Šta je novo?

Svemir i sve vezano za svemir

Znam da je bila priča kako veruju da ima života u vodi ispod leda na Evropi, pa mi bilo čudno zašto se nisu odlučili da za tamo organizuju misiju.

Pa, da više veruju, već bi se više trudili da tamo dođu. Za sada je stav "pa, možda postoje uslovi da tamo bude nešto živo..."
Mada, postoji i velika verovatnoća da je radijacija u tom okeanu veoma visoka.

Ali glavni problem jeste, misija koja bi ronjala po tom okeanu bi bila neverovatno komplikovana, možda najkomplikovanija od svih do sada preduzetih, ikada, igde.

Prvo je neophodna prva (pred)misija koja bi ušla u orbitu oko Evrope, koja bi snimala površinu i tražila pogodno mesto za sletanje, i koja bi radarski proveravala debljinu leda. Velika je verovatnoća da je površina Evrope izuzetno neravna na nivou 2-3-10-50m, čini je izlomljeni led, i biće teško naći pogodno mesto za sletanje, čak i uz ranija snimanja. A i ulazak u orbitu Evrope je energetski, izuzetno zahtevna misija

Zatim je neophodna opet (pred)misija sa sletanjem, bez dubljeg bušenja leda, za detaljne analize samog leda, dubine, načina bušenja, za precizna sondiranja... I tek onda neka treća misija koja bi bušila led do tečne vode. Već sada se zna da se debljina tog leda izražava minimum u kilometrima, a može biti i u destinama kolimetara. I ovde na Zemlji je bušenje kilometara leda zahtevan posao, a ne na drugom nebeskom telu. Trenutno nemaju bolju ideju osim nuklearnog reaktora koji topi led pod sobom. Pa još treba da smisle šta ako nalete na stene u ledu...

I još nešto, sletanje na udaljeno telo koje nema atmosferu a ima značajnu gravitaciju, višestruko je komplikovanije nego na telo sa gustom atmosferom.

Dakle, ispitivanje tog nekog okeana je daleko, i teško da će doći do takve misije za naših života. :(

Plus, ispostavlja se da sličan okean postoji i na Enceladusu. Uslovi da postoji okean ispod leda, sada možda postoje čak i na delovima Plutona, i na još ponekom satelitu. Izgleda da ti okeani nisu toliko retki, i moraće se dobro proučiti gde ih još uopšte ima, i koji je najpogodniji da se istraži.

A dron na Titanu je neuporedivo jednostavnija misija. Nije potrebna nikakva predmisija, nije potrebno ranije ulaziti u orbitu oko Titana. Moguća je jedna misija sa odmah sletanjem. Moguće je direktno sletanje padobranima (zahvaljujući gustini atmosfere). Ni tamo ne znamo unapred konfiguraciju terena gde da se bezbedno sleti, ali zato dron odmah iz svemira, nakon odbacivanja padobrana, može malo da leti pre prvog kontakta i da bira pogodno mesto da se spusti. Ovo sve je ogromna prednost i pojednostavljenje takve misije. Na Evropi sve to nije moguće.

I dalje, na Titanu nas zanima ono na površini, što opet, pojednostavljuje misiju daleko iznad nivoa potrebnog za Evropu.

Dron na Titanu ćemo verovatno videti još za naših života. :)
Podmornicu na Evropi, teško. :(
 
Poslednja izmena:
Evo jos jedna "leteca" misija.

 
Negde sam čitao o sondi za topljenje leda na Evropi sad ne mogu na nađem gde..

Ovde se isto spominje: http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/3548139.stm
_39892200_melt_biele_203.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa jeste, ima tih koncepata, teoretskih razmatranja i idejnih projekata. Ali od toga smo jako daleko. Još uvek nije odobrena jedna deep space misija prema Jupiteru, pa ni orbiter za Evropu.
 
@Rick
Odlične su im skraćenice [emoji106][emoji846]

EUROPA (Exploration of Under-ice Regions with Ocean Profiling Agents)

Objectives
Science Objectives
Biology
Locate organisms

Naučna fantastika postaje stvarnost.

Poslato sa WAS-LX1A pomoću Tapatoka
 
Jupi, kreće se nešto. Možda i doživimo ronjalicu ili bar lender za naših života. :)

Ovo sada je valjda samo orbiter, i to orbiter oko Jupitera, koji će posebnu pažnju obratiti na Evropu.
Kreće znači 2023. (realno 2025.), putovanje oko 6 godina, tako da tek početkom 30-ih imamo orbiter oko Jupitera koji pažljivo snima Evropu.

Ovim tempom, nema lendera do 2050. najranije. :(
 
 
Evo i prvih rezultata Japanske sonde koja istražuje asteroid: http://www.astronomija.org.rs/misije/13476-prvi-naucni-rezultati-misije-hayabusa-2

Obratite pažnju na posebno zanimljiv video, touchdown sonde na asteroid (ubrzano 10x):
[video]http://www.hayabusa2.jaxa.jp/en/topics/20190726e_TD2_images/img/CAMH_PPTD_Timelapse_full_x10.mp4[/video]

Zanimljiva stvar je da je potvrđeno da postoje i ovakvi asteroidi, koji su praktično hrpa sitnog kamenja koje malecka gravitacijica drži na okupu. Takvi su vrlo teški za skretanje (ili uništavanje u Bruce Willis fazonu), jer će svako grublje dejstvo na njih samo da ih rasprši u grupu bliskog kamenja.
 
Poslednja izmena:
Hvala @NShappy , taman da se procita nesto pametno veceras dok se dezura.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Predpostavljam da svi koje zanima ova tema, znaju da je i Rusija imala svoj šatl, zvani Buran. Leteo je samo jednom, i to za ruske pojmove, neobično uspešno, tj. prvi probni let je protekao besprekorno (vrlo retko u ruskoj kosmonautici :p ).

A opet, možda neko i ne zna da su imali svoj šatl.

I jednima i drugima, ova on-line .pdf knjiga može biti jako zanimljiva.
 
I bre. Ako nekoga stvarno interesuje ova materija a ne zna za Buran....baš.
Svejedno hvala za pdf.
 
Hvala NShappy za pdf!
Čuo sam za Buran još dok sam redovno čitao časopis "Galaksija".


Poslato sa VOG-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Off pobrisan. Tema ne sluzi za istovaranje teoreticara zavere.
 
Izvini, nisam znao da je ovo jednopartijska tema.
ako se u ovoj temi nastane oni koji ne veruju da je usa isla na mesec, sutra cemo morati da se ubedjujemo sa nekim da zemlja nije ravna ploca

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
Uh, imao sam u vojsci jednog dipl.ing.mas koji je verovao da je Zemlja stara 6000 godina, i još u kojekakve gluposti... Bio mlad i zelen tada pa se ubeđivao sa njim...Ne podsecajte me..

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
ne znam da li sam pisao negde na forumu, ako slusate podcaste, odlicna emisija koja ide utorkom na drugom programu hr radija. zove se andromeda. emisija traje preko 20 godina i meni se bas svidela a zgodno je sto ne mora da se slusa uzivo sa hr vec je ima na podcastu.

Check out this podcast: Andromeda #andromeda
https://radio.hrt.hr/podcast/itunes/drugi-program/18/andromeda.xml via @PodcastAddict

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno