Šta je novo?

iznajmljivanje/izdavanje smeštaja (Booking.com, Airbnb...)

Postoji ta opcija, i cesto smestaji rezervisu sredstva zbog sigurnosti. Smestaj koji ne prima kartice kreditne mora da pise gostu i dogovori uplatu depozita.

Mešaš stvari, ako nisi siguran nemoj da ga savetuješ pogrešno.
Jedno je rezervacija sredstava preko bookinga (za tržišta gde to može) a skroz druga stvar je kada ti domaćin traži da uplatiš 100 dolara preko WU.
@DZOSUA
Ne radi to, nemaš posle nikakvu garanciju za tih 100 dolara.
 
Nista ja ne mesam, nego ti ocigledno nisi pogledao link koji sam okacio, a predstavljas se kao da si predstavnik samog Bookinga i da sve znas...

Pri tome nista ja njega nisam savetovao, na njemu je da odluci svakako, na linku lepo pise sve, moze svakako i sam booking da kontaktira...
 
Deset godina koristim usluge Bookinga, uvek s opcijom za besplatno otkazivanje, i ako je moguće, uz opciju plaćanja na licu mesta.NIKAD mi niko nije u privatnoj poruci tražio plaćanje bilo kakvih potraživanja, van ugovorenih i preciziranih obaveza.
 
Odgovorno tvrdim da ti ne razumeš šta pišeš. Ovo gore je nebuloza.
Još jedna molba, ako ne razumeš stvari ne piši ih.
Nebuloza je nesto sto pise na samom sajtu provajdera, odnosno booking.com, kao uputstvo za partnere odnosno hotele i smestaje za prepayment deposit i ti to znas bolje jer odgovorno tvrdis? :ROFLMAO:

A i ja sam lud sto uopste ulazim u diskusiju...
 
@akki
Ti ne razumeš šta tu piše, na koja trišta se šta odnosi, na kojim tržištima koja pravila važe preko bookinga i tako dalje.
Suma sumarum: @DZOSUA i ostali nikada ne šaljite novac na privatne račune domaćina.
 
Nije nista neobicno da ti vlasnik smestaja trazi garanciju preko WU, ali ti to ne moras da platis jer to nije navedeno, sta ce dalje biti zavisi od vlasnika smestaja.

Ne verujem da da te prevari jer ti kada dodjes u smestaj umanjices za taj depozit,
u ostalom rade to i grci, i nasi, i crnogorci i svi koji nemaju bas uredjeno trziste i gde se dosta smestaja izdaje na crno i gde se smestaj izdaje preko bookinga ili bez njega.

Albanac tu hoce da se osigura da ces da dodjes ali da sto manje plati bookingu.

ja sam prosle godine bio u albaniji i kada sam platio hotel on je zadnji dan kada sam odlazio prijavio bookingu da nisam ni bio kako bi izbegao placanje provizije.
Booking njima dere kozu sa ledja pa na sve nacine pokusavaju da izvrdaju
 
Kad se ide preko Bookinga, zaštićen si kao korisnik od raznih muvanja, mutljavina i krađe.... Ali samo ako sve radiš zvanično, po njihovim pravilima. Onog trenutka kada kreneš direktno da pregovaraš sa izdavaocem smeštaja, šalješ mu lovu preko WU-a i slično, pozdravi se sa zaštitom, i što se mene tiče, tako je i normalno.

Ja lično ni u snu ne bih slao novac na ovaj način - ako je pisalo da ne treba ništa platiti unapred, onda tako mora i da bude. Izdavalac je mogao u opcijama izabrati da se zahteva neki novac unapred, ali to nije uradio, njegov problem.
 
Moze host da rezervise odredjena sredstva iako je sam definisao da placanje napred nije neophodno. Slucaj ukoliko je rezervacija napravljena karticom.

“You don’t need to prepay. However, the property may take a deposit from the card you booked with. This is a routine procedure to verify that it is valid and hasn't been lost or stolen. The hold is temporary and the amount will be returned to you in full.
 
Tako i ja kontam,nista van Bookinga...sa druge strane mojoj rodjaki su 2019. isto tako trazili za Izrael,ona uplatila,sve bilo ok...sad nisam pametan sta uraditi.
Kako najbolje kontaktirati booking?
 
Nije nista neobicno da ti vlasnik smestaja trazi garanciju preko WU, ali ti to ne moras da platis jer to nije navedeno, sta ce dalje biti zavisi od vlasnika smestaja.
Objasnio sam vec sve gore...
ne moras nista da platis, niti ce ti booking reci da platis, na tebi je sta ces da uradis.

Ali nemoj ni da se lazno zavaravas da ti booking moze nesto garantovati, narocito sto nista nije placeno, domacin moze iz cista mira da ti otkaze smestaj uz neko nebulozno objansjenje tipa: pukla je cev.
prosto svaka strana gleda svoj interes.
 
Ali nemoj ni da se lazno zavaravas da ti booking moze nesto garantovati, narocito sto nista nije placeno, domacin moze iz cista mira da ti otkaze smestaj uz neko nebulozno objansjenje tipa: pukla je cev.
prosto svaka strana gleda svoj interes.
Pa nije bas da ne garantuju nista, pre par godina sam imao rezervaciju u Granadi i hotel je otkaze na 6 dana pred dolazak zbog zatvaranja. Iz booking-a su brzo reagovali i ponudili mi drugi smestaj vise kategorije po istoj ceni. E sad, moja rezervacija jeste bila placena unapred, ali sam siguran i da nije da te ne bi bas ostavili na ulici.
 
To je overbooking to ti je rešio vlasnik koji ti je otkazao a ne booking com
Oni su samo posredovali
 
To je overbooking to ti je rešio vlasnik koji ti je otkazao a ne booking com
Oni su samo posredovali
Ne bre, nije tako bilo. Hotel mi je samo poslao mail da zatvaraju, i ne mogu da me prime. Kontaktirao sam podrsku booking-a telefonom, i posle 24h mi stize mail od booking-a sa ponudjenim resenjem.
 
kakvih sve glupih izgovora ima za overbooking moze knjiga da se napise
 
Uvek kada host otkaze, booking ce ponuditi adekvatnu zamenu, cak i refundirati razliku ukoliko postoji nevezano od toga da li je sa besplatnim otkazivanjem ili ne. Prihvatice i ukoliko klijent sam pronadje smestaj, naravno istog/slicnog kvaliteta. Vise puta sam imao taj slucaj. Kao klijent u tom slucaju jesi zasticen.
 
kakvih sve glupih izgovora ima za overbooking moze knjiga da se napise
al dobro svakako je covek dobio drugi smestaj vece klase u prevodu nije ostao da kisne na ulici sto je pitanje da li ce biti bas toliko motivisani da pomognu ako muljas iza ledja sa albancem preko WU da bi ovaj manje placao bookingu ( inace i po srbiji vrdaju da placaju bookingu na sve nacine) 😅
 
Procitaj gore, lepo sam napisao da ne mora da mu plati nista.
ja sam blesav sto se upustam u diskusiju.
 
pa ko ti je sta rekao ja sam samo izneo my take 😅 svakako ce covek morati sam da odluci sta ce , mi mozemo samo ovako da mu udelimo uvid u nas nacin tumacenja situacije 😂
 
Meni su 2019 za Bugarsku tražili da uplatim 45€ preko WU. (to je bilo 10% od celokupnog aranžmana). I ja sam se tada razmišljao šta da radim. Na kraju sam platio, posle smo to odbili od iznosa za plaćanje i sve je prošlo ok.
 
Prosto pitanje, da li ti je pisao preko poruka na bookingu? Ako da, onda je ok da uplatis
 
Meni su 2019 za Bugarsku tražili da uplatim 45€ preko WU. (to je bilo 10% od celokupnog aranžmana). I ja sam se tada razmišljao šta da radim. Na kraju sam platio, posle smo to odbili od iznosa za plaćanje i sve je prošlo ok.
Ako si uplatio depozit preko WU onda si išao u privatnoj režiji u taj apartman a ne preko bookinga.
Suština bookinga, airbnba i ostalih je da imate zaštitu svog novca koji uplaćujete. Ti u ovom slučaju to nisi imao.
 
Provizija bookinga je 12 ili 15 % a airbnba je 18,6%.
Ako već uplaćujete novac preko WU tražite da vam domaćini smanje ukupnu cenu za iznos provizije.


p.s. kod airbnba je malo kompleksnija priča jer je adresa sakrivena dok se ne uplati iznos preko airbnba.
 
A ako mu uplatim tako 100 evra...oce mi se ond racunati cashback koji sam aktivirao prilikom rezervacije preko back it app?
Nije za baciti 33 evra od ove rezervacije :)
 
Ako si uplatio depozit preko WU onda si išao u privatnoj režiji u taj apartman a ne preko bookinga.
Suština bookinga, airbnba i ostalih je da imate zaštitu svog novca koji uplaćujete. Ti u ovom slučaju to nisi imao.
Promašio si poentu.

Reč je o rezervaciji za koju se ne plaća preko bookinga već direktno po dolasku.
 
A ako mu uplatim tako 100 evra...oce mi se ond racunati cashback koji sam aktivirao prilikom rezervacije preko back it app?
Nije za baciti 33 evra od ove rezervacije :)
hoce.
Cashback isplacuje realizovanu kupovinu, nebitan je nacin placanja.


@bakara
To i piše bakara, samo malo koncentracije 😉
Sta pise tacno:
Ako si uplatio depozit preko WU onda si išao u privatnoj režiji u taj apartman a ne preko bookinga.

Ovo je netacno, isao je preko bookinga makar ni euro ne uplatio...

Postoje razne varijante osiguranja dolaska i naplate na bookingu.
-moze da plati kesom a preko bookinga samo pravi rezervaciju, booking nema nista sa tvojim parama, to je prakticno bez ikakve rezervacije
-naravno moze da plati sve odjednom i to je opcija o kojoj ovde ne pricamo.
-moze samo da ostavi broj kartice kako bi domacin mogao da rezervise sredstva usled nedolaska.
-moze domacin da trazi depozit u kesu preko WU ili na drugi nacin (o tome se raspravlja)

Sto je skuplji aranzman domacin ce traziti nacin da osigura naplatu u slucaju nedolaska gosta.

U vecini slucajajeva booking nema nista sa placanjem, on proviziju naplacuje od domacina, airbnb radi na skroz drugom principu i nije predmet ove teme.
 
@bakara

Pričamo o 100 dolara uplaćenih preko Western Uniona.
Za tih 100 dolara ne postoji garancija bookinga (a pošto nema garancije, za taj novac ideš u privatnoj režiji), stvarno ne razumem da ti ovo nije jasno.

Evo pitanje za tebe,
Dzošua uplati preko WU 100 dolara (ili evra) kao garanciju za apartman koji je video preko bookinga. Dođe u apartman, i domaćin ga ispali, ne pusti ga u apartman i ne vrati mu novac.
Kako će njemu, po tebi, booking tih 100 dolara (ili evra) da vrati?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno