Šta je novo?

9800gtx+ problemi

umart

Slavan
Učlanjen(a)
25.11.2013
Poruke
6,024
Poena
350
'ajmo forumasi koji ste pekli i baratali se sa starijim nvidijama,u pitanju je gigabajtova 9800gtx+ sa 1gb vrama,kojoj su ukinuli jedan 6pin i smanjili 100mhz sa def kloka memare na ravno 1000mhz.grafa ima problema samo u 2d (i to ponajvise mi se cini kod video playback-a) dok u 3d ali nijedan.dakle vrteo sam sve,heaven,raznorazne stalkere,dead space,cak i gtaV (verovali ili ne cak solidno radi na 1080p,sve pogaseno) i nijedan jedini problem.

predhodni vlasnik je napisao da je bilo problema koje je resio smanjivanjem kloka,dalja pojasnjenja jos ne pruza (pa ako procita nek' se javi,nisam temu otvorio da se zalim,grafiku sam smesno platio da se poigram dok ne izbunarim nesto ozbiljno za normalne pare) te sam zavrnuo rukave i u 3d grafika bez problema prolazi cak i 810/1100mhz sto je poprilicno solidan klok s' obzirom da su ovi iz gigabajta stavili samo onu klasicnu budjavu osmicu na chip i pasivno se hladi restlo komponenti (na dnu kucista duva jedan titan kukri direkt na nju i to poprilicno posto ova osmica svakako zuji pa sam je ocepio).dakle sujmam da je problem u hladjenju,svakako temperatura ne ide preko 60 i koji stepen,a zeleni su ovaj cip deklarisali na 105c.

simptomi su klasicno pucanje drajvera (..has stopped working and sucessfully recovered,znate i sami) posle kojeg se najcesce povrati i daleko redje stucne i ode u BSOD sa porukom VIDEO_TDR_Failure ili nesto slicno.pokusavao sam sa anderklokovanjem,isao sam i na 300/500mhz,nikakva promena.

sad,guglanjem vidim da se ovo pojavljivalo na laptopima sa dual intel/nvidia drajverima na 10tci (koju i sam ganjam),ja jesam bio na intel integrusi ali sam provereno pre stavljanja ovog dinosaurusa ocistio sa DDU sve,prebacio u biosu sta treba,i cisto stavio zadnje drajvere sa nvidia sajta za desetku (imaju dva svakako).

sta mislite da radim?da cistim opet sve DDU-om?da probam da izbunarim bios karte da reflesnem?cist win jos nemere da padne neko vreme nazalost,ali planiram u bliskoj buducnosti svakako to da uradim jer ovde je vasta nesto isilovano i cekam sledeci build koji bude u imidz formatu da cisto stavim sa nule.
 
Pretpostavljam da kartica sama radi promenu kloka/voltaže za 2D i 3D mod? Povećaj mu voltažu za 2D mod za 5% u AB.
 
ne,zakucana stalno u istim klokovima,vent nema promenu pwm-a.vidis,to mi nije palo na pamet,zaboravio sam kako ovi dinosaurusi rade,mislio sam da nema promene klokova u 2d/3d rzimu kod ovako starih karti.mislim da si na tragu necemu,sad sam oborio rucno na 290/500mhz i za sad je stabilno,cak i na video plejbeku i u 2d igri (darkwood).

mislis da je neko petljao sa biosom karte kao sto se meni cini?
 
Ne verujem, jako je mali broj ljudi koji petlja s tim. A opet mi čudno, kartice te generacije su već imale obaranje klokova, ako se ne varam. A jel MSI AB reaguje na karticu, jel možeš u njemu da menjaš napon, clock?
 
Sto se tice pecenja ja sam radio i uspelo je. Na GTX 560ti bio je takodje problem u 2d, znaci klasicno koriscenje PC, gledanje YT... dolazilo je do zatamljenja to jest do crne slike. Razlivanje boja, pucanje drivera... Bukvalno nisi ni mogao imati vremena da otvoris neki 3d benchmark ili igricu. Posto sam dobio karticu dzabe hteo sam da probam posto je i ovako prethodni vlasnik hteo baciti. Na nekom forumu sam nasao princip kako da je ispecem. Kompletno sam poskidao sve sa kartice, ostala je samo stampana ploca sa GPU i memorijom. Ugreje se rerna na 200 stepeni, kad nabije tu temperaturu drzi se tacno 9min u rerni. Posle toga ostavis da se ohladi na sobnoj temperaturi (nekih 30min). Pri pecenju nemoj da je stavljas na tacnu od rerne. Ja sam uzeo 4 sarafa debljine 3mm sa maticama i provukao kroz rupe na ploci da ima na cega da se osloni i stojala je nekih 7-8cm od tacne. Kada sam je sastavio i vratio u PC kartica radi odlicno. Prodje sve testove od unigine heaven i valley, max temperatura joj bude 83 stepena sto je ok za referentno hladjenje te generacije nvidije. Sad sam dobio jos jednu istu kao tvoju. Simptomi su slicni tvojoj pa cu probati isti princip. Sto se tice 560ti radi tako vec 10-ak dana. Iskreno nemas sta da izgubis ako probas, moze biti da je pukao hladan lem pa gubi negde kontakt. Na forumu gde sam nasao kako da je ispecem lik je rekao da je trajanje pecenja 3 meseca pa opet pocnu isti simptomi. Kako je on napisao da je vec koristi 9 meseci takvu i u proseku je pece svaka 3 meseca. Probaj isrecno.
 
ne deluje mi da je zrela za pecenje jer nema standardne simptome prsle karte,tako da necu tome da pribegavam jos pa po cenu da cu rucno u AB-u da prebacam klokove.

dragg:

da,klok moze da se cima opusteno u AB-u,vec sam napisao da cak imam i solidan OC u 3d-u,heaven reaguje na klok (a i ispisuje ga).zasad radi stabilno u 2d na 370/500mhz,ne da mi na koru nizi klok od 370 koliko god ukucao,pustio sam 1080p yt jedno 15min,bez greske.nemam napon u AB-u,da probam neki precisionX,nesto drugo?evo SS-ova:

c.jpg

edit:

nasao bios na techpowerupu bas od moje karte,kapiram da ne mogu previse stete da napravim?imam i integrusu ako nesto podje po zlu,nije mi previse stalo do ove karte da bi sad bio smak sveta.

edit2:

po bios internalsu od moje karte izgleda da nema 2d/3d rezim rada:

Performance Level 0
Core Clk: 0.00 MHz
Mem Clk: 0.00 MHz
Fan Speed: 100%
Performance Level 1
Core Clk: 0.00 MHz
Mem Clk: 0.00 MHz
Fan Speed: 100%
Performance Level 2
Core Clk: 0.00 MHz
Mem Clk: 0.00 MHz
Fan Speed: 100%
Performance Level 3
Core Clk: 740.00 MHz
Mem Clk: 1000.00 MHz
Shader Clk: 1850.00 MHz
Voltage: 1.15 V
Fan Speed: 100%
 
Poslednja izmena:
Ako ti ne pomogne menjanje biosa probaj da je ispeces. I sam kazes da ti nije previse stalo do nje.
 
padnuce pecanjac cim i ako krene da zeza u 3d modu.zasad,koliko god cim bio da se akam sa AB-om,radi pos'o.
 
Ma koje pečenje, ima ljudi koji to urade duvaljkom za 700-800din, ne isplati se nikakav rerna-sistem. Ne verujem da će išta moći da joj promeni voltažu ako AB ne može. Ostaje ti samo da nađeš dovoljno nizak klok koji će radi stabilno na voltaži koju ti kartica odredi za 2D. Mada, ako je 370 minimum, to je već u redu. I ne moraš ručno da menjaš, napravi automatske profile u AB, menjaće ga sam.
 
wait,wat?moze neki tut kako sam AB da promeni klokove iz 2d u 3d?zasad sam provalio da ga dizem sa sistemom i da pri startapu daunklokuje na 370/500 a kad hocu palim neku igru dignem program sam,stisnem na profil2 (sa 810/110mhz klokom :)) i picim igru.mislim,sa'cu da krenem da provaljujem sam,ali iskucaj ako te ne mrzi. :)

edit: provalih u settings-ima,ali cim sam postavio 370/500mhz za 2d i 810/1100mhz za 3d i kliknuo na OK,sam je prebacio na 3d klokove. :( moradoh rucno da vratim na 2d profil.radim nesto pogresno?
 
Poslednja izmena:
Pa ja to ne koristim, iz nekih razloga moram ručno. Mislim da u unofficial overlocking mode treba da staviš with powerplay support.
 
Ma koje pečenje, ima ljudi koji to urade duvaljkom za 700-800din, ne isplati se nikakav rerna-sistem. Ne verujem da će išta moći da joj promeni voltažu ako AB ne može. Ostaje ti samo da nađeš dovoljno nizak klok koji će radi stabilno na voltaži koju ti kartica odredi za 2D. Mada, ako je 370 minimum, to je već u redu. I ne moraš ručno da menjaš, napravi automatske profile u AB, menjaće ga sam.

Sto bi placao neko 800din da dobijes isti efekat pecenjem, mada neka @umart odluci dali hoce. Ja sam samo napisao iz mog iskustva da je kartica proradila posto je isto pravila probleme u 2d.
 
buraz,to su sve opcije samo za radeone.prebacio sam low level hardware access interface na kernel mode,mada ne vidim da ista moze sam.ne pada mi nista vise na pamet sta da radim,izgleda da je to to zasad.
 
Naravno da je za radeon, ali sam dosta siguran da nvidia ima neki svoj ekvivalent. Svejedno, to i nije potrebno. Sad sam, samo za test, podesio 2D i 3D modove i automatska promena radi bez greške. Siguran sam da je nešto banalno kod tebe, jer ta opcija nema veze sa karticom, sve je do AB-a.
 
not kul da ljudima hajdzekujes temu,a da nisi ni bar prvo pitao na svojoj.

Naravno da je za radeon, ali sam dosta siguran da nvidia ima neki svoj ekvivalent. Svejedno, to i nije potrebno. Sad sam, samo za test, podesio 2D i 3D modove i automatska promena radi bez greške. Siguran sam da je nešto banalno kod tebe, jer ta opcija nema veze sa karticom, sve je do AB-a.

nema,to je to sto se tice opcija.meni automatski profili ne sljakaju,vrv jer sama karta i nema performance levele.kazem ti,nije neka frka,kao da je tesko dici AB i kliknuti 2 i onda uci u igru.bitnije mi je da sa butom digne i AB i ovaj 370/500mhz klok sto i radi.
 
Našao...u AMD Catalyst-u

:)
 
Sto bi placao neko 800din da dobijes isti efekat pecenjem, mada neka @umart odluci dali hoce. Ja sam samo napisao iz mog iskustva da je kartica proradila posto je isto pravila probleme u 2d.

da ne bi spaljivao citavu kartu, vec samo deo koji vec zahebava. pecenjem ces je celu dovesti u upitno stanje, fyi.
plus sto je duvaljka sistem daleko efikasniji po procentu uspeha.
 
ma dajte,k'o da se isplati i 200 din ulagati u ovo.

elem,puk'o drajver u 2d-u tipa dva puta na ovim niskim klokovima,daleko manje nego pre,ali i dalje puca.u 3d karta stabilna maksimalno.da flesnem ja ovo pa kud puklo da puklo?
 
^ flesuj, nista ne mozes izgubiti. Prethodno zapamti postojeci bios, za svaki slucaj.
 
@turok Kako znati gde tacno treba zagrejati? Kompletni pecenjem zagreva celu karticu tako da i lemove ispod gpu-a ili bilo gde na kartici popravi. Po mom misljenju mislim da je pecenje kompletnije odradjen posao, mozda i gresim. Mada kao sto sam rekao izbor je na umart.
 
Poslednja izmena:
koliko kapiram duvaljkom se razmrdaju svi vodovi u kolu,tako da nije ni bitno sa kojeg kraja krene.pecenje postigne slican efekat,ali rizikujes pcb i ostale komponente.ima smisla nositi neku moderniju kartu ali ove dinosauruse u rernu,ako prode prodje,ako ne kanta i cao zdravo.
 
