Šta je novo?

Kvalitet audio poziva (Skype, Viber, WA, itd)

ilidan

Slavan
Učlanjen(a)
15.01.2006
Poruke
1,787
Poena
350
Znam da imamo temu o ovim aplikacijama ali je ta tema uopštena i nisam našao odgovor na ono što me zanima.
Zanima me kvalitet audio poziva iz iskustva onih koji koriste jednu ili više ovih aplikacija. Takođe me zanima da li kvalitet zvuka i stabilnost veze zavise od toga da li se koristi WiFi ili 3G/4G mreža, da li zavisi od platforme (Android, WP, iOS) i da li postoje problemi u vezi između dva različita OS-a. Poželjno je da su iskustva i zapažanja što skorija jer aplikacije i servisi napreduju. Ono što je bio problem pre godinu-dve možda danas više ne postoji.
Moje neko iskustvo u proteklih mesec dana.
Imam Skype i Viber na L640, WP 8.1. Sa troje ljudi sam razgovarao preko Vibera i sa svo troje je bilo problema u kvalitetu zvuka. Veza nije pucala, svi smo koristili WiFi ali se boja zvuka menjala, čas je bio jasan, čas prigušen a na momente se uopšte nismo čuli.
Sva tri sagovornika imaju različite Android uređaje, LG Fino, Xperia M2 Aqua i Huawei.
Sa dvoje njih sam razgovarao i putem Skajpa (M2 i Huawei) i nikakvih problema nije bilo. Zvuk je bio konstantno čist i jasan.
Drugarica koja koristi Xperiu kaže da isto ima problema sa drugim sagovornicima kada razgovara preko Vibera. Skajp retko koristi.
Instalirao sam WA, Telegram i Line ali niko od mog društva to ne koristi. Viber nam je najzastupljeniji zbog poruka.
Kakva su vaša iskustva?
 
Skype odličan rekao bih.
Whatsapp sve bolji, dosta dobar već sad.
Hangouts najgori od ova 3, najviše secka, greje telefon. Whatsapp nema grupne razgovore pa sam tad koristio Skype i super je radio.
 
VIBER ima problem sa kvalitetom zvuka i na dobroj konekciji sbb 50/3 mbita.skype je najbolji ostale nisam probao ali aplikacija za android je uzasna po mnogo cemu.nepregledna.
 
I ne možeš inicirati grupni poziv iz nje, moraju tebe da dodaju :)
 
WhatsApp koristim svakodnevno na relaciji Kragujevac - Torino i uvek je dobar zvuk (WiFi - Data)...
Android - android kombinacija.

Skype nema dobru android aplikaciju, ali je za windows OS ok.
 
Poslednja izmena:
Ja (sada LG Android 5, prethodno Samsung Android 2.3) koristim Viber za audio chat i sasvim sam zadovoljan i preko WiFi (SBB, Pošta) i preko mobilnog Neta. Video solidan, ali ne baš sjajan.

Hangouts čas dobar, čas loš i video i audio.

Skype dobar video, dobar audio, ali ga slabo koristim u poslednje vreme.

Veza: sada Android-Android, ranije Android-iOS.
 
Poslednja izmena:
Skype je tu prvi, sa najboljim kvalitetom zvuka. Viber ume da varira od odličan do "bezveze, sa malim ili većim kašnjenjem zvuka. Najčudnije mi što npr. dok razgovaram sa ljudima u Australiji veza je super, a onda posle 10 minuta zovem nekog u CG, a veza loša...
Mogu da kažem da i Ring+ radi baš dobro; kad sam u inostranstvu preusmerim sve pozive na Ring+ broj; uglavnom niko nije provalio da razgovaram preko Voip-a.
WA slabo ljudi oko mene koriste.
Veliku većinu poziva obavim preko 3G/4G mreže.
 
