Šta je novo?

Povezivanje SBB i jos dva routera na ispravan nacin?

Zivija

Slavan
Učlanjen(a)
31.10.2006
Poruke
27
Poena
304
Pozdrav,

zbog specificnosti upotrebe, za ovaj poduhvat su koriscena tri routera. Jedan SBB-ov, i 2 TP-LINK 740n routera. Moja ideja kako bi ovo funkcionisalo je ovakva:

- na SBB routeru bih iskljucio wireless, i iskljucio DHCP, i otvorio jednu DMZ adresu koja bi isla u WAN port prvog TP linka. Fakticki, od njega pravim samo modem. Adresa 192.168.0.1

- TP-LINK 1 bi se u ovom slucaju ponasao kao glavni router, statickom adresom povezan na SBB. Na njemu bi bio omogucen wifi, i svi LAN racunari bi se kacili direktno na njega. Adresa 192.168.1.1

- TP-LINK 2 bi se koristio iskljucivo kao wifi router koji bi pokrivao sprat. Adresa 192.168.2.1

Pitanje je da li bi trebalo na nesto posebno obratiti paznju prilokom ove konfiguracije, i da li nesto treba menjati?

Hvala unapred,
 
Poslednja izmena:
Ne bi trebalo da ima problema sa tom kombinacijom ali je mozda bolja druga kombinacija: oba TP-Link rutera na SBB-ov ruter i to jedan preko DMZ adrese (ruter samo za WIFI) i drugi preko IP-Passthrough (za WIFI i ostale racunare).

IP Pass-through.jpg
 
Zašto bi radio još jedan NAT na TP-Link 2? Koristi TP-Link 2 samo kao access point tako što ćeš kabl koji ide iz LAN porta TP-link 1 ubosti u LAN (a ne WAN) port na TP-Link 2. Samo prethodno isključi DHCP na TP-link 2 i stavi mu adresu iz istog subnet-a kao i LAN strana TP-Link-a 1, na primer 192.168.1.2.

Ili iz nekog razloga baš imaš potrebu da napraviš mrežu sa dva subneta?
 
Зар није најлакше да повеже рутере по LAN портовима, само СББ-овом остави DHCP а свакоме додели адресу из опсега првог? Онда ће да раде као обични бежични свичеви а све се подешава на првом. Ако иде на WAN портове, биће ту доста посла око подешавања.
 
Hvala na odgovorima. SBB bih ipak ostavio samo kao kao modem, bez DHCP (nemam neki odredjen razlog, ali nemam ni neka preterano dobra iskustva sa njim).
Pojavila se potreba i za trecim routerom koji ce pokrivati prizemlje, tako da ce trebati 3 TP-LINK-a.

Ne treba mi double NAT, pa sam se odlucio za ovu varijantu sto je peca89 preporucio. Znaci:

- SBB ce biti modem, bez DHCP (192.168.0.1)
- TP-LINK 1 ce biti glavni roturer, sa upaljenim i wifi i DHCP (192.168.1.1)
- TP-LINK 2 ce se koristiti kao "switch", kabel iz prvog ide ovde u LAN, i DHCP je iskljucen. (192.168.1.2)
- TP-LINK 3 - ovde bi mi trebao savet. Da li i njega mogu na isti nacin kao i dvojku? Znaci iz prvog da ide ovde u LAN, i da je DHCP iskljucen? (192.168.1.3?)

P.S. ne verujem da ce se kaciti neki ogroman broj klijenata, ali da li je savet da na prvom TP-LINK-u stavim veci opseg za DHCP (trenutno je 100-199)?
P.S. 2 - da li pravi neku razliku ako odredim Adress reservation za drugi i treci router na prvom?

Hvala puno,
 
Poslednja izmena:
- TP-LINK 3 - ovde bi mi trebao savet. Da li i njega mogu na isti nacin kao i dvojku? Znaci iz prvog da ide ovde u LAN, i da je DHCP iskljucen? (192.168.1.3?)

Da

P.S. ne verujem da ce se kaciti neki ogroman broj klijenata, ali da li je savet da na prvom TP-LINK-u stavim veci opseg za DHCP (trenutno je 100-199)?
Nema potrebe. Svaki od tih TP-Linkova će se zaglupeti pre nego što se nakači i mnogo manje od tih 100 korisnika. Čak i ako imaš mnogo žičnih korisnika, taj opseg ti je dovoljan
P.S. 2 - da li pravi neku razliku ako odredim Adress reservation za drugi i treci router na prvom?
Hvala puno,
Adress reservation ima smisla samo u DHCP opsegu adresa. Znaci da DHCP uređaju sa poznatom MAC adresom daje uvek istu adresu, a tu adresu nece dati nikome drugom. Obzirom da si drugom i trecem TP-linku zakucao fiksnu adresu izvan DHCP opsega dodele, address reservation nema smisla.
 
Na zalost, ovo i ne funkcionise bas kako treba. Vrlo cesto se veza zaglupi, wifi nakacen, ali nema protoka, ili trazi sifri, pa can't join. Restart svih routera resi stvar. Uglavnom, cim se nakaci 20+ klijenata na wifi, krecu problemi. Samo dva su uvek nakacena zicno, i na njima nema problema. Da li je do 740n? Treba li uzeti ozbiljnije routere, da bi ovo funkcionisalo? Hvala
 
Imam slican problem i treba mi savet,

Imam Cisco SBB-ov modem koji ima wifi i telefon se povezuje na njega
TP-Link 740 ruter
TP-Link 743 ruter i ap

Trenutno je konfiguracija takva da imam 3 mreze (mreza,mreza1,mreza2)

SBB (Lan ->) TP-Link 740 (Wifi ->) TP-Link 743, jer mi se 743 ponasa kao AP i ruter



Interesuje me, da li postoji mogucnost da sve tri mreze spojim u jednu, i da li postoji jos neka solucija da reorganizujem mrezu.
 
Ne znam da li si resio problem ali mislim da ovo ne moze sa sbb-ovim HG. Ne moze da se odradi bridge.
 
Na zalost, ovo i ne funkcionise bas kako treba. Vrlo cesto se veza zaglupi, wifi nakacen, ali nema protoka, ili trazi sifri, pa can't join. Restart svih routera resi stvar. Uglavnom, cim se nakaci 20+ klijenata na wifi, krecu problemi. Samo dva su uvek nakacena zicno, i na njima nema problema. Da li je do 740n? Treba li uzeti ozbiljnije routere, da bi ovo funkcionisalo? Hvala

Evo I meni je zapala ista ovakva kombinacija koja treba da se odradi, pa da ne otvaram novo kad je identicna situacija u pitanju.
Covek je sam uzeo 3 x Tp link 740 da se poveze na Sbb-ov HG. Naravno, 740 je po meni veoma los za ozbiljniju mrezu ali ovde gde ja to radim je u pitanju bukvalno po nekoliko telefona na svakom ruteru I mislim da ce to izgurati da radi kako treba. Cak bi I povezao sistem kao sto je opisano u prvom postu jer ima smisla.
Ako neko ima bolju ideju, neka javi :)
 
Sto se tice ovog Sbb-ovog HG, nema tu sta mnogo da se uradi. Onog momenta kad mu ugasim dhcp ne daje vise net.
Nesto mi smrdi da je ovaj modem mnogo ogranicen po pitanju opcija i da ne moze tu mnogo stvari da se menja.
Secam se da sam u pocetku i za kamere uzalud prosledjivao portove, on zapamti u sebi ali nista generalno ne odradi.

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk
 
Taj njihov HG je da ga baciš u vatru onog momenta kada ti ga donesu :smash:
 
Nazalost , kod kuce imam CBN wifi od Ikoma i na njemu mozes da radis sta god pozelis, cak i bridge ali i tome ce doci kraj kad budu menjali svima modeme za taj cisco HG, zbog njihovog svetog Unify-a

Sent from my HTC One_E8 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno