Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Te bakterije su trenutno pod kontrolm, jer da nisu pitanje da li bi nas još uvek bilo. Ali nisam na to mislio.

Mislim da mnogi ljudi imaju veoma pogresnu sliku o mestu coveka na lancu ishrane i uticaja...
To sto ti mozes da unistis jednu bakteriju, nista ne znaci kad njih ima n redova vise nego kompleksnih organizama.

Takodje:

Primer 1 (patologija): Protozoan Toxoplasma gondii, kojim je bilo izlozeno i inficirano 30-50% globalne populacije, i kojem su definitivni host sve macke, uklucujuci i domace, i za koje je dokazano da menja ponasanje onih u koje je zaseo ? Sta mislis, odakle tolika ljubav ljudskog roda prema domacim mackama ? :d

Primer 2 (patologija): Potoji teza da ljubljenje 'svetih' stvari kao sto su ikone, kao i mrtvih predaka na poslednjem ispracaju, u stvari sluzi za prenos specificnih sojeva bakterija koje dalje propagiraju religiju...

Primer 3 (simbiotika): Dokazano je da crevne bakterije coveka komuniciraju sa drugim mozgom coveka putem korespodentnih hemijskih signala...


A tu je i Gaia teorija. Sta mislis, preko cega bi ona trebalo da funkcionise ako ne preko bakterija ?




Razumem da pojedinci koji su decenijama posvećeni pronalaženju bilo kakvog traga života van Zemlje budu uzbuđeni i zbog bakterija. Ali, to bih očekivao najviše od biologa, u kontekstu "jedva čekam da ih analiziram!". Ali, astrofizičari i astronomi? Samo indirektno, a ne vidim da je to dovoljno za toliko oduševljenje.
Zaboravio si planetologe...
U ranoj istoriji zemlje bila su tri snowball perioda, i po okoncanju svakog, na zemlji je bilo sve vise kiseonika i sve kompleksnijeg zivota. A svaki visi nivo kiseonika je bio stvoren od strane sve veceg i razlicitijeg broja tih neuglednih bakterija....

I kako bi bakterije sa Marsa uticale na sliku porekla života na Zemlji?
Sada imamo samo generalnu sliku nastanka zivota na Zemlji, sliku u kojoj nedostaje veoma mnogo detalja. Konsekventno, ne znamo sta je proisteklo iz cega, a sta je bilo posledica cistog slucaja...

U pravu si, nije baš strogo ekonomski interes, previše sam pojednostavio, ali svakako istraživanje svemira nije veliki prioritet.
Prioritet ima razvoj tehnologije i zaradjivanje iz iste. Istrazivanje svemira je i te kako ukljuceno u tu pricu.
 
Poslednja izmena:
Moj komentar se odnosio na stavljanje u istu ravan te bakterije sa vanzemaljcima iz SF priča.
Naš kontakt sa nečim iz npr. Stvora ili Kraj detinjstva teško bi se mogao porediti sa ovim pronalaskom bakterije na Marsu.
Naravno velika je to stvar, ali i ravnodušnost mnogih prema tom otkriću ne treba da čudi.

da,ali gledaj to ovako...ako postoji jednocelijski organizam u svemiru, onda sigurno postoji i visecelijski, a ako postoji i visecelijski, onda jedan Alien, Stvor ili bilo sta sto je ljudska masta stvorila i nisu vise toliko deo fantastike, vec postaju prilicno moguci u nekom kutku svemira.





I kako bi bakterije sa Marsa uticale na sliku porekla života na Zemlji?

pa jednostavnom lohgikom...ako je ima na marsu, zemlji, znaci da je takva vrsta jednocelijskog organizma(cak ne mora ni bakterija to biti, nego bilo koja vrsta jednocelijskog organizma), iz kog se razvio citav zivi svet na Zemlji, moguca bilo gde u svemiru, a samim tim i oblik zivota u toj formi, bilo na nizem stupnju, bilo slicno kao kod nas ili pak mnogo razvijenije.To bi bio prvi neoborivi dokaz u istoriji covecanstva za postojanje bilo kakvog oblika zivota van zemlje.Zar to nije velika stvar za nauku?

Astrofizika ti je deo astronomije, a ona sama za fiziku i hemiju, a one opet za biologiju,sve je medjusobno povezano,vise nego sto mislis...NASA i bilo koja druga slicna organizacija nije samo skup gledaca kroz teleskop, ima tu i biologa, fizicara, matematicara,hemicara....


Dakle takvim dokazom nauka bi pojacala osnove svojih teorija o nastanku zivota

Onda na samom kraju i naucna fantastika dobija sasvim novi znacaj i smisao.:)
 
To si u pravu. Ja sam dosta dugo bio siguran da tamo negde postoji život, ali vremenom sam počeo da sumnjam u to. Ovo otkriće bi trebalo da ukloni svaku sumnju.
 
