Šta je novo?

Airport Extreme

Menjao je kabl i onu spojnicu ako se tako zove, i nameštao nešto u razvodnoj kutiji u zgradu.

E sad, na speedtestu je situacija ista, međutim na ovom ratelovom testu - sve je super.

Nettest.ratel.rs

Ono što hoću da kažem je da je možda jednostavno do speedtesta, jer je tu situacija nepromenjena, a ja ranije nisam proveravao na ratelovoj stranici.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
U sustini ti nisi proverio sam net da li ti uopste radi kako treba. Pa ti si govorio da ti je 100 bio dok nisi spojio AE?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne, ne - net je na kablu radio kako treba. Ja sam wifi brzinu proveravao samo preko speedtest aplikacije, i tu su bili loši rezultati.

U međuvremenu je i sam net počeo da zeza, pa su i rezultati preko kabla takođe bili loši.

Danas se samo pogodilo da sam obavio još jednu vrstu testa kad su kao otklonili te smetnje i zato kažem - speedtest je i dalje isti (loš), no ovaj ratel test pokazuje drugačije (bolje) rezultate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa ako ti do ratel servera prolazi ok ocigledno nije do rutera vec je problem kod sbb...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sad je i speed test kako treba, malo me sramota šta je bilo :D

Kako bih unificirao rezultate, izabrao sam sbbov server za sve uređaje kao reper. I sad šaltam kroz servere, ubedljivo je najsporiji.

Tako da hvala svima što ste bili uz mene i moje muke :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovako. Uzeo sam airpot extreme 5th gen danas. A1408. Do pre par dana nisam imao kontakt niti ideju da cu kupiti nesto od Apple rutera, ali sam na preporuku ljudi sa ovog foruma odlucio da uzmem ovo. Kao sto rekoh, danas mi je stigao ruter. Povezao sam ga i malo konfigurisao i testirao i ovo su moje prve impresije. Prvo sto me je jako razocaralo je to sto mi je ruter posle pola sata konfigurisanja i probavanja (nikakve zahtevne stvari), postao izuzetno topao, skoro vruc. Naravno odmah sam poceo da se nerviram i razmisljam da li je to normalno i zasto se desava. Mozda sam glupo uradio, sto sam odmah kada sam ga povezao podigao firmware na najnoviji 7.6.8, a bio je neki stariji. Sad naravno razmisljam da li mozda ima neke veze sa tim. U medjuvremenu sam ga onako random vratio na 7.6.3 jer ne znam na kom je bio, a razmisljam da je mozda neko namerno ostavio bas taj firmware jer mozda ovi noviji imaju neke veze sa grejanjem. Pronasao sam podatak da se nekom grejao jer je bio file sharing ukljucen. Posto mi to (sada) ne treba, iskljucio sam ga. Videcu da li ce pomoci. Onda sam naisao na neki diskusiju gde se pise o nekom ventilatoru, ali ne pisu koja generacija. Sad razmisljam i o tome. Da li ova verzija uopste ima ventilator i kako proveriti da li radi, ako ga ima? Ono sto je utesno, je sto sve vreme svetli zelena lampica i ne prijavljuje nikakve overheating greske, sto se koliko vidim po netu nekim ljudima desavalo. I ruter radi dobro, u smislu da nema nekog prekidanja zaglupljivanja i slicno, sto bi moglo da bude povezano sa pregrevanjem.

Pored ovoga, sto me je mnogo razocaralo i zbog cega mi ovo ostalo ne znaci mnogo, da kazem da ruter radi solidno. Ko je citao moje dileme na ovoj temi, zna o cemu sam pisao. Dakle ruter ima bolji signal na nekim mestima od prethodnog, ali i losiji na nekim mestima. Prvo u blizini istog, izvlaci mi tih )skoro) 60 mbps, tacnije oko 58-59 mbps. Posto mi i preko etherneta izvlaci nepunih 60, odnosno oko 59, pretpostavljam da je to ok. Na vecini mesta mi je protok dosta veci nego sa starim ruterom, ali opet na nekim rubnim podrucjima, desava se da gde sam sa starim ruterom imao neki jedva protok, sa ovim ga nema uopste. Dakle sve u svemu bolje je nego pre, ali opet ne 100% sta sam ocekivao.

I jos jedno pitanje. Da li ovaj ruter uopste ima neki firewall u sebi? Nigde nisam nasao nista slicno u podesavanjima.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče temperature, mislim da bez razloga obraćaš na to pažnju. Svi ruteri se dosta greju, neki manje, neki više, to je prosto tako. Meni Time Capsule radi već 2 godine prsktično non stop (a unutra je i 2TB hard disk) i nemam nikakvih problema, niti ga pipkam i razmišljam o njemu.

