Šta je novo?

Novi 4K & 5K iMac, Magic Keyboard, Magic Mouse 2 and Magic Trackpad 2

Da li je neko uzimao u Mađarskoj ili donosio iz inostranstva 27? Pitam zbog povrata pdva, uopšte koliko je moguće isti uneti u Srbiju a da se ne plati pdv i carina.
 
Svakako cenim jedinstveni dizajn i operativni sistem,ali ako proizvod pogledamo kroz prizmu odnosa cene i hardvera opisani uređaj ne bi mogao doboti ni srednju ocenu.Za 1500 eura praktično dobijate mali ekran visoke rezolucije,integrisanu grafiku,očajan HD,zalemljenu radnu memoriju...Kada pogledamo šta na drugoj strani možemo da dobijemo u windows varijanti za iste pare,intel baziran računar sa posebnom grafikom više srednje klase,sa odvojenim SSD-om,sa 27 inčnim monitorom...Jasno je da preporuka highly recomended ne stoji.Ovakav računar više odgovora nezahtevnim korisnicima koji ne žele da upotrebe ni najmanji trud u smislu instalacije dodatnog softvera,ili to ne umeju,obično takvi korisnici traže jeftinije uređaje koji će im omogućiti odgovarajuće korisničko iskustvo.
 
U cenu si zaboravio da dodaš barem cenu operativnog sistema. Ali okrećemo se konstantno ukrug. Svako neka kupi šta mu je volja.

Edit: Nisam izdržao, sastavio sam konfiguraciju, sličnu iMac 4K. Cena takvog kompa sa 21,5 inch monitorom i win10 je 137.403,00 dinara.
(i5, hladnjak, neka obicna maticna ploca, 1TB HDD, 8 GB ddr3, geforce gtx750, obicno kuciste, napajanje, windows 10, tastatura i mis komplet i monitor 21,5 Dell - Full HD).

Nisam našao 4K 21,5 inch monitor. Da sam dodao najjeftiniji 23.8 inch Dell 4k krajnja cena bi bila 190.103,00 dinara.


Toliko o tome.
 
Poslednja izmena:
Svakako cenim jedinstveni dizajn i operativni sistem,ali ako proizvod pogledamo kroz prizmu odnosa cene i hardvera opisani uređaj ne bi mogao doboti ni srednju ocenu.Za 1500 eura praktično dobijate mali ekran visoke rezolucije,integrisanu grafiku,očajan HD,zalemljenu radnu memoriju...Kada pogledamo šta na drugoj strani možemo da dobijemo u windows varijanti za iste pare,intel baziran računar sa posebnom grafikom više srednje klase,sa odvojenim SSD-om,sa 27 inčnim monitorom...Jasno je da preporuka highly recomended ne stoji.Ovakav računar više odgovora nezahtevnim korisnicima koji ne žele da upotrebe ni najmanji trud u smislu instalacije dodatnog softvera,ili to ne umeju,obično takvi korisnici traže jeftinije uređaje koji će im omogućiti odgovarajuće korisničko iskustvo.

U cenu si zaboravio da dodaš barem cenu operativnog sistema. Ali okrećemo se konstantno ukrug. Svako neka kupi šta mu je volja.

Edit: Nisam izdržao, sastavio sam konfiguraciju, sličnu iMac 4K. Cena takvog kompa sa 21,5 inch monitorom i win10 je 137.403,00 dinara.
(i5, hladnjak, neka obicna maticna ploca, 1TB HDD, 8 GB ddr3, geforce gtx750, obicno kuciste, napajanje, windows 10, tastatura i mis komplet i monitor 21,5 Dell - Full HD).

Nisam našao 4K 21,5 inch monitor. Da sam dodao najjeftiniji 23.8 inch Dell 4k krajnja cena bi bila 190.103,00 dinara.


Toliko o tome.

Upravo ovo, ali dzaba ljudima pricati, i ne moze ovako - gledajte 4k IPS monitore i to kvalitetne pa uporedjujte cene. A onda i kada povrh svega takav PC ispadne skuplje ili priblizno probajte onda sve to da smestite u jako uzan prostor izmedju monitora ;)
 
U cenu si zaboravio da dodaš barem cenu operativnog sistema. Ali okrećemo se konstantno ukrug. Svako neka kupi šta mu je volja.

Edit: Nisam izdržao, sastavio sam konfiguraciju, sličnu iMac 4K. Cena takvog kompa sa 21,5 inch monitorom i win10 je 137.403,00 dinara.
(i5, hladnjak, neka obicna maticna ploca, 1TB HDD, 8 GB ddr3, geforce gtx750, obicno kuciste, napajanje, windows 10, tastatura i mis komplet i monitor 21,5 Dell - Full HD).

Nisam našao 4K 21,5 inch monitor. Da sam dodao najjeftiniji 23.8 inch Dell 4k krajnja cena bi bila 190.103,00 dinara.


Toliko o tome.

Brate mili šta si ti to sastavljao??!???? :zgran:

Trebalo je da navedeš tačno stavku po stavku, a ne ovako paušalno.

Evo ja ću da ti sastavim konfiguraciju koja će da oduva tog mekana i to bukvalno a koštaće manje (Gigatron i Emmi prodavnice).

Monitor: 28 incha Asus LED PB287Q 4K UHD / 64,990 din
Mobo: GA-Z97M-D3H / 14,289 din
CPU: i7-4790k / 43,499 din
SSD: Patriot Blast 560/540MB/s 480GB / 15,999
RAM: Corsair DIMM DDR3 2x4GB 2133Mhz / 7,339 din
GPU: Evga GeForce GTX750 / 15,839 din
Kućište: FractalDesign Node 304 / 10,290
PSU: CoolerMaster B2 Series 600W / 8,789 din

------------------------------------------------------
Ukupno: 181,034 din

Na ovo dodaj cenu Win10 Home edition koja iznosi oko 120E a koja je inače peti točak pošto se na dotičnu mašinu može instalirati OS X bez problema!!! ,)

Tastaturu i miša namerno nisam računao jer se cene kreću od 20E do 100E, ali ajde neka bude Apple Wired tastatura koja košta 45E i neki miš koji će koštati 20E to je ukupno 65E, što je opet ispod cene jednog iMac 21,5 4K retina koji iznosi 224,790 din. Ostaje mesta čak i za nekakav dodatni hladnjak pride. Da ne govorimo što tu u BG-u ima još drugih prodavnica gde je pojedine komponente moguće naći još jeftinije.

Elem, navedena konfiguracija gore je u klasi najjačeg iMac 5k retina koji košta tričavih 278,790 din i iznad, plus je zapakovana u prelepo kućište vrhunske izrade malih dimenzija koje nije problem smestiti na sto uz monitor i pri tom je za razliku od bilo kog iMac-a nadogradiva! Komponente koje sam birao su uglavnom top u ovom momentu izuzev SSD-a koji je jeftiniji, plus je mašinu moguće overklokovati uz dodatno hlađenje, a koje bi i to treba reći u običnoj box varijanti funkcionisalo jedno najmanje 2 puta bolje u odnosu na bilo koji iMac. Sve u svemu benefiti su višestruki!!!

Prema tome, što bi reko moj pokojni otac... bešte deco!!! I toliko o tome... ali stvaaaarno! :eyebrows:

EDIT:
Sad sam primetio da je grafička karta koju sam stavio samo sa 1GB VRAMa što opet nije nešto preterano bitno jer se mogu naći u tom cenovnom rangu iste od drugih prozivođača ali sa 2GB.
 

Prilozi

  • Screen Shot 2016-02-27 at 7.26.06 PM.png
    Screen Shot 2016-02-27 at 7.26.06 PM.png
    69.4 KB · Pregleda: 134
  • Screen Shot 2016-02-27 at 7.45.01 PM.png
    Screen Shot 2016-02-27 at 7.45.01 PM.png
    276.5 KB · Pregleda: 149
  • Screen Shot 2016-02-27 at 7.15.47 PM.png
    Screen Shot 2016-02-27 at 7.15.47 PM.png
    122 KB · Pregleda: 141
  • Screen Shot 2016-02-27 at 7.21.16 PM.png
    Screen Shot 2016-02-27 at 7.21.16 PM.png
    65.2 KB · Pregleda: 124
  • Screen Shot 2016-02-27 at 7.24.31 PM.png
    Screen Shot 2016-02-27 at 7.24.31 PM.png
    62.1 KB · Pregleda: 136
Poslednja izmena:
Novi 4K & 5K iMac, Magic Keyboard, Magic Mouse 2 and Magic Trackpad 2

Citavih devet hiljada manje nego sto sam ja sastavio :) svako dobro!

Tj. cek, ako dodas operativni sistem, ti si prosisao moju cenu! ;)) sta je onda poenta tvog teksta? :)
 
Poslednja izmena:
Poenta je da ce dobiti poen ako nastavi sa trolovanjem u temi ;)
 
Citavih devet hiljada manje nego sto sam ja sastavio :) svako dobro!

Tj. cek, ako dodas operativni sistem, ti si prosisao moju cenu! ;)) sta je onda poenta tvog teksta? :)

Ako se zanemare takve sitnice kao što su najjači i7 procesor i skupa ploča u odnosu na i5 i neku bezveze ploču, ssd disk od 500 GB umesto hdd-a i monitor od 28" umesto 21", vaše dve konfiguracije su praktično identične.
 
Novi 4K & 5K iMac, Magic Keyboard, Magic Mouse 2 and Magic Trackpad 2

Koliko ja znam 755M je stara graficka koja je isla u non retina modele - dakle nije 5k ekran. Ako pitas da li je bolje platiti 1700 eur ili dodati jos 150 eur da dobijes fusion drive umesto HDD, procesor novije generacije, i 5k ekran onda nema dileme. Pa samo za taj ekran bi vredelo izdvojiti 500 eur vise...

E sad ono sto ti predlazem je da pazis na oglasima - evo nedavno kada je drugar hteo da uzme mac preko kp kod gomile likova je stajao pogresan opis (ta cena je bila za neku losiju konfiguraciju) i uvek su se vadili da su greskom napisali pogresnu, a naravno nikad ne bi ispravili oglas... Moja pretpostavka je da pecaju. U svakom slucaju proveri da je to ta konfiguracija.

Edit: da dodam da posle 5k ekrana i nekog vremena provedenog za njim (pogotovo ako krenes kodirati) ce ti se smuciti full hd ekrani. :D

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ovaj skuplji nema fusion drive, ali verujem da vredi 150e razlike i bez toga

imam samo pitanje u vezi ram memorije

da li idu moduli kao za laptop?

gledao sam na onoj temi za apple kurs u crossover da svi preporucuju da se bolje ulozi u hardver, pa sam mislio da pazarim imac

trenutno prolazim kroz objective c na hackintoshu, ali bih voleo da kada zavrsim knjigu, krenem swift na pravoj masini
 
Sto se tice toga - ja imam i MacBook Pro 13" iz late 2012 ili bese 2013 (zaboravih) i sasvim je dovoljno jak za takve stvari, a i portabilan. Ali ako znas da ces kod kuce raditi, onda 27" svakako dobro dodje pogotovo sto mozes vise programa da pootvaras svuda :)
E sad, HDD ce te tu najvise usporavati - zato bi bilo dobro ako je mala razlika uzeti model sa fusion drive ili da gledas da u nekoj buducnosti ti ovlasceni servis ugradi neki SSD umesto tog HDD-a, jer jedino to ce te kociti. Koliko ja znam na svim iMac 27" do sada su bili zamenljivi moduli, i to su DDR3 SO-DIMM (mada mislim da i 3L rade bez vecih problema). Imas 4 slota, ali nece ti zatrebati vise od 8GB RAM za sad za te stvari. Meni 8GB izgura tipa Affinity, Sketch, Xcode, Safari, Deezer i jos par programcica... Jedini razloga zasto cu uzeti vise RAM-a je sto povremeno dizem virtuelnu masinu, pa mi iz tog razloga treba :)
 
Koliko brutalno izgleda!
 
Pozdrav svima :)

Već duže vreme razmišljam o kupovini iMac-a, i prelaska sa Windows platforme na MacOS platformu. Ranije sam iMac smatrao skupim, ali kada se sve sabere, on uopšte nije skup (moje skromno mišljenje). Bavim se grafičkim dizajnom, i sebe smatram Adobe Power User-om (rad sa velkim fajlovima, dosta renderinga iz Adobe Premier-a i After Effects-a), pa me pre svega interesuje kako bih ja bio zadovoljan performansama jednog i5 iMac-a za rad? Iskreno, ni svojom trenutnom mašinom (u profilu) nisam baš zadovoljan, i u slučaju da se odlučim da ostanem na PC-u, imam u planu da pazarim nešto na x299 platformi do kraja godine (7820x + neka kvalitetna ploča + 1070Ti kada bude izašla). Vidim da ne kod nas u iStyle ne postoji opcija biranja hard diska, već samo ide Fusion Drive od 1 ili 2Tb, što verovatno dodatno utiče na performanse. Takođe me interesuje (pošto je to dodatna velka investicija) kako ljudi uglavnom rešavaju smeštanje fajlova zbog ograničenja sa internom memorijom na hard disku, evo ja sam već na nekih 2Tb arhive, a čuvam samo ono što je baš neophodno? Znam da bi iMac Pro bio puno bolja opcija, ali očekivana cena od 5,000 dolara je stvarno nešto što je ipak previše za jedan desktop all-in-one. Hvala!
 
Poslednja izmena:
Adobe (pogotovo Premiere Pro) nije bas nesto optimizovan za macOS i AMD graficke, tako da iskreno mislim da ces bolje performanse imati sa Windows masinom i nekom nVidia grafickom zbog CUDA - tipa neki Ryzen 7 i 1080-ka? :)
Dosta RAM-a bi ti bilo solidno bitno za render, i opet obavezno SSD (po mogustvu M.2). Ako se odlucis za iMac - mozes da kupis preko oglasa druge modele, a kada sam ja kupovao u iStyle postojala je i opcija da narucis BTO i sacekas (mislim oko 7 ili 10 dana da je tada bilo). Sto se tice BTO razlika u ceni ti je otprilike kao na Apple sajtu i moj savet je ako ides na iMac - obavezno SSD i nikako Fusion ako se bavis tako necim. Takodje, ako ides na iMac sto se tice skladistenja - thunderbolt storage ili neki NAS sto koristi thunderbolt ili slicno ti je dobra opcija :)

Opet kazem - trenutno stanje - Adobe je vise optimizovan za Windows i nVidia, ali ako predjes na Final Cut Pro mozes ocekivati mnogo bolje rezultate (u smislu rada u istom i renderovanju), ali obzirom da koristis i After Effects sumnjam da ces da predjes (jos mi u glavi "Andrew Kramer" cim neko pomene AE).
 
zar se ne zove CTO model koji se posebno porucuje dok je BTO gotov koji je izlozen?
vidim da mnogo ljudi brka ta dva pojma, cak i oni sto "rade sa mekovima".

da ne bude off, ja bih preporucio hackontosh :)
 
Poslednja izmena:
Adobe (pogotovo Premiere Pro) nije bas nesto optimizovan za macOS i AMD graficke, tako da iskreno mislim da ces bolje performanse imati sa Windows masinom i nekom nVidia grafickom zbog CUDA - tipa neki Ryzen 7 i 1080-ka? :)
Dosta RAM-a bi ti bilo solidno bitno za render, i opet obavezno SSD (po mogustvu M.2). Ako se odlucis za iMac - mozes da kupis preko oglasa druge modele, a kada sam ja kupovao u iStyle postojala je i opcija da narucis BTO i sacekas (mislim oko 7 ili 10 dana da je tada bilo). Sto se tice BTO razlika u ceni ti je otprilike kao na Apple sajtu i moj savet je ako ides na iMac - obavezno SSD i nikako Fusion ako se bavis tako necim. Takodje, ako ides na iMac sto se tice skladistenja - thunderbolt storage ili neki NAS sto koristi thunderbolt ili slicno ti je dobra opcija :)

Opet kazem - trenutno stanje - Adobe je vise optimizovan za Windows i nVidia, ali ako predjes na Final Cut Pro mozes ocekivati mnogo bolje rezultate (u smislu rada u istom i renderovanju), ali obzirom da koristis i After Effects sumnjam da ces da predjes (jos mi u glavi "Andrew Kramer" cim neko pomene AE).

Hvala puno na odgovorima, baš su onakvi kakve sam očekivao, a to mi je rekao i prijatelj koji se bavi sličnim poslom kao ja, da se posle 7 godina korišćenja Meka vratio na PC, zato što je Apple zapostavio desktop segment od strane programera poprilično, i da je sada pametnije ići na Windows platformu ako se većina posla zasniva na Adobe paketu. Plus, ako računam da idem na neki ozbiljniji Thunderbolt eksterni storage, to bi na osnovnu cenu dodalo još ogromnu sumu, jer svakako ne bih uzimao nešto ispod 8Tb. Tako da definitivno ostajem na Windows platformi, sada barem ima da se bira svega i svačega što se hardvera tiče. A taman sam i ošacovao jedan 4k monitor od 32" da pređem sa ove moje 27ice.

A od Apple-a do nove godine svakako pazarim iPad Pro 2, jer mi se to čini kao neka sprava koju sam celog svog života kao dizajner priželjkivao, i mislim da što se crtanja/konzumacije multimedija nema premca...
 
Poslednja izmena:
Sto se tice toga - mislim da nije to bas samo Apple strana price - i Adobe je zanemario svoje Apple korisnike. Stvar je u tome sto Adobe ima partnerstvo sa nVidia, a Apple sa AMD, a obzirom da su u Mac-ovima sada AMD kartice normalno je za ocekivati da ce losije da radi sw, kada je optimizovan za nVidia.

Sto se tice iPad Pro - nazalost nisam imao prilike da probam - verujem da je super, a isto tako za kucnu varijantu imas od MS-a Surface Studio - mozda da vidis da li je tako nesto dovoljno jako (pogotovo ako dozivi update) za ono sto tebi treba, ali svakako za mobilnost i crtanje iPad Pro.

Sto se tice BTO/CTO - mislim da kada sam ja kupovao postojali su BTO sa fusion drive i oni sa SSD, tako da nije bio CTO. Sada ne znam kakva je situacija, ali sigurno se na CTO ceka vise nego na BTO...
 
Poslednja izmena:
cto je custom to order koji se uvek tako zvao tako da je logican naziv za custom modele. nije vazno, onako pitam jer vidim da mnogi i po oglasima prodaju bto modele koji su ustvari cto. na mojoj kutiji je pisalo cto a sklapao sam ga po porudzbini (i7/gtx780/3tb fusion). mozda je nekada i bilo drugacije jer je cudno da toliko ljudi gresi.

7-10 dana se ceka preko, ja sam ovde cekao vise od metar dana preko iStyle-a... jos me uhvatila i nova godina i nas mrtvi pdv koji se tada povecao...

sry za off.
 
Sto se tice toga - mislim da nije to bas samo Apple strana price - i Adobe je zanemario svoje Apple korisnike. Stvar je u tome sto Adobe ima partnerstvo sa nVidia, a Apple sa AMD, a obzirom da su u Mac-ovima sada AMD kartice normalno je za ocekivati da ce losije da radi sw, kada je optimizovan za nVidia.

Sto se tice iPad Pro - nazalost nisam imao prilike da probam - verujem da je super, a isto tako za kucnu varijantu imas od MS-a Surface Studio - mozda da vidis da li je tako nesto dovoljno jako (pogotovo ako dozivi update) za ono sto tebi treba, ali svakako za mobilnost i crtanje iPad Pro.

Sto se tice BTO/CTO - mislim da kada sam ja kupovao postojali su BTO sa fusion drive i oni sa SSD, tako da nije bio CTO. Sada ne znam kakva je situacija, ali sigurno se na CTO ceka vise nego na BTO...

Ja mislim da to nema toliko veze sa time ko ima partnerstvo sa kim, već da ako čovek uključi zdravu logiku - na primer 7820x (na koji sam se nameračio) mora biti brži od bilo kog i5 7600k koji je u iMac-u ako gledamo samo performanse procesora. Na to se doda M2 ssd, brz ram i dobra grafička, i tu manje-više nema greške. Citiraću jednog čoveka koga dosta gledam po netu zato što sve gleda iz perspektive krajnjeg korisnika: "Over the past 10 years, Apple has transitioned from being a computer manufacturer to be a phone company. In that time, their computer business has taken a backseat to the iPhone. In that time, they have released computers that fell further and further away from the needs of their original consumer base: The creative professional." Ovo je upravo moj kolega i potvrdio. Zato je i novi Ipad Pro savršeno parče hardvera koje će naći mesto među mojim gedžetima, čačkao sam ga više od pola sata u iStyle-u i prosto nisam mogao da verujem da je u pitanju tablet. A prelazak na Mac će možda sačekati neko bolje vreme. Gledao sam i Surface Studio, ali mi nešto nije prirastao srcu iskreno. Ako već idem na Windows desktop, neka to onda bude desktop stvarno :)
 
Pazi GPU igra ogromnu ulogu sada u tome jer neke operacije su jednostavno brze da se odrade preko GPU nego preko CPU - cist primer je kopanje ETH.
Uporedi npr. renderovanje sa 1080 Ti na windows masini i tipa RX 580 pa ces videti :) (imas gomilu klipova i za to).

cto je custom to order koji se uvek tako zvao tako da je logican naziv za custom modele. nije vazno, onako pitam jer vidim da mnogi i po oglasima prodaju bto modele koji su ustvari cto. na mojoj kutiji je pisalo cto a sklapao sam ga po porudzbini (i7/gtx780/3tb fusion). mozda je nekada i bilo drugacije jer je cudno da toliko ljudi gresi.

7-10 dana se ceka preko, ja sam ovde cekao vise od metar dana preko iStyle-a... jos me uhvatila i nova godina i nas mrtvi pdv koji se tada povecao...

sry za off.
Razumemo se, ali postojale su 2 (ako se ne varam) BTO opcije - da li i5 sa 1TB fusion-om i m290x i jos neka, sve ostalo je bilo CTO. Sada, koliko vidim je iMac 5k samo jedan i sve je CTO (nema vise varijanti BTO) i iMac Pro ce biti uskoro...
 
znaci opet izmisljaju toplu vodu :)
 
Zanimljiv razvoj situacije :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno