Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Webb teleskop: Eagle Nebula (M16), tj. maglina "Orao" u sazvežđu Zmije.
Jedna od najlepših, "kolevka zvezda" udaljena oko 6000 svetlosnih godina sa do sada neviđenim detaljima.

stsci-01gfnn3pwjmy4rqxkz585bc4qh.png
Skinuo sam ga u full rezoluciji (167MB). Planiram i stampu uskoro na malo vecem formatu
 
Šteta što je oblačno :(
 
U Nišu nije toliko, ali ne uspeh da uhvatim momenat nažalost
 
11:55 sa terase kroz filter sa mobilnim U drugoj ruci
x20221025_115428.gif
 
Poslednja izmena:
Za nekoliko sati Artemisov modul Orion bi trebalo da uđe u Mesečevu orbitu.
Poslao je veoma lepe slike zemlje sa udaljenosti od nekih 50.000 km.
Videćemo kakav će NASA timeline biti dalje, ako ovo sve prođe dobro.
Po ranijim procenama, prva misija sa ljudskom posadom (bez sletanja na površinu Meseca), bi trebala da bude za dve godine, a onda 2025-e i prvo iskrcavanje na Mesečevom južnom polu.
S obzirom na tradiciju odlaganja koju su već stekli, pitanje je kada će to stvarno biti, možda tek na kraju ove dekade.
Videćemo šta će Kinezi da urade po tom pitanju sa svojom misijom, konkurencija uvek može da ih pogura napred.
Što se Marsa tiče, sve one lepe želje o slanju ljudi do sredine ili kraja naredne decenije, su po mom mišljenju samo maštarija.
Ako pošalju lljudsku posadu u Marsovu orbitu, do polovine ovog veka, biće to lep uspeh.
Sve u svemu, Met Dejmon će još dugo biti prvi Marsovac. :)
 
Čini mi se da će do sredine ovog veka veštačka inteligencija toliko napredovati da ima smisla slati samo robote u istraživanja.
Koštaće dva reda veličine manje i uradiće posao bolje. ;) Ljudska posada kasnije samo zbog prestiža da pobode zastavicu "mi smo prvi". :)

P.S. I ova zavitlancija sa Mesecom ;) se prodaje na foru "nije još bila nijedna žena i nijedan crnac na Mesecu pa eto, zbog političke korektnosti, to je sada popularno...".
 
Infinity Lighthouse i Srđan Erceg pratili poletanje Artemisa
 
Digla im se raketla na kraju. :LOL:
 
Čini mi se da će do sredine ovog veka veštačka inteligencija toliko napredovati da ima smisla slati samo robote u istraživanja.
Koštaće dva reda veličine manje i uradiće posao bolje. ;) Ljudska posada kasnije samo zbog prestiža da pobode zastavicu "mi smo prvi". :)

P.S. I ova zavitlancija sa Mesecom ;) se prodaje na foru "nije još bila nijedna žena i nijedan crnac na Mesecu pa eto, zbog političke korektnosti, to je sada popularno...".

Amerikanci će (opet) otići na Mesec, i to će ubrzati ako se zaista pokaže da su Kinezi blizu slanja svog čoveka tamo. Ako se misije učestaju, vrv. će tu i tamo slati i ponekog iz EU, Indusa i Azijca...
Kinezi će biti sledeći, ali njima ideja nije takmičenje već postepeni rast i razvoj u tom smeru.
Ostali, vrv nikada...

I to sve ako se trenutni ekonomsko/privredno/društveni odnosi i razvoj u svetu održe ovakvim kakvim su još koju deceniju.

E sada, jeste pitanje čemu to i ima li smisla?!? I Apolo program, čemu to kada su se tamo samo prošetali par puta, a ispalo je da ceo program u tehničkom smislu nije imao ni neku perspektivu ni ideju šta sa njime dalje nakon tih početnih letova. Potrošeni su tada ogromni resursi, a onda nisu znali šta sa time da rade dalje. Neki sledeći korak, stalan boravak na Mesecu ili let na Mars bi zahtevali još nekoliko puta toliko rada/para/tehnike/razvoja/resursa koliko je potrošeno do tog trenutka.

I sada je pitanje šta će čovek opet na Mesecu, jer osim prestiža, nekih benefita nema dovoljno.
Međutim jedna analiza (koju sam zagubio negde u bespućima interneta), kaže da USA ima problema da održi zadrži naučni progres ako ne upošljava i ne finansira sve moguće vidove nauke i inžinjeringa. Najbolji studenti svih profila očas posla završavaju na Wall Street-u i u industrijama koje samo eksploatišu tehnologiju, a ne razmišljaju kako da je dalje razvijaju. NASA i druge slične institucije, potreba je da postoje i nešto rade, makar na prvi pogled izgledalo da samo traće pare.
 
I sada je pitanje šta će čovek opet na Mesecu, jer osim prestiža, nekih benefita nema dovoljno.
Međutim jedna analiza (koju sam zagubio negde u bespućima interneta), kaže da USA ima problema da održi zadrži naučni progres ako ne upošljava i ne finansira sve moguće vidove nauke i inžinjeringa. Najbolji studenti svih profila očas posla završavaju na Wall Street-u i u industrijama koje samo eksploatišu tehnologiju, a ne razmišljaju kako da je dalje razvijaju. NASA i druge slične institucije, potreba je da postoje i nešto rade, makar na prvi pogled izgledalo da samo traće pare.
Ugovori sa privatnim kompanijama za razvoj rešenja za državu su jedan od vodećih problema. Em su sami ugovori neverovatno skupi em sva visoko školovana radna snaga radi samo za te kompanije.
 

Baš je cool, šteta što nije u školama ovako zanimljivo


A u međuvremenu komentar na N1 na vest "Crna rupa "progutala" zvezdu koja joj se previše približila"
Screenshot_1066.png
Toliko je dobro napisano, da verujem da je pravi komentar, ako nije, treba mu da ti neku nagradu za književnost.
Izvinjavam se za off, ali vredi svako slovo.
 
Nazad
Vrh Dno