Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Zanimljivi momenti iz videa:
 

Prilozi

  • Screenshot_20230422_000119_YouTube.jpg
    Screenshot_20230422_000119_YouTube.jpg
    564.6 KB · Pregleda: 219
  • Screenshot_20230422_000747_YouTube.jpg
    Screenshot_20230422_000747_YouTube.jpg
    254.2 KB · Pregleda: 185
Čuveni "prvi snimak crne rupe" u galaksiji M87, dobijen 2017. kombinovanim snimkom 7 zemaljskih najvećih teleskopa, dobio je poboljšani render više rezolucije upotrebom veštačke inteligencije i mašinskog učenja nad sakupljenim podacima.
Levo je prvobitni snimak, a desno novi koji daje astrofizičarima detaljnije informacije o masi i drugim osobinama crne rupe.
Black hole.jpg
 
S tim u vezi, za film "Interstellar" je potrošeno 100 dana kompjuterskog generisanja svake sekunde vernog prikaza crne rupe u filmu.

 
Poslednja izmena:
Zasto se ne stavi tačka na tu temu sa nekom Hi-Res Areal slikom iz James Webba gde bi se videli tragovi, oprema itd?
Ja sam laik pa me je lako vuci s jedne strane na drugu ali mislim da bi mi 1-2 slike landing sajta bile dovoljne da zavrsim sa tom temom.
 
Poslednja izmena od urednika:
Mesec je mnogo veći i dalji nego što ljudi zamišljaju.
slikom iz James Webba
Zbog položaja, i pravca na koji je usmeren nije moguće:
STScI-01F6QY24A033MJN93DM973FH4R.jpg

Nije moguće ni sa zemlje:


Niti je moguće približiti orbitera mesecu.

Inače postoje video materijali od svake Apollo misije, kao i gomila slika sa samog meseca, sve duži i kvalitetniji od svake sledeće misije, tako da slike iz svemira nisu ni potrebne.
 
Poslednja izmena:
Zasto se ne zapuse usta na tu temu sa nekom Hi-Res Areal slikom iz James Webba gde bi se videli tragovi, oprema itd?
Mada spomenuo si ravnu zemlji...kada ima ljudi koji o tome debatuju ovde onda mozda i nema spasa.
Ja sam laik pa me je lako vuci s jedne strane na drugu ali mislim da bi mi 1-2 slike landing sajta bile dovoljne da zavrsim sa tom temom.

Postoje slike iz orbite Meseca sa modernog Moon orbitera gde se vide tragovi ranijih misija: https://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/news/apollo-sites.html

James Webb se ne može usmeriti u Mesec prvo zbog svoje pozicije, a dalje, spržio bi svoje senzore jer je projektovan da snima vrlo vrlo mračna područja svemira. Njegovi image senzori ne mogu da podnesu iole jače osvetljene objekte. I BTW, snima u talasnim dužinama svetlosti koje nisu vidljive ljudskom oku.
 
Poslednja izmena od urednika:
... a ljuti konkurenti i najupućeniji u svemirsku tehnologiju tog vremena sa gomilom špijunskih satelita, SSSR, bi jedva dočekali da ih izblamiraju bilo kakvim dokazom.

Posledica "demokratije" koju je doneo Internet. Ranije je za svaki objavljen tekst bilo potrebno proći neku recenziju, cenzore, urednika, platiti izdavanje, organizovati prodaju knjige ili časopisa koji treba neko prvo da plati. Sada može bilo ko besplatno da plasira bilo šta ogromnom auditorijumu i pronađe gomilu neobrazovanih "sledbenika" kojima je život prozaičan i jedva čekaju nekakvu teoriju zavere ili "otkriće" da ga začine i imaju o čemu da tupe.
 
I ovaj prost će biti obrisan, tu je neko vreme da se podsetimo:
tzv. kensl kultura nema podršku ovde na forumu. Ako želite nekoga da "kenselujete" - moraćete da nađete neku drugu platformu.
Drugim rečima, ako ubuduće neko postavi pitanje koje se vama čini nedovoljno napredno za vaš ukus i odreagujete bezobrazno na isto - neće biti daljih opomena. Ako niste u stanju da pružite nekome info koji već posedujete a tom nekome drugome bi koristio već prelazite u vređanje i omalovažavanje = nulta tolerancija od strane mod tima.
^"Nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati!" ;)
Temu o "teorijama zavere" otvorite slobodno u Clubbing-u i držite se lepih manira. U tim uslovima bi čak mogla da bude izuzetno informativna i zanimljiva.
 
Poslednja izmena:
Kolika je ovo razdaljina otprilike?
1683904963102.png
 
Novi "dubinski" snimak svemirskog teleskopa JWST. Snimljena površina neba bi bila širine oko jednog milimetra na odstojanju ispružene ruke.
Sadrži više od 45 hiljada galaksija od čega su oko 1000 udaljene preko 13 milijardi svetlosnih godina tj. snimljene manje od 600 miliona godina po nastanku svemira.

Galaxies.jpg

Puna rezolucija ovde: 12097 X 8482, PNG (132.78 MB)
 
Poslednja izmena:
Zavrsih drugu sezonu podcasta 13 minutes to the moon - preporuka za sve vas koje interesuje ova tematika.
Prva sezona je o Apolo 11 misiji, druga o Apolo 13 - ne znam koja je veci podvig od ove dve.. Neverovatno kako su uspeli da vrate posadu kuci nakon eksplozije na apolo 13 misiji.
Radili su intervjue sa astronautima, ljudima iz mission control-a, kao i ostalim ljudima koji su na ovaj ili onaj nacin bili ukljuceni u Apolo program. Takodje mozete da cujete originalne NASA snimke razgovora izmedju mission control-a i posade tokom misije.

Najavljena je i treca sezona koja ce se baviti space shuttle programom. :)
 
Ranije su u svemirskom programu radili vrhunski inzenjeri elektrotehnike, masinstva, fizike ..., i oni su se ozbiljno posvetili da sa ogranicenom tehnologijom tog doba naprave prave podvige u to vreme.
Sada su glavni u razvoju programeri koji van programiranja nemaju pojma o motorima i fizici pa sve prepuste simulatorima da im sve preracunaju.
Takvi ljudi ne mogu da prepoznaju situacije i probleme koji se mogu desiti u stvarnom zivotu jer nemaju iskustva u tome.
Dok oni koji imaju iskustva i znanja su odavno poumirali ili u penziji i verovatno se vise nicega ni ne secaju, a originalni dokumentacija je ko zna gde i da li je iko uopste moze danas da protumaci kada se tehnologija strasno promenila , pocevsi od elektronike gde se sve kontrolise cipovima, do robotskog zavarivanja i stampanja 3d delova.
A kada programer ne razume materiju onda dodje do ovakvih gresaka.
Takvih primera je na sve strane i u svim sferama, eno onaj domaci servis euprava se vidi da su ga pravili ljudi koji nemaju veze sa knjigovodstvom.
 
Poslednja izmena:
Ranije su u svemirskom programu radili vrhunski inzenjeri elektrotehnike, masinstva, fizike ..., i oni su se ozbiljno posvetili da sa ogranicenom tehnologijom tog doba naprave prave podvige u to vreme.
Sada su glavni u razvoju programeri koji van programiranja nemaju pojma o motorima i fizici pa sve prepuste simulatorima da im sve preracunaju.
Takvi ljudi ne mogu da prepoznaju situacije i probleme koji se mogu desiti u stvarnom zivotu jer nemaju iskustva u tome.
Dok oni koji imaju iskustva i znanja su odavno poumirali ili u penziji i verovatno se vise nicega ni ne secaju, a originalni dokumentacija je ko zna gde i da li je iko uopste moze danas da protumaci kada se tehnologija strasno promenila , pocevsi od elektronike gde se sve kontrolise cipovima, do robotskog zavarivanja i stampanja 3d delova.
A kada programer ne razume materiju onda dodje do ovakvih gresaka.
Takvih primera je na sve strane i u svim sferama, eno onaj domaci servis euprava se vidi da su ga pravili ljudi koji nemaju veze sa knjigovodstvom.

Teško da su programeri napravili lunarni lender :) Biće da su u projekat uključeni i neki inženjeri.

Tek treba da vidimo šta se zapravo desilo. Pominje se i udar mikrometeorita...
 
Teško da su programeri napravili lunarni lender :) Biće da su u projekat uključeni i neki inženjeri.

Tek treba da vidimo šta se zapravo desilo. Pominje se i udar mikrometeorita...
Da ali programeri su ti koji programiraju sve senzore i motore a ne inzenjeri.
Nedavno su i japanci imali neuspesno sletanje na mesec zbog pogresne koordinacije izmedju senzora i motora.
I japanci i rusi i indijci i izraelci, svi su imali problem u delu misije kada treba da se upale motori za regulisanje orbite prilikom sletanja i za samo sletanje.
Lako je upaliti glavnu raketu za poletanje sa zemlje i ona gori dok se ne potrosi, ali sada to fino manervisanje raketama za sletanje uz pomoc gomile senzora je izgleda ogroman problem svima.
Kao sto napisah, dok nisu bili cipovi nego se svo to proracunavanje resavalo analognim kolima, to su pravili vrhunski inzenjeri elektrotehnike koji su imali mnogo sire znanje o materiji svemirskih letova. Ovi sad programeri me ne bi cudili da se uce na Kerbal Space Program igrici i arduino modulima pisuci skripte u pajtonu.
 
Poslednja izmena:
Ako ni Indijci ne uspeju da se spuste tamo, onda su Anunaki :D
 
Jedino je NASA-i uspelo da se presalta sa analogne na digitalnu tehnologiju. I to zahvaljujuci najvecem budzetu od svih sto omogucava da imaju gomilu zaposlenih strucnjaka i svake godine imaju neke misije koje im daju potrebno iskustvo.
U susednom tredu se napadaju kinezi kao nesposobni ali su oni jedini doneli uzorke sa meseca na zemlju u zadnjih 50god, i to se desilo 2020, plus sto imaju vec nekoliko rovera na mesecu isto lansiranih u zadnjih 10tak godina.
Japanci su doneli uzorke sa asteroida, pa me cudi kako su omanuli na mesecu,
 
Nazad
Vrh Dno