Šta je novo?

Novi 4K & 5K iMac, Magic Keyboard, Magic Mouse 2 and Magic Trackpad 2

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,944
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
1.jpg


2.jpg


Ja sam čekao da vidim šta će da urade po pitanju Mac mini-ja 4K na 60Hz ili iMac-a Retina ali smešni su više sa početnom konfiguracijom gde ubacuju klasičan hard disk umesto SSD-a ili Fusion drive-a. Isto tako (govorim o 21.5" 4K) nema ni u BTO varijanti neintegrisana grafika.
 
Poslednja izmena:
Nema USB-C, nema Thunderbolt 3, tastatura "ne sija", uopšte ne slušaju šta potrošači žele već na kašičicu daju upgrade po višim cenama kada god izađe novi model.

Očekujem sledeće godine revoluciju iMac sa mat ekranom a onda će glossy da vrate nakon godinu dana po 100$ višoj ceni zato što je ipak glossy fancy :d
 
Poslednja izmena:
Не верујем да ће бити у понуди "мат" из простог разлога како праве екране за iMac-oве.

То речено... генерално не могу да скапирам да у машинама од 1500 и више евра они и даље гурају HDD, заиста не могу.
 
Не верујем да ће бити у понуди "мат" из простог разлога како праве екране за iMac-oве.

Ma dobro, ja to navodim kao primer koliko su zaglibili sa onim što korisnici žele i onim što Apple nudi. Ja lično od njih očekujem svake godine sve najmodernije/najnovije/najtanje/najtiše... kada već po ogromnim cenama nude svoje proizvode, ali oni se uštekaju za sve najmodernije tehnologije i samo bup, evo cene pa izvolite, ali uvek ispadne računica da ako želiš normalan iMac moraš da ideš na BTO umesto da za 1.500 evra dobiješ i integrisanu i neintegrisanu grafiku i ssd i USB-C ali oni to sve izostave pa da prodaješ svoj iMac sledeće godine i da doplaćuješ za novi i vrtiš se u krug umesto kada izdvajaš keš da dobiješ ekstra mašinu koju nećeš menjati godinama.
 
Inače, kada se pogleda cena 21.5" je stvarno preskup s obzirom da 27" koji je skuplji 300$ pored znatno veće dijagonale ima i bolju grafiku, ali to je ona politika dodaj još malo pa ćeš imati i Fusion pa još malo i tako u nedogled.
 
[YOUTUBE]4jbnxP4hp4o[/YOUTUBE]
 
Obzirom da kod nas 4k monitor sa 30Hz kosta kao djavo, $1499 za 4k i to super kvaliteta + ok konfiguracija, magic mouse + keyboard je vise nego dobra cena, akko(da, 2 slova k - ko razume shvatice :d ) vam ne treba vise RAM-a (nadam se da nije zalemljen pa onda i ne bi bio toliki problem).
 
nije toliko bitan ram koliko je hard disk koji je prespor, imao sam na miniju i znam šta pričam, sistem uz ssd prodiše.
 
...tako da uvek pada u vodu i 100 giga rama i 8k ekran i OS X kada uvek zeznu u osnovim konfiguracijama tako da cena od 1.500$ nije merodavna već se gleda ona sledeća skuplja.

Edit: a sledeća je BTO tako da su namerno iskomplikovali sa 21.5" kako bi se kupovao 27". Pametno i bezobrazno.
 
Poslednja izmena:
nije toliko bitan ram koliko je hard disk koji je prespor, imao sam na miniju i znam šta pričam, sistem uz ssd prodiše.
Pa sad, sve je diskutabilno - slazem se delimicno sa izjavom :)

Vozenje OSX-a bez SSD-a je nehumano.
Ja ga vozim sa SSD na MacBook Pro, i sa Fusion Drive na iMac i iskreno da ti kazem, retko kada se vidi razlika. Sam OS X sasvim fino odredjuje kada ce koristiti SSD deo hybrid storage-a.
 
Obzirom da kod nas 4k monitor sa 30Hz kosta kao djavo, $1499 za 4k i to super kvaliteta + ok konfiguracija, magic mouse + keyboard je vise nego dobra cena, akko(da, 2 slova k - ko razume shvatice :d ) vam ne treba vise RAM-a (nadam se da nije zalemljen pa onda i ne bi bio toliki problem).

Zalemljen je RAM. Nema naknadnog dodavanja
 
A sta donosi novo trackpad 2?
 

Da nije zalemljen iskreno ne bih razumeo ljude koji kupe PC a nije za gaming pored ove masine. Ovako je samo malo losija kupovina - ko se ne bavi devom, photo/video editing, design, 8GB bi trebalo da bude sasvim dovoljno. Ja na svoje obe main masine (iMac R i MacBook Pro) imam po 8GB pa ok rade i kad pootvaras safari, Xcode, Sublime, Photoshop, Affinity. Jedini problem sa RAM sam doziveo kada sam imao otvorenih 60 tabova u chrome :d
 
Sada sam pogledao kako izgleda zamena hard diska na iMac 27" Retini i ono je šou koliko ima koraka. Hard disk je stvar koja može bilo kada da otkaže (govorim o klasičnom hard disku) tako da su trebali ipak da omoguće da se lako zameni kao što može memorija na 27". Mislio sam kada bi se kupila Retina 21.5" pošto vidim da ima mogućnost da se zameni hard (nije zalemljen :d) pa da se naknadno zameni hard sa nekim ssd-om ali u servisu će takvu stvar naplatiti sigurno mnogo love a u kućnoj varijanti ne bih se usudio da sam menjam.
 
za photo/video editing je 8GB sasvim ok... cak sa 4K video ni fusion drive nije problem, radi real time fcpx... ne cujem ni da se nesto dizajneri zale preterano na ram, vise nervira ta pilicarska prica da te teraju da potrosis jos nekoliko stotina dolara...
 
Niko ne kaze da 8gb nije ok, nego bi bilo u redu da mozes po potrebi za dve - tri godine da dodas ram ako zatreba ...
 
stvarno? :d

nama bi to bilo ok, ali apple onda ne bi za 2-3 godine prodao jos jedan iMac, a to im je ipak cilj, ne da nama udovolje ;)
 
za photo/video editing je 8GB sasvim ok... cak sa 4K video ni fusion drive nije problem, radi real time fcpx... ne cujem ni da se nesto dizajneri zale preterano na ram, vise nervira ta pilicarska prica da te teraju da potrosis jos nekoliko stotina dolara...

Niko ne kaze da 8gb nije ok, nego bi bilo u redu da mozes po potrebi za dve - tri godine da dodas ram ako zatreba ...

Upravo ovo sam govorio - znaci i meni trenutno 8GB radi posao, ali za 2, 3 godine ko zna, mada iskreno nema trenda porasta potrosnje RAM-a kod aplikacija poslednjih godina, cak su sve vise optimizovane (a i OS-evi). Isto Apple radi i sa MB, ali meni to ne predstavlja problem, jer MB ipak planiram da menjam na trogodisnjem nivou, ali iMac ipak... Hm... Mixed feelings, ali kontam da cu uzeti ipak jos jedan da pravi drustvo svom starijem bratu od 27. :)
 
Kad si ljubitelj Apple proizvoda :) Uzećeš da imaš dva iMac-a na stolu ili?
 
Drugi za devojku, da zameni PC :)
 
Obzirom da kod nas 4k monitor sa 30Hz kosta kao djavo, $1499 za 4k i to super kvaliteta + ok konfiguracija, magic mouse + keyboard je vise nego dobra cena, akko(da, 2 slova k - ko razume shvatice :d ) vam ne treba vise RAM-a (nadam se da nije zalemljen pa onda i ne bi bio toliki problem).

Не бих се сложио да су ђаво скупи, чак и ови са 60Hz су постали далеко јефтинији него раније па их сада имаш већ за 500е са 23-24" дијагоналом и 4к резолуцијом.
5к је тотално друга прича...
 
Мене управо чека то наручивање BTO конфигурације јер бих узимао са i7 и јачом графиком (под условом да нема проблема са прегревањем и падом перформанси) као код садашње 295х.
Као што је Нитро написао, то је машина на 3+ године... само је смор то чекање од месец дана да ти испоруче машину.
 
I jos uvek ostaje pitanje da li su se izborili sa prasinom.
 
Prašina je sada na nivou statističke greške. Jako malo ih ima u odnosu na starije generacije.
 
Nazad
Vrh Dno