Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Na Mesecu ne, kolonije se planiraju tamo od 2025 nadalje, a rudarenje od 2030 nadalje. Nisi dobro informisan.

Trenutni NASA planovi kazu da ce let na Mars biti oko 2035 godine, videcemo kako ce sa troskovima to izaci.


Drugo, kad bi u nauku bilo ulagano kao sto se ulaze u VOJSKU i uopste vojnu industriju, mi bismo odavno imali kolonije na Mesecu, a sada bismo bili vec nadomak sletanja na Mars.

Cinjenica je da se posle 1973 i poslednjeg sletanja na Mesec, daleko manje ulagano u dalji razvoj svemirske tehnologije...


Ti si Kosta zapravo potvrdio sve što sam napisao.
Stalna kolonija na Mesecu 2025 ne izgleda ni malo verovatna, troškovi su ogromni a (brze) zarade nema.

Da bi smo se razumeli u potpunosti stvar je u tome da bismo 2025 samo teoretski mogli imati malu istraživačku koloniju na Mesecu.
Samo teoretski, u praksi stvari stoje drugačije zbog mnogih faktora a finnsija kao prvog i glavnog.

Imaš li predstavu koji su godišnji troškovi za ISS (medjunarodnu svemirsku stanicu), a koliki bi bili troškovi za recimo desetočlanu stalnu koloniju na Mesecu?

Što se tiče svemirskog programa za super sile su astronomska ulaganja u svemirski program bila "opravdana" samo u vreme hladnog rata.
Iz sasvim jasnih razloga.
Sasvim lepa potvrda onog što sam pisao u prethodnom komentaru.
Nikoga ne zanima čista nauka i istraživanje radi istraživanja, bez mogućnosti za brzim obrtom para ili dobitkom na druge načine.
 
Kosta, pa ti si ziv? :)

To oko nauke i vojske, u USA je to poprilicno isprepletano. Sva velika naucna istrazivanja finansira upravo vojska. Tehnologiju gura napred vojska. Nije to kao kod nas, podeliti stanove vojnim licima i to je vojni budzet. Jedini nacin da vojska odbrani Ameriku jeste da konstantno budu u tehnoloskoj prednosti u odnosu na konkurenciju. Slicno je i u ostalim velikim zemljama koje se podvode pod supersile.


Najviše para iz vojnog budžeta SAD-a odlazi na inostrane operacije, a taj isti novac je daleko veći od novca koji dobija NASA.
 
Kosta hoće da kaže, jedan USA nosač aviona sa par godina exploatacije košta k'o skoro ceo budžet NASA, ili k'o ceo CERN, ili k'o svi svemirski teleskopi (od kojih su najbitniji na stalnom odlagajnu) itd.itd.
 
^^ Pa, izvesno je da u sledećih 10 godina nećemo videti ni neku ozbiljnu automatizovanu expediciju na Mesec, a kamo li koloniju. :(

Ali je isto tako izvesno da ako bi ameri samo 10% sadašnjeg budžeta vojske pridodali svemirskom programu, čovek bi opet šetao Mesecom već do 2025, a i Marsom brzo posle toga, možda i za našeg života.
 
Poslednja izmena:
Mesec nije preterano zanimljiv naučnicima i sumnjam da će trošiti resurse na ponovnu šetnju po njemu. Mislim da će se usresrediti na Mars a kasnije na Saturnove satelite.
 
Pohlepa je osnovni pokretački impuls naše civilizacije... pohlepa u svim svojim vidovima... za parama, za moći, za prestižom/dominacijom/teritorijom....
Pohlepa u svima nama...

HOĆU JOŠ (u svim svojim aspektima) je ono što nas je dovelo do tehnologije/nauke/političkog i ekonomskog uredjenja i same naše civilizacije takva kakva jeste u 2015.

Tako da situacija i njeno potencijalno prevazilaženje u budućnosti ipak nisu tako naivno jednostavni, u smislu da postoje oni koji žele napredak i oni koji su protiv njega.

Ne treba želju za nečim boljim nazivati pohlepa. Pohlepa je kada na račun nekog drugog stičeš dobitak.
Svaki čovek ima drugu pokretačku silu. Neko želi više para, neko veće misiće, neko da piše knjige, neko da proučava i proširuje znanje,... Ljudi koji vuku napred nisu pohlepni.
Pohlepni su oni koji bi zadržali status quo zato što im je dobro trenutno stanje i promene mogu da ih sruše.
 
Bojim se da niko od nas neće uspeti ni da izađe iz naše orbite a kamoli šta drugo, nažalost... Svemir je nešto veličanstveno....
 
^^ Pa, izvesno je da u sledećih 10 godina nećemo videti ni neku ozbiljnu automatizovanu expediciju na Mesec, a kamo li koloniju. :(

Ali je isto tako izvesno da ako bi ameri samo 10% sadašnjeg budžeta vojske pridodali svemirskom programu, čovek bi opet šetao Mesecom već do 2025, a i Marsom brzo posle toga, možda i za našeg života.
Naravno, očigledne i tačne su obe tvrdnje.
Samo što se Kosta iz njemu poznatih razloga slaže sa drugim pasusom komentara, ali ne i sa prvim.




Ne treba želju za nečim boljim nazivati pohlepa. Pohlepa je kada na račun nekog drugog stičeš dobitak.
Svaki čovek ima drugu pokretačku silu. Neko želi više para, neko veće misiće, neko da piše knjige, neko da proučava i proširuje znanje,... Ljudi koji vuku napred nisu pohlepni.
Pohlepni su oni koji bi zadržali status quo zato što im je dobro trenutno stanje i promene mogu da ih sruše.
Sve je to ok, ali nema veze sa onim što sam napisao.

Globalno ja i ti nismo bitni, niti milioni drugih, shvataš da nisam pisao o pojedincima zar ne?
Na nivou država i ukupne ljudske civilizacije se suštinska "pravila igre" nisu promenila od postanka ljudske vrste.
A igru ne vodimo ja i ti, vode je oni koji imaju moć i pare.


Pustimo na trenutak svemir.
Umesto za naoružanje i istraživanje svemira astronomski budžeti se mogu preusmeriti u globalno iskorenjivanje gladi.
Ništa od toga, od iskorenjivanja gladi nema zarade...
 
Drzite se teme, a to nije globalna politika.
 
Pohlepa je osnovni pokretački impuls naše civilizacije... pohlepa u svim svojim vidovima... za parama, za moći, za prestižom/dominacijom/teritorijom....
Pohlepa u svima nama...

HOĆU JOŠ (u svim svojim aspektima) je ono što nas je dovelo do tehnologije/nauke/političkog i ekonomskog uredjenja i same naše civilizacije takva kakva jeste u 2015.

Tako da situacija i njeno potencijalno prevazilaženje u budućnosti ipak nisu tako naivno jednostavni, u smislu da postoje oni koji žele napredak i oni koji su protiv njega.

Apsolutna istina.
 
Ako sam nesto siguran, bez da imam i trun sumnje, to je da ce se naci objasnjenja u vidu postojecih za dinosauruse i slicno.

Ono sto mene cudi je zasto i dan danas zivot samo u vodi trazimo? Mozda psotoji zivot nevezan za H, O i C uopste... koji mozda i ne shvatamo :) Ili sa kojim cak i ne mozemo komunicirati ili shvatiti da je zivot :)

[emoji1]
Carbon Chauvinism

Scientist 1: "All forms of terrestrial life must be carbon-based."

Scientist 2: "Dude, that's carbon chauvinism...silicone is a possible building block of life. Just look at breast implants."
 
Pohlepa je osnovni pokretački impuls naše civilizacije... pohlepa u svim svojim vidovima... za parama, za moći, za prestižom/dominacijom/teritorijom....
Pohlepa u svima nama...

HOĆU JOŠ (u svim svojim aspektima) je ono što nas je dovelo do tehnologije/nauke/političkog i ekonomskog uredjenja i same naše civilizacije takva kakva jeste u 2015.

Tako da situacija i njeno potencijalno prevazilaženje u budućnosti ipak nisu tako naivno jednostavni, u smislu da postoje oni koji žele napredak i oni koji su protiv njega.

E ovde se na kraju zeznuo :p
Ako cemo te Ajn Rand fore da prihvatimo, pa napredak je zahvaljujuci pohlepi ostvaren - pekar ti ne prodaje hleb zato sto te voli, internet nije izmisljen za dobrobit covecanstva vec kao oruzje protiv Rusa.

Ja bih u ovom kontekstu prizvao takozvanu kreativnu destrukciju - sta ukoliko je za osvajanje svemira potreban gubitak Zemlje?
 
A za osvajanje covecanstva, potreban gubitak coveka :p...
 
:d :D

e77e4094db634c9cc7de246ba5990c4d.jpg
 
Bio je film sa sletanjem na sunce, zaboravih kako se zove, i uradjen je poprilicno veliki screw-up sa gravitacijom na samom kraju filma.

Sto se tice optuzbi da bih poceo "pricu o finom tuniranju" za to ima tema, a konkretno ja se pridrzavam ovde Vgagi-jeve ideje da ako postoji zivot na marsu ili nekoj drugoj planeti ili satelitu, trebao bi biti slican nasem. Ne zbog finog tuninga, nego zbog pretpostavke abiogeneze. Ako neko ima virtuelni plan ili teroju za nastanak neke druge hemijske formacije drugacije od samorazmnozavajuceg RNK to bi bio mentalno zapanjujuc rad, konkretno Abiogeneza predlaze da se formira samorazmnozavajuci RNK u specificnim hemijskim uslovima koji naknadno formira kompleksnija hemijska jedinjenja, i jedini problem u trenutnoj teoriji abiogeneze i ono cemu se stremi da se otkrije je to kako je doslo do formiranja "zastite" odnosno celijskog zida. trenutno se u biologiji najvise radi na pretpostavkama ideje kako je samorazmnozavajuca materija dostigla stanje da se "ogradi" u samorazmnozavajucem zidu simultano, i otud iznedri prve celije.

Ponavljam, nije u pitanju Fine tuning, vec cinjenica da hemija ima potencijal za formiranje kompleksnih jedinjenja koja ce eventualno, po teoriji Abiogeneze, da se pretvore u funkcionalne samorazmozavajuce jednocelijske organizme. Model RNK-svet je, cak i kao trenutna delimicna nedoumica, nama idealan za primer jednog takvog kompleksnog hemijskog sklopa gde sva ostala predlozena resenja u odnosu na Carbon based zivot (Azot, Silikon) imaju teoretski neke velike probleme, gde bi recimo za silikon koji ima slicna svojstva ugljeniku, metabolicki nus-proizvod bio u cvrstom stanju, za razliku od naseg ugljen dioksida koji izdisemo. Pod pretpostavkom da se Silikonski zivot uopste i formira nalik na RNK/DNK sklop.

naravno, ne iskljucjujem mogucnost da fantastican potencijal hemije sastavi neki kompleksan zivotni sklop na osnovu totalno drugacijem od RNK, u teoriji (poprilicno lucidnoj) postoje ideje o zivotu zasnovanom na elektronskim gridovima gde bi materija jedino sluzila da omogucuje postojanje grid-a, a zivotni oblici ne bi bili fizicki odnosno korporalni vec elektronski. A za takvu lucidnu ideju zivota nisu potrebne cak ni planete, odnosno gravitacioni uslovi koji bi zdruzili materiju u primordijalnu supicu, iz koje smo mi navodno nastali.
 
Bio je film sa sletanjem na sunce, zaboravih kako se zove, i uradjen je poprilicno veliki screw-up sa gravitacijom na samom kraju filma.

Sunshine (2007) :)

Fenomenalan soundtrack, a po meni film je bolji 10x od Interstellar-a gde se Kristofer Nolan ocito najeo onih australijskih magicnih pecuraka

P.S. I ja sam isto primetio taj problem gravitacije kao i problem temperature, ali ideja je originalna :)
 
Baš sam odgledao taj film pre 2 dana. Muzika je od Underworlda.
 
Moze da se promeni naziv teme u 'Svemir i sve vezano za dzeksona' :D....

p.s. svadbarsko raspolozenje :D...
 
Poslednja izmena:
Moze da se promeni naziv teme u 'Svemir i sve vezano za dzeksona' :D....

p.s. svadbarsko raspolozenje :D...

cak i sa smajlijem ovo je zlonameran komentar. Fascinacija otkrivanja vode na marsu za glavnu ideju ima vodu odnosno mogucnost nastanka zivota u vodi, i ja sam napisao poprilicno normalan post na tu temu, ne razumem zasto bacas hejt i prozivas me bez potrebe.
 
Ma to je bila promocija filma Marsovac. Vode ima samo na polovima gde je temperatura -150C.
Jedno je sigurno, cooler za CPU na Marsu nije potreban.
 
... i jedini problem u trenutnoj teoriji abiogeneze i ono cemu se stremi da se otkrije je to kako je doslo do formiranja "zastite" odnosno celijskog zida. trenutno se u biologiji najvise radi na pretpostavkama ideje kako je samorazmnozavajuca materija dostigla stanje da se "ogradi" u samorazmnozavajucem zidu simultano, i otud iznedri prve celije.
Er... dvoslojni fosfolipidi se formiraju spontano kad se voda doda fosfolipidima. C'mon... pravljenje mehura od ulja u vodi su eksperimenti iz osnovne skole...

A sto se tice abiogenenze - nije Curiosity poslat bez razloga da istrazuje okolinu Mt Sharp. Hematit, gline, sulfatni minerali... do your math, please.

1460767947823156036.jpg
 
cak i sa smajlijem ovo je zlonameran komentar. Fascinacija otkrivanja vode na marsu za glavnu ideju ima vodu odnosno mogucnost nastanka zivota u vodi, i ja sam napisao poprilicno normalan post na tu temu, ne razumem zasto bacas hejt i prozivas me bez potrebe.

Ma bre zezam se, i to sa sas svadbe, evo malo zivota na zemlji :D

211.jpg
 
stvarno bre igore, nastanak celijske membrane misterija... pazi da nije...

pritom, ne mesaj celijski zid i membarnu molim te. stvarno si napisao puno toga netacnog.
 
^ Wiki accuracy....
 
ed hunter poljubi gagiju dupe :)

Izvuko sam iz glave jos iz 3 razreda srednje skole jer ne verujem da se ideologija ista promenila, a gagi je taj koji je pogresio. Dakle mehuri od ulja i masti u vodi nisu NISTA nalik na organizovane simultano sa nastankom funkcionalnih samorazmonzavajucih molekula, celijskih MEMBRANA koje su takodje samorazmnozavajuce i selektivno propustljive i u saradnji sa ostalim molekulima uskladjene.

Da bi nastala funkcionalna celija ispunjena citoplazmom, mora da se formira celijska membrana sastavljena od masnih kiselina. Molekuli masne kiseline imaju polarizovane delove gde je jedan hidrofilican a drugi hidrofobican, te kada ih ubacimo u vodu oni automatski formiraju celijsku membranu kakvu poznajemo, gde je hidrofilican deo okrenut vodi a hidrofobicni jedni ka drugima, i dotle je gagi u pravu, jer je to bukvalno automatski proces. cak i formiranje zatvorenog sistema koji izrasta u "praznu celiju" je moguc automatizacijom, pod uslovom da posmatrani sistem ima dovoljno masnih kiselina

problem u abiogenezi upravo lezi u reciprocnosti odnosa formiranja membrana koje definisu celiju i celijskih funkcija prilikom sastavljanja aminokiselina u proteine. Da je tako "lako" kao sto predlazete, izvolte - Petrijeva posuda, objasnite ko je zavio brdo amino kiselina u masnu oblogu, dobijte nobelovu nagradu i milion evra.
 
nemam ja stta kome da ljubim dupe, ja se bavim naukom. membrane su prva vezba iz fiziologije, osnovna stvar.

ne zna se sve (a sta se pa zna 100? uostalom kad bi se sve znalo ne bih ja imao sta da radim) ali se dosta toga zna, i to nije tolika misterija kakvom si je predstavio.
 
Dakle mehuri od ulja i masti u vodi nisu NISTA nalik na organizovane simultano sa nastankom funkcionalnih samorazmonzavajucih molekula, celijskih MEMBRANA koje su takodje samorazmnozavajuce i selektivno propustljive i u saradnji sa ostalim molekulima uskladjene.

Da bi nastala funkcionalna celija ispunjena citoplazmom, mora da se formira celijska membrana sastavljena od masnih kiselina. ...
Er... danasnje selektivno propustljive membrane na osnovi fosfolipida su evolutivan rezultat. Pre njih su bile mebrane koje nisu bile bas mnogo selektivne. [reference: Szostak, Spontaneous lipid bilayer formation]. A pre 'izuma' membrana, postojao je zivot u glinenim hidrogelovima [reference: 'Enhanced transcription and translation in clay hydrogel and implications for early life evolution', Scientific Reports 3, Article number: 3165 (2013); takodje: 'Mineral Surfaces, Geochemical Complexities, and the Origins of Life', Cold Spring Harb Perspect Biol. 2010 May, PMC2857174].

PS: Kad smo vec kod glina, postoji i veza sa konverzijom svetlosti u hemijsku energiiju koju vidimo kod biljaka, vezu koja se upravo nastoji komercijalizovati u sistemima za 'artificial light harvesting' [reference: 'Efficient Excited Energy Transfer Reaction in Clay/Porphyrin Complex toward an Artificial Light-Harvesting System', J. Am. Chem. Soc., 2011]

Sto se tice Marsa i glina, videti za referencu: 'Martian Meteorite Contains Chemical Implicated in the Origin of Life' na SciTechDaily.

Takodje treba znati da protonske pumpe u svim celijama nose jasan potpis elektro i pH gradijenata koji postoje u Lost City deep sea hydrothermal vent-ovima. Otuda pominjanje hematita i sulfatnih minerala u mom prethodnom postu.

PS: Postoje jasne indicije za postojanje takvih hydrothermal vent-ova na Saturnovom Enceladus-u.
Hot Springs on Saturn's Moon Enceladus Powered by Hydrothermal Vents


Dzeksone, iako ti je konstantna postapalica fine tunning-a za zivot, mislim da je ocigledno da ne shvatas u punoj meri koliko se razni 'organski' hemijski procesi u celijama desavaju 'sami od sebe', no God required... :D i da se to proteze ne samo na origin of life vec i na gomilu stvari pre toga...
 
Dzeksone, iako ti je konstantna postapalica fine tunning-a za zivot, mislim da je ocigledno da ne shvatas u punoj meri koliko se razni 'organski' hemijski procesi u celijama desavaju 'sami od sebe', no God required... i da se to proteze ne samo na origin of life vec i na gomilu stvari pre toga...
Ovo je sustina. Pojedinci smatraju da pre srca nije postojala nikakava pumpa.
 
Nazad
Vrh Dno