Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Jos 6 minuta do prenosa.
 
Sleteo!

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
I šta sad?

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 

Pa ništa (spektakularno). Sada par dana/nedelja testiranja opreme, podizanja sistema (HW i SW) iz hibernacije...

Onda kreću planirani programi istraživanja. Nisam se udubio u ovu misiju, ali ono malo što znam, In-Sight prvenstveno treba da uradi bušotinu od nekoliko metara, i da analizira materijal na toj dubini. Pored toga, tu su još neka snimanja, merenja, analize. Znam i da ima veoma osetljiv seizmograf koji će da pratiti kolika je seizmografska aktivnost Marsa (o tome se sada još nagađa). Ceo lender će raditi tj. biti živ 2-3 meseca. Sve ovo je u cilju skupljanja informacija i podataka za izradu naučnih radova, skupljanje iskustava za neke buduće ozbiljnije misije, i za, na kraju (možda, ali još uvek jako daleku), misiju sa ljudima na Mars.

In-sight je statična laboratorija, nema rovera. Ostaće zauvek tu gde je (dok je jednog dana taikonauti ili kosmonauti ne nađu tamo, i ne prebace u muzej).

Sve u svemu, ništa preterano spektakularno, niti zanimljivo za Blic, Kurir ili Telegraf. Ne verujem ni da će u Zadruzi nešto spominjati na tu temu. :p
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Evo i poslednje misije Apolo 17
https://youtu.be/xMDdaNLc8DU

Ona istorijska traja celih dva i po sata, ova 3 dana.

Elem najcuvenija fotka cele zemlje, ujedno i jedina koju je ljudska ruka uslikala iz svemira, je upravo iz ove misije.
 
Mnogo zanimljivih linkova ovde. hvala Happy, pročešljaću link.

Ovde aktuelna tema o marsu bukvalno iskače iz frižidera koliko su švedi opterećeni amerima.

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koliko mu je trebalo da dodje i sleti na Mars?
 
Poslao je i selfi posle sletanja kada se slegla prašina :)

KIJHBJQGZNC23D6J4JSFVTPV54.jpg
 
Poslao je i selfi posle sletanja kada se slegla prašina :)

Pogledajte prilog 261268
:)
tumblr_piumsvAkES1whwo8io1_540.jpg
 
E da, Vojadzer 2 je sad usao u medjuzvezdani prostor.
 
Kinezi uspešno spustili rover Chang'e-4, na onu drugu stranu Meseca. (Mi to zovemo tamna strana, ali nekako je pravilnije da se zove udaljenija)

BTW, to je prva ljudska tvorevina, spuštena na tu drugu stranu meseca. I Apolo, i Ruski lunohodi, i sve ostale skalamerije, sletale su uvek na ovu stranu Meseca okrenutu ka nama (prvenstveno iz razloga komunikacije sa njima). Kinezi su prvo poslali satelit za komunikaciju koji je parkiran u jednoj od Lagranž tačaka, odakle istovremeno može da vidi i Zemlju, i tu drugu stranu Meseca.

Dakle, +1 za Kineze.

Da ne bude nekih teorija konspiracije, ne očekuje se da je ta dalja strana Meseca po bilo čemu drugačija od ove bliže.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ja razumeo, vršiće geološka i biološka ispitivanja tj. eksperimente na toj strani Meseca.
 
Nazad
Vrh Dno