Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Koji prvi?

Ako misliš na Opportunity (on je drugi), odustali su od njega. Nakon peščane oluje, nije se više odazivao na pozive, niti je sam pokušao da se javi (programirano ako ikako dođe do neke struje sa solarnih kolektora), te su nakon više od 6 meseci bezuspešnih pokušaja, misiju proglasili završenom.
http://www.astronomija.org.rs/misije/12844-izgubljen-i-drugi-mer-blizanac-na-marsu

Curiosity i dalje londra Marsom. Nešto ga zezala ona kamera/mikroskop/bušlica/kašika/laboratorija/ruka, ali su to sada rešili. Na putu je do neke planine gde očekuju da pronađu čuda. Kinesku radnju npr. :p

In-sight je na Marsu, bušilica se valjda zaglavila. Nisam pratio, nemam vremena. :(

Ima i na asteroidima koješta zanimljivo. Dva asteroida su izbliza praćena jedan Japanskom a drugi Američkom sondom. Uzimaju uzorke sa njih.

Iako izgleda skromno (ako gledamo iz ugla SF filmova), ali ipak je istraživanje svemira trenuto veoma zanimljivo. Bar naučnicima, ako ne običnom svetu.
 
Iskreno, koliko novca koštaju ove misije sa današnjom tehnologijom, bolje da su pauzirali sve te misije, novac uputili na R&D pa tek da razviju neke nove i isplativije tehnologije da rade takve misije.
 
Pa to su i uradili sa ogromnom pauzom posle sletanja na mesec.


Kada ce ako nece sada.
 
Iskreno, koliko novca koštaju ove misije sa današnjom tehnologijom, bolje da su pauzirali sve te misije, novac uputili na R&D pa tek da razviju neke nove i isplativije tehnologije da rade takve misije.

Kakve misije, za kakvo okruženje i kakve okolnosti očekuješ da razvijaju te tehnologije? Nije problem njih razviti na Zemlji za okolnosti na Zemlji, problem je razviti ih na Zemlji za okolnosti tamo negde, a to može samo kroz iteracije dok je mašinerija tamo. Kad nešto krene po zlu to mora da se istraži, dokumentuje, prouči i onda znanje stečeno u toj situacij inkorporira u sledeći projekat, i tako u krug.
 
Iskreno, koliko novca koštaju ove misije sa današnjom tehnologijom, bolje da su pauzirali sve te misije, novac uputili na R&D pa tek da razviju neke nove i isplativije tehnologije da rade takve misije.

Heh! Pristaje ti nickname. :p

Te misije koštaju kikiriki (kada uporediš sa nosačem aviona, ili nuk. podmornicom).

"Neke nove i isplativije tehnologije" postoje samo u SF. Daleko su od nas koliko i GPS od Kolumba. Uz razne naučno popularne emisije, stiče se utisak da "evo samo što nismo" napravili Enterprise. Ali na žalost, suštinski gledano, nismo mnogo odmakli od Gagarina ili Armstronga. Niti ima naznaka da ćemo u skoroj budućnosti, za naših života, maknuti koračić napred od sadašnjih svemirskih stanica sa posadom od 5-6 ljudi, i taksijem gore-dole. I onda sa druga strane, višegodišnje misije slanja kamera i kopača kojekude po okolini. Sve naprednije od toga, daleko je koliko i... (već sam spominjao Kolumba i GPS pa neću opet).

Nije to toliko pitanje novca, već jednostavno, tehnologija nam je i dalje tek u 21. veku. :p
 
Poslednja izmena:
Para vrti de burgija neće, isplativije je uložiti pare u ratnu opremu i u naoružanje nego slati ljude da "istražuju svemir"... *mjau**mjau**mjau*

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Reći da je napredak u istraživanju svemira mali od vremena Gagarina i Armstronga je relativno netačno.
Ljudi sada šalju robote na Mars, a radi se o relativno kratkom periodu od šezdeset godina. Gledajući kompletnu ljudsku istoriju, taj period je beznačajan, naravno kada se gleda iz naše perspektive, ograničene životnim vekom, mi sigurno nećemo dočekati put prema Alfa Kentauriju, ali ko zna šta će sve biti moguće za 500 godina.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Nije rekao za napredak u istraživanju svemira već za tehnologiju koja se za to koristi..

Jedini osetan napredak u istraživanju svemira je doneo Huble, donekle misije na Mars i to što su sonde imale vremena da doputuju do ivice sunčevog sistema.

Sve uradjeno sa "starijom" tehnologijom a od koje nema puno modernije ni danas kada je istraživanje svemira u pitanju.

Generalno ni ne vidim neki napredak u tehnologiji u poslednjih 50 godina,bar ne onoj važnoj.

I dalje je prljava i neobnovljiva energija. Sve ostalo je šarena laža.
 
Poslednja izmena:
A Vojadzeri?Sateliti?Svemirske stanice?
Zaboravljate da su oportjuniti i kjuirositi tek poslednje misije, mars 1,2,3 su bile jos pocetkom sedamdesetih, doduse neuspesne, pa patfajnder '97....pa tek onda ovo sto se sada nalazi..to su sve ogromna, realna dostignuca.
Kao sto rece kolega malo iznad, svi ocekuju neke scenarije i brodove iz Odiseje, Tudjina, Ratova zvezda i slicnih sf filmova, pa im je spustanje nekog robotica i sondica smesno.
I ovaj Space X program je ogroman uspeh za buducnost, ali vecini je to nedovoljno interesantno.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ja se slazem da je napredak ogroman ali takodje mislim da bi se tome trebalo posvetiti mnogo vise paznje, strucnjaka i resursa svake vrste.
 
To će biti kada krene otimačina za svemirske resurse ili trka u "kosmičkim snagama"...

Kao što su Internet i mobilna telefonija procvetali kada je zastala trka u naoružanju, pa da nešto rade inženjeri i oni koji na njima zarađuju.
 
"Neke nove i isplativije tehnologije" postoje samo u SF. Daleko su od nas koliko i GPS od Kolumba.
....
tehnologija nam je i dalje tek u 21. veku.
Koga uzimas ovde za referencu, i sta ti znaci da nam je tehnologija i dalje tek u 21. veku ? Imas ljudske zajednice na Zemlji koje su i danas na nivou koplja i lukova i strela...

article-1022822-016B043900000578-706_468x350.jpg

vs

IBM Summit.jpg

Nije to toliko pitanje novca
To je upravo pitanje novca, samo ne u usko-gledanoj verziji price koliko ga ima za sta, vec u onoj malo siroj verziji price u kojoj se pominju TPTB...


>

Generalno ni ne vidim neki napredak u tehnologiji u poslednjih 50 godina,bar ne onoj važnoj.
...
Sve ostalo je šarena laža.

Treba gledati na pravom mestu, i imati neko predznanje da bi se razumelo to sto se vidi. U protivnom si lik sa prve fotografije.

https://phys.org/news/2014-11-team-superconductivity.html


>


mi sigurno nećemo dočekati put prema Alfa Kentauriju

https://www.universetoday.com/140826/exactly-how-we-would-send-our-first-laser-powered-probe-to-alpha-centauri-1/

For fun:
https://www.universetoday.com/140391/could-oumuamua-be-an-extra-terrestrial-solar-sail/


ali ko zna šta će sve biti moguće za 500 godina
Prema poslednjoj naucnoj proceni koju sam video, Homo sapiens stupidusu ostaje jos max oko 150 godina...
 
Aha, znaci ako nemamo predznanje o superprovodnosti, mi smo divljaci?

Gledajuci lokalno, cudim se da smo uopste stigli tu gde jesmo.
Svaki dan gledam u firmi gde radim, koja ima minimum 1 fabriku u svakoj zemlji na svetu, imamo puno specijalizovanih partnera koji su svakodnevno sa nama, gradimo + upgrade-ujemo proizvodnju, to se vuce mesecima i mesecima i godinama na kraju...
Para ima i previse, materijala takodje, projekti na jedvite jade zavrseni samo nikako da se sklope jer nema ko da sklopi... a i kada se sklope, vreme pustanja u rad se drasticno prolongira jer se otkrivaju zesci propusti u dizajnu... toliki manjak u svim sferama strucnog kadra nikada nisam video.
Sve firme sa kojima saradjujemo imaju taj problem i sve se slepaju na ustrb starih majstora koji drze te firme na staklenim nogama. Kada oni odu, sto je i kod nas slucaj, ugasili smo ga...
Uopste se nisam iznenadio sto je nemacka busilica zatajila... nemacki kvalitet i inzinjering je odavno samo mit. Verujem da je i u ostalim razvijenim zemljama tako, ako ne i gore.

Imam utisak da isto vazi i za svemir, slepamo se na genijalnosti pionira iz proslog veka...
 
Poslednja izmena:
Nema u svemiru ničega što bi se isplatio komercijalno eksploatisati, po sadašnjim cenama bilo čega na Zemlji.

Na Titanu imate okeane tečnog metana. Pa šta?!? Cena sadašnjeg metana na Zemlji je sića u poređenju sa donošenjem bilo čega, samo iz orbite Zemlje, a kamo li iz orbite Saturna.

A i da napravimo "metanovod" od Titana do Zemlje, nedostajaće nam kiseonik da sa tim metanom nešto korisno uradimo. :p

Zlato, dijamante ili platinu da nađemo, nama zlato i dijamanti zapravo ne trebaju u ne znam kojoj količini.
 
Pa to.
Kada bude bilo isplativo dovlačiti, unda će da krene utrkivanje što će verovatno napraviti tehnološki bum (i dovesti do povećanja cene goriva u Srbiji).
A zlatu, i ostalome će pasri cena, čim krene kopanje asteroida (i dovesti do povećanja cene goriva u Srbiji).
 
Tada srbija nece postojati :D ...
 
Aha, znaci ako nemamo predznanje o superprovodnosti, mi smo divljaci?

Gledajuci lokalno, cudim se da smo uopste stigli tu gde jesmo.
Svaki dan gledam u firmi gde radim, koja ima minimum 1 fabriku u svakoj zemlji na svetu, imamo puno specijalizovanih partnera koji su svakodnevno sa nama, gradimo + upgrade-ujemo proizvodnju, to se vuce mesecima i mesecima i godinama na kraju...
Para ima i previse, materijala takodje, projekti na jedvite jade zavrseni samo nikako da se sklope jer nema ko da sklopi... a i kada se sklope, vreme pustanja u rad se drasticno prolongira jer se otkrivaju zesci propusti u dizajnu... toliki manjak u svim sferama strucnog kadra nikada nisam video.
Sve firme sa kojima saradjujemo imaju taj problem i sve se slepaju na ustrb starih majstora koji drze te firme na staklenim nogama. Kada oni odu, sto je i kod nas slucaj, ugasili smo ga...
Uopste se nisam iznenadio sto je nemacka busilica zatajila... nemacki kvalitet i inzinjering je odavno samo mit. Verujem da je i u ostalim razvijenim zemljama tako, ako ne i gore.

Imam utisak da isto vazi i za svemir, slepamo se na genijalnosti pionira iz proslog veka...
Suština svih problema je upravo to. Više nema dobrih majstora i najmlađe zanatlije imaju 50 godina...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Pa što ti stariji ne nauče ove mlađe?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Zato što mladji ne žele da gube vreme učeći? A i kad (i ako) nauče, džabe im kad se to znanje ne boduje na Facebooku i Instagramu.
Pozdrav
 
A da nisu stariji problem? Možda oni neće da prenose znanje, i uvek su tog stava 'ma, šta on(a) zna..'.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nije to problem, mlađi hoće odmah i sad... istant... Sve je danas postalo istant. Zato te društvene mreže i imaju uspeha.
 
Poslednja izmena:
Slanje 1kg tereta u svemir košta 20.000$.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno