Šta je novo?

Najpovoljniji mobilni operater za putovanja po Evropi

Ja lično znam za petoro ljudi u SRB (ja sam šesti) koji koriste eSIM provajdere u zdravlju i veselju otkako je eSIM podrška puštena decembra prošle godine. Takođe, eSIM iPhone može da se pazari za mnogo manje novce uz odgovarajuću gimnastiku kod nekog od operatora, a čak i da ne može, bolje je tih hiljadu EUR potrošiti na iPhone koji ti onda ostane u trajnom vlasništvu a da s druge strane uštediš brdo para koje bi inače potrošio na data roming ili Bonbon gimnastiku koliko si i kada uplatio, do kad ti važi kartica i koliki je FUP :D Takva vrsta cimanja takođe košta.
Odluci se sta tvrdis :D
 
Tvrdim ono što sam i napisao - eSIM varijanta može da uštedi ogromne novce i to su fakti. To što su u međuvremenu i domaći operatori uveli drastično povoljnije roming pakete čini moju tvrdju manje tačnom samo u slučaju da se ide u EU/EEA zemlje, ali ako izađeš malo van toga, uštede na data romingu krenu da se gomilaju prilično brzo.

Takođe, eSIM nudi dodatni nivo komfornosti koji ne postoji sa bombonama i ostalim varijantama gde fizički moraš da vodiš računa o još jednoj SIM kartici koji košta više ali nije preskup i mnogi ljudi su spremni da to plate. Do juče niste imali ni bombone ni povoljne roming pakete kod domorodačkih operatora i plaćali ste par desetina EUR za 100ak MB u romingu a sad je odjednom 5 EUR za 1 GB skupo. Važi.
 
Jedino podrzavam eSIM/iPhone umesto da se uzme roming na nasim postpaid karticama. Ali to nije ili/ili izbor, vec ima jos izbora.
Ali ti ideja da ustedis na romingu kupovinom preskupog uredjaja nema smisla.
 
Ili ja stvarno ne pišem dovoljno jasno ili neko ne ume da pročita napisano... OK, sve si u pravu.
 
Što se bonbona tiče izgleda da može reaktivacija. Danas tek pitao, odgovorili "biće za 48-72 sata" ...
Moze,ja ih danas kontaktirao. Trazili su PuK1 i rekli da su odrdili i da ce biti aktivna za 48 radnih sati. E sad da li su tih 48 radnih sati, 2 dana, 4 ili 6 dana ne znam. Posle toga smao da je aktiviram pozivom i da uplatim bon...

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 
Evo aktivirali su mi ... Malopre stavih karticu, kad ono radi. Mora poziv na br iz sticky da bi se "aktivirala".
Ja iskreno nisam je ni jednom dopunio, ali eto ... Jel bonovi koji se kupe na sajtu se odmah vezu na broj ili kako to ide? Procitah par strana unazad, stvarno i pored FUP ne vidim sta je povoljnije.
Da li mesecni paket (mada se uz fup ne isplati po GB u odnosu na nedeljni) traje 30 dana ili do kraja meseca?
 
Evo aktivirali su mi ... Malopre stavih karticu, kad ono radi. Mora poziv na br iz sticky da bi se "aktivirala".
Ja iskreno nisam je ni jednom dopunio, ali eto ... Jel bonovi koji se kupe na sajtu se odmah vezu na broj ili kako to ide? Procitah par strana unazad, stvarno i pored FUP ne vidim sta je povoljnije.
Da li mesecni paket (mada se uz fup ne isplati po GB u odnosu na nedeljni) traje 30 dana ili do kraja meseca?

30 dana,
 
Jel može neki savet? Treba mi prepaid SIM za Nemačku, minimum 20GB. Biću tamo oko tri nedelje. O2/Vodafone i ostali su preskupi. Kada sam bio u Češkoj u vadafonu sam puko 25€ za 2GB, pljačka *mjau**mjau**mjau*. Jel ima kod njih isto kao u Austriji one manje prodavnice, oni ih zovu "kod turaka" jer je obično turci drže? Tamo sam uvek kupovao karticu sa mnogo neta za smešne pare. Fazon 15GB za 20€. Šta da radim u Nemačkoj? Ovde u srb potrošim 30GB za mesec dana, plus wifi kući, tamo ću da prištedim i biće mi dovoljno dvadesetak valjda. Imam puno austrijskih kartica ali nemaju EU roming, tako da ništa...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Tebi najviše odgovara A1 kartica... Da pitam, danas putujem, treba da obratim pažnju oko apn za A1 karticu, ima li tu nekih podešavanja? Aktivirao sam paket 20GB za sedam dana,za 60 kuna.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Jel može neki savet? Treba mi prepaid SIM za Nemačku, minimum 20GB. Biću tamo oko tri nedelje. O2/Vodafone i ostali su preskupi. Kada sam bio u Češkoj u vadafonu sam puko 25€ za 2GB, pljačka *mjau**mjau**mjau*. Jel ima kod njih isto kao u Austriji one manje prodavnice, oni ih zovu "kod turaka" jer je obično turci drže? Tamo sam uvek kupovao karticu sa mnogo neta za smešne pare. Fazon 15GB za 20€. Šta da radim u Nemačkoj? Ovde u srb potrošim 30GB za mesec dana, plus wifi kući, tamo ću da prištedim i biće mi dovoljno dvadesetak valjda. Imam puno austrijskih kartica ali nemaju EU roming, tako da ništa...
Kako nemaju EU roming, nemaju uopste roming? Ili ona Vectone fora?
 
Dosta austrijskih prepaid kartica blokira data roaming kompletno, jer su im tarife tako jeftine (20gb 10€ npr), a ne žele da im Nemci kupuju kartice pa ih koriste samo u Nemačkoj.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na sajtu A1 našao sam da su 4G partneri u Grčkoj Vodafone, Wind Hellas.
Da li je neko probao A1 sa Cosmote mrežom, koja ima najbolju pokrivenost i signal na Pilionu (Volos).
Prošle godine bon-bon je radio bez greške (4G) na Cosmote mreži bez FUP-a.
 
Jel može neki savet? Treba mi prepaid SIM za Nemačku, minimum 20GB. Biću tamo oko tri nedelje. O2/Vodafone i ostali su preskupi. Kada sam bio u Češkoj u vadafonu sam puko 25€ za 2GB, pljačka *mjau**mjau**mjau*. Jel ima kod njih isto kao u Austriji one manje prodavnice, oni ih zovu "kod turaka" jer je obično turci drže? Tamo sam uvek kupovao karticu sa mnogo neta za smešne pare. Fazon 15GB za 20€. Šta da radim u Nemačkoj? Ovde u srb potrošim 30GB za mesec dana, plus wifi kući, tamo ću da prištedim i biće mi dovoljno dvadesetak valjda. Imam puno austrijskih kartica ali nemaju EU roming, tako da ništa...

U DE imaš Lycamobile za to što ti treba, ali budi spreman da izdvojiš 50+ EUR za toliku količinu GBa i može da se desi (a i ne mora) da ti naplate još 10ak EUR za aktivaciju SIM kartice i pripremi se za eventualno maltretiranje sa aktivacijom SIM kartice što se tiče provere identiteta i adrese boravka u DE (malo su se uhodali sa tim u odnosu na prošlu godinu pa sada generalno to ide lakše i brže). Lycamobile (Vodafone MVNO) je generalno liberalniji po tom pitanju u odnosu na ostale pa ne bi trebalo da imaš većih problema.

Pozitivna stvar je što na paketima od 50+ EUR imaš solidnu količinu i za EU roming, bar jedno 15ak GB što će možda da ti znači. Negativna stvar je što nemaš 4G ni u DE a ni u većini drugih zemalja ako planiraš ekskurzije drugde po EU.

Na jeftinijim prepaid paketima nema EU rominga uopšte, ni u DE, ni u AT a prošle nedelje sam na licu mesta video da je ista situacija i u Švedskoj. Toliko o teoriji da se velikim operatorima isplati EU roming u odnosu na male jer vrlo često nema ništa ni kod jednih ni kod drugih.

Druga varijanta koja mi pada na pamet je da uzmeš A1/Bonbon i da izračunaš da li bi te izašlo jeftinije da jednostavno platiš FUP jednom kad prekoračiš kvotu.
 
60kn za 20GB je ~8EUR, i za sada nema FUPa. Kako se to moze naspram 50e ne isplatiti...
A ovde kazes nemas 4G ni u Nemackoj na lokalnoj kartici (lyca?)??
 
Na sajtu A1 našao sam da su 4G partneri u Grčkoj Vodafone, Wind Hellas.
Da li je neko probao A1 sa Cosmote mrežom, koja ima najbolju pokrivenost i signal na Pilionu (Volos).
Prošle godine bon-bon je radio bez greške (4G) na Cosmote mreži bez FUP-a.
Pokusavao ja par puta da se zakacim na Cosmote, ali nece... Radi na vodafone odlicno. 4G. 50/25 na Sitoniji

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
60kn za 20GB je ~8EUR, i za sada nema FUPa. Kako se to moze naspram 50e ne isplatiti...
A ovde kazes nemas 4G ni u Nemackoj na lokalnoj kartici (lyca?)??

Čovek je rekao da mu treba minimum 25 GB a potencijalno i više, pa sam u kontekstu toga i predložio varijante za koje lično znam jer putujem u DE svake godine.

4G ne postoji na većini MVNO operatora u DE, pogotovo na prepaid planovima (bukvalno kao naš MTS), klasični operatori imaju i 4G i VoLTE i sve ostalo najnormalnije, mada je pokrivenost signalom generalno u DE prilično veliki problem pa je verovatno i to jedan od razloga zašto se ne cimaju za to jer je pitanje da li je isplativo. Zvuči neverovatno ali Srbija je za red veličine bolje pokrivena od Nemačke.
 
U Nemackoj imaš EU roaming na svim prepaid karticama, postoji samo jedan operater koji blokira, ali on je za nas i ovako irelevantan jer nije prepaid.
Sto se tiče 4G, Telekom i Vodafone MVNO (Lebara, Lycamobile) ne nude 4G jer im ovi ne dopuštaju, dok svi ostali MVNOi to nude (npr Aldi Talk, Ortel, Blau.. svi koji se najviše i koriste u mreži o2, nude i VoLTE takođe).

A trenutno najisplativija opcije u Nemackoj je Freenet Funk. Jeste da treba Paypal account da biste naručili karticu i adresa za dostavu u Nemackoj, ali za 0,99€ dnevno dobijete neograničeni internet s 4G, roaming nažalost ne radi, jer im se ne isplati) https://freenet-funk.de/

A za sve ostalo i dalje ću da preporučujem A1 20GB 7 dana


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Čovek je rekao da mu treba minimum 25 GB a potencijalno i više, pa sam u kontekstu toga i predložio varijante za koje lično znam jer putujem u DE svake godine.

4G ne postoji na većini MVNO operatora u DE, pogotovo na prepaid planovima (bukvalno kao naš MTS), klasični operatori imaju i 4G i VoLTE i sve ostalo najnormalnije, mada je pokrivenost signalom generalno u DE prilično veliki problem pa je verovatno i to jedan od razloga zašto se ne cimaju za to jer je pitanje da li je isplativo. Zvuči neverovatno ali Srbija je za red veličine bolje pokrivena od Nemačke.

Sve je to tacno, da ne poverujes,ja na primer u ingolstadt periferija u stanu bonbon signal katastrofa isto i postpaid
 
Tačno. Vozom sam putovao od Praga do Berlina, dobar deo puta kroz Nemačku sam imao samo 2G.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
U Ceskoj Bonbon zeza na nekim uredjajima.. moraAPN rucno da ae ubaci a OSTALI OBRISU SKROZ
Ptobajte i u DE. Nisam imao 4g dok to nisam na S7 uradio u Ceskoj.
 
Pitao sam drugaricu koja živi u nemačkoj i rekla mi je da su oni preskupi sa tim, da ona 4GB plaća 30€. Ove austrijske kartice mi nemaju eu romimg jer sam ih kupovao 2016/2017 kad to još nije toliko bilo ni popularno. Ovo nije normalno da dam toliku količinu novca? Ne naručuju mi se kartice i sl. jer hoću čim stignem da imam internet. Znam da je u Austriji to drugačije i mnogo jeftinije. Razmišljam da li bi mogao nekako da iskoristim češku karticu, da mi stric uplati internet ako je jeftinije nešto. Što se tiče pokrivenosti, da, Srbija ima jednu od najboljih od svih zemalja u kojima sam bio, pogotovo telenor. Od subotice do Preševa, samo sam dva do tri puta izgubio 4G i orebacio se na 3G, pokrivenost odlična. Btw Okej mi je da uzmem kod većih operatera ali oni su dosta skuplji. Zanima me postoji li neka varijanta kao u Austriji sa onim operaterima "wow, lycamobile", neko je naveo gore. Nije mi neophodan roming u EU. Biću samo u Nemačkoj, možda skoknem do Austrije ali neću da crknem 5 dana, tamo imam i wifi. 4G Iskreno preferiram. Hvala vam puno[emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
U Nemackoj imaš EU roaming na svim prepaid karticama, postoji samo jedan operater koji blokira, ali on je za nas i ovako irelevantan jer nije prepaid.
Sto se tiče 4G, Telekom i Vodafone MVNO (Lebara, Lycamobile) ne nude 4G jer im ovi ne dopuštaju, dok svi ostali MVNOi to nude (npr Aldi Talk, Ortel, Blau.. svi koji se najviše i koriste u mreži o2, nude i VoLTE takođe).

A trenutno najisplativija opcije u Nemackoj je Freenet Funk. Jeste da treba Paypal account da biste naručili karticu i adresa za dostavu u Nemackoj, ali za 0,99€ dnevno dobijete neograničeni internet s 4G, roaming nažalost ne radi, jer im se ne isplati) https://freenet-funk.de/

A za sve ostalo i dalje ću da preporučujem A1 20GB 7 dana

Moje informacije su iz marta ove godine jer sam tad poslednji put boravio u DE. Dobro se sećam da tada Lycamobile nije nudio 4G na prepaidu i par drugih operatora za koje sam pitao (ne sećam se imena) tako da ti verujem da se situacija popravila od tad. EU roming je tehnički dostupan na svim prepaid planovima kod klasičnih i MVNO operatora ali većina prepaid varijanti dopušta EU roming samo ako se uzmu skuplji paketi/dopune, recimo da je 30 EUR neki minimum minimuma za EU roming. Doduše, FUP na takvim planovima je, što bi se reklo, domaćinski i ide od 10 - 15 GB pa naviše po jednoj dopuni, ja ne videh da neko nudi manje od toga.

Za Freenet Funk nisam znao, hvala za informaciju. Konkretno, za čoveka koji je pitao gore, neka neko od upućenih izračuna koliko bi hrvatski A1 naplatio 20 GB + još 5 - 10 GB FUP nedeljno jer je izvesno da je to jeftinije nego da tamo uzima nemačku karticu i prolazi celu birokratiju oko aktivacije i provere identiteta (u zavisnosti od poslovnice i radnika na koga naleti, može biti relativno kratko i bezbolno, a može biti i gore nego u Srbiji jer se i Nemci lože na birokratiju baš kao i mi). Jedino ostaje problem pokrivenosti jer može da se desi da A1 ne bude radio dovoljno dobro na toj lokaciji, u tom slučaju bi možda bilo pametnije da pođe sa manje kredita na A1 pa da dokupi kasnije još ako bude radilo kako treba.
 
A1 bi ga izašao oko 180kn ili 25€ za tri nedelje i imao bi sveukupno 60GB.
Bonbon bi ga izašao 310kn ili 42€ za tri nedelje sa 15GB (jako velika kombinacija).

Sto se tiče signala, ja sam mogao da koristim A1 i na Telekom.de i na Vodafone.de mreži, sto i jesu dve najbolje mreže u DE. Bonbon može de se spoji na Telekom.de i o2. Telekom se smatra mrežom sa najboljim signalom, pogotovo po selima, a u gradovima je to o2.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Šta je to prvo A1? Bonbon sam čuo, preko hrvatske, pa mi u Srbiji naručimo karticu i imamo net u EU, a ovo prvo?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Austrija ima bolju 4G pokrivenost od nas. Nigde nisam gubio na Bonbonu 4G, ni u bilo kom metrou (a koristim ih bas bas ...), vozu, itd. Jeste da je to Bec, Schwechat i Parndorf, ali da nigde u Becu ne izgubim 4G je stvarno odlicno. U BGu sva tri imaju dobrih rupa :)
Bonbon mi se kaci na sve tri mreze u Austriji na 4G, kao i u Ceskoj. Iako podrska kaze da ne moze.
 
Mogu da potvrdim za Beč da je fantastično pokriven, uključujući i metro gde ama baš uvek cepa full 4G a o ostalim delovima grada da i ne pričamo.

Nažalost, ne mogu to isto da kažem i za Berlin, gde samo O2 (ili Vodafone?) ima pristojan signal u metrou, ostala dvojica šetaju između 2G-3G-4G non stop i u 80% slučajeva je signal potpuno neupotrebljiv čak i kada ga ima. Veoma efikasan način da se potroši baterija ni na šta.
 
Ja sam u Austriji na 3 i na 1AT ima veoma loše iskustvo, u zgradi sam uvek imao jednu crticu 4G i prebaci na 3G, u bilo kom objektu. Dok je napolju skroz okej. Pa ti si bio u Niederösterreich i Wien. Nisi išao u one planine, Tirol itd. Pitao bih te šta je dobar signal[emoji23]. Ovo iznad se odnosi na Beč. S u ubahnu nisam obraćao pažnju, čimi se da je tako radio skroz okej


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno