Šta je novo?

Asus Maximus VIII Hero

erik:

sto volim te 1024x768 i 120+ fps bencheve...
 
Razlike u sintetičkim testovima su male, a u realnim okolnostima su još manje čak i u memorijski zahtevnim scenarijima.

Igre nisu dobar izbor za memorijske testove jer čak i kada se sa niskim rezolucijama osigura da ne budu gpu ograničene opet ne znaš da li će biti cpu ograničene.

Neke igre će (u niskim rezolucijama posmatrano) u zavisnosti od engina pre biti ograničene procesorski nego memorijski i vice versa.

U prvom slučaju bi se izvukao zaključak da memorija mnogo ne doprinosi, a u drugom slučaju bi konačno bila izolovana memorijska zavisnost.

E sad ako neko zna koje igre mogu dobro da izoluju memorijsku zavisnost, pa da okrenemo testove i potvrdimo tako kroz realan test razlike u brzini memorije.
 
Poslednja izmena:
Znam, i ja odbijam da poverujem, ali izgleda da je tako - ipak brzina DDR4 daje solidan broj fps-a vise: https://www.youtube.com/watch?v=3G-7bfPG2dE
Samo sto je tu testirano uz Titan, pa se postavlja pitanje da li je takva situacija i uz neku 150-300 evra graficku. :D
 
Poslednja izmena:
Ovde je evidentno da ploča nema ispeglan BIOS pa ima problem sa modulima na određenoj brzini jer je nemoguće da u jednoj igri razlika bude onako drastična.

Naravno 2133Mhz za DDR4 je malo (iz prostog razloga što to nije dovoljno ni da se nosi sa DDR3 platformom) i već sam rekao da treba gledati module od 3000Mhz.

Moj komentar se odnosio na performanse sa modulima preko 3000Mhz, a ne na to kako se modulima od 2133Mhz performanse mogu vratiti u nazad, to je valjda očigledno.

Uostalom imate testove na netu, 2666Mhz je neka granica posle koje se brzo ulazi u saturaciju jer tu su granice ove platforme, jednostavno dovoljno je.

Da su na ovom gore snimku stavili module od 3000Mhz bilo bi jasno o čemu pričam.
 
Poslednja izmena:
Bio je i test sa gtx950, negde na sredini videa i postoje razlike i tamo ali su mnogo manje ~5 fps od max ~50. Mada opet nije ni to lose, oko 10%.
 
@Paradigma, ajde ti nesto istestiraj sa 3k/15 i 2,4/12.
Mene zanima tvoje misljenje da li je i koliko razlika sa ta dva podesavanja.
Koliko se to oseti i da li vredi tih para razlike...

Bice ista masina, cak iste memorije samo razlicita podesavanja.
 
erik:

sto volim te 1024x768 i 120+ fps bencheve...

Ali sam dao i dva full hd i 1440p gde se takodje vidi golema razlika tako da ne vidim problem :)
Jeste malo su smesni testovi na low res, ali to je cisto da se vidi da ima razlike.
 
Razlika je mala od 2666Mhz do 3600Mhz 5% i od apsurdnih (za DDR4) 1600Mhz do 3000Mhz 12%.

Sada treba uzeti RAM koji ima najbolji odnos cena/performanse uz drugi uslov da se ne ide ispod 2400Mhz (meni je i to slabo jer sam imao DDR3 2400Mhz prethodno).

U toku naredne godine brzine će prebaciti 3000Mhz pa tada kad ne bude skupa, izabrati neku koja će biti i definitivna za ovu platformu.
 
Poslednja izmena:
^
To bi bila smesna kolicina performansi da nije jednaka IPC poboljsanju 2 generacije Intel procesora :)
 
@Paradigma kakvi su utisci posle 10-ak dana koriscenja?
Da li je bilo nekih problema, bilo kakvih, sa bilo cim, u vezi bilo cega...?
 
Ja se iskreno nadam NIKAKVIH ali moje je da pitam a onaj ko ima moze ako hoce odgovoriti... ;)
 
Mašina nije u funkciji, čeka se procesor, a kako stvari stoje neće skoro. Ne očekujem probleme, a da ih bude rešiće se, čemu briga?
 
Pogledajte prilog 184100
Pogledajte prilog 184101
Pogledajte prilog 184102

BF4 bi i mogao da prodje kao cpu bound scenario, mada nije jer je single + visoki detalji, ali LoL ne moze nikako.

Meni se cini da ovde nesto debelo ne stima sa ovim njihovim grafikonom, obrati paznju da je po njima 4770k brzi od 6700k Skylake-a za citavih 9 frejmova i to na 500mhz NIZOJ frekvenciji i sa DDR3 memorijom, bice da je tu kvaka, iz nekog razloga im nije dobar rez koji Skylake pravi sa memarom na 1600 ali jasno je da ne moze nikako biti sporiji od 4770k koji pritom zaostaje i kloku kao sto rekoh za pola gigaherca.
 
Evo nekih zapažanja, što pozitivni' što negativni'

Lepo je što konačno osim BIOS wrappera sada i flash tool može da pročita NTFS pa intuitivnost više nije narušena.

Iznenadilo me je da 3000Mhz predstavlja problem za 6600K, a koliko sam stigao da pogledam neće ni 6700K biti amnestiran.

Istorija se ponavlja, IMC je daleko od proklamovanih vrednosti koje ploče prezentuju.

Ne verujem da će BIOS revizije to značajnije popraviti, ali se nadam da će kako proces bude sazrevao biti boljih primeraka procesora.
 
3000mhz? Na cemu, ramu?

Ako je to, pa ne dizes nikad 3000mhz na 100mhz strap-u. Teras ili 2666 sa nizim tajminzima ili 3200 sa visim. 3000 je za 125 strap.
 
Poslednja izmena:
Skylake ima sitnije stepinge za memoriju 100/133 umesto 200/266 pa nije problem izabrati odgovarajuću brzinu.

Podržane su sve sa bilo kojim strapom. Nisam menjao default ali ne verujem da će pomoći u svakom slučaju hvala za ideju.
 
Podrzane jesu naravno ali nisu stabilne zbog ratia koji nije optimalan.
 
Čim se do toga dolazi gimanstikom to je za mene granično stabilno. Mora da radi sa svakim multiplikatorom.
 
Koju verziju BIOSa koristis i jel imas nekih problema? Jos uvek sam na 503 (ili s kojim je vec ploca dosla), cekam da se ispeglaju sve bubice pa me zanima da l' je doslo i to vreme. Neke starije igre nece da rade zbog nekompatibilnosti sa platformom i starijim BIOSom pa bih da odradim update.
 
Koristim poslednju verziju (BIOS 1202).

Bilo je problema sa primarnim XMP profilom (3000Mhz) pa koristim sekundarni (2666Mhz).
 
Da li bi pravilo problem sam memorijom na 2400 ?
Pitam jer sam nju "zapikirao" kad budem kupovao...
 
Zeko mislio sam da malo bolje poznaješ tematiku. Postavljaš pitanja ko pravi nab.

Brzina zavisi od procesora i njegovog IMC (integrated memory controller).

U ASUS QVL (Qualified Vendors List) se može videti da smatraju da su brzine do 3000Mhz bezbedne i da bi to trebalo da može svaki procesor da podrži.

Posle ličnog iskustva vidim da to nije baš tako.

A zbog iskustva koje imam od ranije mogu da ti kažem da i7 poslovično ima najbolji IMC pa zatim i5 i na kraju i3.

Na IvyBridge platformi sam imao situaciju da se na istoj ploči (ASUS P8Z77-V DELUXE) i sa HyperX Predator 2x4GB 2400Mhz modulima:

i3 (3220) muči sa 2133Mhz
i5 (3570K) radi na 2400Mhz ali kad sam ga prebacio u drugu ploču sa drugim modulima (HyperX Beast 2x4GB 2400Mhz) morao sam da biram sekundarni XMP profil (2133Mhz) da zadržim stabilnost.
i7 (3770K) je radio bez problema na 2400Mhz sa svim modulima koje sam mu stavio (Predator 2x4GB, Beast 2x4GB, Savage 2x8GB)

Dakle sa skylake procesorima možeš da očekuješ slično.

i5 ili jači će verovatno svaki raditi na 2400Mhz.
 
Neces imati problema na 100mhz strap-u sa 2400mhz frekvencijom.
 
Konačno sam se domogao 6700K pa sad imam amandman na post #47

Pošto mi se ponovilo da memorija nije stabilna na 3000Mhz krenuo sam da detaljnije analiziram.

Vidim ne žale se ljudi po internetu biće da je do moje kombinacije.

Zamenim mesta modulima, a ono još gore, ni profil2 nije stabilan (2666Mhz)

Dolazim do zaključka da je sporan jedan modul.

Drugi praši na 3000Mhz doduše single chanel bez problema.

Nastaviću sa analizom jer verujem da ovaj problematični neće biti stabilan ni na JEDEC nivou (2133Mhz)

Dakle prerano sam 6600K ocenio kao loš IMC. Nije on kriv.
 
Konačno sam se domogao 6700K pa sad imam amandman na post #47

Pošto mi se ponovilo da memorija nije stabilna na 3000Mhz krenuo sam da detaljnije analiziram.

Vidim ne žale se ljudi po internetu biće da je do moje kombinacije.

Zamenim mesta modulima, a ono još gore, ni profil2 nije stabilan (2666Mhz)

Dolazim do zaključka da je sporan jedan modul.

Drugi praši na 3000Mhz doduše single chanel bez problema.

Nastaviću sa analizom jer verujem da ovaj problematični neće biti stabilan ni na JEDEC nivou (2133Mhz)

Dakle prerano sam 6600K ocenio kao loš IMC. Nije on kriv.

Da se ubacim u pricu sa ovom informacijom po kojoj treba izbegavati RAM sa Hynix cipovima (poput nasih Kingston) posto umeju da budu problematicni na Skylake-u: https://www.youtube.com/watch?v=FbJV3u4TxPE&feature=youtu.be&list=UU1MwJy1R0nGQkXxRD9p-zTQ&t=9628
Oni (Puget systems) sklapaju masine koje se cesto koriste za (poluozbiljna) naucna istrazivanja pa su testovi koji obavljaju fokusirani na stabilnost. RAM moze biti ispravan, ali zbog necega (nesavrsen proces proizvodnje, odstupanja i sl.) se ne mirise sa tvojim sistemom. Bilo bi interesantno staviti taj RAM na x99 i videti kako se ponasa.
 
Nazad
Vrh Dno