Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Bilo je super! Pogotovo sa animacijom na NASA EYES sajtu.

Čak se i supruga uključila i bilo joj uzbudljivo.
 
Druga slika je iz vazduha, baš zanimljivo. Kakav potencijal ima ovaj rover. Jedva čekam više slika.
 
Čekamo 🥰



Biće i video snimak samog spuštanja na Mars ;)
 
Snimak spustanja od 1:47:50

 
Kakav je ovo inzenjerski poduhvat, respect!

A tek snimak sa onog helikoptera kad stigne... :)

Uskoro i Kina slece na Mars, bice tamo guzve, morace neki pandur da regulise saobracaj...
 
Kakav je ovo inzenjerski poduhvat, respect!

+1

A da sve bude spektakularnije, ne samo da imaju razne snimke sa samog rovera, već su uspeli da snime ceo set dok se padobranom spuštao, i to sa druge letelice u orbiti Marsa:
 
Ovo je super al ova sto prica zvuci audio kao da je iz pedesetih proslog veka, zar taj zvuk danas ne moze da bude bolji pored sve tehnologije?
 
To su operateri koji prate spuštanje, i međusobno razgovaraju lokalnom intercom vezom, onim headsetovima, bez miksete i ton majstora, bez studijskih mikrofona. Nisu u pitanju TV spikerni ni komentatori, niti je ovaj zvuk sniman zbog stavljanja na YT.
Predpostavljam i da je od nekoliko njih koji su neprekidno "na vezi", voice detection taj detektuje koji od njih trenutno priča i kojeg će da čuju ostali. Zato se potiskuju ostali visoki i niski tonovi koji nisu osnovni deo ljudskog glasa da ne zbunjuju voice detection.
 
Jeste loš, to i ja primetim svaki put kad gledam ovako nešto.
Nije mi jasno kako ne može da bude bolje to, u 21. smo veku, to bar nije problem.
 
Dobih mail danas od Starlinka:

Starlink is now available in limited supply in Germany! Initial beta service will be activated in parts of the western region and expand rapidly across the rest of the country.

Users can expect to see data speeds vary from 50Mb/s to 150Mb/s over the next several months as we enhance the Starlink system. There will also be brief periods of no connectivity at all.

As we launch more satellites, install more ground stations and improve our networking software, data speed, latency and uptime will improve dramatically.

To check availability for your location, visit starlink.com and re-enter your service address. If Starlink is not yet available in your area, you can place a deposit to hold your space in line for future service.
 
Sutra prvi snimci sa drona na Marsu: https://www.astronomija.org.rs/misije/14898-sve-spremno-za-let-domisljatosti-na-marsu

Ne očekujte previše. To je samo mali tehnološki demonstrator sa dve skromne kamerice.
Gustina atmosfere na površini Marsa je samo 1% zemljine, i bilo kakav let propelerima i krilima je veoma komplikovan i težak.
Ako ovo uspe, biće verovatno i ozbiljnijih dronova na kasnijim misijama.
Post automatically merged:

Tja, ipak odloženo zbog tehničkih problema.
Post automatically merged:

StarShip je konačno uspeo da poleti, uradi taj flip manevar, spusti se, ponovi manevar i mekano sleti:

Bilo malo vatre na kraju, ali je ugašena. :)

Ja bih ipak rekao da je ovo jako daleko od konačne upotrebe. Mislim, biće i to, optimista sam. Ali neće biti skoro.
Kada se prouči planirani profil leta Starship-a, ovaj test je tek malecki delić konačnog profila koji treba da se izvrši da se kompletira jedna misija.

Starship je "tek" drugi stepen BigFalconRocket, rakete koja još nije letela ni jednom. Starship treba da poleti u svemir kao drugi stepen tog ansambla. Dakle na vrhu BFR. Zatim, sam sa svim svojim motorima i maksimalnom masom da nastavi i ode u orbitu (sadašnji testovi su tek delić mase i broja motora konačnog Staršipa). Treba zatim u orbiti da dopuni gorivo iz drugog Starship tankera da bi maknuo dalje iz orbite Zemlje, ako je to cilj (nikada probano u istoriji kosmonautike sa ovom količinom goriva). Sve to treba da urade po jedan kargo, jedan tanker i jedan putnički Starship. Zatim treba uspešno svaki od njih da ulete punom brzinom u atmosferu Zemlje, da uspore na razumne brzine i tek tada konačno i da slete. I tek to sletanje je ovo što se sada isprobava. Sve pre toga, još uvek nije ni probano. Današnji testovi su samo proba sistema za upravljanje motorima pri sletanju i tim krilcima. Čak ni stajni trap nije konačan (zato i ti požari na kraju i nesigurni touch-down).

Ako SpaceX planira sve ove faze da isprobava ovim tempom i ovim procentom uspeha, potrajaće to...

:(
 
Poslednja izmena:
Starlink iznad Batocine pre pola sata.
IMG-20210508-WA0002.jpg
 
Bezveze video.
 
 
Nema komantara na Virgin Galactic prvi uspešan let sa putnicima?!?

Posle jako jako dugo vremena, (i dvoje poginulih na jednom od test letova :( ), Ričard Brenson je konačno izveo uspešan let svoje "svemirsk letelice", sa ciljem turističkih letova u svemir. Sledeći let će biti sa pravim turistima.

Zanimljivo rešenje. Ali bih samo da podsetim, koncept koji Virgin Galactic koristi jeste blizak letu u svemir, ali je u pitanju samo balistički skok do ivice svemira, vrlo kratak boravan na toj granici, a onda kontrolisani pad nazad.
Letelica ne postiže ni nekoliko procenata od brzine potrebne da se ostane u orbiti, a koja je neophodna da se u svemiru zaista ostane. Dakle, ovakav koncept nikada ne može da preraste u pravi odlazak u svemir, već je namenjen samo da se na kratko oseti kako je to biti u svemiru, za razuman iznos novca.

Cena je za sada valjda 250000$. Meni malo preskupo za toliko kratko iskustvo. Ali, predprodali su već veoma puno letova.
 
Šta je 250.000$ za tamo neke bogataše :)

Kada se očekuje prvi "komercijalni" let?!

Ima li neka slika ravne Zemlje?! :ROFLMAO:
 
Nazad
Vrh Dno