Poslednja izmena:
Šta su sve ljudi pre radili da dobiju broj i fiksni telefon, a sada instaliraš aplikaciju i koristiš svuda u svetu :)
 
To može lepo da se reši i sa jednim Fritzbox ruterom i imaš svoj (telekomov) fiksni gde god da si :)
Nego da pomenem da i Ring+ radi OK
 
^ Imas li iskustva sa Fritzbox-om (EasyBox-om)? Vodafon, kao otkljucani, ima ih na KP.
 
Imao sam jedan Fritzbox (baš FritzBox). Vodafon i T-mobile varijacije ne volim, jer im obično nešto osakate. Inače, vrhunski ruteri, baš nameravam ovih dana ponovo da uzmem neki. Prethodni sam bio kupio na ebay.
Kreiraš lokal na svom mobilnom i onda preko VPN veze pristupaš mu uvek.
 
^ Hvala. Ukratko, koja je osnovna namena FritzBox-a (EasyBox-a)? Ko je idealni kupac?

Jer po specs nudi puno stvari, cesto ima i USB port za USB modem, pored klasicnog WAN ulaza. Deluje kao AIO uredjaj. Koja mu je okvirno cena ako nije sa mreze? Veliko hvala!
 
Ja sam imao neki malo stariji model, mislim da na njemu nije ni mogao USB modem da se stavi. Na novima može.
U principu je AIO uređaj, i to jako dobar. Radi dobro i printer i ekterni HDD na USB portu, ali ja sam ga prvenstveno imao zbog voipa. Možeš mislim do 10 različitih voip naloga da registruješ, svaki dect telefon u kući nakačiš na njega i da se registruje kao poseban lokal. Takođe isto i mobilni preko neke voip app. Kada odeš negde svejedno razgovaraš sa kućnim telefonima u lokalu, kao da si kući ili pozivaš bilo koji sa fiksnog. Mogu da se postave i pravila prilikom pozivanja; pa npr. kada se okrene 0043 ide preko jednog voipa, 00 preko drugog, a sve ostalo preko fiksne linije, mogu lepo da se vide i svi obavljeni pozivi, itd.... Nisam jedino nikada probao faks kako radi.
Ja sam moj bio platio oko 45eur (ebay.de), star je bio oko 3 godine, ali mislim da imaju garanciju 5 godina. Ovde na oglasima ima ih za 3000~5000din. Najnoviji, tipa 7490, su i preko 200eur, u Nemačkoj :)
Vidim da ima i LTE verizija (6840LTE), samo nisam uspeo da nađem da li onda može da radi i kao gsm gateway što bi bila odlična stvar, samo da ne košta preko 300eur :)
Ima ovde malo o razlikama između modela.

Uzeću ovih dana malo noviji model pa ću napisati kako mi se svideo...
 
Poslednja izmena:
Preliminarno, vidim da Skype svima dobro radi po pitanju kvaliteta zvuka. Viber kako kome i kako kad, ali još uvek ne znamo kome i zašto ne radi kako treba. Sačekaćemo da još neko iznese zapažanja. Ostale aplikacije nisu mnogo zastupljene kod nas, kako mi se čini.

Probaću da se malo više pozabavim testiranjem aplikacije u toku nedelje, ako moji sagovornici budu raspoloženi da testiraju. :D
 
1. Skype
2. Prazno
3. Prazno
4. Prazno
5. Prazno
6. Prazno
7. Prazno
8. Prazno
9. Prazno
10. Svi ostali.
 
iOS
1. Facetime uvek odlican kvalitet
2. Skype uvek odlican kvalitet, ali je interfejs aplikacije los i spor
3. Viber 99% vremena je dobar
4. Hangouts uvek dobar za VOIP pozive (Google Voice), los interfejs

WP
1. Skype odlican
2. Viber 50%, razvoj kasni previse u odnosu na iOS i Android, i verovatno je zato los kvalitet.
 
Poslednja izmena:
Tema je kvalitet audio poziva, a ne kvalitet aplikacije.

Skype je definitivno najkvalitetniji, ali ujedno i najnekvalitetnija aplikacija na Androidu. :( Šteta što godinama ne mogu da je dovedu u red.

Viber i WA su najpouzdanije aplikacije, jer će poruka uvek stići (ako si online naravno), poziv će uvek zvoniti, što kod Skype-a to sa pozivima nije slučaj. Poruke mi stižu normalno, ali kada me neko zove ili zvoni posle pola minuta ili ni ne zvoni.
 
Da, tema je kvalitet audio poziva. O samom kvalitetu aplikacija i porukama se dosta raspravlja u opštoj temi a nisam nešto naišao na diskusiju o audio pozivima.
Da nisam iskusio prekide preko Vibera verovatno ne bih započeo temu. Ali ako još neko ima probleme kao ja, ne nužno sa Viberom nije loše da to skupimo na jednom mestu i vidimo koje su nam opcije a ne nužno da pratimo "trend". Ipak posećujemo tech forum i valjda odluke donosimo na osnovu činjenica a ne "šta koristi xyz osoba".
 
Pa ne znam koliko bi ti značilo da nađeš i savršeni program, ako ga niko ne koristi :)
Ja sam zaboravio da pomenem hangouts; davno je bilo, pre vise od pola godine kad sam nekoliko puta pozvao broj u US. Radio je sasvim dobro, ali je dobro i zagrejao telefon (S4 I9506). Takodje sam ga par puta (isto davno) koristio dok sam bio u CG, isto je radio dobro. Ali opet, malo je to da bih mogao nesto sigurnije da kazem.
Sve je bilo preko 3G mreze.
 
Poslednja izmena:
Meni samom ne znači ništa ali pošto je reč o besplatnim aplikacijama ljudi sa kojima razgovaram mogu da ih instaliraju kako bi bez tehničkih smetnji razgovarali. Ako im se to dopadne mogu da ih preporuče svojim prijateljima kako bi i sa njima imali bolju komunikaciju.
Na svu sreću nismo ograničeni na to da moramo da koristimo samo jednu aplikaciju, niti ja tražim jednu savršenu. Ja tražim koja aplikacija najbolje obavlja ono što meni treba. Viber mi je dobar za poruke. Ako je Skype bolji za razgovore instaliraću i Skype. Sa druge strane, ako je nekome teško da instalira jednu aplikaciju da bi normalno razgovarali inda sa tajvom osobom ne moram uopšte da razgovaram. Vrlo jednostavno.
Hangouts nisam pomenuo zato što ne postoji WP verzija ali to ne znači da je moramo uopšte pomenuti, samo da napomenemo da nije potpuno cross-platform. Nisam pomenuo ni Facebook Messenger jer WP verzija nema audio pozive. Ali nije loše znati kakav je i tamo kvalitet razgovora.
 
Skajp je najbolji bez konkurencije, a aplikaciju za android su poprilično popravili iako je daleko od savršene.
Nedavno kad je skajp pukao na ceo dan bila je patnja sa alternativama izgurati radni dan.
 
WA, čak i Facebook messenger nije loš...
Viber je ok što se tiče kvaliteta.
Džaba skajp kada je za Android loša aplikacija - to je 80 % tržišta :)
 
Poslednja izmena:
Znači, na Viberu nemaš promene u boji zvuka ili da na momente ne čuješ sagovornika ili on tebe?
 
Ne koristim odavno viber, ali ne zbog kvaliteta poziva već zato što je loša aplikacija...

Trenutna situacija u svetu :
63HN4Lw.png
 
Poslednja izmena:
Ovo što si okačio ne govori ama baš ništa o kvalitetu.
 
Broj ljudi koji koristi neku aplikaciju dovoljno govori o kvalitetu, a i utiče na njega :)
 
Nazad
Vrh Dno