»RSS Benchmark sajt

Strana 7 od 31 PrvaPrva ... 3456789101117 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 91 do 105 od ukupno 463

Tema: Svemir i sve vezano za svemir

Member Avatar korisnika VGagi
        Na forumu od
        Sep 2002
        Poruka
        377
        Citat Citiram korisnika: Uruk Pogledaj poruku
        Te bakterije su trenutno pod kontrolm, jer da nisu pitanje da li bi nas još uvek bilo. Ali nisam na to mislio.
        Mislim da mnogi ljudi imaju veoma pogresnu sliku o mestu coveka na lancu ishrane i uticaja...
        To sto ti mozes da unistis jednu bakteriju, nista ne znaci kad njih ima n redova vise nego kompleksnih organizama.

Takodje:

Primer 1 (patologija): Protozoan Toxoplasma gondii, kojim je bilo izlozeno i inficirano 30-50% globalne populacije, i kojem su definitivni host sve macke, uklucujuci i domace, i za koje je dokazano da menja ponasanje onih u koje je zaseo ? Sta mislis, odakle tolika ljubav ljudskog roda prema domacim mackama ?

Primer 2 (patologija): Potoji teza da ljubljenje 'svetih' stvari kao sto su ikone, kao i mrtvih predaka na poslednjem ispracaju, u stvari sluzi za prenos specificnih sojeva bakterija koje dalje propagiraju religiju...

Primer 3 (simbiotika): Dokazano je da crevne bakterije coveka komuniciraju sa drugim mozgom coveka putem korespodentnih hemijskih signala...

A tu je i Gaia teorija. Sta mislis, preko cega bi ona trebalo da funkcionise ako ne preko bakterija ?

Citat Citiram korisnika: canejr Pogledaj poruku
        Razumem da pojedinci koji su decenijama posvećeni pronalaženju bilo kakvog traga života van Zemlje budu uzbuđeni i zbog bakterija. Ali, to bih očekivao najviše od biologa, u kontekstu "jedva čekam da ih analiziram!". Ali, astrofizičari i astronomi? Samo indirektno, a ne vidim da je to dovoljno za toliko oduševljenje.
        Zaboravio si planetologe...
        U ranoj istoriji zemlje bila su tri snowball perioda, i po okoncanju svakog, na zemlji je bilo sve vise kiseonika i sve kompleksnijeg zivota. A svaki visi nivo kiseonika je bio stvoren od strane sve veceg i razlicitijeg broja tih neuglednih bakterija....

I kako bi bakterije sa Marsa uticale na sliku porekla života na Zemlji?
        Sada imamo samo generalnu sliku nastanka zivota na Zemlji, sliku u kojoj nedostaje veoma mnogo detalja. Konsekventno, ne znamo sta je proisteklo iz cega, a sta je bilo posledica cistog slucaja...

U pravu si, nije baš strogo ekonomski interes, previše sam pojednostavio, ali svakako istraživanje svemira nije veliki prioritet.
        Prioritet ima razvoj tehnologije i zaradjivanje iz iste. Istrazivanje svemira je i te kako ukljuceno u tu pricu.
        Menjao VGagi : 23.12.2015. u 18:20

You know, time flies / And the rebels, one day / They all go quiet
        Ain't no money, ain't nobody / That can buy you peace of mind

Member Avatar korisnika Sale83
        Na forumu od
        May 2012
        Poruka
        2.526
      3. Moja mašina
        • CPU: i5 3450
        • MoBo: LGA1155 B75
        • RAM: 2x4BGB Kingston
        • VGA: AMD Radeon 7770
        • MON: Dell U2312HM
        • HDD: SSD Kingston240gb+1TB Samsung Barracuda® HD103SJ+1tb Seagate Barracuda ST1000DM003
        • LAP: Lenovo Legion y520
      4. Citat Citiram korisnika: Uruk Pogledaj poruku
        Moj komentar se odnosio na stavljanje u istu ravan te bakterije sa vanzemaljcima iz SF priča.
        Naš kontakt sa nečim iz npr. Stvora ili Kraj detinjstva teško bi se mogao porediti sa ovim pronalaskom bakterije na Marsu.
        Naravno velika je to stvar, ali i ravnodušnost mnogih prema tom otkriću ne treba da čudi.
        da,ali gledaj to ovako...ako postoji jednocelijski organizam u svemiru, onda sigurno postoji i visecelijski, a ako postoji i visecelijski, onda jedan Alien, Stvor ili bilo sta sto je ljudska masta stvorila i nisu vise toliko deo fantastike, vec postaju prilicno moguci u nekom kutku svemira.

I kako bi bakterije sa Marsa uticale na sliku porekla života na Zemlji?
        pa jednostavnom lohgikom...ako je ima na marsu, zemlji, znaci da je takva vrsta jednocelijskog organizma(cak ne mora ni bakterija to biti, nego bilo koja vrsta jednocelijskog organizma), iz kog se razvio citav zivi svet na Zemlji, moguca bilo gde u svemiru, a samim tim i oblik zivota u toj formi, bilo na nizem stupnju, bilo slicno kao kod nas ili pak mnogo razvijenije.To bi bio prvi neoborivi dokaz u istoriji covecanstva za postojanje bilo kakvog oblika zivota van zemlje.Zar to nije velika stvar za nauku?

Astrofizika ti je deo astronomije, a ona sama za fiziku i hemiju, a one opet za biologiju,sve je medjusobno povezano,vise nego sto mislis...NASA i bilo koja druga slicna organizacija nije samo skup gledaca kroz teleskop, ima tu i biologa, fizicara, matematicara,hemicara....

Dakle takvim dokazom nauka bi pojacala osnove svojih teorija o nastanku zivota

Onda na samom kraju i naucna fantastika dobija sasvim novi znacaj i smisao.

Member Avatar korisnika Uruk
        Na forumu od
        Nov 2009
        Poruka
        5.109
      6. Moja mašina
        • CPU: i5 8400 / Frio 14
        • MoBo: Asrock z370 pro4
        • RAM: CMK16GX4M2B3000C15R
        • VGA: XFX Radeon RX 580 GTS 8GB
        • MON: ViewSonic XG2401
        • HDD: M.2 240GB KC1000 / Toshiba 2TB
        • Case: Carbide 400c / EVGA SN 550 G3
        • SND: Creative
        • LAP: ASUS Eee PC
        • TV: KDL-43WE755
        • Ostalo: Logitech / PS4
      7. To si u pravu. Ja sam dosta dugo bio siguran da tamo negde postoji život, ali vremenom sam počeo da sumnjam u to. Ovo otkriće bi trebalo da ukloni svaku sumnju.
        Menjao Uruk : 23.12.2015. u 18:47
        Do not believe anything they say. Keep your eyes open!

Na forumu od
        May 2012
        Poruka
        2.526
      9. Moja mašina
        • HDD: SSD Kingston240gb+1TB Samsung Barracuda® HD103SJ+1tb Seagate Barracuda ST1000DM003
      10. Pa svi smo mi sigurni, da negde postoji...samo sto bi ovako imali i cime da potkrepimo takvu jednu tvrdnju.

Na forumu od
        Nov 2009
        Poruka
        5.109
      12. Moja mašina
      13. Kod mene je bilo i razmišljanja da se ovakav splet okolnosti koji mi nazivamo život nigde drugde nije razvio.
        Nisam siguran ni da su ove bakterije dokaz postojanja nekog kompleksnijeg života tamo negde?
        Menjao Uruk : 23.12.2015. u 19:18

Member Avatar korisnika VGagi
        Na forumu od
        Sep 2002
        Poruka
        377
        Naš kontakt sa nečim iz npr. Stvora ili Kraj detinjstva teško bi se mogao porediti sa ovim pronalaskom bakterije na Marsu.
        The Thing je gestalt forma alien bakterija...

Ako se nesto bude naslo na Marsu (ili kometama, Evropi, Titanu, ... ) mi za sada ne znamo koju ce tacno imati formu, cak i ako mu osnova buda slicna onoj koju ima zivot na Zemlji...

You know, time flies / And the rebels, one day / They all go quiet
        Ain't no money, ain't nobody / That can buy you peace of mind

Member
        Na forumu od
        May 2015
        Poruka
        2.169
      16. Moja mašina
        • CPU: i5 4690K + Silver Arrow double vent
        • MoBo: AsRock Z97
        • RAM: 8GB HyperX Savage
        • VGA: Powercolor Radeon R9 270X
        • MON: Dual Monitor Setup
        • HDD: 120GB SSD Samsung 840 + 3TB WD + 2 x 1.5TB Samsung
        • Case: Antec
        • SND: Creative / Cambridge Soundworks Gigaworks 7.1 700W
        • LAP: Lenovo x220 Tablet i5, 4GB RAM, 128GB SSD, 12.5" IPS Gorilla Glass WACOM!
        • INET: DSL
        • Ostalo: Logitech G110 + Logitech G700 + A4 Tech V7
      17. bakterije su najuspesniji oblik zivota na zemlji, a verovatno i sire.

Moderator Avatar korisnika yooyo
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        10.854
      19. Moja mašina
        • CPU: i7-4790
        • MoBo: ASUS
        • RAM: 16GB
        • VGA: NVidia GeForce 770GTX
        • MON: Dell U2716D - 27" (2560x1440)
        • HDD: Samsung Evo 840 (500GB) + 2TB HDD
        • SND: Integrisana
        • LAP: Dell XPS 15
      20. Heh.. Ćelija.. Zašto ćelija? Možda život može da ima neki drugi oblik?
        Sa sadašnjim nivoom tehnologije i nauke, možemo da istrazujemo sunčev sistem, dok za istraživanje ostalih zvezda treba mnogo više resursa i tehnologije.
        U sunčevom sistemu vladaju karakteristična pravila, postoji određeni hemijski elementi u odredjenom sastavu i količinama. Koliko takav mix ima uticaja na razvoj života? Da li na drugim zvezdama vladaju drugačija pravila i koliko drugačija? I da se vratim na početak... Da li je moguce da postoji život u drugačijem obliku od kakvog ga mi zamišljamo danas.
        Oblik života kakav je na zemlji najviše zavisi od dominantnog agregatnog stanja vode i prosečne temperature. Pod ovim uslovima hemijske reakcije su moguće. Sada bi hemičari trebalo da istražuju da li postoji skup hemijskih elemenata koji mogu da se ponašaju kao što se na zemlji ponašaju kiseonik, ugljenik i vodonik. Recimo na Veneri su dosta visoke temperature, svaki organizam sa zemlje bi se živ skuvao tamo. Ali ako bi zivot postojao na Veneri, sigurno ne bi bio baziran na ugljeniku, vodoniku i kiseoniku. Potraga za kombinacijom hemijskih elemenata koji pod određenim uslovima mogu stvore nešto što podseća na život je jako bitna jer se na taj način odbacuje mnogo planeta na kojima dobitna kombinacija nije dominantna.
        pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.

Na forumu od
        May 2012
        Poruka
        2.526
      22. Moja mašina
      23. To si i negde na pocetku teme pomenuo, i slazem se.To moze biti bilo kakav oblik i forma..ali nauka trenutno pojmi jedino oblik zivota vezan za celiju..tj zivot vezuje sa celijom i procesima u njoj.

Na forumu od
        Nov 2009
        Poruka
        5.109
      25. Moja mašina
      26. Od ćelije pa do kompleksnijeg života mora mnogo kockica da se složi... Koja je verovatnoća da se kockice slože više puta?

Moderator Avatar korisnika yooyo
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        10.854
      28. Moja mašina
        • CPU: i7-4790
        • MoBo: ASUS
        • RAM: 16GB
        • VGA: NVidia GeForce 770GTX
        • MON: Dell U2716D - 27" (2560x1440)
        • HDD: Samsung Evo 840 (500GB) + 2TB HDD
        • SND: Integrisana
        • LAP: Dell XPS 15
      29. Pa treba apstaktno sagledati život. U stvari tražimo i život i inteligenciju.
        pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.

Member Avatar korisnika joca89
        Na forumu od
        Oct 2009
        Poruka
        4.352
        Velika je verovatnoća da je život česta pojava a ne izolovan slučaj. Inteligencija je ređa ali verujem takođe česta pojava. Svemir je nepojmljivo veliki, bio beskonačan ili ne, neverovatno je veliki i gotovo sigurno je da je postojao inteligentan oblik života, da postoji i da će postojati... Krucialni elementi za život (čak i kakav znamo) su veoma dostupni širom svemira i nisu retkost...

Na forumu od
        May 2012
        Poruka
        2.526
      32. Moja mašina
      33. Film Sfera je npr interesantno prikazao moguci oblik zivota..potpuno drugacije od bilo kog drugog filma

VIP member Avatar korisnika NShappy
        Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        2.946
      35. Moja mašina
        • CPU: i5 2500K, hlađen nekim CoolerMaster tornjem sa ventilatorom i rebrima
        • MoBo: Asus P8 P67-M PRO
        • RAM: 2x4GB Kingmax
        • VGA: Radeon HD5670
        • MON: Samsung 971p
        • HDD: Samsung 850EVO, 120GB + Samsung F3 1TB
        • OPT: Neki Samsung
        • Case: Neki Chieftec
        • SND: Naim NAC-N 172 XS + NAP 155 XS, Neat Motive 2
        • LAP: Fujitsu Lifebook
        • TV: Sony KDL-43W805
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Konfekcija, uglavnom Logitech, Kinezi...
      36. Citat Citiram korisnika: yooyo Pogledaj poruku
        Heh.. Ćelija.. Zašto ćelija? Možda život može da ima neki drugi oblik?
        Sa sadašnjim nivoom tehnologije i nauke, možemo da istrazujemo sunčev sistem, dok za istraživanje ostalih zvezda treba mnogo više resursa i tehnologije.
        U sunčevom sistemu vladaju karakteristična pravila, postoji određeni hemijski elementi u odredjenom sastavu i količinama. Koliko takav mix ima uticaja na razvoj života? Da li na drugim zvezdama vladaju drugačija pravila i koliko drugačija? I da se vratim na početak... Da li je moguce da postoji život u drugačijem obliku od kakvog ga mi zamišljamo danas.
        Oblik života kakav je na zemlji najviše zavisi od dominantnog agregatnog stanja vode i prosečne temperature. Pod ovim uslovima hemijske reakcije su moguće. Sada bi hemičari trebalo da istražuju da li postoji skup hemijskih elemenata koji mogu da se ponašaju kao što se na zemlji ponašaju kiseonik, ugljenik i vodonik. Recimo na Veneri su dosta visoke temperature, svaki organizam sa zemlje bi se živ skuvao tamo. Ali ako bi zivot postojao na Veneri, sigurno ne bi bio baziran na ugljeniku, vodoniku i kiseoniku. Potraga za kombinacijom hemijskih elemenata koji pod određenim uslovima mogu stvore nešto što podseća na život je jako bitna jer se na taj način odbacuje mnogo planeta na kojima dobitna kombinacija nije dominantna.
        Nauka se za početak, slaže da u celom našem Svemiru vladju isti prirodni zakoni. Dalje, nauka je vrlo dobro proučila sve moguće hemijske elemente i načine kako se oni mogu kombinovati. Dakle, ako na Zemljni ni pod kojim uslovima ne možeš sjediniti, lupam, sumpor i srebro, ne može to nigde (ako ne može, lupio sam za sumpor i srebro... ). Kako se elementi mogu (i ne mogu) kombinovati ovde, tako se mogu (i ne mogu) kombiovati bilo gde u našem Svemiru. Dalje, slažemo se da ikakav život mora biti zasnovan na vrlo komplikovanim hemijsko fizičkim procesima i jedinjenjima. I na kraju, nauka se slaže da samo veze sa ugljenikom mogu dati dovoljno složene strukture da se dobije neki život.

Eto, uglavnom na tome zasnivaju potragu za životom sličnim našem.

Ok, silicijum može dati isto vrlo komplikovana jedinjenja i strukture, ali su to po pravilu čvste strukture, praktično kamen il' staklo varijante. Izuzetno su postojane, i nepromenjljive, što otežava neki oblik razvoja i napredovanja. Dakle, teško je zamisliti neki takav tip života.

Od ćelije pa do kompleksnijeg života mora mnogo kockica da se složi... Koja je verovatnoća da se kockice slože više puta?
        Bakterija je beskonačno kompleksnija od nepostojanja života, bar mnogo komplikovanija nego što smo mi komplikovaniji od bakterije.
        A ako tražimo E.T.-ja, onda je bakterija van Zemlje tek prvi sledeći korak.

Citat Citiram korisnika: joca89 Pogledaj poruku
        Velika je verovatnoća da je život česta pojava a ne izolovan slučaj. Inteligencija je ređa ali verujem takođe česta pojava. Svemir je nepojmljivo veliki, bio beskonačan ili ne, neverovatno je veliki i gotovo sigurno je da je postojao inteligentan oblik života, da postoji i da će postojati... Krucialni elementi za život (čak i kakav znamo) su veoma dostupni širom svemira i nisu retkost...
        S' ovim se slažem, i eto, bakterija na Marsu bi dala vrlo snažnu potvru takvog stava.
        Menjao NShappy : 23.12.2015. u 22:09

Member Avatar korisnika -bahamud-
        Na forumu od
        Jan 2011
        Poruka
        3.332
      38. Moja mašina
        • CPU: I7 6700
        • MoBo: Asus
        • RAM: 12 gb DDR4
        • VGA: Saphire RX590 8 gb
        • MON: samsung 24
        • HDD: 120 ssd x 2 TB
        • OPT: ne nosim cvikere
        • Case: da ima moj bobi kučicu
        • SND: narodnjake
        • LAP: HP Pavilon g serija
        • TV: imam
        • Ostalo: volim (. )( .) i ( y )......i burek sa sirom
      39. iskreno da vam kažem,ja kao laik,čisto sumnjam da na polovima(ili bilo gde) na marsu ima vode,to šta oni zovu voda može biti plin u tekućem(krutom) stanju
        ili neki oblik kamena.....za vodu sumnjam
        još nešto me bode,ako je voda mora biti i života,ma di to piše da mora biti i života??
        orjentišu se prema onome šta su naučili od majčice zemlje
        mažda je plin a u plinu novi oblik života ....eto
        haug big bahamud spoken.....again

Strana 7 od 31 PrvaPrva ... 3456789101117 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •