Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Sto se tice letova u svemir, nikakve revolucije nema dokle god se koriste fosilna goriva i raketni motori. To je neko moje razmisljanje.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Uzivo snimak poletanja Falcon Heavy sa dolazecim Tesla kupeom i laznim anstronautom za volanom direkt u Marsovu orbitu.

http://www.spacex.com/webcast
 
Poslednja izmena:
Sto se tice letova u svemir, nikakve revolucije nema dokle god se koriste fosilna goriva i raketni motori. To je neko moje razmisljanje.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Khm! Space X je upravo uspesno lansirao trenutno najjaču raketu na svetu, kao dummy teret (obavezan na probnim lansiranja) poslao automobil Tesla kompanije ka Marsu (završiće u večnoj orbiti oko Sunca), sva tri raketna bustera iste rakete je vratio na Zemlju....

Ja aktivno pratim kosmonautiku već jako dugo. I jesam dežurni skeptik. Ali ovo što je Space X sada uspeo, pre samo 5 godina je bilo apsolutno nezamislivo. Raketnim lanserom je nadmašio sve trenutne državne institucije Amerike, Rusije, Evrope, Kine, zajedno.
 
Elon objasnio! Najveci utisak mi je ostavilo sletanje boostera. To je ujedno ono po cemu se i razlikuju od ostalih. Ovo je veliki korak za covecanstvo.
 
Khm! Space X je upravo uspesno lansirao trenutno najjaču raketu na svetu, kao dummy teret (obavezan na probnim lansiranja) poslao automobil Tesla kompanije ka Marsu (završiće u večnoj orbiti oko Sunca), sva tri raketna bustera iste rakete je vratio na Zemlju....

Ja aktivno pratim kosmonautiku već jako dugo. I jesam dežurni skeptik. Ali ovo što je Space X sada uspeo, pre samo 5 godina je bilo apsolutno nezamislivo. Raketnim lanserom je nadmašio sve trenutne državne institucije Amerike, Rusije, Evrope, Kine, zajedno.

I osim agresivne reklame, poenta toga je ???
 
Sa jednim launchom mogu da ponesu 68 tona tereta, do sad max je bilo 20ak... malo li je?

Da ne spominjemo ustede jer su se boosteri vratili..
 
Evo konferencije posle poletanja sa Elon Muskom live

https://www.youtube.com/watch?v=KORTP545vAc

Dva spoljna falcona su sletela na zemlju bezbedno, dok je treci sredisnji zbog nedostatka goriva sleteo u vodu brzinom od 200 milja na sat.
Za 6 sati ce se znati da li ce Tesla kupe nastaviti prema Marsu jer za tih sest sati ce morati da prodje kroz polje Alen belt koje je prakticno kao lupa koja zraci radijacijom.

Tesla nece uci u orbitu oko planete Marsa, jer prozor za takav let je tek u maju, ali ce uci u elipticnu orbitu oko sunca gde ce naizmenicno biti u ravni sa orbitom Marsa i Zemlje, i sve tako u narednih bar 500 miliona godina.

Sam Tesla ima gomilu easter egggs-a, tipa Dont Panic na prednjoj tabli koja aludira na naslovnu stranu serijala Autostoperski vodic kroz galaksiju.
Dok putuje tesla ima audio sistem koji konstantno pusta Spaceman pesmu.
Takodje se u Tesli nalazi misterizni Arc uredjaj, digitalno skladiste koje sadrzi mnogo podataka o zemlji i ljudskoj civilizaciji.
Na jednoj od elektronskih plocica pise Made on Earth.
Takodje se nalazi sakrivena minijaturna igracka tesle sa mini spaceman vozacom.
Spaceman vozac nosi original Spacex skafander, verovatno ce se sa njim testirati izdrzljivost.
Bas me zanima sa cime su napumpali gume na Tesli da izdrze vakum :d

Live prenos spaceman-a
https://www.youtube.com/watch?v=aBr2kKAHN6M
 
Poslednja izmena:
I osim agresivne reklame, poenta toga je ???

Poenta nije bila slanje kola u svemir. Za prvo probno lansiranje bilo koje rakete, po pravilu u nju se stavlja dummy teret, obično neka metalna skalamerija koja simulira pravu letelicu. Tako to rade i Rusi, i Kinezi, i Severna Koreja. Space X je za dummy teret stavila automobil od istog gazde, i u njega lutku u odelu za izlazak u svemir, opet iste kompanije. Ne sumnjam da taj Tesla i ta lutka imaju u sebi silne senzore za telemetriju ponašanja tereta i rakete, kao što ima svaka test letelica, i što joj je zapravo namena. A staviti nešto oblika automobila je tipična Musk-ova ideja za napraviti show i za dizanje hype-a oko cele priče. Da ne spominjemo easter eggs što ih Devil nabrojao. :D

A glavna poenta jeste da je privatna kompanija uletela na tržište komercijalnih lansiranja, i za 10-ak godina nadmašila sve ostale lansirne agencije koje se time bave od još 60-ih 70-ih. Komercijalno tržište lansiranja satelita je ogromno, i jedno od najbogatijih na svetu. Sateliti imaju ograničen radni vek, i redovne obnove su biznis koji donosi mnogo novca. Najuspešniji i $/kg najpovoljniji lanser može računati na siguran biznis u sledećih nekoliko decenija. Space X sada ima i najjaču raketu, jednu od najpouzdanijih, i uz tehnologiju spasavanja lansirnih boostera, potencijalno najjeftiniju.

Rusi imaju ozbiljne probleme u svojoj kosmičkoj industriji i nikako da se konsoliduju. NASA je penzionisala šatlove, a novu raketu tegle već deceniju i ne vidi joj se kraj. Kina i Indija idu jako polako. Francuska Ariane je izuzetno skupa, a zamene nema. Sve u svemu, svemirska industrija stagnira već jako dugo. Sada, uključenjem privatnih kompanija, deluje da će se sve to malo ubrzati. Plus što Space X nije jedini koji ulazi na to tržište.

Musk obećava i let na Mars u režiji Space X tokom sledeće decenije. I NASA-i i Rusima je to tek neka maglovita daleka budućnost. Koliko god to nam nerealno izgledalo, ovaj juče lansirani Falcon Heavy je podjednako nerelano izgledao pre samo 3-4 godine. Sada, vrlo malkicko, ali počinjem i da im verujem da će uspeti.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam se ja naježio kada su boosteri sletali sve mu je*em.

Da, ono sinhrono sletanje dva boostera jedan nedaleko od drugog. :Klanjanje
K'o u stripovima Flash Gordona, iz 70-ih. :D

Drugi priceless momenat je proletanje (i snimak) Tesle sa Spaceman-om "za upravljačem", tako da se u pozadini vidi Zemlja.
 
Poslednja izmena:
Khm! Space X je upravo uspesno lansirao trenutno najjaču raketu na svetu, kao dummy teret (obavezan na probnim lansiranja) poslao automobil Tesla kompanije ka Marsu (završiće u večnoj orbiti oko Sunca), sva tri raketna bustera iste rakete je vratio na Zemlju....

Ja aktivno pratim kosmonautiku već jako dugo. I jesam dežurni skeptik. Ali ovo što je Space X sada uspeo, pre samo 5 godina je bilo apsolutno nezamislivo. Raketnim lanserom je nadmašio sve trenutne državne institucije Amerike, Rusije, Evrope, Kine, zajedno.
Dok se ne izmisli neki novi pogon nema price o velikim avanturama po svemiru. To je veliko ogranicenje a ja sam mislio da sam bio jasan te ne vidim razlog zasto si mi replicirao.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
U pravu si za nove pogone. Ali od njih smo daleko koliko i Kolumbo od parobroda. O njima, i velikim avanturama po smemiru, možemo da pričamo samo u okviru SF filmova. :(

Doduše, jonski pogon je tu. On ne može da podigne nešto sa Zemlje, ali može da nas voza na kraće relacije po Sunčevom sistemu, višestruko efikasnije nego do sada.
Dakle, imamo veliki napredak u lanserima (Space X), i veliki korak u kretanju kada smo već gore (jonski pogon).

Bla.bla.bla...

Nešto mrda u odnosu na zadnjih 10-20 god. Konačno!
 
Da, ono sinhrono sletanje dva boostera jedan nedaleko od drugog. :Klanjanje
K'o u stripovima Flash Gordona, iz 70-ih. :D

Drugi priceless momenat je proletanje (i snimak) Tesle sa Spaceman-om "za upravljačem", tako da se u pozadini vidi Zemlja.
A sve praceno uz Davida Bowiea i Space Oddity ☺

Sent from my SM-T561 using Tapatalk
 
Bas me zanima sa cime su napumpali gume na Tesli da izdrze vakum :d
Verovatno nisu ni napumpane, nego samo konstruisne iznutra u obliku da izgledaju napumpano.

Čak i da razvijemo tehnologiju sa kojom negde možemo da "odeltimo" u razumom vremenu, veći problem je tehnologija potrebna da se tamo živi, radi i razvija kolonija.

Za mene lično je glupost što se stalno ide linijom: Kad stignemo tamo, napravićemo uslove da mi, ovakvi kakvi smo, možemo tamo da živimo.
Mnogo veći napredak bi bio da mi sebe, ili nešto slično nama, razvijemo što može da živi u uslovima koji već postoje tamo.
 
Poslednja izmena:
Poenta nije bila slanje kola u svemir. Za prvo probno lansiranje bilo koje rakete, po pravilu u nju se stavlja dummy teret, obično neka metalna skalamerija koja simulira pravu letelicu. Tako to rade i Rusi, i Kinezi, i Severna Koreja. Space X je za dummy teret stavila automobil od istog gazde, i u njega lutku u odelu za izlazak u svemir, opet iste kompanije. Ne sumnjam da taj Tesla i ta lutka imaju u sebi silne senzore za telemetriju ponašanja tereta i rakete, kao što ima svaka test letelica, i što joj je zapravo namena. A staviti nešto oblika automobila je tipična Musk-ova ideja za napraviti show i za dizanje hype-a oko cele priče. Da ne spominjemo easter eggs što ih Devil nabrojao. :D

A glavna poenta jeste da je privatna kompanija uletela na tržište komercijalnih lansiranja, i za 10-ak godina nadmašila sve ostale lansirne agencije koje se time bave od još 60-ih 70-ih. Komercijalno tržište lansiranja satelita je ogromno, i jedno od najbogatijih na svetu. Sateliti imaju ograničen radni vek, i redovne obnove su biznis koji donosi mnogo novca. Najuspešniji i $/kg najpovoljniji lanser može računati na siguran biznis u sledećih nekoliko decenija. Space X sada ima i najjaču raketu, jednu od najpouzdanijih, i uz tehnologiju spasavanja lansirnih boostera, potencijalno najjeftiniju.

Rusi imaju ozbiljne probleme u svojoj kosmičkoj industriji i nikako da se konsoliduju. NASA je penzionisala šatlove, a novu raketu tegle već deceniju i ne vidi joj se kraj. Kina i Indija idu jako polako. Francuska Ariane je izuzetno skupa, a zamene nema. Sve u svemu, svemirska industrija stagnira već jako dugo. Sada, uključenjem privatnih kompanija, deluje da će se sve to malo ubrzati. Plus što Space X nije jedini koji ulazi na to tržište.

Musk obećava i let na Mars u režiji Space X tokom sledeće decenije. I NASA-i i Rusima je to tek neka maglovita daleka budućnost. Koliko god to nam nerealno izgledalo, ovaj juče lansirani Falcon Heavy je podjednako nerelano izgledao pre samo 3-4 godine. Sada, vrlo malkicko, ali počinjem i da im verujem da će uspeti.

Je l' E. Musk stavio u dzep i neki bitcoin dummy-ju, da mu se nadje :d
 
Kako je onaj LCD u kolima izdrzao toliki minus?

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
I taj LCD, i gume na kolima, nismo sigurni šta je na tim kolima pravo i originalno, a šta je fake, i šta su sa automobila uklonili a šta ostavili.
Nisam video da taj displej menja natpis. Tako da, vrv je lažni displej.

Što se minusa tiče, temperatura u svemiru je komplikovan pojam. Tamo je vakum. Vakum je idealan izolator. Od tri načina razmene toplote koja postoje (konvekcija, kondukcija i zračenje), u svemiru je moguć samo jedan, zračenjem, ili unutar samog tela kondukcijom. U svemiru, površina tela izložena Suncu se snažno zagreva, jer od Sunca dobija oko 1KW po kvm (u blizini Zemlje). Površina tela u 'ladovini se hladi na izuzetno niske temprature, ali samo onom brzinom koliko uspe toplote da oslobodi zračenjem. Neka prosečna temperature će zavisiti od razmene toplote u tom telu kondukciom, od brzine "upijanja" toplote sa Sunca, i emitovanja toplote ka hladovini. Bla.bla.bla...

Sve u svemu, obični zemaljski predmeti će tamo vrlo brzo propasti zbog snažnih promena temperature, i UV zračenja.

Displejima, pored velikih promena temperature, mislim da bi i vakum bio ozbiljan problem, ako ne bi bili u nekoj hermetičkoj posudi sa normalnim pritiskom.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Ovo sletanja boostera je meni najimpresivniji deo priče. Sve ostalo je nekako poznato. Principi su tu i koriste se 60 godina. Ali sletanje boostera je ono što me približava nekom SF-u koji sam zamišljao kao klinac. I to izgleda tako...
NEVEROVATNO.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Ovo sletanja boostera je meni najimpresivniji deo priče. Sve ostalo je nekako poznato. Principi su tu i koriste se 60 godina. Ali sletanje boostera je ono što me približava nekom SF-u koji sam zamišljao kao klinac. I to izgleda tako...
NEVEROVATNO.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
+1
 
Dok sam gledao stream bilo je tja...nista specijalno...tek danas shvatis kolika je to revolucija.
 
Poslednja izmena:
Ovo sletanja boostera je meni najimpresivniji deo priče. Sve ostalo je nekako poznato. Principi su tu i koriste se 60 godina. Ali sletanje boostera je ono što me približava nekom SF-u koji sam zamišljao kao klinac. I to izgleda tako...
NEVEROVATNO.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Aha, ja to napisao jos sinoc. Poletanja rakete smo gledali ko zna koliko puta ali ovo sletanje boostera je ono sto ih trenutno razlikuje od svih ostalih. Danas bas pricam na poslu koliko sam impresioniran. Opale raketu kao i svi, sve je ok. E onda sa 200KM visine spuste boostere u rikverc i parkiranu ih na rampu u skoro istom trenutku u sred centra! Ludilo mozga! To je ono kako sam ja nekada zamisljao putovanje u svemir. Odgledao sam 50x to sletanje i svakog puta sam isto odusevljen.

Tapatalk
 
Nerealno stvarno, nisam nasao podatak da li ih nekako kontrolisu gde da slete ili su im koordinate isprogramirane i sve same rade..
 
Nisam do sada vidjao ovu temu, ocigledno je ovo lansiranje SpaceX-ove rakete podiglo sve na noge. Cisto da se upisem, da pratim, jer ovde ima mnogo toga zanimljivog da se procita.
 
Nerealno stvarno, nisam nasao podatak da li ih nekako kontrolisu gde da slete ili su im koordinate isprogramirane i sve same rade..

Ne znam, nisam se trudio da istrazujem temu ali mi je bilo ludilo i kad sam nalazio snimke sa testiranja, posebno onaj kada su uspesno sleteli na platformu na vodi. To me je raspametilo. Onaj snimak kada dve slecu uporedo me je bacilo u trans :d
Bukvalno tako sam kao dete zamisljao da raketa polece i da slece.
https://www.youtube.com/watch?v=1sJlFzUQVmY
 
Ključno u celoj priči, izvinite ako je pomenuto, je komercijalizacija slanja u svemir , u smislu da bi ovakav launch u izvedbi NASE koštao tričavu milijardu, a Space X oko 90 miliona USD. Malo li je...

Mi Note 3
 
Nazad
Vrh Dno