carini su naplaćeni mnogo više, tako da je ispalo povoljnije, malo kasnije o ovom), platiš i to je to. Prosto.

Što se tiče Amazon Global Shipping...
Koristili su kod moje pošiljke UPS kurira. Naručeno je u subotu veče. Iz USA do Srbije je došlo do srede. Tu preuzima u njihovo ime Express Courier d.o.o.

Što se tiče Express Courier d.o.o. ...
Odmah savet. Ako u praćenju vidite status da je zastala pošiljka na carinjenju (Customs Clearance delay) odmah zovite Express Courier-a da vam pošalju šta treba da dostavite od papira za proces carinjenja, jer možete izgubiti vremena čekajući samo da vas obaveste. A potrebno vam je ovo (preuzeto iz mejla):

1. Ovlascenje - popunjavate samo treci pasus I potpis(jmbg,ime I prezime) - njihov obrazac iz mejla
2. Izjavu u slobodnoj formi - sta ste dobili I cemu sluzi I potpis(da je za licnu potrebu I da nije za dalju prodaju),
3. Kopiju licne karte obe strane(ako je sa cipom onda ocitanu)
4. Dokaz o placanju robe ili fakturu sa izrazenom cenom transporta(order,nalog).
Popunjenu dokumentaciju (sa svojerucnim potpisom) skenirajte I prosledite na prosledite na ovaj mail (kojim su vas obavestili).

I to je to. To su vaše obaveze oko carinskog postupka. Onda vam jave mejlom da će vam dostavti nakon carinjenja. Status pošiljke vam se odmah (retroaktivno) menja u DELIVERED iako možete čekati poduže. Za BG verovatno istog ili narednog dana, ali u ostatku Srbije može potrajati. U prošlu sredu uveče sam poslao papire, a danas je tek stiglo. Znači 4 radna dana. U taj lanac je uključen i AKS kurir (juče), koji je dao njima njihov pogrešan broj za praćenje koji ne služi ničemu, a niste obavešteni da možete očekivati u toku dana i kada, tako da ste malo zarobljeni sa vremenom ako vam nema ko preuzeti umesto vas.

E sad nešto zanimljivo oko Amazonovog Estimated Import Fees Deposit tj. očekivanih troškova carinjenja koje plaćate unapred. Moja pošiljka je bila skupa i ti troškovi su na cenu+poštarina bili oko 158$. Na carinskom listu koji sam primio troškovi po kursu kada se carinilo iznose (pdv+carina) 238$. Celih 80$ više. Vidim da su računali po ubrzanoj proceduri 10% carine + 20% PDV, dok je Amazon računao po redovnoj proceduri 1% carine(za konkretan sadržaj pošiljke)+20% PDV što i jeste slučaj. Ne znam zašto, ali možemo pretpostaviti, jer razliku plaća Amazon. Ako je ovo praksa, čisto sumnjam da ćemo biti dugo na listi zemalja u koje Amazon šalje pošiljke direktno...

To je sve :)
 
Poslednja izmena:
Ne bih da filozofiram, ali zali se Amazonu. Jednostavno je predugo postupak trajao i prekomplikovan je bio (sta ima ti da popunjavas kad stize sva dokumentacija sa proizvodom?) i iako su popunjavali carinsku deklaraciju, odlucili su se da naplate kao da je ubrzana procedura bila.

Meni su poslali preko DHLa i nista me niko nije pitao. Stigao SSD DHLom, a papiri postom par dana kasnije.
 
Kada je to bilo? U početku (2015-2016) su pošiljke sa unapred plaćenim dažbinama prolazile odmah a onda su počeli da ih tretiraju kao i ostale. Tako je unazad 2-3 godine.
 
@bmibmc Nema potrebe da se žalim Amazonu, samo prenesoh svoje iskustvo, ako se nekome isto dogodi, pa informacije za prvu pomoć :)
Materijalno nisam oštećen, osim vremenski što se odužilo u Srbiji za ekspres pošiljku.

A ovo oko papira mislim da je vezano zbog ovlašćenja da me zastupaju u redovnom carinskom postupku koji traži carina od špeditera. Jedino je nelogično ako je primenjen ubrzani carinski postupak, trebalo bi da niko ništa ne traži(osim ako nije velika količina robe, a to je onda priča koja ne obuhvata fizička lica) , isto kao carinjenje pošiljki koje stižu redovnom poštom. Verovatno moraju i da pravdaju Amazonu stvarne troškove.

E sad to što si rekao za DHL...
Amazon verovatno sarađuje i sa UPS i DHL i ko zna kim još. Pa kako te zapadne. Verovatno ima veze i sa cenom, područjem iz kog šalju, gde šalju itd.
Inače je DHL uvek bio detaljniji oko svega u praćenju i profesionalniji prema korisniku, iako i njima van BG dostavljaju drugi domaći kuriri. Ako nešto nije u redu sa pošiljkom u dostavi a ti ih pitaš, reaguju odmah da saznaju i zovu te lično i obaveštavaju kako, šta i gde. Ove iz srpskog UPS-a (kada ih pozoveš tako kažu u automatskoj uvodnoj poruci) moraš za rukav vući da saznaš neki podatak umesto sami da te obaveste, i maltene klimnu ramenima ako se neštio ne slaže, a ti sam juri podkurire... Valjda se zna ko je odgovoran. Neću ja nikog trećeg da jurim, a ispada da moram jer mi treba približno vreme da li je poslato i kada stiže. Valjda i ja obaveza imam...Još kao što rekoh ranije, oni su još pre 6 dana napisali DELIVERED.

Slično mi se jednom deslio sa DHL-om, potpisao podkurir (AKS) da je isporučio, a robe nema. Ja zvao DHL da vidim šta se dešava, oni uljudno rekli da će da provere. Napravili frku podkuriru. Posle me iz filijale zadužene za moj kraj zvali i šefica i radnik, da me mole da kažem da sam primio pošiljku iako nisu isporučili, sutra će doneti. Da ih ne otpuste... U naredna dva dana me posle DHL zvao još dva puta u se uveri da je sve u redu i i izvinjavali se.
 
Poslednja izmena:
Kažem zbog tih fantomskih troškova i komplikovanja procedure. Na kraju se bahatost te UPS firme u Srbiji odrazi na cene nama koji naručujemo... Pogledaj samo kako su ih ocenili na googlemapsu

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nemam nekog iskustva sa stanovišta fizičkog lica, ali u firmi gde sam radio imao sam baš dosta iskustva i sa express courier d.o.o i sa DHL Srbija. Neuporedivo je koliko je DHL profesionalniji i brži. Kad je ove iz "našeg UPS-a" briga za firmu s kojom bi potencijalno mogli da imaju dvadesetak pošiljki dnevno, što odlaznih (velikih gabarita uglavnom, nekad i cele palete robe), što dolaznih, onda šta dalje da pričamo. Nisu se potrudili čak ni da naprave neku ponudu, dođu na sastanak, nešto.
 
@bmibmc Sad pogledah recenzije. Vidim potpuno ista priča. Nezainteresovani su za posao i na trenutke jako bezobrazni u komunikaciji bez pravog razloga. Poruke komunikacije koje šalju u mejl ne ostavljaju nikakav utisak profesionalnosti. Jako štura, bez pravilnog formalnog obraćanja vama.
Nažalost pri potrvrdi i plaćanju narudžbine na Amazonu mislim da nemamo (ja nisam imao) mogućnost izbora izbor kurira, već Amazon Global Shipping ima svoje sardanike. Ne sumnjam da UPS funkcioniše u svetu, ali ovi naši mute i to dobro. Pa samo njihov bezobrazluk da formalno ispune zahteve UPS-a za brzom dostavom, pa da odmah napišu status da je pošiljka isporučena, a nije ni u carinskom postupku, govori u startu o njima.

Sada kada si me na ovo uputio, baš ću da skrenem pažnju Amazonu na način isporuke.
 
Poslednja izmena:
@tiha
2015. Posle samo sa nemackog Amazona i uvek je bio DHL

@pcelica
Hvala u ime buducih kupaca sa Amazona
 
Sada kada si me na ovo uputio, baš ću da skrenem pažnju Amazonu na način isporuke.
Nemoj da gubiš vreme uzalud - ne može da se bira kojom kurirskom službom šalju a i DHL odavno nije ono što je bio. U poslednje vreme za skuplje stvari meni najviše odgovara FedEx ali neki su imali loša iskustva i sa njima. Najveći problem je u našim propisima koji skoro sve što ide kurirskom službom tretiraju kao da uvoziš ne znam šta.

@bmibmc: Donose ti na kuću bez smaranja sa slanjem papirologije?
 
Poslednja izmena:
Kad pogledaš bolje u ovom našem sistemu isporuke sve je zasnovano na varanje. Naš UPS kaže glavnom UPS-u da je isporučio iako nije, plus naplate više, AKS kao podkurir našeg UPS-a daje istom UPS-u svoje interne brojeve za praćenje koji nisu validni ili su istekli (ko nekada Kinezi sa Aliekpress-a za pojedine pošte) , a naplate verovatno i praćenje pošiljke. Da ne ispadne ovo samo priča o kuririma (našim) , a tema je Amazon, ali su bitni jer u procesu pordžbine i plaćanja na Amazonu ti nemaš ništa osim da izabereš šta hoćeš i da platiš Amazonu, a sistem skladištenja, slanja i dostave je njihova briga.

Imao sam priliku, iako mi je prvi put kupovina direktno od Amazona, a ne od treće strane na njihovom sajtu (bar s njima znaš koji je kurir pa ako hoćeš naručiš), da ih pitam šta se dešava. Pisao sam već o tome nisam dobio zadovoljavajuć odgovor, mislim da i operater koji se raspričao baš, baš nije znao tačno šta da kaže. Iako se Amazon izinjavao još jednom od tada za neprijatnost, meni lično to ne znači ništa, jer sam opet morao svakog u lancu isporuke da jurim da vidim šta, kako i kada. Niko od njih se nije se potrudio ne samo da kaže da li treba nešto, nego ni da te obavesti da li treba. Ono tipa kad dođe - dođe... Lenji prevaranti!
 
Poslednja izmena:
Vrlo slično bi ti bilo i sa DHL-om: čekao bi isto ili duže, morao bi da šalješ istu dokumentaciju… Jedina prednost je što im se call centar lakše dobija :S:
 
Je li naručivao neko sa amazon.co.uk možda?

Išao sam na checkout i kada se uračuna poštarina i import fees, laptop koji želim bude za više od 1000 evra jeftiniji nego kod nas.

Neću imati više problema sa carinom kod nas i šta se dešava sa garancijom?

Ako neko zna možda...

Hvala!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
1000 manje u odnosu na koje cene? Koji je model

Svi troskovi uvoza bi trebali da budu uracunati.

I vidi da li je international warranty.

I mozda da pitas lokalni ovlasceni servis za taj model da ti potvrdi da si pokriven
 
Poslednja izmena:
Dell XPS 15 9500.

Na KP kod mađara ima samo opcija sa i5, 8gb rama, 256 ssd i bez grafike, za 1900 evra, a ovamo za sličan iznos dobijam i7, 16gb ram, 512 ssd i gtx1060 TI.

A kod nas u radnjama cene od 300.000 do 360.000.

Moram videti za garanciju ovde, dobro mi reče.

Hvala!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Када се купује преко Амазона шта конкретно значи "Shipping & import fees deposit to Serbia" - да ли је то износ који се додаје на цену производа пошто ће се стварни трошкови знати тек када се уради царињење, а притом су навели да је ово депозит па да ли постоји могућност да се део износа врати?
Овде су у питању слушалице које коштају $59,99 а дажбине су $80,76.

686a7907e0db13734e9d6d07bdb31acf.jpg



Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
To su troškovi carine i dostave.

Plaćaš odmah carinu za koju oni misle da će biti tolika (većinom jeste), ako carina bude više od navedenog, oni plate.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Uopste se ne isplati, KP mama za ovo, koj djavo su nas ubacili kad za sitnicu od 20e, platis jos 100e da ti stigne. :D
 
Je li naručivao neko sa amazon.co.uk možda?

Išao sam na checkout i kada se uračuna poštarina i import fees, laptop koji želim bude za više od 1000 evra jeftiniji nego kod nas.

Neću imati više problema sa carinom kod nas i šta se dešava sa garancijom?

Ako neko zna možda...

Hvala!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Čisto mi je čudno to da je bilo koji laptop bas toliko jeftiniji ovde, istina da kad ga kupujes van UK oduzeće VAT ali to je samo mali procenat... Sav hardwer je inace u rangu cena u Srbiji..

Sto se tice garancije, nemam pojma... Ovlasceni partneri proizvođača u bilo kojoj drzavi bi trebali resavati garancije..
Ovde ne brinem o tome, zastita potrosaca je maksimalna..
Nedavno sin kupio neki laptop sa cenom oko 1200£, laptop sw greje, cak i gasi, odneli ga nazad u Currys nakon 10ak dana korišćenja, pogledali ga u shopu da nije ostecen izvana, vratili pare instant.

A sa Amazona je uzeo neki Xiaomi telefon pa se razočarao, koristio ga oko 2 nedelje i vratio nazad, pare su vratili za dan dva.
 
Poslednja izmena:
Dobro, možda sam malo preterao, to jeste, nisam dobro izračunao, a onda i ovde našao na jednom mestu sniženje.

Na kraju, sa nekim popustom, 530 evra manje me izašlo nego ovde.




Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
To su troškovi carine i dostave.

Plaćaš odmah carinu za koju oni misle da će biti tolika (većinom jeste), ako carina bude više od navedenog, oni plate.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Vraćaju li novac ako nije toliko plaćena carina?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Salju preko DHL ili FedEx? Pretpostavljam da je kao DDP - da se njima fakturisu troskovi uvoza (carina, pdv, spediter...)
 
Nazad
Vrh Dno