Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

To kljucna stvar. Sta je NASA sve ove godine radila i koliko je samo para potrosila. Kad se samo setim da su mogli da projektuju da im se busteri sa Space Shuttle vrate nazad i da ih ponovo koriste. Tolike godine su spucali da bi na kraju odustali od tog programa.
Kada sam prvi put odgledao ovo vracanje bustera ma'l nisam zaplakao. Stvarno, ne foliram se.
 
Busteri za Space Shuttle se i jesu više puta koristili. Padobranima su padali u more, tu su plutali te su hvatani i nošeni na ponovno punjenje.

Oni nikako nisu mogli da lepo sleću kao SpaceX-ov Falcon, jer su bili na čvrsto gorivo. Kod takvih motora, nema fine regulacije potiska i paljenja/gašenja motora. Motor na čvrsto gorivo, kada startuje, dok ne izgori svo gorivo, nema gašenja.

Space Shuttle je bio jako lepo zamišljen. Sve je bilo reusable, osim onog velikog rezervoara za gorivo. Ali ispao je veoma skup po lansiranju, jbm li ga zašto...

NASA već jako dugo razvija raketu sličnih nosivosti kao FH, a projektivani budžet je 20 milijardi USD. Space X je slično napravio za pola milijarde. ... ?!?

Gde je problem, pričaće se još mnogo u budućnosti. Ima priča da NASA ima jako složene sigurnosne protokole koji opet jako podižu cenu celog njihovog programa. NASA sada zamera SpaceX-u da preskače silne sigurnosne procedure koje su kod NASA standard, i da će kao takvi, jako teško dobiti dozvolu za lansiranje ljudi. Da li se'u ili ne, ko će ga znati...

Činjenica jeste da jedan čekić u NASA košta nešto tipa, 10-15000 USD. Zašto? Pa zato što je ručka od titanijuma, onaj udarački deo od nekih specijalnih legura, testiraju mu ponašanje prilikom lansiranja i slične perverzije za koje NASA tvrdi da su neophodne, te je i cena opravdana. Da li to jeste potrebno tako da bude, opet jbm li ga?!? Možda i ne mora. Ali slično NASA-i rade i Rusi, i Kinezi, i Indusi... Šta su Elon i ekipa uradili da postignu ovo što postižu, analiziraće se još jako dugo.

...

Treba još nešto spomenuti. Space X već duže vreme razvija Raptor, motor mnogo jači od Merlin, kojih je 27 komda korišćeno za poslednje lansiranje. Raketu nosivosti kao FH su obećali odavno, i ona je trebala da ima te nove motore. Pošto im razvoj Raptora ide sporije od očekivanog, pokušali su sa 27 Merlina. I eto, uspeli su. Ali ovaj Falcon Heavy je privremena raketa dok novi motor ne bude gotov.

Šta će sve raditi kada (i ako) Raptor bude gotov, videćemo. Ta neka buduća najjača raketa nosi skraćenicu BFR, Big Falcon Rocket (što svi već sada radije zovu Big Fuckin Rocket) :D
 
Poslednja izmena:
U državnom sektoru uvek sve košta mnogo više. Na zapadu, procentualno, nije baš kao kod nas, ali i tamo žive ljudi sa privatnim firmama, rodbinom, interesima... ( :
 
U državnom sektoru uvek sve košta mnogo više. Na zapadu, procentualno, nije baš kao kod nas, ali i tamo žive ljudi sa privatnim firmama, rodbinom, interesima... ( :

Da, vrv ima malo i toga. :p
 
Napokon revolucionalna evolucija u svemirskom programu :D
 
Mene to podseća na onu urbanu legendu kada je NASA potrošila silne milione dolara da napravi olovku koja piše u svemiru dok su rusi to rešili upotrebom obične grafitne olovke [emoji23]

Beyond Genius Lies Insanity
 
E pa bas se o tome radi, tu se vidi razlika u pristupu. Nasa je drzavna firma koja cedi pare i zamlacuje ljude olovkom koja radi u svemiru. Realno, olovka koja radi u svemiru je trebalo da bude izmisljena kada ljudi nasele svemir i pozele nesto bolje od grafitne. Jaaako dugo godina imam utisak da je nasa otupela skroz. Kapiram da im trebaju mladi ljudi s novim idejama i ljudi koji bi to podrzali.

Tapatalk
 
Šta Musk ima u planu za budućnost

Ilon Mask ne staje: Koji su dalji planovi SpaceX-a u 2018.?


Nakon uspešnog lansiranja „falkon hevi“ rakete i Tesla automobila koji trenutno lebdi svemirom, mnogi se pitaju šta je sledeće za SpaceX, odnosno vlasnika kompanije Ilona Maska?

Sledeće lansiranje „falkon hevi“ rakete dogodiće se tek za „tri do šest meseci“, rekao je za „Verge“ Ilon Mask, a lansiranje zavisi od dve stvari – brzine kojom kompanija može da proizvede središnji deo rakete i potražnja korisnika. Spoljni potiskivači su jednostavni za proizvodnju jer su pravljeni za Falcon 9 samo sa pričvršćenim nosačima. Središnje jezgro „falkon hevija“ koristi iste motore kao i „falkon 9“, ali ostatak metalne cevi, poznat kao raketni vazdušni okvir, mora biti nadograđen za svaki novi let. Mask zato ističe da je broj lansiranja „uslovljen brzinom proizvodnje vazdušnog centralnog jezgra“.

Nekoliko lansiranja je zakazano za 2018. godinu, a neka od njih su lansiranje komunikacionog satelita Saudijske Arabije i testiranje prevoženja tereta za američku vojsku. Činjenica da „falkon hevi“ može da lansira teret direktno do Plutona i dalje, čak i bez stajanja je zapanjujuća.

“Sjajna stvar oko ’falkona hevi’ je ta što podiže lestvicu u prenosu tereta. Može da lansira dvostruko teži teret od svih ostalih raketa na svetu. Može da stigne do Plutona i dalje, bez zaustavljanja“, ističe.

U međuvremenu, kompanija će takođe raditi na rešavanju problema oko sletanja treće rakete. Mask kaže da treba da se poprave „najmanja dva od tri jezgra“ na svakoj letelici, dok bi oporavak sve tri bio idealan. Kaže da SpaceX ima sjajan uvid u to šta je pošlo po zlu sa trećim sletanjem. Raketi su potrebna tri od devet motora da bi sletela, a samo jedan se upalio. Od tog problema će početi.

Sledeći „falkon hevi“ neće ponovno koristiti nijedan od glavnih delova koji su preživeli let. Dva bočna potiskivača su „penzionisana“, a svakako su starija verzija dizajna „falkona 9“, pa kompanija želi da ih modernizuje. To znači da će naredno lansiranje imati potpuno novo centralno jezgro i dva nova potiskivača. Ono što bi ponovo mogli da iskoriste jesu kružni komadi metala na vrhu svake rakete koji ih sigurno usmeravaju ka Zemlji. Potrebno je mnogo vremena da bi se prozvele, posebno zato što su od titana.

“Titanske ploče su užasno skupe. Jako sam srećan što smo uspeli da ih oporavimo. To mi je bilo najvažnije“, naglasio je Mask.

Mask je takođe istakao da se nada da će prvi let „falkona hevi“ inspirisati konkurenciju kako bi počelo međunarodno takmičenje.

„Mislim da će to ohrabriti druge zemlje i kompanije da kažu da su veće i bolje i da takmičenje počne. Želimo novu trku u svemiru. Trke su uzbudljive!“

Space X planira da prevozi i ljude u svemirskom brodu koji bi se nalazio na vrhu „falkona 9“, a svojevremeno je Mask rekao kako će sve resurse uložiti u ovaj projekat, tačnije izradu „big falkon hevija“. Za sada Mask predviđa da će testovi za novu raketu početi sledeće godine u Braunsvilu u Teksasu, a da će za tri do četiri godine moći da lansiraju test letove oko Zemlje.

“Videćemo kako to ide. Ako bude duže nego što očekujemo onda ćemo se vratiti na ideju slanja Crew Dragona na ’falkon heviju’ oko Meseca i možda probati neke druge stvari sa posadom na ’falkon heviju’“, kaže.

Kada je Space X u pitanju, jedno je sigurno – neki, a možda i svi planovi Ilona Maska će se promeniti. Osim što je Ilon Mask poznat po tome što ne poštuje rokove, poznat je po tome što iscepa sve svoje planove i krene ispočetka. A iz čitavog tog procesa obično rezultira nešto spektakularno.
 
Mene to podseća na onu urbanu legendu kada je NASA potrošila silne milione dolara da napravi olovku koja piše u svemiru dok su rusi to rešili upotrebom obične grafitne olovke [emoji23]

:D ...jao da, ovu legendu sam zaboravio. Ali nije ona tačna. :)

I Amerkanci su u početku koristili grafitnu olovku, ili tačnije, "machanical pencil", odnosno ono što danas kod nas zovemo patent olovka. Rusi su koristili drvenu, i to onu grubu što mi zovemo mastiljava. NASA je do Shuttla, letelice punila čistim kiseonikom, te je bila izričita da ništa što može da gori ne sme u kabinu broda. U atmosferi čistog kiseonika, i parče drveta gori veoma burno. Zato su njima otpale drvene grafitne olovke. Rusi su disali smešu sličnu vazduhu, pa su se i manje bojali zapaljivih predmeta.

Takođe, rezanje drvenih je stvaralo otpatke koje niko ne želi da mu lete oko glave. A i američke patentare, smaralo ih je što su parčići srca znala da pucaju, te ti mali delići da lete kojekude i budu potencijalno opasni.

Onda je neki privatnik iz Amerike razvio hemijsku olovku koja je radila upsidedown (napunio je sa mastilom i azot pod pritiskom). Odmah je ukapirao da će to raditi i u mikrogravitaciji i ponudio je pisaljku NASA-i. Njima se dopala i kupili su to. Koštala je nešto tipa 10-ak USD po komadu. Jedino su još i proverili ponašanje u vakumu, i olovka je prošla i taj test. Iste te pisaljke su ubrzo i Rusi počeli da kupuju od istog amerikanca i daju ih kosmonautima.

Eto, divan primer kako se izmišljene urbane legende odomaće i postanu opšte poznate "činjenice". Pogotovo kada treba da hate-uju jednu i like-uju neku drugu stranu. :p

U nekom od Apolo letova, jedan od astronauta je nezgrapnim skafanderom zapeo za neki prekidač na komandnoj tabli, i polomio ručicu na njemu. Problem su rešili tako što su baš tu olovku turili na mesto polomljene ručice prekidača. :D

Imate i da kupite te astronautske olovke.
 
:D ...jao da, ovu legendu sam zaboravio. Ali nije ona tačna. :)

I Amerkanci su u početku koristili grafitnu olovku, ili tačnije, "machanical pencil", odnosno ono što danas kod nas zovemo patent olovka. Rusi su koristili drvenu, i to onu grubu što mi zovemo mastiljava. NASA je do Shuttla, letelice punila čistim kiseonikom, te je bila izričita da ništa što može da gori ne sme u kabinu broda. U atmosferi čistog kiseonika, i parče drveta gori veoma burno. Zato su njima otpale drvene grafitne olovke. Rusi su disali smešu sličnu vazduhu, pa su se i manje bojali zapaljivih predmeta.

Zar ameri nisu batalili čist kiseonik u kabini posle katastrofe sa Apolo 1?
Prva posada je izgorela na lansirnoj rampi, tokom vežbe, jer su imali kombinezone od nekog sintetičkog materijala, ako se ne varam.
Došlo je do trenja, stvaranja statičkog elektriciteta i bum, nema više posade.
Edit. Ipak nije statički elektricitet, ali moje pitanje za čist kiseonik ostaje.
 
Poslednja izmena:
Ma jok. Tokom priprema, gazili su po kablovima, jedan se oštetio, bila varnica, i usledilo šta jeste... Takva je zvanična verzija.
Apolo 1 nije ni trebalo da leti, bio je land-test platforma, pa nisu mnogo obraćali pažnju na tolike "sitnice" tipa, tehničari gaze po kablovima. :(

Ali čist O2 je ostao do kraja Apolo programa. Shuttle je tek prešao na vazduh.
 
Sad čitam na vikipediji, ako je verovati, ipak je pri poletanju napuštena varijanta sa 100% kiseonikom.
Stavio sam u spojler, ima malo više teksta.

Command Module redesign

After the fire, the Apollo program was grounded for review and redesign. The Command Module was found to be extremely hazardous and, in some instances, carelessly assembled (for example, a misplaced socket wrench was found in the cabin).[17]:5–10

It was decided that remaining Block I spacecraft would be used only for unmanned Saturn V test flights. All manned missions would use the Block II spacecraft, to which many Command Module design changes were made:

The cabin atmosphere at launch was adjusted to 60% oxygen and 40% nitrogen at sea-level pressure: 14.7 psi (101 kPa). During ascent the cabin rapidly vented down to 5 psi (34 kPa), releasing approximately 2/3 of the gas originally present at launch. The vent then closed and the environmental control system maintained a nominal cabin pressure of 5 psi (34 kPa) as the spacecraft continued into vacuum. The cabin was then very slowly purged (vented to space and simultaneously replaced with 100% oxygen), so the nitrogen concentration fell asymptotically to zero over the next day. Although the new cabin launch atmosphere was significantly safer than 100% oxygen, it still contained almost three times the amount of oxygen present in ordinary sea level air (20.9% oxygen). This was necessary to ensure a sufficient partial pressure of oxygen when the astronauts removed their helmets after reaching orbit. (60% of 5 psi is 3 psi, compared to 20.9% of 14.7 psi (101 kPa), or 3.07 psi (21.2 kPa) in sea-level air.)[52]

The environment within the astronauts' pressure suits was not changed. Because of the rapid drop in cabin (and suit) pressures during ascent, decompression sickness was likely unless the nitrogen had been purged from the astronauts' tissues before launch. They would still breathe pure oxygen, starting several hours before launch, until they removed their helmets on orbit. Avoiding the "bends" was considered worth the residual risk of an oxygen-accelerated fire within a suit.[52]
Nylon used in the Block I suits was replaced in the Block II suits with Beta cloth, a non-flammable, highly melt-resistant fabric woven from fiberglass and coated with Teflon.[52]
Block II had already been planned to use a completely redesigned hatch which opened outward, and could be opened in less than five seconds.[52] Concerns of accidental opening were addressed by using a cartridge of pressurized nitrogen to drive the release mechanism in an emergency, instead of the explosive bolts used on Project Mercury.
Flammable materials in the cabin were replaced with self-extinguishing versions.
Plumbing and wiring were covered with protective insulation. Aluminum tubing was replaced with stainless steel tubing that used brazed joints when possible.[52]

Thorough protocols were implemented for documenting spacecraft construction and maintenance.
 
Videh i to :D

Meni ostaje bojazan, da koliko god privatni sektor bio efikasan, da će tu biti debelih problema.
Pretpostavljam da su pokupili stručnjake i od NASA-e, pa su upotrebili njihova ipak bogata iskustva.
I opet, cela ta priča oko efikasnosti, meni više deluje da amerika namerno gura sve što može u privatni sektor, jer onda nema potrebe da se pravdaju budžeti bilo kome a profit ostaje moćnim pojedincima.
Ja ne verujem u tu priču da NASA nije u stanju da završi nešto slično kao SpaceX.
Rosskosmos sigurno ima jako ograničena sredstva i moguć nedostatak ljudstva, ipak se Rusija još uvek oporavlja od raspada SSSR-a, plus sankcije i smanjena saradnja sa stranim agencijama.
Neko se u tu Maskovu priču "ugrađuje", i "ugrađivaće" se sigurno lepo.
Ima vremena, troškovi mogu da porastu, slobodno tržište, nedostatak konkurencije - monopol.

Nije teorija zavere, meni to sve deluje jako logično, prateći ponašanje amerike, tj. vladajućeg, bogatog sloja.
 
Koje su napasti postali ovi fejk "live" kanali..
 
Da malo dignem temu...

Primetio sam da SpaceX 'oće malkicko da "ulepšava" sliku svojih raketa.

Falcon Heavy se reklamira kao reusable, sa nosivošću od 64t na LEO, ili 28t na GTO. Ali istina je da ako spašavaju bustere, maksimalna nosivost opada i to značajno. Ne može i full reuse, i maksimalna nosivost istom raketom.

Maksimalnih 28t na GTO Falcon Heavy može da podigne samo ako se cela raketa žrtvuje (SpaceX kaže da se raketa "potroši").
Ako se spašavaju samo bočni busteri, na GTO se može podići 16t.
Ako se spašavaju sva tri bustera, na GTO se može podići 8t.

Dakle, SpaceX može jednim lansiranjem da podigne npr. 3 manja satelita od 8-9t, ali celu raketu da odbaci, ili u tri lansiranja da lansira jedan po jedan satelit, i svaki put da spašava sva tri bustera.
Šta će kada da rade, vrv. će balansirati od slučaja do slučaja. Kada nekom busteru isteknu resursi, ići će da se "potroši".
Tako i sada rade sa Falcon9. Nekada ga vraćaju nazad, a nekad bacaju. :p

Ovo ne umanjuje značaj pojave SpaceX u celoj priči, i njihovog načina rada. :)
 
Da, ako gledaš sa tačke nosivosti jeste problematika nosivosti izraženija ako se busteri vraćaju. Ali, nije valjda da je potrebno toliko goriva da se samo odupre gravitaciji i smanji brzinu pada da može da sleti? Ne može to da se poredi sa gorivom koje je potrebno da se pobedi gravitacija + dostigne brzina potrebna za odlazak na određenu visinu za postavljanje satelita.

Što se tiče finansija, sve zavisi od troškova konstrukcije jedne rakete/bustera. Jer ako cena ponovne proizvodnje premašuje cenu tonaže koja se izgubi ako se omogući ponovno korišćenje onda je definitivno profitabilnije ponovno koristiti radi manje tonaže.
 
Podaci su tačni, samo ih je teže iščeprkati.

Falcon9 FT, ako je potrošni, može da iznese 8.3t na GTO, a ako je reuse, iznosi "samo" 5.5t.

Ali da je potrebno mnogo goriva za povratak, naravno da jeste. Pogotvo što pri lansiranju, matematički gledano, moraju da iznesu u sebi i masu tog goriva kojim koče u povratku. Dakle, pored goriva koje nose za povratak (pa ne mogu to isto gorivo da koriste da ponesu još korisnog tereta), deo goriva u polasku troše i da gorivo za povratak ponesu gore. :p To je matematika, u prevodu, ako se bacaju, svo gorivo se koristi samo za iznošenje tereta. Ako se buster spašava, značajan deo prvog stepena mora da se bavi svojim povratkom, umesto samo ubrzavanjem korisnog tereta.

Dalje, sam sistem za prizemljenje, onaj stajni trap i stabilizatori povratka (one rešetke što vidimo da se šire prilikom povratka) imaju svoju masu koje nema ako je raketa predviđena da bude "potrošena". Nema ni trastera sa popravku položaja pri povratku ni goriva za njih. To se sve demontira sa rakete koja se ne vraća (znači, još manje mase (koja usporava raketu), i više goriva za korisni teret (koje ubrzava raketu)).

Bez obzira na sve, naravno da je i uz gubitak maksimalne korisne mase, isplativo spašavati i ponovo koristiti bustere. Kada im isteknu resursi, jednostavno šalju ih da se potroše, korišćenjem maksimalne nosivosti.
 
Poslednja izmena:
Ali da je potrebno mnogo goriva za povratak, naravno da jeste. Pogotvo što pri lansiranju, matematički gledano, moraju da iznesu u sebi i masu tog goriva kojim koče u povratku. Dakle, pored goriva koje nose za povratak (pa ne mogu to isto gorivo da koriste da ponesu još korisnog tereta), deo goriva u polasku troše i da gorivo za povratak ponesu gore.

Vidiš, taj deo sam prevideo. Skroz tačno.
 
Avgust,vreme kislih krastavaca,i još na kraju prosjače za jedan funt da bi mogli da konkuriraju Blicu,24 Ur i sličnim NewAgeJournals :p

Moje mišljenje da ovaj text ne pije vodu,zašto?

Jednostavno,koliko smo samo različiti ljudi na zemlji,crni,beli,žuti

pljus,smatram da su ograničeni u razmišljanju,čovek koji radi jedan te isti posao celi život,znaće samo to da radi

Tako i ovije profesori,znaju svoje područje,druga područja ih ne interesiraju...sve mi se ovo čini ko neko zatvoreno društvo odabranih,istomišljenika,i aj da kakimo malo
 
Poslednja izmena:
@bahamud,
Na pitanje gde su do sada odgovor može da bude i okean iz Solarisa... Inteligencija koja nema potrebu za istraživanjem svemira kao što mi imamo.
 
Poslednja izmena:
Daleko smo mi od tog istraživanja,kad svoje dvorište ne znamo na pamet

Pljus ima još mnogo vode da poteče da bi mi izašli sa posadom iz svog solarnog sistema
 
Bilo je priče da će da pošalju nano čip u Alfa Kentauri sistem, na planetu sličnu našoj.. Ne znam sad dokle su stigli sa tim projektom.
Kako su bili pričali taj čip bi trebalo da putuje 20 godina do Alfa Kentauri sistem.

Edit:
Na putu za Alfa Kentauri
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno