Šta je novo?

Novi 4K & 5K iMac, Magic Keyboard, Magic Mouse 2 and Magic Trackpad 2

Odlican uredjaj, koji je sa svakom iteracijom sve primamljiviji, ako nema nekih znacajih hardverskih unapredjenja, spuste cenu, i obrnuto, zadrze istu cenu ali hardverski ga napakuju da bude "osetno" bolji od prethodnika. Sad sa 5k rezolucijom, mislim da ova masina ne moze da "zastari" bar 2-3 godine.

Sve u svemu, nakon resavanja problema sa prasinom i ovako lako dostupnim slotovima za promenu rama, masina je odlicna, a koliko vidim Fusion drive se nije uopste lose pokazao. Nije na nivou recimo ovog SSD-a sto imam u MBPR, ali su oni rezultati koje je prikazao u klipu i vise nego dovoljni za vecinu korisnika...

:wave:
 
Super je ta cela priča oko Apple sistema, godinama sam se držao Windowsa-a ali došao je taj trenutak da želim da pređem na iOS+OSX sa Androida+Windowsa :)
Sazreo si :) mislim, poslovno :) kada vreme i produktivnost postanu kritični onda se dešavaju ovakvi prelazi.

A i to razmišljanje "upgrade", "koliko godina će me služiti", "hardver" sam i ja imao u početku ali sam ukapirao da svaka generacija me služi oko 4 godina i da je to i te kako dovoljno (meni).
 
@Gizmo

Kakvi su testirani Logitech zvučnici u odnosu na ugrađene zvučnike - iMac 4K?
 
Ako su i priblizno kao u 5K onda su odlicni. Jedino gde prave problem bude kada je npr. YouTube klip jako tih, ali npr pustanje muzike sa Deezera ili YT je dovoljno glasno i sasvim iznenadjujuce fin zvuk imaju :)
 
Jesu odlični, imaju fin zvuk, ali ne može to da se uporedi sa odvojenim sistemom zvučnika, bilo kojim zapravo, ne samo Z533. Jednostavno nemaju toliku dubinu i bogatstvo zvuka, ipak im nedostaje odvojeni subwoofer, a to je ključna stvar u celoj priči. Niti su uporedivi po glasnoći kad se odvrne ovaj Z533, jednostavno veličina drajvera, vufer, ne možeš protiv fizike :)
 
@Gizmo slazem se za to da ne mogu da se uporede sa odvojenim sistemom zvucnika ali ako ih uporedis sa zvucnicima u takvim resenjima, laptopovima ili cak nekim 2.0 sistemima su iznenadjujuce dobri. Audiofili naravano ce trebati da idu na skuplje resenje :d
 
Tako je, i ja verujem da su najbolji za prostor koji su uspeli da iskoriste. Sa laptopovima svakako ne mogu da se mere, drastično je bolji zvuk na iMac-u, sasvim je moguće i da deru neke jeftinije 2.0 sisteme, ali to nisam koristio tamo još od Pentium 4 kad sam imao, tako i ne znam kako današnji 2.0 sistemi zvuče :) Kao što ljudi pišu po netu, itekako može i bez odvojenog sistema da se koristi iMac, dovoljno je glasno i prilično kvalitetno za normalno korišćenje, ali hoće bolje mora neki 2.1, ne mora to da budu audiofili, i prosečan korisnik će osetiti razliku.
 
@Gizmo ne kazem da prosecan korisnik nece osetiti razliku, vec ce velikoj vecini i ovo biti dovoljno. I ja bih razmisljao o nekom drugom sistemu jer sam delimicno audiofil, ali nesto sto bi vredelo uzeti bi mi zauzelo prostora na radnom stolu (*ebena fizika) tako da je ovo super resenje.
 
Napokon sam kompletirao test za iMac 21.5" 4K, ide ujutru na sajt, izvinjavam se što se čekali toliko, imali smo neke prioritetnije testove. Bacite pogled kad izađe pa javite utiske, ovo mi je prvi test ovog tipa uređaja, obično sam zadužen za mobile+multimediju, hardver ipak nije moja kategorija :)
 
Bio sam u Ušću pre par dana i video sam 21.5" 4k i jedini problem (pored hard diska) je što je ekran male dijagonale, nekako su morali da ubace veći ekran ali ko bi onda kupovao 27"? Navikao sam da mi monitor bude TV od 32" (LA660s) pa mi se sada čini da je svaki monitor mali i da ne bih mogao da se vratim na tako malu dijagonalu.
 
Dopada mi se test. Upravu si kad je koriscenje SSD-a u pitanju. Ja kad sam na obicnom desktopu stavio SSD progledao sam. A sto se ticed ovog iMac ne bih se bunio sa ovom velicinom. Jos samo da nadjem nekog sponzora jer je ovo za mene skupo :(. Voleo bih da mi sledeci pc bude bas ovako nesto. Ako nista onda bar Mac mini.
 
P3 je blago širi od sRGB, ali nije i dalje Wide Gamut. Po trouglu u Calman-u pri merenju kolorimetrom ispada da i nije ništa širi od sRGB trougla, mislim da je nažalost u pitanju samo marketing.

@Zuba1970

Drago mi je :) Definitivno mora barem Fusion Drive ako ne može baš SSD, ja na hackintoshu na svojoj konfi furam sa SSD-om i El Capitan prosto leti. Inače, zeznuh linkovanje na velike fotke, sad vidim da na pola fotografija nisam ubacio linkove, ispravio sam pa ako vas je zanimala neka fotka pobliže, možete sad da pogledate :)
 
Gizmo, šta bi sa testiranjem 4K video materijala, da vidimo zauzeće procesora...?
 
Zašto te to toliko zanima? :) Žvaće 4K reprodukciju bez problema, ne vidim zašto ne bi, dovoljno je jak za takve stvari.
 
Svidja mi se sto je slot za SD karticu pozadi. 100% mi se desilo da slucajno gurnem karticu u prorez za DVD i onda kuku lele dok je izvadim. Ne svidja mi se sto nema vise DVD jer ima na stotine DVD-a sa arhivama.
 
Cirkus. Moja konfiguracija desktop računara je jača u svakom pogledu od ovog Epl sokoćala. Jači procesor, duplo više RAM-a, SSD od 256 GB plus HDD od 1 TB ali na 7.200 rpm a o grafičkoj bolje i da ne pričam. Jedino moj monitor ima rezoluciju 1440p na 25 inča mada ne verujem da je tu neka velika razlika u korist Epla. Ja sam to platio oko 140.000 sa sve Logitech bežičnim mišom, tastaturom i zvučnicima. I šta sad...nacrtana načeta jabuka vredi 700 evra? Teško :)
 
Kako nije wide gamut?Lepo pise p3 display.
3.1GHz Processor 1TB Storage
3.1GHz quad-core Intel Core i5 processor
Turbo Boost up to 3.6GHz
8GB of onboard memory, configurable up to 16GB
1TB hard drive1
Intel Iris Pro Graphics 6200
Retina 4K 4096-by-2304 P3 display
 
Cirkus. Moja konfiguracija desktop računara je jača u svakom pogledu od ovog Epl sokoćala. Jači procesor, duplo više RAM-a, SSD od 256 GB plus HDD od 1 TB ali na 7.200 rpm a o grafičkoj bolje i da ne pričam. Jedino moj monitor ima rezoluciju 1440p na 25 inča mada ne verujem da je tu neka velika razlika u korist Epla. Ja sam to platio oko 140.000 sa sve Logitech bežičnim mišom, tastaturom i zvučnicima. I šta sad...nacrtana načeta jabuka vredi 700 evra? Teško :)

Meni nikada neće biti jasno zašto moderacija ne briše ovakav sadržaj koji je totalni off.

Evo na primer ja ću da napišem da sam kupio isti takav računar polovan kao što ti imaš i da sam platio duplo manje. Primera radi tvoj računar vredi 1000 evra a ja sam polovan platio 500. Da li tvoj računar sa sve Logitech mišom, tastaturom i zvučnicima vredi 1000 evra? Ne, već 500. A u nekoj trećoj zemlji poput Kine Pera će da kupi za 300, a vremenom će taj računar da ima toliku vrednost da će da se šalje na recikliranje, zašto si kupovao računar koji ne vredi ni jedan dinar?
 
Cirkus. Moja konfiguracija desktop računara je jača u svakom pogledu od ovog Epl sokoćala. Jači procesor, duplo više RAM-a, SSD od 256 GB plus HDD od 1 TB ali na 7.200 rpm a o grafičkoj bolje i da ne pričam. Jedino moj monitor ima rezoluciju 1440p na 25 inča mada ne verujem da je tu neka velika razlika u korist Epla. Ja sam to platio oko 140.000 sa sve Logitech bežičnim mišom, tastaturom i zvučnicima. I šta sad...nacrtana načeta jabuka vredi 700 evra? Teško :)

Pobedio si sa komentarom. Idi napisi to i u mailu Tim Cook-u direktno i objavi na svim forumima. Verujem da svi mi koji se bavimo IT-em vec vise godina nismo upoznati sa cenama i kupujemo to zbog zagrizene jabuke... Otvorio si mi oci :d
 
Da pokušam ja da mu objasnim,mac jednostavno radi.Konfiguracija je nebitna.

Kad se samo setim ovih komentara pre jedno 3,4 godine,a vezani su tad bili za iphone.

Sad ko nema iphone,taj nema telefon.

Nadam se da će uskoro tako biti i sa macovima,odnosno da će više nas moći to sebi da priušti.

Mislio sam da uzmem sebi ovaj imac,al mi se ne sviđa integrisana memorija,pošto imam u miniju 16gb koje bih rado tamo prebacio :)
 
Napokon sam kompletirao test za iMac 21.5" 4K, ide ujutru na sajt, izvinjavam se što se čekali toliko, imali smo neke prioritetnije testove. Bacite pogled kad izađe pa javite utiske, ovo mi je prvi test ovog tipa uređaja, obično sam zadužen za mobile+multimediju, hardver ipak nije moja kategorija :)

Još nisam stigao da pročitam. Javljam utiske uskoro.

Cirkus. Moja konfiguracija desktop računara je jača u svakom pogledu od ovog Epl sokoćala. Jači procesor, duplo više RAM-a, SSD od 256 GB plus HDD od 1 TB ali na 7.200 rpm a o grafičkoj bolje i da ne pričam. Jedino moj monitor ima rezoluciju 1440p na 25 inča mada ne verujem da je tu neka velika razlika u korist Epla. Ja sam to platio oko 140.000 sa sve Logitech bežičnim mišom, tastaturom i zvučnicima. I šta sad...nacrtana načeta jabuka vredi 700 evra? Teško :)

Ja ovo slušam svaki dan :)
Sigurno nikada nije koristio Mac duže vreme inače ne bi tako pisao.
 
@Gizmo: lepo urađeno, definitivno radiš najbolje reviewe na Benchu :)
Očekujemo još test novog MacBooka ;)

Hvala, hvala :) Biće, kad tačno, nisam siguran.

To stoji ali ima nas koji volimo video klip uz review :)

Sećaš se da smo imali video uz većinu uređaja na testu, ali kolega više ne radi sa nama, pa nemamo uslova. Ja bih rado snimao, ali mi je osvetljenje nikakvo, niti imam fluidnu glavu, slajder, pa čak i prostora da mogu da snimim nešto. Biće u narednom periodu, planiramo neki studio za ovakve namene, a ja ganjam još neku opremu, pa će biti više videa uskoro. Nadam se da vam se barem fotke dopadaju :)
 
Aha...upao sam u leglo fEnova Epl-a i blaženopočivšeg gosn Džobsa. Izvinjavam se i neću vas više ometati u voršipovanju :)
 
Sad ko nema iphone,taj nema telefon.

Zanimljivo, prvi put čujem da je samo iphone telefon. :d

Jeste da je već sigurno prežvakano, ali stvarno hladan tuš kad sam došao do poslednje strane opisa, 220k+ za "najslabiju i najjeftiniju varijantu u ponudi", brutalno skupo. :(
 
Vrlo visoka cena za iMac kod nas, u Italiji gde je nama najblizi Apple store je 1730€ sa porezom, koji je moguće refundirati.
 
Vrlo visoka cena za iMac kod nas, u Italiji gde je nama najblizi Apple store je 1730€ sa porezom, koji je moguće refundirati.

Sto je 207.000 i moguce ga je refundirati, ali isto tako moras platiti porez prilikom uvoza u Srbiju tako da te na kraju izadje isto ili cak skuplje. Nije to iPhone pa da ga probas prosvercovati...
 
Aha...upao sam u leglo fEnova Epl-a i blaženopočivšeg gosn Džobsa. Izvinjavam se i neću vas više ometati u voršipovanju :)
To što neko više ceni kompletan proizvod "koji radi" ne znači da je fan. Niko ti ne brani da budeš i ti fan "skapanih sokoćala", "uradi sam" i meriš čiji je veći... kapacitet diska i procesorska frekvencija u toj sekciji foruma.
 
Nazad
Vrh Dno