Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

eto sad ima i slika za one koji su pricali da crna rupa ne postoji jer nemamo sliku .... i identicna je dosadasnjim predvidjanjima.

ali verujem da ce biti ljudi koji ce reci da je fotomontaza globalnih zaverenika.
 
Ovo je dr Keti Boumen, koja je da kazemo "stvorila" sliku.
Odnosno njen algoritam je pretvorio data, koji su teleskopi slali , u sliku. Znaci, slike sa teleskopa se u stvari na taj nacin dobijaju.
e266b83e7db3c9bcd01a90c22f4cb199.jpg


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Brateeeeee, skoro 70 hdd-ova podataka za slicicu koja je fazon milioniti deo milimetra. Nadrealno zvuci.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Ne znaš engleski?
 
Hard diskovi sa izvornim kodom za njenu prvu React aplikaciju "Hello World"?
 
Najjače je što si ti poverovao da sam ja poverovao :d
Nisam poverovao, samo mi nije bilo jasno kakve ima veze Sale83-va izjava sa slikom.

Tek kada se pročita ceo članak na osnovu kojeg je on to izjavio onda se dobije prava "slika"
To su teleskopski podaci na hardovima na osnovu kojih je formirana slika crne rupe...

(a alister-ova slika je u stvari zayebancija, jelte, što i jesam očekivao, samo nisam imao pojma na šta se odnosi)

Edit:
Zapravo i ne čudi tolika količina podataka, samo je frapirajuće kada vidiš koliko je to u stvari "na gomili".
 
Poslednja izmena:
E bem ti, onda sam ja naseo :d

Pa Sale je dobro ukapirao cemu je slike od Alistera namenjena :)
 
Sale je izgleda bio dobro upućen u tematiku.
Za razilku od mene koji nisam imao pojma ko je dotična a još manje zašto je toliko legendary/famous :d
 
Da dodamo malo hardware-a. Radi se 5 miliona GB podataka :) Ako se uzme u obzir kolicina od 64 HDD na slici (koliko sam uspeo da izbrojim), to je ozbijna oprema.
 
Sica.[emoji23] A ja kukam kad obradim fotku od stotinak mega, kao "ogromna je".

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Da dodamo malo hardware-a. Radi se 5 miliona GB podataka :) Ako se uzme u obzir kolicina od 64 HDD na slici (koliko sam uspeo da izbrojim), to je ozbijna oprema.

to je samo deo HDDova od 5PB koliko su koristili tokom istrazivanja.

Naime ovako su se prenosili podaci, iako imaju zaista brzu mrezu, ovako su razmenjivali fajlove ;)

Inace koliko pratim, ne postoje HDDovi koji bi imali kapacitet od 5PB u 64 diska :)
 
Bez uvrede ali ti mi ne izgledaš kao neko ko je naroćito sposoban za valjanu analizu stavova drugih, a sopstvenih još manje.
Tvoj stav na koji sam reagovao je tipican primer za 4. po ucestanosti logicku gresku koju ljudi prave: tzv false dilemma (u konkretnom slucaju, false economic dilemma). Ako ukucas u google taj izraz, drugi link te vodi na primer vezan za komentare i analizu skoro od reci do reci istovetnih stavova veznih za rad LHC... Da ne pricam nista o tvom Ad Hominem-u u nastavku gornje recenice... /Sheldon off

Moj način razmišljanja je citiran dole, pa neka prosudi ko je zainteresovan da li sam programiran, kako i koliko.
Svi smo mi programirani: nasom DNA, epigenetskim switch-evima koji sadrze 'nedavnu' istoriju genetske linije, jezikom i kulturom, obrazovanjem i licnim iskustvima, od arhetipova pa do svega onoga sto pokupimo iz medija ili sto drugi ljudi pokupe iz njih pa nam prenesu...



>

Ovo je dr Keti Boumen, koja je da kazemo "stvorila" sliku.
Odnosno njen algoritam je pretvorio data, koji su teleskopi slali , u sliku. Znaci, slike sa teleskopa se u stvari na taj nacin dobijaju.
e266b83e7db3c9bcd01a90c22f4cb199.jpg


Takdje je fascinantan onaj drugi deo price, sinhronizacija svih teleskopa kako bi se 'napravio' radio teleskop planetarnih razmera...

event-horizon-telescope.jpg.838x0_q80.jpg




>

Inace koliko pratim, ne postoje HDDovi koji bi imali kapacitet od 5PB u 64 diska :)
Da li moze 5Pb na 50 diskova (uslov, komercijalno dostupni - Nimbus 100Tb SSD, available from april 2018) ?
worlds-largest-ssd.jpg



Ili 5Pb na 5 diskova (jos 'u laboratoriji', ali primerci postoje i funkcionalni su - IBM Ruler SSD 1Pb) ?
ssd-640x353.jpg
 
@VGagi U ovom trenutku je potpuna besmislica ulaganje stotina milijardi dolara u proof of concept robotske sonde koja bi bila poslata na misiju dugu desetinama ili stotinama godina do najbliže zvezde.
Svidelo se to tebi ili ne većina (laičke i naučne javnosti) misli isto tako. Pa ako želiš da misliš da je u pitanju globalna zavera ili ograničenost ili nešto treće slobodan si da učiniš tako.
Inače slažem se (kao što sam već napisao) da bi pare mogle i trebale da se preusmere i na neke druge projekte osim hemijskih raketa. I da je krajnje vreme za projekte poput SpaceTram-a. Barem tako ja kao laik gledam na to.
 
 
Idi na b92 sajt na neki clanak o sletanju, u komentarima ces naci sve odgovore..
 
Sad ce kad naprave kafu i kad se razbude, da objasne u komentarima zasto niko nikad nije sleteo na mesec..
 
Falcon Heavy, uspeli su i srednji booster da spuste.

Cool!

:)
 
SpaceX je pored uspesnog sletanja sva tri boostera uspela da uhvati i "fairings"-e ,
doduse nije ih uhvatila mrezom nego su bili pokupljeni sa mora,
ali Elon kaze da ce ovi biti refurbish-ovani i bice iskorisceni ponovo ove godine,
sto je prvi put da se ovaj deo rakete koristi ponovo.

Kostanje falcon heavy lansiranja je oko 100m dolara,
dok je do sada NASA placala za takvu raketu 350-500m dolara,
sto znaci od samo jednog lansiranja nasa ce ustedeti pare dovoljne za komplet novu svemirsku misiju.

Inace SpaceX naplacuje 100m zato sto mu se moze a ne zato sto mu je to najniza cena,
kada ga bude sustigla konkurencija po ceni on je rekao da ce moci svoje cene da spusti za minimum trecinu.

Trenutno je falcon 9 cena oko 50m, ali ako se tovarni prostor deli izmedju vise razlicitih stranaka onda je cena mnogo niza.
 
Poslednja izmena:
U ovom trenutku je potpuna besmislica ulaganje stotina milijardi dolara u proof of concept robotske sonde koja bi bila poslata na misiju dugu desetinama ili stotinama godina do najbliže zvezde.
:wall: Ne ulazu se stotine milijardi dolara u proof of concept...

Svidelo se to tebi ili ne većina (laičke i naučne javnosti) misli isto tako.
Dok ne prilozis referencu na naucnu studiju o misljenu reprezentativnog dela populacije na ovu temu, to je samo tvoje anegdotsko misljenje. Btw, misljenje 'laicke' javnosti ne znaci u projektima ovakve magnitude nista, za pocetak posto njih 99.9 % ne kapira cak ni da poenta ulaganja velikih para u takve projekte nije ono sto je na front pages...

Inače slažem se (kao što sam već napisao) da bi pare mogle i trebale da se preusmere i na neke druge projekte osim hemijskih raketa.
Mislis pogresno. I dalje False (economic) dilemma fallacy.

I da je krajnje vreme za projekte poput SpaceTram-a.
Izuzev ako ne dodje do proboja na polju superprovodnika, i do tog proboja dodje negde na Zapadu, nista od toga. Best case scenario mimo toga, neki hibridni sistem u tridesetim.
 
Zašto moram nanovo čitat Vgagijeve kilometarske doktorate

Već 5 strana melje jeno te isto

Više je destruktivno neg konstruktivno

Leba ti VGagi,napiši nešto a da ne kvotaš nekog,al ne u stilu,,ja sam naj pametniji,,
 
Nazad
Vrh Dno