Šta je novo?

Novi 4K & 5K iMac, Magic Keyboard, Magic Mouse 2 and Magic Trackpad 2

Prašina je sada na nivou statističke greške. Jako malo ih ima u odnosu na starije generacije.

Ali je ima, ni blizu često kao ranije, ali je ima... pogledaj kada budeš bio u Delta City u iLike prodavnici iMac27, da vidiš šta je prašine u njegovom ekranu.
 
Gledam ih ja svaki dan :)
P.S. iLike više ne postoji.
 
Не бих се сложио да су ђаво скупи, чак и ови са 60Hz су постали далеко јефтинији него раније па их сада имаш већ за 500е са 23-24" дијагоналом и 4к резолуцијом.
5к је тотално друга прича...

Nisam nesto gledao od kad sam uzeo Retinu 27. Ti od 500 a nisu valjda to oni sa raspad TN panelima?
 
Nisu, evo primera za 500 evra:

DELL P2415Q

Panel Type, Surface:
In-plane switching (IPS)
Optimal resolution:
3840 x 2160 at 60 Hz
 
Тај баш ја и имам, врхунски је монитор. Само ја сам га узео чим се појавио код нас и био је мало скупљи него што је сада, типа 600-650е.
 
Ja sam licno prodao imac 27micu , srecom pa sam imao apple care pa sam mogao da ga prodam zbog problema sa prasinom. Posto samo jednom jelte menjaju ekran ... Kupio desktop PC opet i ne zalim se uopste ... Naprotiv ...
 
new4kimacteardown.jpg


First, the teardown found that the new iMac's 4K display is manufactured by LG. The new display is DCI-P3, which features a wider color gamut than the more standard sRGB. The new iMac is one of the few devices that allows consumers to experience the new display technology.

Apple has also removed the empty PCIe SSD slot that was featured in the late 2013 iMac, which means that do-it-yourself upgraders won't be able to upgrade their machine easily. In 2012, Apple featured empty solder pads where the SSD slot would go, but in 2013 added an empty SSD slot. iFixit notes that users who want to add a Fusion Drive will either have to configure it at purchase or solder it on themselves.

Overall, iFixit gave the new 21.5-inch iMac a repairability score of 1 out of 10, which means that the new desktop computer is extremely difficult to repair. Like other iMacs, the soldered-on CPU, logic board and fused-together glass and Retina Display contribute to how difficult the new desktop is to repair.
 
Voleo bih da se dokopam jednog za test, najvise me zanima kakav je taj LG-ev Wide Gamut ekran, tacno da ispitam kolorimetrom koliko je precizan u odnosu na ostale 4K monitore koje sam testirao.
 
To može da se organizuje.
 
:) svaka cast Mikenzi. Stvarno je osvezenje sto si tu.
 
Lepo je kad na forumu postoji zastupnik firme i opušteno komunicira sa učesnicima teme, trebalo bi češće to da viđamo i kod drugih firmi. Mikenziyu, šaljem ti PM da se dogovorimo, ne znam da li znaš, ali ja sam zaposlen u Benchmarku, pa bi to bio i zvaničan test.
 
Nije problem nikakav.
 
Stigao iMac 21.5" 4K na test, zahvaljujem se mikenziyu što je pogurao saradnju, zaista nam fali taj prikaz Apple uređaja na sajtu već godinama. Tu je i novi Macbook 12" Retina, kasnije ću da postavim par fotki u odgovarajućim temama da vidite kako to izgleda na stolu. Kao i uvek, otvoren sam za pitanja i zahteve šta biste želeli da proverim.
 
svaki ekran moze da bude "retina" sve zavisi sa koje se dalje gleda :)
 
Kao i uvek, otvoren sam za pitanja i zahteve šta biste želeli da proverim.

Poz,

1. da li imaš još neki iMac sa fjužn drajvom ili ssd-om da napraviš poređenje?
2. da li možeš da instaliraš neke "ogromne" programe da vidimo kako funkcionišu sa sporim hardom tipa Logic, Adobe pakete, da otvoriš brauzer sa dvadesetak tabova ima li seckanja pri skrolovanju i slično.

Radi se o tome da na Mac mini-ju 1.4, 4GB rama, 500GB harda sistem koči/laguje, kada se ubaci ssd vidi se da kočnica nije ni procesor, ni memorija, već hard disk. Najslabija karika ovog iMaca je bojim se hard disk tako da bi bilo lepo da ako imaš izdvojiš vremena pa da testiraš sistem kada se malo optereti.

Bez ljutnje ali svi znamo kako izgleda iMac, na netu za bilo koji iMac ima gomila slika, video klipova unboxinga, po radnjama ljudi mogu da vide uživo i da pokrenu osnovne programe, ima vieo tutorijala brzine podizanja sistema i slično, mislim da je važnije kako se sistem ponaša, vidi kako se ponaša kada pustiš par klipova u 4K, imaš neke serije na ipt-u u ultra hd pa možeš i to da testiraš pa da vidimo kako se ponaša ta Intel integruša pri puštanju 4k filmova, zatim koliko je zauzeće procesora/memorije pri puštanju x265.

:wave:
 
Koristim duže vreme svoj hackintosh koji je zapravo konfiguracija iz potpisa, tu imam Samsungov 840 250GB SSD, i odmah mogu da ti kažem da sa njim radi fenomenalno, a boot time mi je ispod 10 sekundi na El Capitan.

Naravno, i planiram da instaliram neke veće programe koje koristim, kao što su recimo Lightroom, Photoshop, Premiere Pro, staviću i Final Cut Pro X da ga isprobam.

Razumljivo, ovo za fotke sam mislio radi reda tek da vidite, a naravno da sam mislio na neko ozbiljnije testiranje, zato sam i dao predlog da vidim šta vas sve zanima. Imam high bitrate 4K materijal koji inače koristim za testove 4K televizora, ideja i jeste da se isproba sav taj 4K content i kako radi, planiram svakako da ga bacim na muke, pa javljam kako sve to deluje u praksi. Nisam ga još uvek raspakovao, treba da pripremim sto, a i igram se malo sa Macbook Retinom, prosto je neverovatno šta su spakovali u ovoliko tanak laptop, impresivno :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da imam i sa Fusion drive-om ali 2014 iMac 27 Retinu. Moram da proverim.
 
Evo me nakon jednog ipo dana korišćenja i odmah mogu da potvrdim ono što se priča na internetu - definitivno gledajte da uzmete varijantu sa Fusion drajvom. Boot vreme stvarno nije dobro na 5400RPM HDD-u, i meni je zaista fascinantno da neko u 2015-oj odluči da ostavi mogućnost odabira ovakve komponente kao OS drajv. Pošto imam prilike da uporedo koristim ovaj iMac sa 1TB 5400RPM drajvom i MacBook 12" Retinu sa 256GB NAND Flash-om pa mogu i da ih direktno uporedim. Instalirao sam i aplikacije koje sam pomenuo u prethodnom postu, i evo nekih rezultata testiranja:

iMac 21.5" 4K:

Boot vreme - 54.90 sec

Lightroom - prvo pokretanje 33.71 sec, drugo pokretanje 5.46 sec

Photoshop - prvo pokretanje 18.10 sec, drugo pokretanje 3.96 sec

Premiere Pro - prvo pokretanje 19.16 sec, drugo pokretanje 6.35 sec

Final Cut Pro X - prvo pokretanje 22.44 sec, drugo pokretanje 3.22 sec


MacBook 12" Retina:

Boot vreme - 15.80 sec

Lightroom - prvo pokretanje 5.34 sec, drugo pokretanje 4.45 sec

Photoshop - prvo pokretanje 7.56 sec, drugo pokretanje 6.15 sec

Premiere Pro - prvo pokretanje 17.15 sec, drugo pokretanje 14.84 sec

Final Cut Pro X - prvo pokretanje 5.58 sec, drugo pokretanje 3.94 sec


Zanimljivi su mi rezultati, provrteo sam ih više puta i otprilike se dobijaju slične vrednosti. Vidi se da kada se prvi put pokreću nakon reboot-a, programima na iMac-u treba dosta dugo da se podignu sa 5400RPM HDD-om. Ipak, kada zatvoriš program pa ga otvoriš drugi put, drastično je brži loading, pošto ih sigurno drži negde u kešu. Sa druge strane, sa NAND-om na MacBook-u Boot je drastično brži taj inicijalni loading, ali drugi put kad ih podižeš i nije neka velika razlika, a kao što vidite iMac ih u nekim slučajevima kada je drugo pokretanje u pitanju otvara i brže nego Macbook.

Probao sam 4K video materijal na iMac-u, skinuo sam Survivor film u 2160p, to je neki upscalovani BluRay i tu nema nikakvih problema, lako izlazi na kraj sa 4K u VLC-u. Isto važi i za YouTube 4K klipove, lepo to radi. Sutra ću da vidim da instaliram Blackmagic pa da javim i tačne brzine čitanja i upisa na ovom 5400RPM HDD-u. Evo i jedna fotka za kraj, lepo čuči na mom belom stolu, samo bih ja verovatno išao na 27" varijantu, navikao sam na svoj 27-inčni monitor pa mi ovo deluje malo :) Slobodno pišite šta još želite da isprobam.


iMac 21.5" 4K + MacBook 12" Retina
 
Kakvi su utisci za novu tastaturu (iMac) ako si koristio ranije staru pa da uporediš?
 
Zaboravih da pitam u radu da li se primeti da je 5400RPM sporiji od SSD-a, konkretno otvori na laptopu i iMac-u brauzer sa desetak tabova i neka budu istog sadržaja, prvi neka bude foruum.benchmark.rs, drugi apple.com, treći društvene mreže, četvrti, neke vesti i još par sajtova i kada naiđeš na deseti tada vidi i na jednom i na drugom pri skrolovanju, učitavanju da sli secka/koči i slično.

Probaj i da napraviš više virtuelnih ekrana i na jednom da bude mail, na drugom Photoshop, na trećem Safari itd. pa vidi da li se lagano prebacuje sa ekrana na ekran pa se opet vratiš na Safari pa skroluješ, pa još jedan tab otvoriš da vidiš koliko brzo učitava, kapiraš već - da mu napraviš jedan stres test kako bi video u realnom radu da li išta secka/koči/zastajkuje/laguje (kako god hoćeš da nazoveš) ili sve ide fluidno kao da ima SSD ili Fusion drive. Jednostavno zaboraviš šta ima ispod haube i kao da te neko pita da li je unutra SSD/Fusion/standardan hard 2.5" od 5400 obrtaja ili standardan hard 3.5" od 10.000 obrtaja, počneš da ga vrtiš par minuta da vidiš i daš konačnu odluku koliko je to u praksi brže/sporije od SSD-a.
 
Novi 4K & 5K iMac, Magic Keyboard, Magic Mouse 2 and Magic Trackpad 2

Apple kao da se obavezao jos 1995. god da povlaci 5400RPM hdd-ove do treceg kvartala 2019. godine
 
Gizmo, da li možeš ako je kod tebe iMac da proveriš jednu caku, probaj da povežeš žičano tastaturu (kao da puniš) i isključiš blutut. Da li se tada ponaša kao žičana tastatura i može da radi bez bežične konekcije, ne pitaj me zašto sam ovo pitao :D
 
@mikenziyu

Da li može da se menja hard na novom 21.5" Retina za SSD kasnije ili su napravili neku caku da mora u startu da se odradi BTO?
 
Gizmo, da li možeš ako je kod tebe iMac da proveriš jednu caku, probaj da povežeš žičano tastaturu (kao da puniš) i isključiš blutut. Da li se tada ponaša kao žičana tastatura i može da radi bez bežične konekcije, ne pitaj me zašto sam ovo pitao :D

Evo probao sam malopre, može tako sa kablom neuparena preko BT da radi.
 
Može, ali je bolje poručiti BTO recimo samo sa SSD-om i onda kasnije ubaciti 2.5inch SSD.
Ovde ne može da se menja i dodaje RAM, to je bitno naglasiti
 
Hvala drugari ;)

:wave:
 
Odličan, ja se baš razmišljam da li da prodam svoju konfiguraciju i monitor i pređem na iMac, mnogo slabo praktikujem gejming u poslednje vreme pa razmišljam da li ima smisla da ostanem na Windowsu. Prvo sam mislio da li ići na neki 2013 iMac, ali opet nemam taj skok u rezoluciji koji mi lepo dođe, opet bih tad ostao na 2560x1440. Ovako 5K je prilično dobar pomak unapred i dovoljan je za svu foto/video obradu koju radim. Opet, nekako razmišljam praktičnost upgrade-a komponenta koju imam sad sa desktopom, tu imam blagih premišljanja koliko će mi 5K godina služiti, ali mislim da je to ok, može kroz x godina da se proda postojeći iMac i uzme nešto jače baš ako zatreba u procesorskom/grafičkom smislu, ali opet ne mislim da će hardver u narednim godinama nešto drastično da se menja.

Šta znam, i ta tranzicija sa Windowsa na OSX, opet bih morao da se prilagodim, ali evo već neko vreme ne palim uopšte svoj komp dok su mi iMac 21.5" 4K i MacBook 12" Retina na testu, a to što sam koristio OSX na Hackintoshu povremeno već nekoliko godina unazad mi isto pomaže. Super je ta cela priča oko Apple sistema, godinama sam se držao Windowsa-a ali došao je taj trenutak da želim da pređem na iOS+OSX sa Androida+Windowsa :)
 
Nazad
Vrh Dno