A u vezi protoka sam ti napisao i u onoj drugoj temi, da se ne ponavljam. Pitanje je da li kod tebe bilo koji ruter može da izvuče ono što ti očekuješ, a jedini način da to dokažeš ili opovrgneš je da probaš u realnom radu. Na kraju, probaj da pozajmiš od nekoga neki ultra mambo džabo hi tech ruter pa ih uporedi 1:1 i vidi da li ima mesta napretku i koliko (možda bude, a i onda je pitanje za koje pare).

Inače, postoji opcija NAT Firewall
https://support.apple.com/kb/sp628?locale=en_US
 
Poslednja izmena:
ne znam kakav je konkretno taj extreme 5. generacije ali imam isto TimeCapsule 6th gen od 2tb i ume da se zagreje iako ima svoj kuler, narocito dok radi neki veci bekap. za 3 i po godine mu se samo jednom upalila narandzasta lapica koja blinka i oznacava da se zagrejao ali je radio bez problema i brzo se vratilo zeleno svetlo.
kapiram da nisu neki sampioni dometa, mada zavisi i gde ruter stoji ali zato za 3 i po godine koliko ga imam nije ni jedan jedini put stucnuo a konstantno je povezano po 10-ak uredjaja na njega. meni TC stoji iza meka i zida pa verujem da mu to pravi problem. takodje imam i airport express koji sam trenutno povezao na hackintosh i fenomenalno radi. na oba uredjaja imam poslednji firmware.
kapiram da ne treba da brines zbog temperatura, jedino nadji neko mesto gde ce da stoji ako dobijes neki bolji signal. 2.4Ghz ima svakako jaci domet od 5Ghz.
poigraj se i sa promenom kanala, imas ih u AirPort Utility, cini mi se da preporucuju 6, 7 i 11 kao kanale sa naajmanje smetnji za 2.4Ghz. imas i to na netu da vidis...
 
Ja imam Ubee od sbb, koji je katastrofa. Vidim da ovde preporucujete TC, ima u oglasima polovnih, pa razmisljam o tome. Citajuci ovaj i onaj drugi forum, mislim da cu uzeti. Inace stan je od 55 kvadrata


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Uzmi, ali minimum 4th gen., nemoj stariji. Proveri na osnovu oznake modela sa donje strane.
 
moj stan je isto oko 55 kvadrata ali kao sto sam napisao kapsula mi se nalazi pored najdebljeg glavnog zida u cosku iza meka pa kapiram da bi kod tebe bila bolja situacija ako ga bolje postavis. kod mene se recimo wifi signal vec polako gubi u spavacoj sobi u najdaljem delu stana od kapsule. zato sam i povezao jos i airport express kao extender...
 
Hvala na odgovorima. Ima u oglasima poslednja generacija za 180 eura, kao nov, kod proverenog apple prodavca, kontam da uzmem kod njega. Je li to ok cena?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
mislim da jeste, ja sam svoj platio oko 35k u radnji.
 
Što se tiče temperature, mislim da bez razloga obraćaš na to pažnju. Svi ruteri se dosta greju, neki manje, neki više, to je prosto tako. Meni Time Capsule radi već 2 godine prsktično non stop (a unutra je i 2TB hard disk) i nemam nikakvih problema, niti ga pipkam i razmišljam o njemu.

Ok, nadam se da si u pravu. Meni se cini da je prilicno topao, ali nije pravio nikakve greske, niti je palio tu narandzastu lampicu tako da je valjda to ok. To me ujedno i najvise brine.

A u vezi protoka sam ti napisao i u onoj drugoj temi, da se ne ponavljam. Pitanje je da li kod tebe bilo koji ruter može da izvuče ono što ti očekuješ, a jedini način da to dokažeš ili opovrgneš je da probaš u realnom radu. Na kraju, probaj da pozajmiš od nekoga neki ultra mambo džabo hi tech ruter pa ih uporedi 1:1 i vidi da li ima mesta napretku i koliko (možda bude, a i onda je pitanje za koje pare).

Nemam nazalost nikoga ko bi mi tako nesto dao da probam. Sa protokom sam i signalom prilicno zadovoljan. Sto se protoka tice, gde god ima signala, bolji je mnogo od prethodnog rutera, negde i duplo bolji. Jedino to mi je bilo zanimljivo, da na nekim tim mestima gde je stari ruter imao signal, ali neki protok tipa 0.5 mbps, ovaj nema signal uopste. Ali mnogo mi je bitnije da imam veci protok na ovim mestima gde signala ima, nego da imam formalno neki signal, ali da je protok 0.5. Sta da radim sa 0.5? Repeater cu i dalje morati da koristim, jer izgleda je moja kuca suvise velika i da su zidovi predebeli, tako da bez njega ne moze da se pokrije cela kuca i da ima svuda neki solida protok. Dakle sa ruterom sam zadovoljan. Samo me malo to grejanje brine.


Gledam sada po netu. On nema nigde direktnu opciju za podesavanja firewall-a. Pise ovako:

Apple's specifications for the AirPort Extreme.....see below....mention that the AirPort Extreme has a NAT firewall, but there any number of users who would say that this is not really a firewall in the traditional sense.

For a simple home network, the NAT "firewall" is probably good enough for most users, but this would not be recommended for a business or a home setup where you require special security measures.

If you want to utilize the NAT "firewall", then you will need to run the AirPort in a Router Mode of DHCP and NAT.

Iskreno nije mi bas jasno o cemu se radi, ali ja sam podesio ovako, pa me zanima da li sam tim ukljucio onda NAT firewall?

2.PNG



ne znam kakav je konkretno taj extreme 5. generacije ali imam isto TimeCapsule 6th gen od 2tb i ume da se zagreje iako ima svoj kuler, narocito dok radi neki veci bekap. za 3 i po godine mu se samo jednom upalila narandzasta lapica koja blinka i oznacava da se zagrejao ali je radio bez problema i brzo se vratilo zeleno svetlo.
kapiram da nisu neki sampioni dometa, mada zavisi i gde ruter stoji ali zato za 3 i po godine koliko ga imam nije ni jedan jedini put stucnuo a konstantno je povezano po 10-ak uredjaja na njega. meni TC stoji iza meka i zida pa verujem da mu to pravi problem. takodje imam i airport express koji sam trenutno povezao na hackintosh i fenomenalno radi. na oba uredjaja imam poslednji firmware.
kapiram da ne treba da brines zbog temperatura, jedino nadji neko mesto gde ce da stoji ako dobijes neki bolji signal. 2.4Ghz ima svakako jaci domet od 5Ghz.
poigraj se i sa promenom kanala, imas ih u AirPort Utility, cini mi se da preporucuju 6, 7 i 11 kao kanale sa naajmanje smetnji za 2.4Ghz. imas i to na netu da vidis...

Hvala i tebi. Nadam se da to grejanje nece biti problem. Inace na 2.4 ghz trebalo bi koristiti 1, 6 i 11 kanale, zbog interferencije. Mada dzabe je to, jer vecina ljudi to ne zna i onda stavljaju da li automatski ili rucno neke medju kanale, tako da onda dolazi do interferencije i sa nama koji koristimo ove kanale.
 
Poznanik koji radi programe za Apple kaze da je isti prestao da proizvodi TC, i pitanje kakva ce biti podrska za taj uredjaj u buducnosti. Sta vi kazete na to?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
da, bila je ta vest ranije ali ne znam kakva podrska treba da se ocekuje jer uredjaji rade... ne znam zasto su to uradili i hoce li izbaciti neki novi ruter u buducnosti... poceli su da prave igracke i po 10 tableta svake godine....
 
Po meni velika steta sto su prestali da ih prave...
 
Verovatno im se ne isplati, pitanje je koliko komada prodaju.
Okrenuli su se pravljenju onoga što mogu da prodaju stotine miliona komada, a ostalo će izgleda da batale.
Šteta, ali po meni očekivano od Apple-a u post SJ periodu. Dok je Steva bio živ bili su neko i nešto, sad su samo još jedna od kompanija koja proizvodi consumer elektroniku, a čuvena rečenica kojom je Jobs privoleo Sculley-a da pređe iz Pepsico-a u Apple nikad nije aktuelnija nego danas i komotno može da se zalepi trenutnom CEO-u.

Što se mene tiče, uređaj radi sjajno, bez greške i dok bude ttako radio nemam razloga da razmišljam o nekoj zameni.
 
Ok, nadam se da si u pravu. Meni se cini da je prilicno topao, ali nije pravio nikakve greske, niti je palio tu narandzastu lampicu tako da je valjda to ok. To me ujedno i najvise brine.



Nemam nazalost nikoga ko bi mi tako nesto dao da probam. Sa protokom sam i signalom prilicno zadovoljan. Sto se protoka tice, gde god ima signala, bolji je mnogo od prethodnog rutera, negde i duplo bolji. Jedino to mi je bilo zanimljivo, da na nekim tim mestima gde je stari ruter imao signal, ali neki protok tipa 0.5 mbps, ovaj nema signal uopste. Ali mnogo mi je bitnije da imam veci protok na ovim mestima gde signala ima, nego da imam formalno neki signal, ali da je protok 0.5. Sta da radim sa 0.5? Repeater cu i dalje morati da koristim, jer izgleda je moja kuca suvise velika i da su zidovi predebeli, tako da bez njega ne moze da se pokrije cela kuca i da ima svuda neki solida protok. Dakle sa ruterom sam zadovoljan. Samo me malo to grejanje brine.



Gledam sada po netu. On nema nigde direktnu opciju za podesavanja firewall-a. Pise ovako:



Iskreno nije mi bas jasno o cemu se radi, ali ja sam podesio ovako, pa me zanima da li sam tim ukljucio onda NAT firewall?

Ovako je kod mene, ali ja koristim macOS, a ti koliko vidim Win.
 

Prilozi

  • Screen Shot 2017-07-16 at 17.52.44.png
    Screen Shot 2017-07-16 at 17.52.44.png
    10.3 KB · Pregleda: 85
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno