Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

To infinity and beyond ;)
 
Space: the final frontier. These are the voyages of the starship Enterprise. Its five-year mission: to explore strange new worlds. To seek out new life and new civilizations. To boldly go where no man has gone before!
 
Jupiter snimljen Webb teleskopom, vide se tanki tamni prstenovi i par majušnih satelita...
Jupiter.jpg
 
Da. Osim veličine (Voyager je 1979. godine precizno izmerio prečnik 23.000 km) i jačine oluje (vetar preko 400km/h), interesantno je da traje bar 350 godina jer je prvi put uočena 1665. s pronalaskom teleskopa. Međutim, u poslednje vreme se smanjuje za reda 1000km godišnje pa možda doživimo da utihne.
Jupiter_Earth_size_comparison.jpg
 
Inače tu sliku Jupitera je napravila žena koja se amaterski bavi obradom slika. Javni su podaci i ona je sama uzela i obradila.

Imate ovde još njenih slika.


Evo i jednog od omiljenih kanala na yt kanala za svaku preporuku. Na početku baš priča o njoj.

 
 
Izgleda neki problem sa motorom broj 3, odbrojavanje je zastalo na -40 minuta...
Ima i neka naprslina na izolacionoj peni ali to kao nije mnogo bitno.

... i upravo otkazano današnje lansiranje.
 
Poslednja izmena:
Webb teleskop: prvi direktni IR snimak planete van Sunčevog sistema (exoplanet HIP 65426 b).
Do sada su egzo-planete otkrivane uglavnom po promenama u sjaju i položaju matične zvezde.
U pitanju je gasoviti džin 10tak puta veći od Jupitera, udaljen blizu 400 svetlosnih godina.
Prikazan je pogled kroz 4 različita instrumenta, a matična zvezda HIP 65426 je blokirana
da ne zaseni planetu (vidi se zvezdica na njenom mestu).
STSCI-J-p2022-HIP65426b-f-1528x1130-1.png
 
Dajte preporuku za neku aplikaciju za telefon. Imao Sam jednu koja kad uperis telefon u nebo prikazuje sve objekte ukljucujuci I satelite. Zaboravio kako se zove a bas mi se svidjala. Mislim da je pocetni ekran bio plav ili ljubicast.
 
kad uperis telefon u nebo prikazuje sve objekte ukljucujuci I satelite.
Rekao bih da najbolje izgleda paket Star Walk 2 - Night Sky View plus Solar Walk 2: Planetarium and Spacecraft 3D Models
(Android aplikacije koje sam najviše platio, reda 1000din, budu i na akciji), a ima raznih koje su ili "lakše" ili više "naučne", npr. na PCu sam imao Redshift.
Za praćenje satelita obično traže godišnju pretplatu jer se to često ažurira. Meni vrši posao i besplatna verzija Heavens-Above.
 
ja sam davno imao neki dobar ne mogu uopste da se setim imena. skorije mi je opet zatrebalo, i uopste nisam mogao da ga nadjem na play store, mislim da sam probao bas taj skyview ali je mnogo losiji od tog sto sam imao pre
 
Sky Map ?

Za satelite postoji zaseban app - ISS Detector Satellite Tracker.
 
@Skankhunt42
Nikad mi nije palo na pamet da probam tako nesto.
Danas nakon tvog posta, potrazim i odaberem Stellarium.

Vidim nakon Lajt verzije koja dobro radi, da za 999din ima trajno full verzija i kupim :D
Ima opciju pracenja satelita (i Starlink), sazvezdja ili zvezde - na klik daje info o njima sa Wiki.

Preporuka.
 

Prilozi

  • IMG_20220905_182340.jpg
    IMG_20220905_182340.jpg
    54 KB · Pregleda: 55
@Skankhunt42
Nikad mi nije palo na pamet da probam tako nesto.
Danas nakon tvog posta, potrazim i odaberem Stellarium.

Vidim nakon Lajt verzije koja dobro radi, da za 999din ima trajno full verzija i kupim :D
Ima opciju pracenja satelita (i Starlink), sazvezdja ili zvezde - na klik daje info o njima sa Wiki.

Preporuka.
To je to, Stellarium sam koristio ranije ,fantasticna app.
 
Stellarium mi je na računaru već 15 godina, možda i više, ali nikad nisam koristio mobilnu verziju. Isprobaću je svakako

Sky Map je fina aplikacija, radi to što treba
 
Svemirska sonda DART je uočila svoj cilj: mali asteroid Didymos sa još manjim "mesecom" Dimorphos.
Sonda treba da se 26. septembra velikom brzinom sudari sa asteroidom da bi naučnici prvi put izmerili ostvareni uticaj na putanju, a za mogućnost odbrane od nekog budućeg asteroida koji se namerio ka Zemlji.

22-03781_dart-didymos-image-for-press-release_2_v03.jpg
 
Novi "biser" Webb svemirskog teleskopa... :)
Jedini snimak Neptunovih prstenova koje smo do sada imali poslala je sonda Voyager 1989. godine pri prolasku na 280 hiljada kilometara pre nego što je produžila u međuzvezdani prostor.
Voyager_1989.jpg

A ovo je snimio Webb teleskop ovih dana sa odstojanja od 4 milijarde kilometara.
Neptune.jpg

Snimak je takođe uhvatio i 7 od 14 poznatih satelita Neptuna...
Neptune_system.jpg
 
Još jedna zanimljivost...
Sonda na Marsu je detektovala pad meteorida i snimila zvuk:


Zvuči čudno jer se kroz atmosferu Marsa basovi brže prostiru od visokih tonova koji malo kasne. :)

Sonda koja kruži oko Marsa je potom pronašla i snimila mesto udara, meteorid se raspao na tri dela.
nasa-mars-insight-meteoroid-strikes.jpg
 
Lansiranje Artemisa, zakazano treći put za utorak 27. septembar.
Ako ni sad ni uspe, teško da će biti pokušaja do naredne godine.
Odužilo se sve ovo već previše, mnogo problema i odlaganja, polako se sve pretvara u špansku seriju i daje materijal teoretičarima zavera.
Zato bih voleo da uspe u utorak i da se krene u dalje etape, koje bi dovele do novog sletanja ljudske posade 2025-e, više od pola veka nakon Apolo misije.
https://www.nasa.gov/specials/artemis-i/
 
Izgleda neki problem sa motorom broj 3, odbrojavanje je zastalo na -40 minuta...
Ima i neka naprslina na izolacionoj peni ali to kao nije mnogo bitno.

... i upravo otkazano današnje lansiranje.
Ta pena je uništila šatl "Kolumbija", i sledeća misija "Atlantis"-a zamalo da se završi isto, sve zbog otpadanja izolacione pene, i tad isto nije bilo bitno. NASA... Nisu promenili.
 
Poslednja izmena:
Prekosutra (ponedeljak, 26.09.) Jupiter će biti najbliži Zemlji u poslednjih 59 godina. Sledeći put će biti ovako blizu tek 2129. godine.
Pritom je lepo osvetljen jer se trenutno nalazi u opoziciji (suprotno od Sunca u odnosu na Zemlju) što čini još ređu kombinaciju.

Dakle, biće najsjajniji objekat na noćnom nebu posle Meseca. On je i inače lako uočljiv za posmatranje veći deo godine, ali ovo je specijalna prilika.
Ko ima neki durbin ili malo jači dogled može da vidi "kuglicu" Jupitera prošaranu horizontalnim zonama i 4 najveća satelita (Io, Evropa, Ganimed i Kalisto) poređana u liniju, otprilike ovako...
Jupiter.jpg
 
Ove nedelje je baš baš sijao.
 
Nazad
Vrh Dno