Poslednja izmena:
Pa svi smo mi sigurni, da negde postoji...samo sto bi ovako imali i cime da potkrepimo takvu jednu tvrdnju.[emoji1]
 
Kod mene je bilo i razmišljanja da se ovakav splet okolnosti koji mi nazivamo život nigde drugde nije razvio.
Nisam siguran ni da su ove bakterije dokaz postojanja nekog kompleksnijeg života tamo negde?
 
Poslednja izmena:
Naš kontakt sa nečim iz npr. Stvora ili Kraj detinjstva teško bi se mogao porediti sa ovim pronalaskom bakterije na Marsu.
The Thing je gestalt forma alien bakterija...

Ako se nesto bude naslo na Marsu (ili kometama, Evropi, Titanu, ... ) mi za sada ne znamo koju ce tacno imati formu, cak i ako mu osnova buda slicna onoj koju ima zivot na Zemlji...
 
bakterije su najuspesniji oblik zivota na zemlji, a verovatno i sire.
 
Heh.. Ćelija.. Zašto ćelija? Možda život može da ima neki drugi oblik?
Sa sadašnjim nivoom tehnologije i nauke, možemo da istrazujemo sunčev sistem, dok za istraživanje ostalih zvezda treba mnogo više resursa i tehnologije.
U sunčevom sistemu vladaju karakteristična pravila, postoji određeni hemijski elementi u odredjenom sastavu i količinama. Koliko takav mix ima uticaja na razvoj života? Da li na drugim zvezdama vladaju drugačija pravila i koliko drugačija? I da se vratim na početak... Da li je moguce da postoji život u drugačijem obliku od kakvog ga mi zamišljamo danas.
Oblik života kakav je na zemlji najviše zavisi od dominantnog agregatnog stanja vode i prosečne temperature. Pod ovim uslovima hemijske reakcije su moguće. Sada bi hemičari trebalo da istražuju da li postoji skup hemijskih elemenata koji mogu da se ponašaju kao što se na zemlji ponašaju kiseonik, ugljenik i vodonik. Recimo na Veneri su dosta visoke temperature, svaki organizam sa zemlje bi se živ skuvao tamo. Ali ako bi zivot postojao na Veneri, sigurno ne bi bio baziran na ugljeniku, vodoniku i kiseoniku. Potraga za kombinacijom hemijskih elemenata koji pod određenim uslovima mogu stvore nešto što podseća na život je jako bitna jer se na taj način odbacuje mnogo planeta na kojima dobitna kombinacija nije dominantna.
 
To si i negde na pocetku teme pomenuo, i slazem se.To moze biti bilo kakav oblik i forma..ali nauka trenutno pojmi jedino oblik zivota vezan za celiju..tj zivot vezuje sa celijom i procesima u njoj.
 
Od ćelije pa do kompleksnijeg života mora mnogo kockica da se složi... Koja je verovatnoća da se kockice slože više puta?
 
Pa treba apstaktno sagledati život. U stvari tražimo i život i inteligenciju.
 
Velika je verovatnoća da je život česta pojava a ne izolovan slučaj. Inteligencija je ređa ali verujem takođe česta pojava. Svemir je nepojmljivo veliki, bio beskonačan ili ne, neverovatno je veliki i gotovo sigurno je da je postojao inteligentan oblik života, da postoji i da će postojati... Krucialni elementi za život (čak i kakav znamo) su veoma dostupni širom svemira i nisu retkost...
 
Film Sfera je npr interesantno prikazao moguci oblik zivota..potpuno drugacije od bilo kog drugog filma
 
Heh.. Ćelija.. Zašto ćelija? Možda život može da ima neki drugi oblik?
Sa sadašnjim nivoom tehnologije i nauke, možemo da istrazujemo sunčev sistem, dok za istraživanje ostalih zvezda treba mnogo više resursa i tehnologije.
U sunčevom sistemu vladaju karakteristična pravila, postoji određeni hemijski elementi u odredjenom sastavu i količinama. Koliko takav mix ima uticaja na razvoj života? Da li na drugim zvezdama vladaju drugačija pravila i koliko drugačija? I da se vratim na početak... Da li je moguce da postoji život u drugačijem obliku od kakvog ga mi zamišljamo danas.
Oblik života kakav je na zemlji najviše zavisi od dominantnog agregatnog stanja vode i prosečne temperature. Pod ovim uslovima hemijske reakcije su moguće. Sada bi hemičari trebalo da istražuju da li postoji skup hemijskih elemenata koji mogu da se ponašaju kao što se na zemlji ponašaju kiseonik, ugljenik i vodonik. Recimo na Veneri su dosta visoke temperature, svaki organizam sa zemlje bi se živ skuvao tamo. Ali ako bi zivot postojao na Veneri, sigurno ne bi bio baziran na ugljeniku, vodoniku i kiseoniku. Potraga za kombinacijom hemijskih elemenata koji pod određenim uslovima mogu stvore nešto što podseća na život je jako bitna jer se na taj način odbacuje mnogo planeta na kojima dobitna kombinacija nije dominantna.

Nauka se za početak, slaže da u celom našem Svemiru vladju isti prirodni zakoni. Dalje, nauka je vrlo dobro proučila sve moguće hemijske elemente i načine kako se oni mogu kombinovati. Dakle, ako na Zemljni ni pod kojim uslovima ne možeš sjediniti, lupam, sumpor i srebro, ne može to nigde (ako ne može, lupio sam za sumpor i srebro... :p). Kako se elementi mogu (i ne mogu) kombinovati ovde, tako se mogu (i ne mogu) kombiovati bilo gde u našem Svemiru. Dalje, slažemo se da ikakav život mora biti zasnovan na vrlo komplikovanim hemijsko fizičkim procesima i jedinjenjima. I na kraju, nauka se slaže da samo veze sa ugljenikom mogu dati dovoljno složene strukture da se dobije neki život.

Eto, uglavnom na tome zasnivaju potragu za životom sličnim našem.

Ok, silicijum može dati isto vrlo komplikovana jedinjenja i strukture, ali su to po pravilu čvste strukture, praktično kamen il' staklo varijante. Izuzetno su postojane, i nepromenjljive, što otežava neki oblik razvoja i napredovanja. Dakle, teško je zamisliti neki takav tip života.


Od ćelije pa do kompleksnijeg života mora mnogo kockica da se složi... Koja je verovatnoća da se kockice slože više puta?

Bakterija je beskonačno kompleksnija od nepostojanja života, bar mnogo komplikovanija nego što smo mi komplikovaniji od bakterije.
A ako tražimo E.T.-ja, onda je bakterija van Zemlje tek prvi sledeći korak.


Velika je verovatnoća da je život česta pojava a ne izolovan slučaj. Inteligencija je ređa ali verujem takođe česta pojava. Svemir je nepojmljivo veliki, bio beskonačan ili ne, neverovatno je veliki i gotovo sigurno je da je postojao inteligentan oblik života, da postoji i da će postojati... Krucialni elementi za život (čak i kakav znamo) su veoma dostupni širom svemira i nisu retkost...

S' ovim se slažem, i eto, bakterija na Marsu bi dala vrlo snažnu potvru takvog stava.
 
Poslednja izmena:
iskreno da vam kažem,ja kao laik,čisto sumnjam da na polovima(ili bilo gde) na marsu ima vode,to šta oni zovu voda može biti plin u tekućem(krutom) stanju
ili neki oblik kamena.....za vodu sumnjam
još nešto me bode,ako je voda mora biti i života,ma di to piše da mora biti i života??
orjentišu se prema onome šta su naučili od majčice zemlje
mažda je plin a u plinu novi oblik života ....eto
haug big bahamud spoken.....again
 
Naravno da postoji voda na Marsu. Naučnici mogu da utvrde postojanje vode u udaljenim sistemima i na planetama koje su u zoni zlatokose. Mars je imao ogromne količine vode (verovatno je ličio na Zemlju) ali je ona nestala zbog stanjivanja atmosfere na koju su uticali solarni vetrovi. Na Zemlji se još uvek to ne dešava zbog magnetnog polja koje je štiti...
 
čekaj....rekla kazala,verujem da mogu nagađat,isto tako možda ih usxxe i nešto pogode
meni to po slikama više liči na neki oksid/pepeo/ili nešto treće neg na led(tu mislim na vodu)
ostajem pri svojoj tvrdnji da je to plin u smrznutom stanju ....i tačka :p

edit: žašto recimo ne bi bila smrznuta živa?



možda zato što profitere neinteresira živa na hektolitre....rađe se čuje da je voda :p
 
Poslednja izmena:
Postoji nešto što se zove spektralna analiza... Sa njom mogu da utvrde hemijski sastav...
 
-bahamud- me podseti na jednu istinu:

b4e44fda3c3797d7fa2c6b406c8f75a3.jpg
 
:laugh:


ako bi znanstvenici rekli nije voda,momentalno istraživanje marsa pada u drugi plan
nedaj bože da kažu nije voda,momentalno financije za istraživanje idu pod katanac
nemojte obraćat pažnju na moje postove,samo na glas razmišljam :p
 
Baš si tvrdoglav... Pročitaj malo pa onda iznosi mišljenje...
 
Rođen u aprilu :p

pa izneo sam mišljenje
 
Samo za Bahu:

Spektralna analiza je naučna disciplina koja se bavi odredjivanjem svojstava materije pomoću elektromagnetnih talasa (od gama i X-zraka preko vidljive svetlosti do mikrotalasa i radiotalasa). Kada se materija obasja elektromagnetnim talasima deo talasa se odbija, deo prelama, a deo upija. Šta će se sa talasima (zračenjem) dogoditi zavisi od sastava materijala na koji zraci padaju. Slično, materijal se može na razne načine podstaći da emituje zračenje čija priroda, pored načina pobude, zaivisi i od vrste materijala.

Na osnovu poznavanja spektralnih osobina referentnih materijala (recimo čistih metala) snimanjem spektara legura može da se odredi njihov sastav. Na primer, metalni predmet može da se naeletriše i da se podstakne da baci varnicu. Analizom spektra tako emitovane svetlosti (varnice) može da se odredi sastav metalnog predmeta. Slično, na osnovu spektara hemijskih elemenata i jednostavnih molekula snimljenih u laboratorijskim uslovima, snimanjem spektara zvezda i kosmičkih maglina može da se odredi njihov sastav.

Spektralna analiza se široko koristi za odredjivanje sastava raznih materijala: ruda, minerala, legura, lekova, bioloških sistema, nebeskih tela… Postoje brojne metode za dobijanje spektra i za spektralnu analizu (apsoprpciona, refleksiona, infracrvena, ultraljubičasta, rendgenska… itd spektroskopija) što se detaljno izučava u Atomskoj i Molekulskoj spektrohemiji.
 
Poslednja izmena:
ma Djuk,džaba ti čobana sad učit nečemu
dobio novi telefon od firme....enti jarca,onaj u telekomu mi pokazao,čim sam prošao vrata....zaboravio sve,dva dana mi je trebalo da nađem sms
a poslat mms je bilo ko da sam pronašao struju

ja malko priprostije razmišljam,a i tada sa nekom logikom

ok spektralno testirano na zemji....al na marsu nije bilo nekog da to potvrdi

znači ovako(kolko sam svatio)spektralni snop nečega upere u himalaju,otkriju metal,planinar donese tu rudu dole,i potvrde da je spektar dobro izračunao da je to metal

e sad.....uperili snop u mars,spektar reko voda je!!....ko će to sa dokazima potvrdit....dok ne pošaljemo jednog Damona gore??

zašto bi na marsu trebala bit voda u istom obliku ko na zemlji....ili isti molekularni sastav.....šta ako je to neka nova formula tečnosti slične vodi a nije pitna već otrovna

poanta je možete samo nagađat da je voda,isto kao šta ja nagađam da nije voda

p.s. neću više spamat,dok vas ne sustignem sa znanjem :p
 
Poslednja izmena:
Pa spektralna analiza je dokaz.
Helium na primer je prvo otkriven na Suncu, upravo spektralnom analizom.
Pre toga uopšte nije bio poznat kao element.
Za uzorak vode sa Marsa ćeš morati sačekati.

Voda je voda, bila na Zemlji, na Marsu, bilo na Jupiterovim mesecima (da, i na njima ima vode).
H20 je H20 svugde u svemiru.

P.S. Ako nije tajna koliko razreda si pohadjao fiziku i hemiju?
 
Poslednja izmena:
ček da izračunam.....5. 6. 7. 8. x 1 godina=4 godine :p
osnovnu....napravio sam sam sebi feštu kad sam je završio :p (nisam pao niti jenu moram reć....al su zato kobasice i šunke radili svoj posao kod profesora i učitelja :))
a i spomenuo si dva najomraženija mi predmeta.....likovni mi bio najbolji,mislim da sam bio najbolji u tome u školi :p
al kolko se sećam nije H20 nego H2O
 
Poslednja izmena:
...
Helij je dobio ime po grčkom božanstvu Helios koje je predstavljalo Sunce. Prvi put je zapažen proučavanjem nepoznate žute spektralne linije u sunčevoj svjetlosti tokom pomračenja Sunca 1868. godine koje je primijetio francuski astronom Jules Janssen.
Janssen zajedno sa Normanom Lockyerom se smatra otkrivačem elementa. Lockyer je prvi objavio da bi te žute linije mogle biti naznaka novog elementa, kojem je on i dao ime.
Formalno otkriće helija uslijedilo je 1895. godine, kada su dvojica švedskih hemičara Per Teodor Cleve iNils Abraham Langlet pronašli helij kojeg je otpuštala uranijeva ruda cleveit. Godine 1903. velike rezerve helija su pronađene u poljima prirodnog gasa u dijelovima SAD, koje su i danas najveći proizvođač helija na svijetu.
 
Nazad
Vrh Dno