Šta je novo?

SBB UniFi

Skrenuli ste van teme, homegateway NIJE TVOJ ruter, neki nikako to da ukapiraju! megabajte ne skida sa paketa, IP nije tvoja vec je UNIFI ZASEBNA mreza preko koje se ne ulazi u ruter jer ta opcija ni ne postoji!

Isti ce se naplacivat tako da sva price danas padaju u vodu ako neznamo cenu a i neznamo koliko megabajta cemo dobiti fraj! (ako dobijemo!)

Za kucnog korisnika jedina je razlika sto malo vise "zraci" i krade koji milivat struje, a bice opcije da se iskljuci na sajtu i zato ne vidim problem, oni koji vide su sibicari ili jednostavno ne vole korporacije (ne volim ih ni ja ali sta ces...)

AMIN
 
Niko ne spori pravo SBB-u da ponudi ovu uslugu na normalan nacin, uz obavestavanje i dobrovoljnost. Poslovna korektnost bi nalagala da se nijednom korisniku nista ne ukljucuje bez pitanja i da se korisnici koji na to pristanu na neki simbolican nacin nagrade, a ne da se korisnici koji ne pristanu kaznjavaju, tim pre sto su tako diskriminisani u odnosu na one sa modemima, D3i ili Total Netom koji za razliku od njih imaju UNIFI bez ikakvog uslovljavanja, ali poslovna korektnost i SBB nazalost vec duze vreme ne idu u istu recenicu.

Dakle, spori se pravo SBB-a da ukljucuje hotspot bez obavestavanja korisnika i predocavanja svih dobrih strana i svih rizika takvog poteza. Da nije par foruma na kojima se diskutuje oko ovoga, za ceo skandal bi znalo vrlo malo ljudi, a i sad je pitanje zna li za ovo vecina onih kojima je SBB vec ukljucio UniFi na njihovom HG-u.
 
Tvoji poslovni problemi me apsolutno ne interesuju.

Kad imas odgovoran posao i para za jaku masinu, budi dzek otvori se za jaci paket, a ne da ronis suze devojacke po forumima.
 
Poslednja izmena:
Bas sam se nasikirao za tvoje poslovne probleme.

Kad imas odgovoran posao i para za jaku masinu, budi dzek otvori se za jaci paket, a ne da ronis suze devojacke po forumima.

Jak paket i placam ali i to ode

A ti nemoj da prosipas mudrost ovde po forumu nego idi cujem mama te zove da ti da mleko pa na spavanje
 
Sta ste se primili toliko. Sa svojom mrezom radite sta hocete. UniFi nije vasa mreza i ne koristi vase resurse. Koristi samo uredjaj koji vam je dat na koriscenje.
Realno sve su sanse da vam se niko nece ni kaciti na mrezu. Oni na visokim spratovima, oni koji imaju dvoriste su aspolutno sigurni jer niko nece prilaziti blizu. Mozda komsija ima mogucnosti ali onda bi komsija morao da ima svoj sbb da bi imao i nalog da koristi UniFi, onda bi vec koristio svoj net. To znaci da eventualno moze da koristi neko ko je dosao njemu u goste eventualno. I to je pod uslovom da moze da uhvati signal koji je ocajan cim se izadje iz prostorije u kojoj je HG.
Meni to stvarno ne smeta. Da mi smeta isupao bih wifi antenu bez problema posto koristim svoj ruter za wifi. Nema potrebe za panikom i dizanjem frke.
 
Niko ne spori pravo SBB-u da ponudi ovu uslugu na normalan nacin, uz obavestavanje i dobrovoljnost. Poslovna korektnost bi nalagala da se nijednom korisniku nista ne ukljucuje bez pitanja i da se korisnici koji na to pristanu na neki simbolican nacin nagrade, a ne da se korisnici koji ne pristanu kaznjavaju, tim pre sto su tako diskriminisani u odnosu na one sa modemima, D3i ili Total Netom koji za razliku od njih imaju UNIFI bez ikakvog uslovljavanja, ali poslovna korektnost i SBB nazalost vec duze vreme ne idu u istu recenicu.

Dakle, spori se pravo SBB-a da ukljucuje hotspot bez obavestavanja korisnika i predocavanja svih dobrih strana i svih rizika takvog poteza. Da nije par foruma na kojima se diskutuje oko ovoga, za ceo skandal bi znalo vrlo malo ljudi, a i sad je pitanje zna li za ovo vecina onih kojima je SBB vec ukljucio UniFi na njihovom HG-u.

Neobavesteni samo za Vas

http://www.sbb.rs/Vesti/5944/Siri+se+UNIFI+mreza.shtml
 
Poslednja izmena:
Nije toliko problem da Unifi postoji na taj način, da ide preko sistema kućnih kao zasebna virtuelna mreža koja će imati svoj SSID i zasebne IP koje se NAT-uju iz kućnog opsega.

JESTE PROBLEM ako to SBB radi bez saglasnosti korisnika, ako ti neko daljinski prilazi ruteru i menja konfiguraciju istog, ako zauzme sve slobodne kanale u zgradi u 2.4GHz opsegu a da nisu našli za shodno da o tome obaveste korisnike.

Da su recimo lepo sa oktobarskim računom poslali obaveštenje korisnicima o tome šta je Unify mreža, da žele da je organizuju preko HG, da će preko njihovih HG moći da se povezuju svi korisnici Unifi usluge i da su objasnili prednosti iste pa ko želi da dozvoli Unifi na svom HG da su dali neki podsticaj (određeni broj MB, popust na 6 meseci na pretplatu i sl.) sve bi ovo imalo drugi tok.

Pokazali su se kao krajnji monopolista kog baš briga za mišljenje korisnika i koji bez ikakvih problema se kači ljudima na ruter u kući, menja FW, uključuje opcije, menja konfiguraciju i sl.

Lično nikada neću koristiti ISP-a koji na takav način ima pristup opremi - daj mi kablovski modem ili ruter koji ima bridge mod i nemaš pravo pristupa u moju internu mrežu. Obaveza provajdera je da obezbedi link, a ne da konfiguriše internu mrežu ili joj na kraju uopšte ima pristup.

Ovo se posebno odnosi na pravna lica, a video sam par malih firmi sa SBB-ovim HG-om.
 
Poslednja izmena:
@armor

Pa sto ne kazes da ti treba za pr0n, kakvi crni poslovni mejlovi...

@mighty78

Upravo tako
 
Poslednja izmena:
Tako se i ostali ophode, kad puste zvanicno bice obavestenje, mogucnost da ugasis 99.99%... naravno da ti ruteru mogu pristupiti (updatovat fw, resetovat ga, nadgledat, itd..) to je njihovo kao i cela mreza ti si tu samo korisnik kojeg niko ne tera da koristi iste usluge ;)
 
Cekaj jel problem uopste pustanje UniFi mreze?

Ili je problem odnos SBB-a prema postojecim korisnicima za koriscenje UniFi mreze?

Jedni pricaju jedno, a drugi drugo
 
Tako se i ostali ophode, kad puste zvanicno bice obavestenje, mogucnost da ugasis 99.99%... naravno da ti ruteru mogu pristupiti (updatovat fw, resetovat ga, nadgledat, itd..) to je njihovo kao i cela mreza ti si tu samo korisnik kojeg niko ne tera da koristi iste usluge ;)

Dzaba im pricas vidis da oni uvek znaju najbolje sve
 
Tako se i ostali ophode, kad puste zvanicno bice obavestenje, mogucnost da ugasis 99.99%... naravno da ti ruteru mogu pristupiti (updatovat fw, resetovat ga, nadgledat, itd..) to je njihovo kao i cela mreza ti si tu samo korisnik kojeg niko ne tera da koristi iste usluge ;)

To nije normalno ni dopustivo.

Ako imaš modem, media converter ili ruter u bridge modu, ISP može samo da se slika, pošto iza toga imaš ruter/firewall kojima oni nemaju pristup.

Zato i zivkaju korisnike i nude da im zamene kablovske modeme ovih kineskim krševima koje ne možeš ni da staviš u bridge mod. Korisnik od toga nema neku korist, ima samo ogroman sigurnosni propust.
 
Ako ne moźeš da staviš ruter u bridge mod imaš duplo natovanje i gomilu drugih problema (port forward, VPN passthrough i sl.).

Bitno je da tvoj uređaj dobije javni IP bez filtriranja saobraćaja ka njemu, što ne može sa SBB-ovim HG.

Da radis odgovoran posao kao ja shvatio bih od kolike je vaznosti neke podatke dobiti na vreme

Da radiš odgovoran posao ne bi za isti koristio javne hotspot-ove koji idu preko HG kućnih korisnika.
 
Poslednja izmena:
Da radiš odgovoran posao, imao bi paket u kom nikad ne može da ti zafali mb protoka.

Evo meni skoro nikad ne treba net, i danas parkiram i zaboravih broj ulice firme (novi sad prometna ulica), internet jedva otvorio pretragu (telenor), sipi sitna kisica i naravno gore pise E - edge??? (verovatno zbog loseg vremena) sajt nema sanse da otvori a imam protok max... setam se ko ****** u nadi da ce uvatiti drugi repetitor ali nista, sva sreca slucajno nalazim ulaz ...
 
Da radiš odgovoran posao ne bi za isti koristio javne hotspot-ove koji idu preko HG kućnih korisnika.

Kada si na ulici koristis javo dostupne mreze

Ako UniFi se bude rasirila i bude mi dostupna svakako cu poceti da je koristim mnogo vise (jer je i placam) nego do sada kada je bilo moguce imati je na par mesta (na koje ja nisam zalazio)
 
Poslednja izmena:
Skrenuli ste van teme, homegateway NIJE TVOJ ruter, neki nikako to da ukapiraju! megabajte ne skida sa paketa, IP nije tvoja vec je UNIFI ZASEBNA mreza preko koje se ne ulazi u ruter jer ta opcija ni ne postoji!

Isti ce se naplacivat tako da sva price danas padaju u vodu ako neznamo cenu a i neznamo koliko megabajta cemo dobiti fraj! (ako dobijemo!)

Za kucnog korisnika jedina je razlika sto malo vise "zraci" i krade koji milivat struje, a bice opcije da se iskljuci na sajtu i zato ne vidim problem, oni koji vide su sibicari ili jednostavno ne vole korporacije (ne volim ih ni ja ali sta ces...)

Zemljace, da se mi nesto razumemo... ako sam ja to iznajmio MOJE JE sve dok ne istekne najam koji je u skladu sa potpisanim ugovorom...
Ovo sto je SBB uradio nije potpisano...
Ja sam uredjaj iznajmio od njih za odredjenu namenu i nisam pitan da li oni mogu da koriste moj zivotni prostor kao baznu stanicu...
Eventualne promene paketa usluga mogu da idu samo na bolje po mene zato sto je novac MOJ a ne njihov...
Ako zele moj zivotni prostor da korste kao baznu stanicu MORAJU da me pitaju da li bi ja mozda iznajmio prostor i struju za njihove potrebe uz odredjenu nadoknadu...

TACKA !!!
 
Ovako rade ozbiljnije kompanije:

PR americkog Comcasta koji je uradio istu stvar prosle godine:
"When we do introduce the feature in a market, we are transparent with our customers about it and we send them letters and emails well in advance to notify them that the feature is going to be turned on. We provide information about it, we provide links to online FAQs and we provide instructions for how they can disable the second SSID if they do not wish to have it. So far, fewer than one percent of customers who have the feature have disabled it."

http://www.fiercecable.com/story/co...s-congrats-your-home-wi-fi-hotspot/2014-10-28

Za one koji ne znaju engleski, "well in advance" znaci "dosta unapred". Dakle, oni unapred obavestavaju korisnike, daju im linkove na odgovore na pitanja i uputstvo kako da onemoguce hotspot.

Bez obzira na to, Comcast je popio tuzbu u kojoj se, izmedju ostalog, tvrdi da ce tako ustedeti desetine milione dolara koje bi morao da potrosi na struju.
Comcast sued for turning home Wi-Fi routers into public hotspots

Two East Bay residents are suing Comcast for plugging their home’s wireless router into what they call a power-wasting, Internet-clogging, privacy threatening network of public Wi-Fi hotspots.

The suit quotes a test conducted by Philadelphia networking technology company Speedify that concluded the secondary Internet channel will eventually push “tens of millions of dollars per month of the electricity bills needed to run their nationwide public Wi-Fi network onto consumers.”

Tests showed that under heavy use, the secondary channel adds 30 to 40 percent more costs to a customer’s electricity bill than the modem itself, the suit said.

Although Comcast has said it has enough bandwidth to handle the extra traffic, the suit claims Grear and Harris have suffered from “decreased, inadequate speeds on their home Wi-Fi network.”

http://www.sfgate.com/business/article/Comcast-sued-for-turning-home-Wi-Fi-routers-into-5943750.php

A ovako se ponasaju one kompanije koje su potpuno korektne - obaveste postojeceg korisnika sta mu je na raspolaganju ako se pridruzi mrezi hotspotova, pa on sam odlucuje hoce li hotspot raditi ili ne. Novi korisnici imaju mogućnost da odbiju koriscenje te opcije o kojoj su od pocetka upoznati.

If customers have an eligible Telstra home broadband service and a compatible gateway, they can become a member. Their compatible gateway creates a Telstra Air hotspot that others can use. Members share some of their home internet bandwidth at home in return for accessing their home broadband allowance at Telstra Air hotspots across Australia and at over 15 million Fon Spots overseas.

Existing customers can visit www.telstra.com/joinair to find out the best way to join.

https://crowdsupport.telstra.com.au...ra-Air-Frequently-Asked-Questions/ta-p/473504
 
Poslednja izmena:
Zemljace, da se mi nesto razumemo... ako sam ja to iznajmio MOJE JE sve dok ne istekne najam koji je u skladu sa potpisanim ugovorom...
Ovo sto je SBB uradio nije potpisano...
Ja sam uredjaj iznajmio od njih za odredjenu namenu i nisam pitan da li oni mogu da koriste moj zivotni prostor kao baznu stanicu...
Eventualne promene paketa usluga mogu da idu samo na bolje po mene zato sto je novac MOJ a ne njihov...
Ako zele moj zivotni prostor da korste kao baznu stanicu MORAJU da me pitaju da li bi ja mozda iznajmio prostor i struju za njihove potrebe uz odredjenu nadoknadu...

TACKA !!!
Ok, dace ti novi ugovor u kome ce to pisati i potpisacete svi do jednog, bez izuzetka.
 
Voleo bih da mi kazes koji je to paket i ko to u Srbiji nudi posto ja do sada nisam jos uvek nasao.

Teško da imaš više oko 3GB protoka na mobilnom svakog dana, ako imaš onda bi ti 5GB mesečno na Unifi bila beznačajna priča.

sp.jpg
 
Poslednja izmena:
Ok, dace ti novi ugovor u kome ce to pisati i potpisacete svi do jednog, bez izuzetka.

Ma jok isljucice ga, pa nek salje dum dum dimne signale umesto net-a :d nemora da potpise

@ewfd154
drugi primer Telstra se ipak razlikuje od SBB i od prve ponude jer oni dele svoj licni net... SBB na Unifi deli zasebnu mrezu koja je odvojena od tvoje.........

inace svako svakog moze tuziti tu nema spora, samo treba platiti, eto u NS je jedna lujka tuzila PTT jer je glavom udarila o isto i ****** dobije spor :)

inace na zadnjem racunu SBB pise da ce uskoro Unifi mreza biti dostupna na ruterima kucnih korisnika... verovatno ce zvanicno obavestenje ici kad skontaju posto ce biti usluga
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
A ako ti ne daju tu opciju raskinuces sa SBB-om i preci na nesto drugo?
Stvarno me zanima sta bi uradili.
 
... ako sam ja to iznajmio MOJE JE sve dok ne istekne najam koji je u skladu sa potpisanim ugovorom...
Ja sam uredjaj iznajmio od njih za odredjenu namenu...
Jok. Nisi iznajmio nego si dobio na koriscenje = velika razlika.

Nisi iznajmio nego dobio za koriscenje za odredjenu namenu.

Uredjaj je njihov a ne tvoj po svakom osnovu i po istim osnovama imaju pravo da ga tretiraju tako, kao svoj uredjaj.


Pozdrav!
 
Teško da imaš više oko 3GB protoka na mobilnom svakog dana, ako imaš onda bi ti 5GB mesečno na Unifi bila beznačajna priča.

Taj koristim i ima meseci kad se internet potrosi pre kraja

U svakom slucaju nikada nije lose imati i UniFi varaijantu kao opciju ako se vec placa kroz D3i paket

Odakle vama ta sloboda i pravo da vi zabranjujete nekome da koristi na ulici usluge koje placa i da vi nekome iskljucujete internet koji placa??

Osim toga oprema nije vasa i SBB ima pravo da radi sa svojom opremom sta hoce i podesava je kako hoce, a vi koji ste preuzeli opremu na koriscenje mozete samo da koristite to sto placate i sto vam je dato
 
Nazad
Vrh Dno