@lem: tako sto majstor sedne i pogleda.
pecenje/zagrevanje je generalno vrlo stetan proces, i zato treba da bude ogranicen na sto manju povrsinu u sto kracem trajanju. nijedan lem koji jednom popusti vise ne bude ni blizu fabrickom. i rizikujes i pcb. i rizikujes i kratke spojeve na bliskim lemovima.
nadam se da pojasnih malko. rerna treba da bude apsolutno krajnje resenje, i u vecem broju slucajeva vise zezne kartu nego sto popravi problem.
 
@turok: Iskreno ja sam uspeo ozivljavanje 560ti iz prvog puta, mada ne znaci da sledecih 10 kartica imati pozitivan efekat. Hvala na dodatnim informacijama :)

@umert: i rekao sam da je za kartice koje je i vreme pregazilo, u mom slucaju je vlasnik hteo da je baci pa sam je uzeo i probao. Sa jedne strane valjda sam imao srece sto je uspelo.
 
elem,apdejt:

sinoc poceo bas ucestano nevezano za klok i koje je okruzenje da puca i da jako cesto baca BSOD (tip: kad pukne par puta drajver i ode u BSOD win pocinje da nagomlava error reporte,narasli do 2 i kusur GB,disk cleaner cisti bez problema).poludim posto je jel' twd noc i ocistim sa DDU sve,i intel (ako je kojim slucajem prosli put preskocio nesto jer sam 100 posto siguran da sam cistio drajvere od integruse pre nego sto sam dinosaurusa stavio) i NVIDIA i pustim ga da svuce sa apdejta sta mu vec odgovara.

epilog je da sad radi superstabilno,nevezano za okruzenje,nevezano za klok.i dalje saltam klokove zavisno od okruzenja bas da provalim o cemu se radilo,dal' mu treba neko vreme da krene da zeza,ili je do klokova,ili su samo gremlini po sredi.zanimljivo je da je ista verzija drajvera i sa WU i koju sam prvo skinuo sa sajta zelenih: 341.81 win10 x64.ali i prosli put je jedno 10tak sati sve bilo superstabilno,pa je krenuo da zeza.

ko zna sta se ovde sve desava... :)
 
Peci, ako nastavi da zeza, nakon nekog vremena, moguce je da hoce...mozda da se proba i sa nekim matorijim drajverima, mada za Win10 i nije neki izbor matorih :D

Ja sam mrtvaka Leadteka 560Ti koji je bio skroz mrljav na desktopu i nije ni primao nV drajver, a isto je satro lepo znao da radi neko vreme u 3D, pa se nakon par dana popishmanio, sa krsinom od single coolera, 8min na 180 u rerni sredio sinovcu kojem je otisao Radeon 2600XT (i njega smo pekli 5 min na 200, nije ni bacao sliku, pa je posle toga radio jos 2 dana i umro :d)

Posto se pregrevala 560Ti i to malo dok je radila (dobih je za "gift" poluispravnu), a uz los kuler i blago povisene klokove je dosla po defaultu, prethodno sam mu uflesovao factory clock sa neke PNY karte (prvo sam skokn'o do nv sajta da vidim klokove nvidije za 560Ti), pa nakon par dana kad je krenula da zeza u 2D, otisla je u rernu...eno mu je radi i danas nakon 2 meseca, ne zali se...dok mu traje, srecan je i on, a i cale mu :p

Or get back to RED ;)
 
bome otvaraju mi se neke varijante za zelene,koliko god ih ne mirisao,ali otom potom.ovo superstabilno radi u 3d-u (2 sata gtaV na 815/1130mhz,namerno pokusao da je isprovociram) dok je nasumicno pukao drajver u 2d-u dva puta,i to bez BSOD-a,pa ne bih da cackam,jer ovako moze da se tolerise.ali me odusevljava kako se sit naigrah gtaVtice sa poluispravnom 9800gtx+ koju dobih za tepsiju ribe. :)
 
nadjen krivac,radi se o verovatno delimicno spaljenom 1R2,sinoc kad sam ubacao novu grafu tek detaljno ispregledao dinosaurusa.zna neko koliko je ovo lako/tesko/skupo/jeftino zameniti i prelemiti?ne sam,nemam alata za to,vec da nosim negde?
 
nema ovde na forumu ljudi koji ce toliko detaljno razumeju u svaki sitan pojedinacni deo graficke kartice. ima dobrih servisa za to,potrazi ih.
 
Nazad
Vrh Dno