Šta je novo?

Airport Extreme

Imam D3i pa bih hteo da on ima prioritet u odnosu na ostale uredjaje ali mislim da cu da odustanem od toga posto po svim informacijama na internetu za dobar QoS treba pro ruter koji nije bas jeftin.
 
Meni D3i na 12 Mbps i gomilu uredjaja ne pravi nikakav problem pa ti vidi dal AE radi posao :)
 
Pošto nameravam da uzmem AE uskoro, malo sam istraživao i pronašao da je time machine backup ipak moguć na eksterni drive: https://support.apple.com/en-us/HT202784

Možda će nekom biti od koristi. Ja planiram da koristim eksterni drive za smeštanje fajlova privremeno, dok ne kupim neki NAS.
 
Pošto nameravam da uzmem AE uskoro, malo sam istraživao i pronašao da je time machine backup ipak moguć na eksterni drive: https://support.apple.com/en-us/HT202784

Možda će nekom biti od koristi. Ja planiram da koristim eksterni drive za smeštanje fajlova privremeno, dok ne kupim neki NAS.

Ne bih ti to savetovao. I TimeMachine ima dal ogranicenje od 30MB/s a i externi hard kada prikacis na AE isto tako nesto, sto je po meni sporo. Posto mi je iMac stalno upaljen ja sam to resio tako sto sam uzeo externi HDD od 2TB koji preko USB 3.0 je nakacen na iMac i moze da radi sa oko 110-120MB/s a onda sam iMac, i sve sto mi je bitno povezao cat 5 kablovima (pazi da uzmes dobre ili cat 6) i shareovao HDD tako da mu svi na mrezi mogu preko gigabit LAN pristupiti i onda radi sa 90-100 MB/s. Time machine ne koristim za sad, posto sve bitno se backup na Google Drive, iCloud i taj externi HDD.
 
Ja nemam ni jednu staticnu masinu na koju bih nakacio eksterni HDD, tako da mi je NAS jedino prihvatljivo resenje. Problem je sto imam SBB i njihov Cisco shit, pa bih da prvo resim problem rutera. Svi uredjaji bi koristili Wireless: Macbook Pro, Air, 2xiPhone, iPad, nemam niti jedan uredjaj koji bi kablom bio spojen na ruter (sem NAS-a, kada ga budem uzeo).

Navikao sam na Time Machine backup, sve je tu, ne moram jedno po jedno da prebacujem. Zato mi se ucinilo kao fino resenje AE+externi HDD. Ne znam da li je pametnije da ipak prvo uzmem NAS, bojim se da bi lose funckionisao sa Cisco, posto vec imam problema sa ovih par uredjaja + Cisco.
 
Ako vec imas problema samo bi ga dodatno opteretio. Sto se tice AE plus eksterni hard, pa nije Time Capsule nesto skuplje resenje a mnogo je lepse za oko.
 
+1

Uzmi Time Capsule, 4th ili aktuelnu 5th gen i završio si posao.
Koristio sam i jedan i drugi (trenutno koristim 2TB 5th gen), nema neke velike razlike, osim u dizajnu.

Na TC je trenutno nakačen QNAP Intel 4bay NAS + Squeezebox Touch + Samsung SMART TV, a sve ide preko SBB-ovog CISCO cable modema i nemam nikakvih problema.
 
jos jedan glas za TimeCapsule. podesis je kad kupis i ne diras + sto se odlicno nosi sa velikim brojem uredjaja bez ikakvih problema.

ja imam cisco docsis 3.0 modem i TC 2TB 5gen kao glavni dual band ruter i bekap masinu.
 
Vec imam HDD (koji trenutno koristim za TM backup) tako da bih uzeo AE. Po oglasima je AE 200-220E, TC 3TB je 400+, tako da mi se vise isplati AE i ustedim za NAS. AE prvenstveno zbog toga sto mi treba kvalitetniji ruter, ovaj shit koji SBB isporucuje mi se igra sa nervima od novembra.

@RingeRaja

Pitanje vezano za NAS; za koje sve zadatke koristis tvoj QNAP? Jel koristi neko svoj NAS kao web server? Nameracio sam se na TS-251+, ima lepo HDMI, zakacim na TV i preko njega pici multimedia, iTunes server posto mi iPad Air sluzi trenutno kao audio player. Anyway, hteo bih da mi zameni stand alone masinu (posto mi je dosadilo da stalno vezujem Macbook na TV svaki put kada hocu da gledam film) i posluzi jos kao web razvojni sever. Da ne nastavljam dalje sa offtopic.
 
Poslednja izmena:
@rushko

QNAP koristim za:

- filmove (zakačeno preko LAN-a na SMART TV, Twonky server radi posao)
- muziku (sve ide preko squeezebox servera i SB Touch-a)
- virtualizaciju (vrti mi se Win7 i Ubuntu)
- torrent (Transmission radi u pozadini)
- backup (čuvam podatke na NAS-u, a u realnom vremenu se pravi backup na eksternom disku)
- cloud (kome pristupam odakle god želim i imam sve podatke uvek kad mi zatrebaju)

Bilo koji Intel based NAS može komotno da ti zameni stand alone mašinu, na kome možeš da instaliraš i druge OS-ove (kao virtuelne mašine), tako da imaš paralelno nekoliko različitih operativnih sistema.

Ono što nakon kupovine treba da uradiš je da izvadiš 2GB RAM-a i kupiš 2x4GB kit (dva identična komada, SODIMM 1600 DDR3L - low level, koja radi na 1,35V, nikako običnu koja radi na 1,5v, neće raditi). Tek kad ima dovoljno RAM-a Intel NAS radi onako kako treba.
 
Poslednja izmena:
Sve ovo sto si naveo plus PHP/MySQL server, hvala na savetima tebi i ostalima.
 
@RingeRaja

L kao Low Voltage. Ima i U kao Ultra Low, na 1.25V.
 
Stigao mi Airport Extreme, namestio ga i vec se nerviram :D

Podesio sam sve preko Airport Utility-ja (Windows i iOS), i ne mogu da nateram AE da pusta ac preko 5ghz mreze.
Kada pokusavam manuelno da promenim kanal, jedine opcije su mi Automatic, 36, 40, 44 i 48.
 
ja se secam da sam rucno napravio bez problema 5GHz mrezu ali AirPory Utility na Macu, ne znam kakva je aplikacija na windowsu. imam Time Capsule ali kapiram da su skoro ista podesavanja. mogu eventualno da ti uslikam da pokusas dok se neko ne javi...

imas li ovu opciju:

PBNM03D.png


i kad kliknes stikliras 5GHz mrezu:

rCwSYze.png
 
Poslednja izmena:
Mislim da sam malo prenaglio :)
Kada sam pokrenuo posle neki wifi analyzer, video sam da je 5ghz ac. Bunilo me je jer se iPad Mini Retina konektovao na tu, a nije hteo na UBEE kada je bilo ac only.

Sad se borim sa brzinom, samo 30mbps naspram 100mpbs u paketu.
 
samo polako, i ja sam se malo mucio dok nisam ukapirao kako sve da podesim ali je odlicna stvar... podesis jednom i vise nista ne diras :)

sto se tice brzine ne znam sta bi moglo da bude problem, jesi li apdejtovao firmware koji je skoro izasao? trebala bi da treperi narandzasta lampica na njemu. probaj i sa restartovanjem modema i mozda extreme-a ako vec nisi...
ja imam paket 80/5 i nikad nisam imao problem sa brzinama niti sam ista dirao od podesavanja evo vec vise od 3 godine...
 
Sve sam odmah apdejtovao, pa sam tek onda podesavao. Sad sam uzeo duze kablove, pa cu da setam po kuci malo da vidim da nije do toga.
Zanimljivo mi je da je i Mikrotik ranije imao problem sa brzinom, i sbbov gateway. Izgleda da sam uklet ili bas ne znam gde da stavim ruter.


Pritom jedina 5ghz mreza koju vidim kada skeniram etar je moja...
 
Probaj da menjaš kanale, meni je tako bagovalo sa bzinom na 5Ghz dok nisam našao pravi kanal


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sve sam odmah apdejtovao, pa sam tek onda podesavao. Sad sam uzeo duze kablove, pa cu da setam po kuci malo da vidim da nije do toga.
Zanimljivo mi je da je i Mikrotik ranije imao problem sa brzinom, i sbbov gateway. Izgleda da sam uklet ili bas ne znam gde da stavim ruter.


Pritom jedina 5ghz mreza koju vidim kada skeniram etar je moja...
Ček bre 30Mbps ili 30MB/s? 30Mbps možeš izvući i na 2.4 N kroz par zidova sa AE...

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Evo poslednjih merenja.
fbd780720901311da97b73f8f318d198.jpg


Na kablu je brzina kako treba 95+/5.5+
 
Šta si stavio kao Country i kanal?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Promeni zemlju, prvo probaj sa USA, pa posle Srbija


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni na 5GHz AC sa macbook 2012 retina kroz 2 debela zida bez problema ide oko 240Mbps ka lokalu(preko 30MB/s). A kako router može ka WAN da pogura mnogo više ne kontam šta se kod tebe dešava. Jel to samo na tom uređaju ili?

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Na svim koje imam u kući - iPhone 7, iPad mini retina, samsung galaxy mini 3, dell ultrabook... samo kabl izvlači full speed.

Menjao sam zemlje, nema pomoći. A pritom ni nemam izbor Srbije ni USA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kako nemaš country Srbiju i USA? To je skoro nemoguće, hajde okači ovde fotku menija koji koristiš za podešavanje zemlje i kanala


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na svim koje imam u kući - iPhone 7, iPad mini retina, samsung galaxy mini 3, dell ultrabook... samo kabl izvlači full speed.

Menjao sam zemlje, nema pomoći. A pritom ni nemam izbor Srbije ni USA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da baš toliko loše radi mi je neshvatljivo. To su onda neke nenormalne smetnje ili je možda čak neispravan? Koliko izvlači na metar od routera?

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Brzina je ista na svakom mestu u stanu (47 kvadrata, mahom otvoren).

Zanimljiva stvar je sto preko Airport utility na windowsu ne vidim ni srbiju ni ameriku, dok na iOSu vidim Srbiju. Sad sam stavio Srbiju, pa cu probati dalje.
Nov je, jedino da mi je defektan primerak zapao.

Trenutno mi se internet raspada, pa nema smisla testirati (5mbps od 100mbps).

Imam Mikrotik, a i probacu na Ubeeu opet.
 
Ok, ja ne znam ko je lud ovde.
Dakle, dosao covek iz SBBa, namestio signal (bio je los po njegovim recima), i sad na Speed Testu imam oko 70. U isto vreme na ratelovom sajtu peglam svih 100.

Iz radoznalosti, odradim test na ratelovom sajtu, na ajfonu - 96 zakucanih.

Kome covek da veruje sad? :D
 
Kako misliš "namestio signal", šta je tačno uradio?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno