Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Pa jeste, nisu sleteli tamo samo da se slikaju. :p

Rover je pun raznih eksperimenata. Kinezi su šturi u infomracijama, pa ne znam šta su sve planirali da urade. Čuće se vremenom.

Zašto "ona strana"?!? Pa zato da njihova astronautička industrija usvoji tehnologije i za takve misije. Trebaće to u budućnosti.
 
^ Dok ne bude krompir iz mjaumjau kao u "Marsovcu" ne priznajem :D
 
Da li se seća neko Spirit i Opportunity rovera na Marsu?!? Sleteli tamo 2004.

Predviđeni da rade '90-ak dana, radili su mnogo više. Toliko su dugo tamo i istražuju, da ih je javnost već zaboravila.
Jedan od njih, voza se, radi, kopa i snima na Marsu, evo već blizu 15-ak godina. Tj. radio je do letos. Sada se već par meseci ne javlja.

Evo lep tekstić kako pokušavaju da ga nađu i da ga nateraju da se ipak nekako javi.
Jako je zanimljiv za čitanje, zato ga i linkujem.

Nadam se da nije neki Howard Wolowitz pokušao da se igra s' njima. :D
 
Da, samo 60x je premašio predviđeni radni vek. ;)
 
Poslednja izmena:
Poslednja poruka mu je bila: "My battery is low and it's getting dark." :(
 
Your circuit's dead, there's something wrong
Can you hear me, Major Tom?
Can you hear me, Major Tom?
Can you hear me, Major Tom?
Can you...
 
Mogao je Kjubrik da osvetli malo bolje taj studijo!
 
Rip Oportjuniti legendo.

Imao je i brata, Spirit, koji je pre Oportjunitija sleteo, al on je radio do 2010.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Postavio je prvi marsovski rekord-15 godina, a to nije mala stvar.
 
[emoji173]
c466f654e06d5a7c9553819600935f9f.jpg
 
Od -95 do -11 °C.
 
Poslednja izmena:
Samo 40 svetlosnih godina udaljen sistem, odmah tu iza ćoška...Teoretski je moguće da ima vode na njima....bla bla...
Još da aktiviramo VORP4 i tamo smo začas da proverimo činjenice....

Ovo će možda značiti nekome za par stotina (tisuća?) godina. Ako još uvek bude bilo života na našoj planeti. :d
 
Možda negde u svemiru postoji civilizacija naprednija od naše, kojoj nisu problem svetlosne godine.
 
Nemci zabrljali dizajn? :) Nemoguce!
 
Hm! Nemci su alat uvek znali da naprave. Nije valjda da su sada zabrljali jednu bušilicu?!? :p
 
Eh da, SpaceX-ov Dragon, uspešno se prizemljio (tj, da budemo precizni, pljusnuo je u vodu), nakon što je prošle nedelje uspešno poleteo, i pristao na ISS.

Vrlo veliki korak za Amerikance, konačno (tj. veliki korak će biti na leto, kada isti brod ponese i posadu).
Amerikanci će konačno moći da lete nezavisno od Rusa. (E sada, neko ovde podrazumeva tužnog smajlija, neko srećnog...).

Uglavnom, pomalo se kreće napred u istraživanju svemira, nakon malo stagnacije.
Mislim, ako povratak na kapsule nakon šatla možemo smatrati korakom napred, jel?
 
A *mjau**mjau**mjau*. zašto sve što je vezano za nauku morate da userete s glupostima?

+1

Upropastiste baljezgarijama sasvim lepu temu.

I o udaljenim putovanjima i hipotetičkim SF tehnologijama se može lepo pričati. Ali očigledno, ne ovde. :(

Može li moderatori da pobrišu sve posle SpaceX sletanja? Npr, tamo negde od posta #264.
 
Poslednja izmena:
Odradjeno.
Sad samo cekam da neko ponovo krene...
 
Nazad
Vrh Dno