Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Pre 23 godine se većina zemlje sakrivala od pomračenja Sunca. A nije da smo mnogo unapredili obrazovanje od tada ;)

Sećam se svega, upozorenje na TV, reakcije ljudi, to ludilo je bilo nadrealno, a ćale i ja iz BG-a išli za Kikendu da bi videli potpuno pomračenje, i ko za inat tamo nam bilo oblačno. Ali sam i dalje optimističan da nismo više toliko zatucani.
 
Gde bre, mi na post-bombing ekskurziji u Aranđelovcu, svi prozori hotela Šumadija bili su umrljani pepelom ili čime već, da se ne bi videlo kroz njih.
 
a ćale i ja iz BG-a išli za Kikendu da bi videli potpuno pomračenje, i ko za inat tamo nam bilo oblačno
Ja sam išao na Palić, slikao događaj svojim prvim digitalnim fotoaparatom Sony Mavica, rezolucije 320x240 🤭, snimao na 1.44" floppy disketu.
Primer:
Eclipse11.jpg
 
Ne znam da li je bilo. Dakle, nezvanični(amaterski) snimci lansiranja Artemis rakete + zvanični(na kraju). Na trećoj minuti počinje "akcija".
Preporučujem da pojačate zvuk(stavite slušalice) i (probate) da ignorišete publiku.

 
Ovde sa komentarom...
 
Jel gleda neko? Pogled iz svemira je neverovatan.
 
da li će biti vidljiv iz Srbije? U kom pravcu bi trebalo gledati?
 
C/2022 E3 (ZTF) should be visible without a telescope in the early evening sky for observers in the Northern Hemisphere during the latter part of January and early February in the Southern Hemisphere, states NASA. The comet will appear near the bright star Polaris, also known as the North Star.

Traži severnjaču

Super baš sam noćna :p
 
a ja nezaposlen 😑🙄😂
Hvala na info 😉
 
 
Evo gomila materijala u jednom videu.
 
Изгледа спектакуларно.
Видео је снимљен у Арктичком кругу, на Аљасци. Било је потребно само неколико секунди да се сними заиста задивљујући пејзаж у сваком смислу те речи. Овај феномен се може видети само једном годишње у трајању од 35 секунди; Месец се појављује у свом сјају до те мере да се чини да ће се сударити са Земљом, а одмах након тога долази до потпуног помрачења Сунца на само 5 секунди, током којих изненада пада мрак, а затим светлост се враћа. Овај феномен се дешава само у тачки перихела ( тачка где је Месец најближи Земљи ), и тада можемо видети огромну брзину којом се наша планета креће.
А ево и објашњења путање којом Месец ротира око Земље, чисто да буде мало јасније.
Тачно се види где је перихел, колико је Месец близу и зашто се дешава помрачење Сунца.
 

Prilozi

  • 0-02-05-2dee1e24f18fe53e2efbee3f89df163ee1bd24a44ee98cce8cccf87a2a06f4e1_893dcfa4787dbe53.mp4
    2.9 MB
  • putanja.jpg
    putanja.jpg
    27.2 KB · Pregleda: 97
Poslednja izmena:
Да, јесте ЦГИ, сад видим и ја, али ова путања Месеца око Земље може да објасни зашто је Месец некад мањи, а некад већи.
 
Odmah je jasno da je cgi jer mesec nije u tidal lock.
Orbite svih planeta u solarnom su elipticne sa tzv baricentrom = nema fixnu centralnu tacku, jer seta zavisno od gravitacionih sila svih objekata u okruzenju i sistemu.
 
Nazad
Vrh Dno